Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! :(

εκανα ακριβως ότι εκανες κι εσύ ... Οσον αφορα το Α δεν διευκρίνιζε αν ήθελε διαφορετικά , οποτε θα δεχτούν τα 2 παραδειγματα με ρητορικές ερωτησεις .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! :((


Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Προσωπικα δεν περιμενα με τιποτα δημοκρατια, καθ'οτι πολυ επικαιρο και πολυ συζητημενο. Στο α ερωτημα ειχα μπλοκαρει τελειως, οποτε παιζει να βρηκα και λιγο εκτος, στο β εγραψα αυτα που καποιος πανω ειπε οτι ειναι "λαθος" οποτε τωρα ενω ειχα στο μυαλο μου ενα 13-14, αρχιζω να τρομαζω :P οι ασκησεις, ενω ειναι τελειως διαφορετικες σε σχεση με τα τελευταια χρονια, που υπηρχε παντα τροπος αναπτυξης, αντωνυμα και διαρθρωτικες, φετος ηταν τελειως διαφορετικο και αρκετα ψαρωτικο μπορω να πω. Για εμενα τουλαχιστον. Περσι εβλεπες τις ασκησεις και ηρεμουσες λιγο, φετος τσιτωθηκα νομιζω. Τρομερα ασαφη βρηκα και το Β με την αποδωση μονολεκτικης η περιφραστικης σημασιας. Δηλαδη ποσο περιφραστικης? εγω στο σφαγειο παραλιγο να φτασω σε διασταση παραγραφου,οποτε υποθετω ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ αυτο :laugh: Γενικα ειχε αρκετα πραγματα που τα αφηνει στην κριση του βαθμολογητη, κατ'εμε. Το κειμενο σχετικα βατο στην κατανοηση, πιστευω ομως οτι η περιληψη εβγαινε λιγο ζορικα.
Ας παω να κλαψω για τα εκτος θεματος που εγραψα στην εκθεση :cry_x:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Προσωπικα δεν περιμενα με τιποτα δημοκρατια, καθ'οτι πολυ επικαιρο και πολυ συζητημενο. Στο α ερωτημα ειχα μπλοκαρει τελειως, οποτε παιζει να βρηκα και λιγο εκτος, στο β εγραψα αυτα που καποιος πανω ειπε οτι ειναι "λαθος" οποτε τωρα ενω ειχα στο μυαλο μου ενα 13-14, αρχιζω να τρομαζω :P οι ασκησεις, ενω ειναι τελειως διαφορετικες σε σχεση με τα τελευταια χρονια, που υπηρχε παντα τροπος αναπτυξης, αντωνυμα και διαρθρωτικες, φετος ηταν τελειως διαφορετικο και αρκετα ψαρωτικο μπορω να πω. Για εμενα τουλαχιστον. Περσι εβλεπες τις ασκησεις και ηρεμουσες λιγο, φετος τσιτωθηκα νομιζω. Τρομερα ασαφη βρηκα και το Β με την αποδωση μονολεκτικης η περιφραστικης σημασιας. Δηλαδη ποσο περιφραστικης? εγω στο σφαγειο παραλιγο να φτασω σε διασταση παραγραφου,οποτε υποθετω ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ αυτο :laugh: Γενικα ειχε αρκετα πραγματα που τα αφηνει στην κριση του βαθμολογητη, κατ'εμε. Το κειμενο σχετικα βατο στην κατανοηση, πιστευω ομως οτι η περιληψη εβγαινε λιγο ζορικα.
Ας παω να κλαψω για τα εκτος θεματος που εγραψα στην εκθεση :cry_x:


Γιατί;Τι εννοείς εκτός θέματος;Τα χαρακτηριστικά του Δημοκρατικού πολίτη δεν έγραψες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Έκανα βλακία και έβαλα στο διδαχή λόγια
Λαθος ετσι;


Νομίζω ναι.

Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! :((


Έκανα το ίδιο στο Β.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Εύκολο θέμα για όποιον διαβάζει e-steki και συγκεκριμένα παρακολουθεί όσα γράφω τους τελευταίους μήνες, όπου βρισκόμαστε σε διαρκή προεκλογική περίοδο. Όσοι είχαν παρακολουθήσει, θα μπορούσαν να κάνουν κριτική στους υπάρχοντες δημοκρατικούς θεσμούς ως (σκόπιμα) ανεπαρκείς και να καταλήξουν πως η δημοκρατία ενδυναμώνεται μόνο μέσω της εθελούσιας συμμετοχής των ανθρώπων σε οργανωτικές δομές λαϊκής βάσης ώστε να αντιταχθούν στην κεντρική εξουσία. Μάλιστα, θα μπορούσε να παραθέσει και τον Νόαμ Τσόμσκι (είχα βάλει λινκ σχετικής συνέντευξής του) ως επίκληση στην αυθεντία.

Θεωρώ πως αυτά θα ξεχώριζαν ένα καλό γραπτό από εκείνους που απλά παπαγαλίζουν bullets. Για αυτό από εδώ και πέρα να δίνετε ιδιαίτερη προσοχή σε όσα γράφονται στο e-steki (όχι βέβαια σε όλα και όλους).
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Αρχικά break a leg.

