Μια χώρα πρωθυπουργική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παρακολουθώντας κάθε χρόνο τις ΔΕΘ όποτε υπάρχει διάθεση και τις ομιλίες των εκάστοτε πρωθυπουργών, αρχηγών κομμάτων διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα κενό μνήμης από την επιθυμία μέχρι την υλοποίηση. Μου κάνει εντύπωση ότι τα διάφορα μέτρα που πιθανόν να σχεδιάζονται για την ανάκαμψη της οικονομίας και την γενικότερη κοινωνική ευημερία είναι απλά για να καλύπτουν τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων στις συνεντεύξεις τύπου και θα εξηγήσω. Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει πρωτοβουλία εκ μέρους των τοπικών αυτοδιοικήσεων να παρουσιάσουν μέτρα ανάκαμψης των διαφόρων δημοτικών περιφερειών που διοικούν. Λέει κάτι ο πρωθυπουργός. Ο Δήμαρχος πού είναι; Ποτέ δεν θυμάμαι να έχω ακούσει σε ανοιχτό διάλογο διάφορες προτάσεις και υλοποιήσιμα μέτρα για την τρέχουσα περίοδο. Η Δημοτική αρχή φαντάζει σαν "τοπικός κοτζαμπάσης" που απλά κοιμάται...Γίνεται η χώρα να προχωρήσει και για κάθε περίπτωση να περιμένουμε έναν πρωθυπουργό ή υπουργό να ξεστομίσει μια ιδέα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παρακολουθώντας κάθε χρόνο τις ΔΕΘ όποτε υπάρχει διάθεση και τις ομιλίες των εκάστοτε πρωθυπουργών, αρχηγών κομμάτων διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα κενό μνήμης από την επιθυμία μέχρι την υλοποίηση. Μου κάνει εντύπωση ότι τα διάφορα μέτρα που πιθανόν να σχεδιάζονται για την ανάκαμψη της οικονομίας και την γενικότερη κοινωνική ευημερία είναι απλά για να καλύπτουν τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων στις συνεντεύξεις τύπου και θα εξηγήσω. Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει πρωτοβουλία εκ μέρους των τοπικών αυτοδιοικήσεων να παρουσιάσουν μέτρα ανάκαμψης των διαφόρων δημοτικών περιφερειών που διοικούν. Λέει κάτι ο πρωθυπουργός. Ο Δήμαρχος πού είναι; Ποτέ δεν θυμάμαι να έχω ακούσει σε ανοιχτό διάλογο διάφορες προτάσεις και υλοποιήσιμα μέτρα για την τρέχουσα περίοδο. Η Δημοτική αρχή φαντάζει σαν "τοπικός κοτζαμπάσης" που απλά κοιμάται...Γίνεται η χώρα να προχωρήσει και για κάθε περίπτωση να περιμένουμε έναν πρωθυπουργό ή υπουργό να ξεστομίσει μια ιδέα;


Το πρόβλημα δεν είναι οι κυβερνήσεις φίλε.Οι κυβερνήσεις αρχικά εκλέγονται από τον λαό άρα έχουμε μεγάλη ευθύνη.Ομως ακόμα και τον καλύτερο πρωθυπουργό να έχουμε πάλι τα ίδια θα έχουμε καθώς είμαστε κατεστραμμένοι σαν λαός.Και ναι πάλι θα με πείτε ανθέλληνα και τα λοιπά,πως όμως θα πάρω στα σοβαρά μια χώρα που επι χρόνια σκοπός κάθε παιδιού ήταν να μπει στο δημόσιο;Να μην πληρώνεις φόρους;Να μην τηρεί απλούς νόμους χώρις λόγο;

Τα Best of

https://www.protothema.gr/greece/ar...tefani-tis-merkel-ston-agnosto-stratioti/AMP/

https://m.youtube.com/watch?v=lqJvvNMuiSM

Διόδια
https://m.youtube.com/watch?v=vQrg-5lcixs

Πορείες χωρίς λόγο

https://www.makthes.gr/oloklirothike-kai-i-poreia-toy-pame-236291

https://m.youtube.com/watch?v=APBh0CPUNjQ

https://m.youtube.com/watch?v=zykafTuIMKo

https://www.protothema.gr/economy/a...tha-epairnan-tis-sudaxeis-ton-24000-euro/AMP/

