Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τέτοια μέρα πέρσι είχε ξεκινήσει και το αντίστοιχο θέμα για τις Πανελλαδικές του 2019. Έτσι, κάνω την αρχή γιατί αυτές τις μέρες έχουν ξεκινήσει ή ξεκινούν τα παιδιά τα θερινά τους μαθήματα για τις πρώτες Πανελλήνιες της νέας δεκαετίας! Σε αυτό το θέμα μπορείτε να γράφετε τις απορίες σας, τους προβληματισμούς σας και τα συναισθήματά σας κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου μέχρι το Σεπτέμβρη! Θα επιστρέψω αργότερα με συμβουλές(εκτός από το μάθημα της Κοινωνιολογίας) και τη δικιά μου εμπειρία από τις Πανελλήνιες και τον Προσανατολισμό Ανθρωπιστικών Σπουδών. Καλή αρχή λοιπόν στη γενιά του 2002! :smartass::thumbsup:

Υ.Γ. Νιώθω κάπως μεγάλος τώρα που ανοίγω αυτό το θέμα. :bleh:
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πω πω μου φαίνονται αιώνες από πέρυσι τέτοια εποχή...
Εγώ δεν έκανα κανονικό φροντιστήριο, αλλά μαθήματα μέσω Skype, όμως πέρασα κι εγώ το καλοκαίρι διαβάζοντας.
Γενιά του 2002, καλό κουράγιο και καλή δύναμη! Μια χρονιά είναι, φροντίστε να είναι εποικοδομητικη αλλά όχι πιο επιβαρυντικη από όσο πρέπει!
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Όταν ακούω 2020 μου φαίνεται ακόμη σαν μια χρονιά στο μακρινό μέλλον. Καλό διάβασμα και υπομονή.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Έφτασε και η δικιά μας ώρα. Καλή δύναμη σε όλους. Θα χαρούμε να ακούσουμε συμβουλές από τους παλιότερους.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέτοια μέρα πέρσι είχε ξεκινήσει και το αντίστοιχο θέμα για τις Πανελλαδικές του 2019. Έτσι, κάνω την αρχή γιατί αυτές τις μέρες έχουν ξεκινήσει ή ξεκινούν τα παιδιά τα θερινά τους μαθήματα για τις πρώτες Πανελλήνιες της νέας δεκαετίας! Σε αυτό το θέμα μπορείτε να γράφετε τις απορίες σας, τους προβληματισμούς σας και τα συναισθήματά σας κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου μέχρι το Σεπτέμβρη! Θα επιστρέψω αργότερα με συμβουλές(εκτός από το μάθημα της Κοινωνιολογίας) και τη δικιά μου εμπειρία από τις Πανελλήνιες και τον Προσανατολισμό Ανθρωπιστικών Σπουδών. Καλή αρχή λοιπόν στη γενιά του 2002! :smartass::thumbsup:

Υ.Γ. Νιώθω κάπως μεγάλος τώρα που ανοίγω αυτό το θέμα. :bleh:
(Νομίζω πώς η δεκαετία ξεκινά το 2021.)
Ευχαριστούμε πάντως για το ενδιαφέρον και την στήριξη του φόρουμ.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλή αρχή στη γενιά του '02.

Ως μια κοπέλα που έδωσε φέτος πανελλήνιες, οφείλω να σας πω ότι τα θερινά είναι για να προετοιμαστειτε, και όχι για να εξοντωθειτε. Προσπαθήστε να καταλάβετε αυτή τη διαφορά.

Πέρα από το διάβασμα σας, να βγαίνετε και καμιά βόλτα ή για κάνα καφέ. Μην ακούτε τον κάθε καθηγητή που σας λέει να αρχίσετε από τώρα τα 8ωρα διαβάσματος και τα ξενύχτια. Θα κουραστείτε και στα μέσα της χρονιάς θα τα παίξετε. 4-5 ώρες διαβάσματος είναι οι ιδανικές για τα θερινά.

