Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,987 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,272 μηνύματα σε 78,970 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 367 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Μετεγγραφές

nikosD

Φοιτητής

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O nikosD έγραψε: στις 19:31, 07-07-10:

ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΩ ΣΕ ΣΟΚ!!!! αυτα που ακογονται περι τριτεκνων και καταργηση κτλ τι γινεται ειναι αληθειες ?θα αλλαξει κατι ? εγω κατεθεσα μηχανογραφικο με τηνπροοπτικη οτι ιεμαι τριτεκνος οικονομικα ειμαστε οχι σε καλη κατασταση αν αλλαξει κατι παει δεν θα μπορω να σπουδασω!!! και μιλαμε εχω βγαλει 17800+ μορια !!! καλα ετσι και αλλαξει δεν ξερω πως θα αντιδρασω , τελος !
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 19:40, 07-07-10:

ΝikosD σε αυτή τη χώρα που ζούμε δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο.... Από την μια στιγμή στην άλλη μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα΄....

Για μένα είναι απαράδεκτο... Αν αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξει του χρόνου όχι φέτος. Αρκετοί σαν εσένα θα συμπληρώσουν τα μηχανογραφικό κάποιες σχολές επειδή είναι σίγουροι ότι θα πάρουν μεταγγραφή... Αν αλλάξουν τα κριτήρια των μεταγραφώνι πρέπει να σας το γνωστοποιήσουν τώρα και όχι αφού επιλέξεται σχολές...
3

komborimon (Στρατής)

Φοιτητής

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O komborimon έγραψε: στις 19:42, 07-07-10:

Παιδια μπορει να βρει και να ανεβασει κανεις link για το πως θα ειναι τα καινουρια κριτηρια μεταγγραφων στο περιπου ?
Γτ με ενδιαφερει αμεσα...

prwteas

Φοιτητής

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε: στις 19:45, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Όχι προφανώς, πρέπει να υπάρχει η αντιστοίχηση. Ποια έχεις στο μυαλό σου;
Τη μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Φαίνεται πως με τη μείωση των μετεγγραφών περιορίστηκαν και οι αντιστοιχίσεις.

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 19:47, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από komborimon
Παιδια μπορει να βρει και να ανεβασει κανεις link για το πως θα ειναι τα καινουρια κριτηρια μεταγγραφων στο περιπου ?
Γτ με ενδιαφερει αμεσα...
Τα νέα κριτήρια είναι υπό σηζήτηση και δεν έχουν ανακοινωθεί. Φήμες είναι όλα. Η σημερινή νομοθεσία βρίσκεται στο πρώτο post αυτού του thread....

Ας σκεφτούμε λογικά.... Αν επιχειρήσουν να αλλάξουν άμεσα τα κριτήρια θα ξεσηκωθούν όλοι αυτοί που δηλώσανε με βάση αυτά και θα αναγκαστούν να το αποσύρουν. Νομίζω αν τελικά αλλάξουν τα κριτήρια (που μεταξύ μας πρέπει να αλλάξουν αλλά όχι απροειδοποίητα ) θα επηρεάσουν τους υποψήφιους του χρόνου και όχι εσάς...

hmmyτονο

Φοιτητής

H hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H hmmyτονο έγραψε: στις 15:41, 08-07-10:

Κάτι που πήρε το μάτι μου στα χθεσινά νέα:
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artId=4583251

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 18:07, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από petran_r21
Μπορω να παρω μεταγραφη απο Ξανθη για Θεσσαλονικη η Πατρα ενω μενω Γιαννενα?Ειμαι τριτεκνος αλλα ο αδερφος μου ειναι 28.Γινεται με την ισχυον αλλα και αμα αλαξει η νομοθεσια?
Ούτε με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούσαι μεττεγραφή καθώς το πρώτο τέκνο της οικογένειας δεν πρέπει να ξεπερνάει το 26ο έτος της ηλικίας του.

Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανωτέρω όριο ηλικίας (παρ.1 εδ.α άρθρου 1 ν. 3282/2004)
2

Jimakos92

Φοιτητής

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Jimakos92 έγραψε: στις 18:34, 08-07-10:

Παιδιά εγώ θέλω μηχανολόγων μηχανικών Θεσσαλονίκης.ΛΕβγαλα 18.740 και είμαι 105 μόρια κάτω.Πόσο λέτε να πέσει?
Είμαστε τρίτεκνοι αλλά αν δεν με πάρουν και μείνω στα ξεκάρφωτα σε καμιά πόλη που δεν θέλω όπως Πάτρα?
Με αυτά που κάνουν μας βάζουν σε μεγάλα διλήμματα.Δεν ξέρω τι να κάνω.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O cjgillan έγραψε: στις 01:50, 09-07-10:

Γεια σας
Ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας(ειμαστε 4 αδερφια-ΝΟΜΟΣ: Πολύτεκνοι γονείς και τέκνα πολυτέκνων (παρ.1 εδ.α άρθρου 1 ν. 3282/2004).Ως πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι πληρούν μια εκ των προϋποθέσεων του άρθρου πρώτου του ν. 1910/44, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν.3454/06.)

