Διάβασμα το καλοκαίρι της Α' Λυκείου;

Daniella Slv

Νεοφερμένος

Η Daniella Slv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις τελείωσα α λυκείου κ από κατευθύνσεις διάλεξα την θετική...Το θέμα είναι ότι θέλω ιατρική κ πρέπει να τα καταφέρω με την πρώτη φορά διότι τα οικονομικά μας είναι περιορισμένα κ δεν έχουμε λεφτά για έξτρα φροντιστήρια αν δώσω δεύτερη χρονιά... Λόγω άγχους πήρα το βιβλίο της βιολογίας (προσανατολισμού γ λυκείου) κ αποφάσισα να διαβάσω φέτος το καλοκαίρι. Εσείς τι λέτε; Να ξεκουραστώ γιατί μετά με περιμένει πολύ διάβασμα ή να ξεκινήσω σιγά σιγά κ να βγάλω την θεωρία;
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις τελείωσα α λυκείου κ από κατευθύνσεις διάλεξα την θετική...Το θέμα είναι ότι θέλω ιατρική κ πρέπει να τα καταφέρω με την πρώτη φορά διότι τα οικονομικά μας είναι περιορισμένα κ δεν έχουμε λεφτά για έξτρα φροντιστήρια αν δώσω δεύτερη χρονιά... Λόγω άγχους πήρα το βιβλίο της βιολογίας (προσανατολισμού γ λυκείου) κ αποφάσισα να διαβάσω φέτος το καλοκαίρι. Εσείς τι λέτε; Να ξεκουραστώ γιατί μετά με περιμένει πολύ διάβασμα ή να ξεκινήσω σιγά σιγά κ να βγάλω την θεωρία;

Άσχετος με αυτή την κατεύθυνση...και δεν έχω ιδέα... αλλά πιστέψε με...αν το κάνεις θα κλαταρεις μέχρι το τέλος...2.5 χρόνια δηλαδή θα διαβάζεις για πανελλαδικές; Νομίζω είναι υπερβολή...εγώ πιστεύω με καλό πρόγραμμα βγαίνει ανετοτατα σε 2 χρόνια... ελπίζω να βοήθησα,και από κει και πέρα ας σου πει κάποιος από την κατεύθυνση την άποψη του!
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλή σου ημέρα! Για την ώρα θα σε συμβούλευα να απολαύσεις το φετινό σου καλοκαίρι στο έπακρο και να μην διαβάσεις τίποτα. Έτσι ανησυχούσα κι εγώ μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου για το αν θα πρέπει να έρθω σε μια πρώτη επαφή με τα Λατινικά, επειδή ήταν μια γλώσσα τελείως άγνωστη και φοβήθηκα για τυχόν δυσκολίες της. Τελικά, ξεκίνησα στα μισά της β’ λυκείου και έγραψα 100 στις πανελλήνιες. Μην αγχώνεσαι και σε καμία περίπτωση μην ξεκινήσεις από τώρα το διάβασμα γιατί θα κουραστείς και ίσως «εγκαταλείψεις» στο φινάλε και δεν το θελουμε αυτό! Καλό Καλοκαίρι από εμένα!
 

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις τελείωσα α λυκείου κ από κατευθύνσεις διάλεξα την θετική...Το θέμα είναι ότι θέλω ιατρική κ πρέπει να τα καταφέρω με την πρώτη φορά διότι τα οικονομικά μας είναι περιορισμένα κ δεν έχουμε λεφτά για έξτρα φροντιστήρια αν δώσω δεύτερη χρονιά... Λόγω άγχους πήρα το βιβλίο της βιολογίας (προσανατολισμού γ λυκείου) κ αποφάσισα να διαβάσω φέτος το καλοκαίρι. Εσείς τι λέτε; Να ξεκουραστώ γιατί μετά με περιμένει πολύ διάβασμα ή να ξεκινήσω σιγά σιγά κ να βγάλω την θεωρία;


Άραξε, χαλάρωσε, καλοκαιράκι είναι. Ευχαριστήσου το τώρα, μην κόψεις 2 καλοκαίρια χωρίς λόγο, τότε είναι που δεν θα περάσεις ούτε με τάμα.
Για Βιολογία δεν ξέρω γιατί έδωσα μαθηματικά, αλλα όσον αφορά πχ Φυσική και Χημεία να σου πώ απλά ότι Χημεία πάτωσα 1η Λυκείου και το έσωσα δεύτερο τετράμηνο της 2ας. Φυσική στην 1η Λυκείου έμαθα ίσα ίσα ΘΜΚΕ/ΑΔΜΕ προς το τέλος για να σώσω εξετάσεις.
Και τελικά δεν είχε καμία σημασία, 19.3 Χημεια και 19.1 Φυσικη και οχι απο προβληματα γνώσεων.
Άρα ηρεμησε. Φυσικά δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο. Έχε μια υγιή επαφή με τα μαθήματα της χρονιάς σου κάθε φορά, και είτε προς τον χειμώνα της 2ας, είτε το καλοκαίρι εκείνο ξεκίνα ύλη 3ης. Θα σε πάει μια χαρά αμα το θές και αμα δεν αφήσεις κενά, πίστεψε με. Εύχομαι επιτυχίες, αλλα μην τα σκέφτεσαι ακόμα, ευχαριστηθείτε λίγο τα χρόνια σας ρε παιδιά, θα σας λείψουν μετα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top