Και τέλος μόλις τελειώσετε με τα θερινά, κατευθείαν για μπάνια και διακοπές και τα βιβλία ΚΛΕΙΣΤΆ. Θα τα ανοίξετε πάλι μια εβδομάδα πριν αρχίσετε τα μαθήματα.

Είναι πολύ σημαντικό να μην κουραστείτε το καλοκαίρι της προετοιμασίας, γιατί μετά σας περιμένει μια δύσκολη χρονιά.

(Σας το λέω εγώ, μια μαθήτρια που όλα τα σχολικά της χρόνια ήταν αρίστη, σκοτώθηκα στο διάβασμα όλο το καλοκαίρι και το μετάνιωσα, γιατί μετά κουράστηκα.)

Καλή συνέχεια!!! ❤️
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλή αρχή στη γενιά του '02.

Ως μια κοπέλα που έδωσε φέτος πανελλήνιες, οφείλω να σας πω ότι τα θερινά είναι για να προετοιμαστειτε, και όχι για να εξοντωθειτε. Προσπαθήστε να καταλάβετε αυτή τη διαφορά.

Πέρα από το διάβασμα σας, να βγαίνετε και καμιά βόλτα ή για κάνα καφέ. Μην ακούτε τον κάθε καθηγητή που σας λέει να αρχίσετε από τώρα τα 8ωρα διαβάσματος και τα ξενύχτια. Θα κουραστείτε και στα μέσα της χρονιάς θα τα παίξετε. 4-5 ώρες διαβάσματος είναι οι ιδανικές για τα θερινά.

Και τέλος μόλις τελειώσετε με τα θερινά, κατευθείαν για μπάνια και διακοπές και τα βιβλία ΚΛΕΙΣΤΆ. Θα τα ανοίξετε πάλι μια εβδομάδα πριν αρχίσετε τα μαθήματα.

Είναι πολύ σημαντικό να μην κουραστείτε το καλοκαίρι της προετοιμασίας, γιατί μετά σας περιμένει μια δύσκολη χρονιά.

(Σας το λέω εγώ, μια μαθήτρια που όλα τα σχολικά της χρόνια ήταν αρίστη, σκοτώθηκα στο διάβασμα όλο το καλοκαίρι και το μετάνιωσα, γιατί μετά κουράστηκα.)

Καλή συνέχεια!!! ❤️
Ποια μαθήματα έδωσες;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εγώ στα θερινά - μιας και είχα περισσότερο χρόνο προσπαθούσα να μάθω να διαβάζω. (Δηλαδή, πόση ώρα περίπου θέλω για να κάνω αυτο; Πώς πρέπει να διαβάσω φυσική για να την μάθω; ) Με βοήθησε στο να φτιάχνω το πρόγραμμα διαβάσματος στη διάρκεια της χρονιάς. Επίσης, με βοήθησε πολύ το ότι δεν έχασα επαφή μεγαλύτερη της 1 εβδομάδας με το διάβασμα. Είναι δύσκολο να μπαινεις στο κλίμα και να βγαινεις συνέχεια. Διαβάστε και έκθεση οσο βαρετή και αν είναι. Εγώ δεν την διάβασα ( λίγο μόνο τη θεωρία για ασκήσεις) , δεν το μετανιώνω πολύ αλλά αν ξαναέδινα θα την διάβαζα. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κάνω τώρα επανάληψη στην τριγωνομετρία γιατί ξέρω οτι πρέπει να τη χρησιμοποιώ σε χρόνο dt στις ταλαντώσεις. Κατά τα άλλα χαλαρά ;)
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι πέρσι που έκανα ελάχιστα καλοκαιρινά ότι τον Ιούλιο ήμουν σε φόρμα, ενώ τον Σεπτέμβριο άργησα να επανέλθω σε κλίμα διαβάσματος και μαθημάτων. Ο Αύγουστος έφταιξε; Ή γενικά το μεγάλο χρονικό διάστημα από τον Ιούνιο; Είχα κάνει και επανάληψη, βέβαια, τέλη Αυγούστου. Ρωτάω, καθώς πολλοί προτείνουν τον Αύγουστο να μη διαβάσεις απολύτως τίποτα...
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Με αφορμή το ποστ της Ιωάννας, θα πω το χιλιοειπωμενο κλισέ ότι οι πανελλήνιες δεν είναι σπριντ αλλά μαραθώνιος.
Η διαχείριση των δυνάμεων είναι το Α και το Ω, μαζί με την ψυχολογία.
Φροντίστε να μην έρθει ο Μάιος έχοντας φτάσει στα όρια σας.
Μέσα στα θερινα (ή σε όποια προετοιμασία κάνετε το καλοκαίρι), το κλειδί είναι να βρείτε τον καλύτερο τρόπο μελέτης και αφομοιωσης της ύλης για κάθε μάθημα.
Ευχής έργο θα ήταν να τρέξετε λίγο την ύλη όμως δεν είναι αυτό το πιο σημαντικό.
Μέσα στη χρονιά, με το περιβόητο "πρόγραμμα" θα μπορέσετε να φέρετε τα πάντα στα ίσια τους χωρίς να εξαντληθειτε.

Θυμάμαι πέρσι που έκανα ελάχιστα καλοκαιρινά ότι τον Ιούλιο ήμουν σε φόρμα, ενώ τον Σεπτέμβριο άργησα να επανέλθω σε κλίμα διαβάσματος και μαθημάτων. Ο Αύγουστος έφταιξε; Ή γενικά το μεγάλο χρονικό διάστημα από τον Ιούνιο; Είχα κάνει και επανάληψη, βέβαια, τέλη Αυγούστου. Ρωτάω, καθώς πολλοί προτείνουν τον Αύγουστο να μη διαβάσεις απολύτως τίποτα...

Συνήθως προτείνεται να ξεκινάς λίγο μετά το δεκαπενταυγουστο με μια γενική επανάληψη της ύλης που έχεις βγάλει έως τότε. Αυτά μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία, που πρέπει να προσαρμοστείς στις λιγότερες διαθέσιμες ώρες
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να ασχοληθώ με τα μαθήματα αυτές τις δύο εβδομάδες. Μετά, τον Ιούλιο να μην ασχοληθώ καθόλου και να ξανά πίσω βιβλία κατά τον Αύγουστο. Ένα τέτοιο διάλλειμα ενός μήνα είναι κατά τη γνώμη σας καλό;
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σκέφτομαι να ασχοληθώ με τα μαθήματα αυτές τις δύο εβδομάδες. Μετά, τον Ιούλιο να μην ασχοληθώ καθόλου και να ξανά πίσω βιβλία κατά τον Αύγουστο. Ένα τέτοιο διάλλειμα ενός μήνα είναι κατά τη γνώμη σας καλό;
Προετοιμασία κάνεις;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Πιάσε τα πάλι μια εβδομάδα (ή δύο αν νιώθεις ανασφάλεια) πριν αρχίσεις πάλι φροντιστήριο ή ιδιαίτερα!!
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ας πω για τα θερινά πως τα βίωσα εγώ. Θυμάμαι στην αρχή των θερινών ότι δε διάβαζα πολύ και ψιλοβαριόμουν, ακόμα και για το Άγνωστο που το λατρεύω. Μου είχε φανεί κάπως που ξεκινήσαμε αμέσως μετά τις ενδοσχολικές. Είχα πάθει και ένα σοκ με το Γνωστό γιατί ο Πρωταγόρας ποτέ δε μου άρεσε αλλά οκ, τώρα με την καινούρια ύλη δε ξέρω τι παίζει. Πιο πολύ Έκθεση διάβαζα(περιλήψεις, ασκήσεις κτλ) και Ιστορία. Μην ξεσκιστείτε στο διάβασμα και προσωπικά θα σας έλεγα να μη διαβάζετε βράδυ, ανάλογα και με το πως λειτουργεί ο καθένας. Είναι αρκετά σημαντική και η ξεκούραση τον Αύγουστο για να έχετε δυνάμεις και μέσα στη χρονιά. Συμφωνώ με την Agnwsth ότι είναι μια περίοδος προσαρμογής όπου καταλαβαίνεις πως να διαβάζεις.Εάν θέλετε ειδικότερες συμβουλές για τα μαθήματα, θα χαρώ πολύ να σας απαντήσω σε αυτό το θέμα σε ένα επόμενο post.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλή αρχή και από εμένα παιδιά! Πριν το καταλάβετε, θα έχετε τελειώσει και θα εύχεστε και εσείς καλή αρχή στους επόμενους :P