Εδωσα φετος πανελλαδικες, περναω στη σχολη που θελω οχι ομως και στην πολη(σθηνσ) που θελω(απαιτειται πτωση 270 μοριων για να την πιασω). Δικαιουμαι ομως μετεγγραφη απο οσα γνωριζω. Απο το σπιτι των γονεων μου χιλιομετρικα τα δυο πλησιεστερα τμηματα ειναι η θεσσαλονικη και η αθηνα ( αθηνα με ενδιαφερει ). Βαση του νομου που ισχυει επιλεγω εγω ενα απο τα δυο πλησιεστερα τμηματα (ΝΟΜΟΣ: δικαίωμα μετεγγραφής υφίσταται μόνο για ένα από τα δύο Τμήματα, κατ' επιλογή του ενδιαφερομένου, που είναι πλησιέστερο στον τόπο της κατοικίας των γονέων ) . Αξιζει να αναφερω οτι ο μεγαλυτερος αδερφος μου ειναι 28 ετων εχει αποφοιτησει απο μια σχολη και σπουδαζει τωρα σε μια αλλη με το 10% στην αθηνα.Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν καταρχας υπαρχει προβλημα στη μετεγγραφη με βαση τα δεδομενα που σας ανεφερα. Επειτα θελω να μου διευκρινησετε το εξης καθως υπαρχει και ενας αλλος τροπος( αν δεν ισχυει ο πρωτος) ουτως ωστε να αξιωσω μετεγγραφη: η αδερφη μου σπουδαζει στην αθηνα το σεπτεμβριο ομως παραδιδει πτυχιακη και αν περασει ορκιζεται το φεβρουαριο. Σε αυτο το διαστημα θα θεωρειται φοιτητρια και θα μπορω να δηλωσω οτι εχω αδερφη-φοιτητρια σε αλλη πολη ωστε να βοηθησει στη μετεγγραφη? (ΝΟΜΟΣ: ή στην πόλη που φοιτά ήδη ένας τουλάχιστον αδελφός ή αδελφή τους και είναι αντίστοιχο με το Τμήμα προέλευσης). Εν κατακλειδι υπαρχει περιπτωση να μην γινει η μετεγγραφη? Παιζει ρολο η ηλικια του μεγαλου μου αδερφου? Η αδερφη μου θα θεωρειται για τα δικαιολογητικα φοιτητρια τους εξι μηνες μεχρι να ορκιστει?

Ευχαριστω, περιμενω τις απαντησεις σας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cjgillan : 09-07-10 στις 02:07.

niki.p (Nίκη)

Φοιτητής

H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε: στις 04:55, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Δε με καλύπτει η πρώτη δημοσίευση. Αν εισαχθώ με 10%, ισχύει το δικαίωμα μετεγγραφής;
Λοιπόν, επειδή είμαι στην ίδια περίπτωση είχα πάρει τηλ πριν καιρό στο υπουργείο και μου είπαν πως γίνεται να πάρω μετεγγραφή. Πρόσφατα κι έπειτα από πολυυύ ψάξιμο έπεσα σε ένα άρθρο του Κάτσικα που έλεγε πως δε γίνεται με το 10%. Ξαναπήρα τηλ στο υπουργείο πριν 1 εβδομάδα και μου είπαν πως μπορώ να πάρω. Ε, για να το λένε οι του υπουργείου κάτι παραπάνω θα ξέρουν, αλλά εγώ έχω αγχωθεί, θέλω να πάω από εκεί να σιγουρευτώ!!

Τι παράληψη να μη διευκρινίζεται στην εγγύκλιο...

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 11:58, 09-07-10:

http://www.cosmo.gr/News/Hellas/280386.html

aparadektos7 (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O aparadektos7 έγραψε: στις 13:21, 09-07-10:

Γεια σας παιδια. Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Ειμαστε οικογένεια τριτεκνη όμως η αδερφη μου περνάει το 26 ετος της ηλικίας της. Επίσης η μητέρα μου πάσχει απο καρκίνο του μαστού. Γίνεται να πάρω μεταγγραφή με τα καινούργια μέτρα; Ευχαριστω εκ των προτέρων.....

sakaros (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O sakaros έγραψε: στις 13:42, 09-07-10:

ειναι σωστο που το υπουργειο θα βαλει ποσοστο στις μεταγραφες των τριτεκνων.δεν ειναι δυνατον ρε παιδια οικογενειες τριτεκνες με εισοδημα 70000-80000-100000+ να μπορουν τα παιδια τους να παρουν μεταγραφη κ οικογενειες με 2 παιδια κ εισοδημα 20000-25000 ευρω να μην μπορουν επειδη δεν ειναι τριτεκνοι!!δεν λεω βεβαια οτι δεν υπαρχουνν τριτεκνες οικογενειες με οικονομικη στενοτητα,οπως και οικογενειες με 2 παιδια που ειναι σχετικα ευπορες,αλλα ειναι μεγαλη μ@λ@κι@ να παιρνουν οι 3τεκνοι μεταγραφη ανευ οικονομικων κριτηριων(πλην τριτεκνιας)
4
2

cjgillan

Νεοφερμένος

O cjgillan έγραψε: στις 13:45, 09-07-10:

