Προϋποθέσεις απαλλαγής φοίτησης σε μεταπτυχιακό

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλησπερα. Μες στην ατυχία μου έμαθα λίγες ώρες πριν ότι επιλέχθηκα ως επιλαχουσα στο μεταπτυχιακό που ήθελα.
Μέχρι τη Δευτέρα πρέπει να κάνω αιτήσεις κτλ για την εγγραφή.
Λεει κάπου και για απαλλαγή από τέλη φοίτησης εφόσον πληροί κάποιος τις προϋποθέσεις. Το έψαξα αλλά μπερδεύτηκα κάπως. Γνωρίζει κάποιος τι και πως; κάποια βοήθεια;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Μες στην ατυχία μου έμαθα λίγες ώρες πριν ότι επιλέχθηκα ως επιλαχουσα στο μεταπτυχιακό που ήθελα.
Μέχρι τη Δευτέρα πρέπει να κάνω αιτήσεις κτλ για την εγγραφή.
Λεει κάπου και για απαλλαγή από τέλη φοίτησης εφόσον πληροί κάποιος τις προϋποθέσεις. Το έψαξα αλλά μπερδεύτηκα κάπως. Γνωρίζει κάποιος τι και πως; κάποια βοήθεια;


https://www.minedu.gov.gr/news/4216...os-7-863-i-me-oikogeneiako-eisodima-eos-5-504
"Δωρεάν μεταπτυχιακές σπουδές σε φοιτητές με ατομικό εισόδημα έως 7.863 € (100% του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος) και οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα έως 5.504 € (70% εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος), προβλέπει Υπουργική Απόφαση που υπεγράφη από τον Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου.

Η Απόφαση αφορά στα δωρεάν Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) της ακαδημαϊκής χρονιάς 2019 – 2020 μετά τη διαπίστωση του ποσού που αντιστοιχεί στο εθνικό διάμεσο διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 35 του ν. 4485/2017 («Οργάνωση και λειτουργία της ανώτατης εκπαίδευσης, ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις»).
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/YA_συνάφειας.pdf
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικό δηλαδή είναι να μην δηλώνει η οικογένειά σου τα πραγματικά εισοδήματα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικό δηλαδή είναι να μην δηλώνει η οικογένειά σου τα πραγματικά εισοδήματα.


Μα γιατί το λες αυτό; Επειδή οι μισοί συμφοιτητές μου είχαν δωρεάν σίτιση ενώ οι γονείς τους είχαν επιχειρήσεις (που προφανώς δούλευαν καλά για να σπουδάζουν τα παιδιά τους επαρχία...);
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μα γιατί το λες αυτό; Επειδή οι μισοί συμφοιτητές μου είχαν δωρεάν σίτιση ενώ οι γονείς τους είχαν επιχειρήσεις (που προφανώς δούλευαν καλά για να σπουδάζουν τα παιδιά τους επαρχία...);


Αυτο ακριβως λεει.Δυστυχως τα παιδια των φοροφυγαδων,εχουν προτεραιοτητα παντου....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top