Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η καλύτερη επένδυση που έχουν να κάνουν οι γονείς για τα παιδιά τους δεν είναι ούτε να τους δώσουν σπίτια, ούτε λεφτά αλλά η εκπαίδευση (καλό ιδιωτικό σχολείο) και οι σπουδές (Φροντιστήρια, ξένες γλώσσες).

Είναι απλό. Ο κακός μαθητής με τα φροντιστήρια γίνεται καλύτερος. Αν όχι υπάρχει κακή επιλογή καθηγητή. Ο μαθητής που θέλει σε ιατρικές, νομικές όσο πιο νωρίς αρχίσει τα φροντιστήρια τόσο καλύτερα.

@Agnwsth τα 500 ευρώ/μήνα για 3 χρόνια για καποιους μπορεί να είναι μεγαλο ποσό αλλά για τους περισσότερους δεν είναι. Αν η οικογένεια κόψει τις εξοδους και τις διακοπές για 3 χρόνια βρέθηκαν τα λεφτά.
Εδω φιλε μου τεννιστα εισαι φαουλ.

Η εκπαίδευση πλέον ειναι αμφίβολη επένδυση. Κανεις δεν εγγυάται σ ένα γιατρό, δικηγόρο ή μηχανικό ότι θα βρει δουλειά, ποσω μάλλον ότι θα βγάζει πολλά λεφτά.

Εγω μαθηματα έκανα μόνο στην γ λυκειου, σ ένα πολυ φθηνό φροντιστηριο με αλλα 5 παιδια στο τμήμα. Πιο πολυ κουτσομπολιό καναμε, παρά προετοιμασία για πανελελε. Πάνω από 250 ευρώ το μηνα δε δίναμε. Πανελληνιες έγραψα κοντά 19300, με προσωπικό διάβασμα. Και υπάρχουν παιδια που χωρίς φροντιστηρια/ιδιαιτερα έγραψαν καλύτερα. Όπως και παιδια που πάτωσαν, ενώ έδιναν 500 ευρώ το μηνα.

Πανελληνιες ειναι, όχι εξετάσεις για να σε πάρουν στο cern :P
Τα γράφω αυτα, γιατί μας διαβάζουν και παιδια που θα δώσουν σε μερικά χρόνια και θα νομίζουν ότι θα πρέπει να τρώνε απ τα σκουπίδια ξερω γω, μόνο και μόνο για να εξοικονομήσουν λεφτά για πανακριβα ιδιαιτερα :P. Μην τρελαθούμε κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εδω φιλε μου τεννιστα εισαι φαουλ.

Η εκπαίδευση πλέον ειναι αμφίβολη επένδυση. Κανεις δεν εγγυάται σ ένα γιατρό, δικηγόρο ή μηχανικό ότι θα βρει δουλειά, ποσω μάλλον ότι θα βγάζει πολλά λεφτά.

Εγω μαθηματα έκανα μόνο στην γ λυκειου, σ ένα πολυ φθηνό φροντιστηριο με αλλα 5 παιδια στο τμήμα. Πιο πολυ κουτσομπολιό καναμε, παρά προετοιμασία για πανελελε. Πάνω από 250 ευρώ το μηνα δε δίναμε. Πανελληνιες έγραψα κοντά 19300, με προσωπικό διάβασμα. Και υπάρχουν παιδια που χωρίς φροντιστηρια/ιδιαιτερα έγραψαν καλύτερα. Όπως και παιδια που πάτωσαν, ενώ έδιναν 500 ευρώ το μηνα.

Πανελληνιες ειναι, όχι εξετάσεις για να σε πάρουν στο cern :P
Τα γράφω αυτα, γιατί μας διαβάζουν και παιδια που θα δώσουν σε μερικά χρόνια και θα νομίζουν ότι θα πρέπει να τρώνε απ τα σκουπίδια ξερω γω, μόνο και μόνο για να εξοικονομήσουν λεφτά για πανακριβα ιδιαιτερα :P. Μην τρελαθούμε κιολας.