Παιδια παρακαλω οποιος γνωριζει κατι οσον αφορα το ερωτημα μου να απαντησει γρηγορα γιατι θα παιξει ρολο στη συμπληρωση του μηχανογραφικου μου δελτιου το οποιο πρεπει να καταβληθει σε λιγες μερες
Ευχαριστω

Meddle

Φοιτητής

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Meddle είναι γαμάτος έγραψε: στις 14:47, 09-07-10:

09-07-10 Ευνοϊκές ρυθμίσεις και εξορθολογισμός για τις μετεγγραφές φοιτητών

http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...-16-29&lang=el

Jimakos92

Φοιτητής

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Jimakos92 έγραψε: στις 15:05, 09-07-10:

Ρε παιδιά πολλές ασάφειες τα νέα μέτρα.Δεν αναφέρει ποσοστά δλδ πόσους θα πάρουν.Εγώ έστειλα e-mail σε ένα site που ανακοίνωσε τα μέτρα δλδ στην συντάκτρια και μου απάντησε:
''Αυτό έγκειται στον αριθμό μετεγγραφών που πρόκειται να εγκρίνει κάθε σχολή. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από τον αριθμό των αιτήσεων και τα κριτήρια που συγκεντρώνει κάθε ενδιαφερόμενος''

Ναι αλλά το υπουργείο δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τίποτα συγκεκριμένο.Αν είναι δυνατόν.Η ώρα του μηχανογραφικού πλησιάζει και κούτσα κούτσα προσπαθούν να αποφασίουν τι θα κανου.Κάτι για πλαφόν 20% των ΄δηλούντων μεαγραφών που έλεγαν τι έγινε?Δεν αναφέρουν τίποτα.Έχω σκάσει :@
3

Nickname (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 859 μηνύματα.

O Nickname έγραψε: στις 20:14, 09-07-10:

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο και εντελώς επιπόλαιο το ότι αλλάζουν το νόμο για τις μετεγγραφές των τριτέκνων την τελευταία στιγμή και πολλές φορές ακόμη και μετά τα μηχανογραφικά. Κατάργησαν τη βάση του 10, άλλη βλακεία κι αυτή, και τώρα κατάλαβαν ότι έτσι ίσως κάποιος μπορέσει να πάρει μεταγραφή καρδίζοντας χιλιάδες μόρια και προσπαθούν να μαζέψπυν τα ασυμμάζευτα! Απαράδεκτο που το αλλάζουν τελευταία στιγμή και ακόμη περισσότερο ανήκουστο έιναι ότι παιδιά καταθέτουν μηχανογραφικά και η... υπουργός δεν βγαίνει να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον τα πράγματα. Αϊσχος!
4

Harry0000 (Χάρης)

Φοιτητής

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης των Υλικών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Harry0000 http://www.matersci.upatras.gr/ έγραψε: στις 13:04, 10-07-10:

Η κυρία υπουργός έκανε κάποιες αλλαγές στην διαδικασία μεταγραφής

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=927:09-07-10-&catid=80:2010-02-17-11-16-29&lang=el

Όταν στο δεύτερο μέτρο λέει "σε ποσοστό 4%" εννοεί ότι από τους 100 που θα κάνουν αίτηση για μεταγραφή μόνο οι 4 θα την πάρουν ή ότι αν η σχολή στην οποία θέλω να πάρω μεταγραφή παίρνει 100 άτομα θα πάρει επιπλέον άλλα 4 σύμφωνα με το μέτρο ή κάτι άλλο.
Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος γιατί αν δεν πέσει το μαθηματικό Πάτρας 516 μόρια χάθηκα.......

Amanda!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Amanda!! έγραψε: στις 14:11, 10-07-10:

παιδιά στις ειδήσεις είπε πως τελικά δεν θα ισχύσει αυτό που λεγόταν για τις μετεγγραφές των τριτέκνων με ποσοστά...
οοοοουυυυυφφφφφ!!!!!! μας έσκασε μέχρι να αποφασίσει...

cjgillan

Νεοφερμένος

O cjgillan έγραψε: στις 18:03, 10-07-10:

αρα για τους πολυτεκνους τα πραγματα μενουν οπως ηταν?

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τα πάντα για τις μετεγγραφές - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 1527 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε Χθες στις 14:19.
    • Μετεγγραφές 2015 - Από ΓεωργιαΛ.
      Το θέμα έχει λάβει 607 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-03-16 στις 21:28.
    • Μετεγγραφές και 10% - Από Pride
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-10 στις 18:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα