Απαιτούμενος χρόνος εκμάθησης Γαλλικών σε επίπεδο B2

vivie

Νεοφερμένος

Η vivie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γνωριζετε ποσα χρονια πρεπει να κανει καποιος μαθηματα για να παρει στα γαλλικα ενα πτυχιο αντιστοιχο του lower των αγγλικων??
ευχαριστω εκ τον προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
αν ξέρεις ήδη μια άλλη ξένη γλώσσα και είσαι διανοητικά και ηλικιακά ώριμος , σε 2 χρόνια με εντατικά ιδιαίτερα, χωρίς παύση για διακοπές μπορείς άνετα να φτάσεις στο επίπεδο β 2 (lower ).

αυτό ακολουθώ κι εγώ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivie

Νεοφερμένος

Η vivie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ξερω ιταλικα (celli 3) και λιγα αγγλικα στην ουσια τα βασικα (ket).
εσυ κανεις ομαδικα μαθηματα η ιδιαιτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσο εντατικά κάνεις μαθήματα, πόσο είσαι διατεθειμένη να διαβάσεις, πόσο μεταδοτικός και οργανωμένος είναι ο διδάσκων κλπ.

Εγώ πάντως έκανα μαθήματα επί 6 χρόνια για να πάρω το δίπλωμα DALF C1 - (επίπεδο προ - proficiency), ξεκινώντας από το μηδέν.

Αν ξέρεις αγγλικά θα βοηθηθείς, ιδίως σε θέματα λεξιλογίου, όπου η αγγλική αν και γλώσσα του γερμανικού κλάδου, έχει δανειστεί πολλά από τη λατινική, δηλαδή την "μητέρα" της γαλλικής. Επίσης, θα βοηθηθείς αν γνωρίζεις άλλες λατινογενείς γλώσσες, όπως ιταλικά ή ισπανικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ξερω ιταλικα (celli 3) και λιγα αγγλικα στην ουσια τα βασικα (ket).
εσυ κανεις ομαδικα μαθηματα η ιδιαιτερα?

με το που τέλειωσα πέρσι τον Φεβρουάριο με τα αγγλικά, ξεκίνησα γαλλικά σχεδόν από το 0, ιδιαίτερα εντατικά. τον προηγούμενο μήνα έδωσα το β1 και το μάιο δίνω το β2 και το γ1 μαζί.


πάνω από όλα πρέπει να έχεις όρεξη και θέληση και όλα θα έρθουν από μόνα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivie

Νεοφερμένος

Η vivie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και οι 2 ξεκινησατε απο το μηδεν δηλαδη οπως εγω..
ειχατε καποιο προβλημα στην γλωσσα ? π.χ. να σας δυσκολευουν τα προφορικα η κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
και οι 2 ξεκινησατε απο το μηδεν δηλαδη οπως εγω..
ειχατε καποιο προβλημα στην γλωσσα ? π.χ. να σας δυσκολευουν τα προφορικα η κατι αλλο?


όχι. μπορώ να πω πως την 3η γλώσσα την μαθαίνουμε με περισσότερη ευκολία..


πόσο μάλλον εσύ που ξέρεις ήδη ιταλικά ....


τα γαλλικά θα σου φανούν παιχνιδάκι...




ΠΡΟΣΟΧΗ..... να διαλέξεις με προσοχή τον καθηγητή ή την καθηγήτρια σου, και να επιδιώξεις να έχει για μητρική γλώσσα την γαλλική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
προσωπικά, μου φαίνονταν πιο δύσκολα τα προφορικά ( να μιλώ με ευχέρεια )...
αλλά προετοιμάστηκα εντατικά πάνω σε αυτό και έτσι πέτυχα στις εξετάσεις.

κατά τα άλλα, δεν με δυσκόλεψαν τα γραπτά ή το listening...

με συστηματική προετοιμασία, όμως, οποία δυσκολία και να προκύψει θα ξεπεραστεί σταδιακά!!!

το γεγονός ότι ξέρεις ιταλικά (δεν ξέρω τι επίπεδο είναι το δίπλωμα στο οποίο αναφέρεσαι) θα σε βοηθήσει αρκετά, διότι και τα γαλλικά και τα ιταλικά είναι λατινογενείς γλώσσες και έχουν πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ τους.

αν, παρ'ελπίδα, γνωρίζεις και λατινικά (αν σπουδάζεις φιλολογία, δηλαδή, όπου τα λατινικά διδασκονται σε αρκετά εξάμηνα, ή αν έχεις τελειώσει θεωρητική κετεύθυνση) επίσης θα βοηθηθείς...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivie

Νεοφερμένος

Η vivie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[/quote]ΠΡΟΣΟΧΗ..... να διαλέξεις με προσοχή τον καθηγητή ή την καθηγήτρια σου, και να επιδιώξεις να έχει για μητρική γλώσσα την γαλλική[/quote]

να σου πω την αληθεια αρχικα για κατι τετοιο εψαξα δλδ καθηγητη η καθηγητρια που να εχει τα γαλλικα ως μητρικη γλωσσα αλλα εδω στην πατρα δεν βρηκα να υπαρχει....

εμενα παντως η προφορα μου κανει λιγο δυσκολουτσικη για να ειμαι ειλικρινης...
-----------------------------------------
lita athens to celli 3 ειναι σαν lower.. οχι λατινικα δεν εχω ιδεα!!!!
λογικα εσυ εκανες μαθηματα σε group σωστα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
προσωπικά, έκανα ομαδικά μαθήματα, αρχικά με native γαλλίδα και μετά με ελληνίδες καθηγήτριες - πτυχιούχους γαλλικής φιλολογίας...

ως φοιτήτρια φιλολογίας, πάντως, θα σου πρότεινα να βρείς έναν native καθηγητή, για την αρχή τουλάχιστον, ώστε να εξοικειωθείς καλύτερα με την προφορά... είναι εξ'άλλου κοινώς αποδεκτό από τους φιλολογούς ότι στη διδασκαλία ξένων γλωσσών καλόν θα είναι ο καθηγητής να είναι native speaker και απόφοιτος της αντίστοιχης φιλολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ έκανα 3 χρόνια για το Β2 και μάλιστα το πέρασα και με υψηλό βαθμό!:)

Χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα,αλλά στο μάθημα ήμουν 100% συγκεντρωμένος ενώ δεν έχανα(και δε χάνω γιατί συνεχίζω για Γ1:)) ευκαιρία να μιλήσω ΓΑΛΛΙΚΑ!!!

Και το έκανα με απόλυτη ευχαρίστηση......!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top