Από συμβουλές:
i) μην εξαντληθείτε κατά τη θερινή προετοιμασία. Διαβάστε αρκετά ώστε να αποκτήσετε βάσεις και να καλύψετε ικανοποιητικά ένα μέρος της ύλης, ώστε να διευκολυνθείτε αργότερα, αλλά μην καείτε στο διάβασμα.
ii) ό,τι μάθετε θα το μάθετε μέσω της επανάληψης. Άρα φροντίστε να διαβάζετε καθημερινά λίγο από όλα.
iii) τον Αύγουστο πρέπει να κάνετε τουλάχιστον μία εβδομάδα διακοπές. Σας περιμένει ο Χειμώνας :diablo:
iv) προγραμματίστε τον ύπνο σας. Βρείτε πόσες ώρες ύπνο χρειάζεστε για να λειτουργείτε καλά και φτιάξτε ένα σχετικό πρόγραμμα, με σταθερή ώρα για ύπνο και ξύπνημα (μπόνους ποιντς αν μπορείτε να κρατήσετε αυτό το πρόγραμμα και τον χειμώνα). Όχι μόνο θα κάνετε καλό στον οργανισμό σας, αλλά θα έχετε και περισσότερη ενέργεια! :D

v) Μην αγχώνεστε, μην πανικοβάλλεστε, μην φοβάστε και μην ακούτε τις υπερδραματοποιήσεις που πολλοί κάνουν. Οι Πανελλήνιες είναι glorified ενδοσχολικές. Τίποτα παραπάνω.

Ad victoriam! :paladin:
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να ασχοληθώ με τα μαθήματα αυτές τις δύο εβδομάδες. Μετά, τον Ιούλιο να μην ασχοληθώ καθόλου και να ξανά πίσω βιβλία κατά τον Αύγουστο. Ένα τέτοιο διάλλειμα ενός μήνα είναι κατά τη γνώμη σας καλό;
Μην σκέφτεσαι/οργανωνεις το διάβασμα σου
με γνώμονα το χρόνο. Καλύτερα σκέψου ποια κομμάτια ύλης πρέπει να βγουν πριν το "διάλειμμα" σου, και πορευσου με βάση αυτό .
Προσοχή, οι στόχοι διαβασματος να είναι πάντοτε εφικτοι και ορθολογικοι .
Αν έχεις υπερβολικές προσδοκίες (πχ θα βγάλω οικονομία, κόμματα, προσφυγικο πριν το μεσημέρι, λέμε τώρα... ) είναι πιθανό να απογοητευτεις και να τα παρατήσεις
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλοκαίρι θα κάνω λίγες ώρες σε κάποια μάθημα και από τέλη Αυγούστου κανονικά σε όλα.
Εσυ;
Όταν λες λίγες; Μια βδομάδα π.χ.; Εγώ από σήμερα μέχρι τέλος Ιουλίου. Από Σεπτέμβριο πάλι.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top