https://m.youtube.com/watch?v=bWYU9D_TFC0

Μην λέμε λοιπόν ότι φταίει ο πρωθυπουργός γιατί από κάπου εκλέγονται αυτοί και εκλέγονται από έναν λαό που σε ένα τεράστιο ποσοστό έχουν το μυαλό των παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι Φώτη, συμφωνώ αλλά ...η Δημοτική αρχή πού είναι; Η χώρα δείχνει να λειτουργεί τελείως αντιδημοκρατικά, έχοντας έναν πρωθυπουργό που προτείνει νομοθετικές πράξεις και μια κοινωνία με τους τοπικούς παράγοντες να ζουν σε δική τους πραγματικότητα αγνοώντας τον νόμο!
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Ναι Φώτη, συμφωνώ αλλά ...η Δημοτική αρχή πού είναι; Η χώρα δείχνει να λειτουργεί τελείως αντιδημοκρατικά, έχοντας έναν πρωθυπουργό που προτείνει νομοθετικές πράξεις και μια κοινωνία με τους τοπικούς παράγοντες να ζουν σε δική τους πραγματικότητα αγνοώντας τον νόμο!


Παντα ο πρωθυπουργός έχει την ευθύνη πχ βλέπε Τσίπρα για τις πυρκαγιές στο μάτι, λες και οι λειτουργιεσ Όλου του υπόλοιπου κρατικόυ μηχανισμού υπάγονται κατευθείαν στον πρωθυπουργό και γι ολα πρέπει να ναι υπεύθυνος αυτός . Τελικά όντως στο δημόσιο μονο γι να τρων μισθό ειναι οι περισσότεροι.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ, πάντως, όταν σκέφτομαι τις λέξεις "δήμος", "δήμαρχος" κλπ. μου έρχονται στο μυαλό οι εκλογές του Μαΐου που έβγαινε ο κάθε τυπάς-υποψήφιος και έταζε ένα κάρο πράγματα τα οποία ο καθένας ήξερε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνουν.

Στην τηλεόραση -αν δεν κάνω λάθος- είχα δει υποψήφιο δήμαρχο Θεσ/νίκης να λέει ότι θα προτείνει η Θεσ/νίκη να γίνει πρωτεύουσα της Ελλάδας.

Στην Πάτρα υπήρχε κόμμα "Πρωτεύουσα Ξανά".

Εδώ, προφανώς, η χρήση του όρου "πρωτεύουσα" ήταν μεταφορική, αλλά η υποκρισία κάποιων ότι έχουν τη βούληση να κάνουν την πόλη τους "πρωτεύουσα" ή πρωτεύουσα κάνει μπαμ ότι γίνεται για ψηφοθηρικούς λόγους. Εδώ τα βασικά δεν μπορούν να κάνουν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι "Πρωτεύουσα ξανά...το Ναύπλιο". :P
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό point που λέει ο nPb.

Tο σκεφτόμουν κι εγώ τις προάλλες. Ο λόγος που η Αμερική πχ είναι αρκετά stable και δεν παρουσιάζονται τόσο μεγάλες αλλαγές από κυβέρνηση σε κυβέρνηση, είναι διότι πρέπει να περάσει 1002 άτομα μέχρι να φτάσει κάτι στο Supreme Court.

Συγκεκριμένα ήταν πάνω στα εκπαιδευτικά συστήματα η συζήτηση που είχαμε, και τους έλεγα ότι από κυβέρνηση σε κυβέρνηση η εισαγωγή στην τριτοβάθμια αλλάζει εντελώς στην Ελλάδα, ενώ στην Αμερική είναι κυρίως statewide οι κανονισμοί, μη πω και countywide...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι ενώ υπάρχει η κρατική μηχανή, δεν υπάρχει κίνηση. Όλοι συμπεριφέρονται με απίστευτη ολιγωρία και κομματική λογική ανακατέματος. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, δεν θυμάμαι καμία δημοτική αρχή σε καμία πόλη της Ελλάδας να παρουσιάσει 5ετές πλάνο οικονομικής ευημερίας των πολιτών με σειρά μέτρων. Ακούς έναν Μητσοτάκη να μιλάει για ηλεκτρονικό δημόσιο και γελάει το παρδαλό κατσίκι, όταν η κάθε χοντροκώλα του δημοσίου δεν ξέρει ότι η κίνηση στο ποντίκι δεν έχει σχέση με την κίνηση του σώματος ή ότι δεν θα πρέπει να βγει έξω από το γραφείο της για να πάει ο κέρσορας δεξιά!

Μια μέρα έτυχε να βρεθώ στο Δημαρχείο Πατρών, και καθώς περίμενα να έρθει η ιδιαιτέρα γραμματέας του Δημάρχου, μόνος, ξεφύλισα κάποια χαρτιά πάνω στο γραφείο της. Διαπίστωσα εκεί ότι η κάθε Δημοτική αρχή δεν εκλέγεται για να υπηρετεί το κοινό καλό, για τα υπαρκτά καθημερινά προβλήματα (π.χ. σπασμένα πεζοδρόμια) αλλά την...παροχή νερού σε κάποια φαβέλας των γύφτων στην περιοχή Οβρυά. Στίβα τα χαρτιά για απόρους, ζητιάνους, γύφτους με άλυτα θέματα κοινωνικής μέριμνας για τα οποία η ίδια η αρχή συμβάλλει στην διαιώνισή τους. Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας ή μόνο εγώ ακούγομαι παράλογος;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να ξαναζεστάνω τη συζήτηση, μεταφέρω μια μικρή εμπειρία από τη Σουηδία. Η χώρα διοικείται με καθεστώς συνταγματικής μοναρχίας αλλά στα πρότυπα εκτελεστικής εξουσίας της ομοσπονδιακής Αυστρίας. Τεράστιες εξουσίες έχουν οι τοπικές περιφέρειες που ασχολούνται με θέματα αστικού δικαίου μέχρι εκπαίδευσης και υγείας. Τυχαία είχε πέσει το μάτι μου σε ένα ΦΕΚ του 1985, τότε που με "ένα νόμο το ΠΑΣΟΚ τα άλλαξε όλα" και διαπίστωσα ότι σε 50 σελίδες ουσιαστικά αποδυνάμωσαν τελείως τον θεσμό της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης μετατρέποντάς την σε γραφείο κομματικών ρουσφετιών τα επόμενα χρόνια. Για όσους ήταν μικροί την περίοδο του 1995-2000, είχαν γίνει πολλά "πειράματα" με κάτι υπερνομαρχίες κλπ και εν τέλει το 2020 δεν έχουμε βρει ένα μοντέλο ουσιαστικής τοπικής αυτοδιοίκησης γιατί απλά δεν θέλουμε. Φάτε σανό Πατούλη.

Η Σουηδία, η Αυστρία, η Γερμανία κλπ έχουν λύσει τι είδος κράτος θέλουν σε επίπεδο θεσμών και διαδικασιών και το έχουν πετύχει από τον 19ο αιώνα. Εμείς προσποιούμαστε ότι απλά θέλουμε αλλαγές σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αφού ο λαός είναι τέτοιος. Λαός της κουβέντας. Για να γίνω πιο σαφής στην Αυστρία και Σουηδία που τυχαίνει και γνωρίζω υπάρχουν "περιφερειακά συμβούλια" σε κάθε κοινότητα για τον έλεγχο της δημόσιας ευθύνης π.χ. στην εκπαίδευση ανά θεματική περιοχή (π.χ. home economics, mathematics,...).

Στην Ελλάδα λόγω του υπέρμετρου σοσιαλισμού ο νόμος του 85 καταργεί τον εποπτικό έλεγχο της νομαρχίας σε θέματα της τοπικής μέσης εκπαίδευσης, όπως μισθολογικά, διορισμοί, διδακτικό πλάνο, θέματα διαφάνειας, αξιολόγησης κάτι που στο εξωτερικό υπάρχει ως δεδομένη πράξη ισονομίας για τουλάχιστον 40 χρόνια. Βλέποντας αυτές τις άδικες λογικές, καθώς το τίμημα των επιλογών της χώρας πληρώνεται και θα πληρώνεται για πολλές γενιές που δεν φταίνε σε κάτι, πραγματικά λυπάμαι για λογαριασμό πολλών που έχουν μετατρέψει μια τόσο όμορφη χώρα σε προσωπική τους ιδιοκτησία αδιαφορώντας για την κοινή λογική αλλά βρίζοντας με υποκρισία ότι φταίνε οι κάποιοι άλλοι. Οι κακοί οι ξένοι, οι καπιταλιστές. Ήθελα να ξέρω αν οι Σουηδοί θα μπορούσαν να ζήσουν μόνιμα στην Ελλάδα και να ενσωματώσουν τη λογική των Ελληνικών δημοσίων θεσμών της παραφροσύνης στην καθημερινή δουλειά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top