Ακολουθεί απορία εξωτερικού παρατηρητή που καμία όρεξη δεν έχει να αγχώσει (περαιτέρω) τους εξεταζόμενους:

Γίνονται γενικά δεκτές στα συνώνυμα λέξεις με την ίδια ρίζα; :hmm: (καλή ώρα διδαχή-διδασκαλία)
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ερώτηση:Αν κάποιος στην παθητική σύνταξη αντί του: επιτρέπεται
εγράψε: γίνεται επιτρεπτή του αφαιρούνται μονάδες;


Επίσης στο "απέραντο σφαγείο" έβαλα σωρεία θανάτων. -_-
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! :((


Δεν ήθελε συνώνυμο αλλά ούτε και ανάλυση..

Τελείως τυχαία μία από τις πρώτες ασκήσεις που έκανα ποτέ στην έκθεση στο φροντιστήριο, ήταν μονολεκτική και περιφραστική αναδιατύπωση φράσεων..

Εγώ εκεί που έλεγε ''απέραντο σφαγείο'' έγραψα: χώρος ατελείωτων πολεμικών συγκρούσεων, και μόνο αυτό. Στο δέυτερο με την φωτεινή πορεία ή ο,τι έλεγε, έγραψα: που μας καθοδηγεί..

Ερώτηση:Αν κάποιος στην παθητική σύνταξη αντί του: επιτρέπεται
εγράψε: γίνεται επιτρεπτή του αφαιρούνται μονάδες;
Ρε έγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο... σκέφτηκα ότι δεν ταιριάζει καθόλου νοηματικά το ''επιτρέπεται'' και ότι αν έγραφα ''γίνεται επιτρεπτή'' θα ήταν πιο σωστό ως προς το νόημα της πρότασης..

Ξέρει κανείς να απαντήσει και σε εμένα;

Αρχικά break a leg.

Ακολουθεί απορία εξωτερικού παρατηρητή που καμία όρεξη δεν έχει να αγχώσει (περαιτέρω) τους εξεταζόμενους:

Γίνονται γενικά δεκτές στα συνώνυμα λέξεις με την ίδια ρίζα; :hmm: (καλή ώρα διδαχή-διδασκαλία)
Ναι, γίνονται.. πχ όταν είχε πέσει η ελευθερία, βασικό αντώνυμο ήταν η ανελευθερία. Και όλα τα φροντιστήρια και οι καθηγητές σχολείο αποδέχονται συνώνυμα ή αντώνυμα με ίδια ρίζα..
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στη φράση "χαρακτήρισε την ιστορία ως ενα απέραντο σφαγείο" έγραψα ότι είναι μεταφορική λειτουργία της γλώσσας και έγραψα ότι στην πορεία της ιστορίας πέθαναν πολλοί άνθρωποι ως σημασία. Είναι σωστό ή πάπαλα;:giveup:
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στη φράση "χαρακτήρισε την ιστορία ως ενα απέραντο σφαγείο" έγραψα ότι είναι μεταφορική λειτουργία της γλώσσας και έγραψα ότι στην πορεία της ιστορίας πέθαναν πολλοί άνθρωποι ως σημασία. Είναι σωστό ή πάπαλα;:giveup:

Εγώ που έγραψα ποιητική δε θα παρθεί λάθος ε;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ που έγραψα ποιητική δε θα παρθεί λάθος ε;
Εχω μία υποψία ότι το ποιητική συνυποδηλωτική μεταφορική λειτουργία της γλώσσας είναι το ίδιο πράγμα αλλά ας μας διαφωτίσουν οι φιλόλογοι μας εδώ. :)
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.



Οι απαντήσεις του Υπουργείου, όπως δόθηκαν το πρωί στους καθηγητές, προκειμένου να αξιολογήσουν τους προφορικούς. Διαβάστε με δική σας ευθύνη :cool:

Να διευκρινίσω πως οι συγκεκριμένες απαντήσεις δεν είναι οι μόνες, είναι ενδεικτικές, αλλά ταυτόχρονα και οι πλέον σωστές. Σε κάθε βαθμολογικό κέντρο οι φιλόλογοι θα συναποφασίσουν ποιες επιπλέον απαντήσεις θα δεχτούν ως σωστές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο'τι γραψατε,γραψατε,συγκεντρωθειτε στο επομενο μαθημα και θα αγχωθειτε οταν τελειωσετε :P
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ερώτηση:Αν κάποιος στην παθητική σύνταξη αντί του: επιτρέπεται
εγράψε: γίνεται επιτρεπτή του αφαιρούνται μονάδες;
Δεν νομίζω :)

Εγώ που έγραψα ποιητική δε θα παρθεί λάθος ε;
Όχι, το ίδιο είναι:thumbup:
 

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά εγώ αυτό με την περιφραστικά μονολεκτική πρώτη φορά το είδα στην ζωή μου! Δεν κατάλαβα καν τι ζητούσες
και κάθισα και ανέλυσα τι "εννοεί ο ποιητής" σύμφωνα με το κείμενό σχεδόν σαν να έγραφα μια μικρή παράγραφο.Αυτό κατάλαβα με το περιφραστική.Τωρα συνειδητοποιώ όμως ότι μάλλον ήθελε κάτι σαν πχ in vitro= πείραμα μέσα σε δοκιμαστικό σωλήνα. Δεν ξέρω ειλικρινά!Λέτε να το έκαναν κι άλλα παιδιά και να το πάρουν τελικά ως σωστό? Μου φάνηκε τελείως ασαφές το ερώτημα. Κρίμα τις 4 μονάδες ειλικρινά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top