Τα λεγόμενα σου δε με βρίσκουν σύμφωνο. Η διαφωνία μου αυτή στηρίζεται στο γεγονός ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες δυνατότητες (εννοώ πνευματικές). Για να καταστώ πιο σαφής θα αναφέρω το εξής: εσύ μπόρεσες να γράψεις 19.300 πηγαίνοντας σ' ένα φροντιστήριο χαμηλών διδάκτρων, ενώ εγώ 18.600 δίνοντας τρεις φορές και την τρίτη μάλιστα πηγαίνοντας σε κάποιο ακριβό φροντιστήριο. Κατ' επέκταση μπορούμε να το γενικεύσουμε και να διαπιστώσουμε ότι υπάρχουν παιδιά ευφυή (όπως εσύ) που σε όποιο φροντιστήριο προετοιμαστούν θα πετύχουν υψηλές επιδόσεις, παιδιά που δεν είναι τόσο-όσο τα προηγούμενα- ευφυή αλλά μπορούν να τα καταφέρουν με μια πιο σωστή καθοδήγηση (σε αυτή την κατηγορία εντάσσομαι εγώ), που συνήθως παρέχουν τα ακριβά και οργανωμένα φροντιστήρια των Αθηνών, και τέλος υπάρχουν τα παιδιά που ό, τι και να κάνουν δε θα μπορέσουν να πετύχουν υψηλές επιδόσεις (σε καμία περίπτωση δε τα κοροϊδεύω γιατί αυτά είναι εγγενή χαρακτηριστικά για τα οποία δεν ευθύνονται, εφόσον δεν τα επιλέγουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φιλε αδικεις τον εαυτό σου. Οι πανελληνιες δεν ειναι δείκτης ευφυΐας, αλλα δείκτης μεθοδικότητας και διαβάσματος. Και η μεθοδικότητα και το διάβασμα δεν χρειάζονται πλάτες φροντιστηρίων/ιδιαίτερων για να αποδώσουν καρπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Για να έγραψες 19+ σίγουρα έχουν διαδραματίσει σημαντικό ρόλο οι έμφυτες πνευματικές δυνατότητες και οι καλές βάσεις που θα είχες από προηγούμενες χρονιές.

Η μεθοδικότητα, η συστηματοποίηση των γνώσεων, ο τρόπος με τον οποίο θα οργανώσεις το διάβασμα σου (π.χ. σε πόσα κομμάτια θα σπάσεις την ύλη ώστε να βγει σωστά η επανάληψη) σχετίζονται με την ποιότητα του φροντιστηρίου. Ο λόγος που επιμένω σε αυτό είναι γιατί έχω προσωπική εμπειρία. Την τρίτη φορά που πήγα σε ένα καλύτερο και πιο ακριβό φροντιστήριο της Αθήνας, μου είπαν πράγματα, ειδικά στην ανάλυση των πηγών, που δεν τα είχα ακούσει. Το ότι εσύ μπόρεσες να αντιληφθείς κάποια πράγματα από μόνος σου δε σημαίνει ότι μπορούν να τα αντιληφθούν και οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αν επιλέξετε φροντιστήριο κάντε το από την Α Λυκείου. Αν κάνετε ιδιαίτερα από τη Β Λυκείου. Η συντριπτική πλειοψηφία ανεξάρτητα απο την βαθμολογια έχει αρκετά κενά.
Βασικά το φροντιστήριο από οποιαδήποτε χρονιά πριν το καλοκαίρι της Γ Λυκείου είναι όχι μόνο χάσιμο λεφτών, αλλά και πολύτιμης κριτικής σκέψης από την πλευρά του μαθητή, καθώς και χρόνου. Τα φροντιστήρια λειτουργούν με ένα τρόπο βαθμοθηρικό: Μάθε τα γρήγορα, πάρε έναν καλό βαθμό, και άντε γρήγορα για τις πανελλήνιες. Προσφέρουν μεν αποτέλεσμα, αλλά επίσης και κονσερβοποιημένη γνώση χωρίς επιστημονική κατανόηση. Το σχολείο και τα βιβλία είναι υπεράρκετα για τις τάξεις μέχρι την Γ, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Τα κενά είναι ακριβώς λόγω αυτής της φιλοσοφίας, δεν αφήνουν τον μαθητή να πειραματιστεί
Η καλύτερη επιλογή ειναι ιδιαίτερα αλλά αυτό το στοιχίζει.
Συμφωνώ(για λόγους που ήδη έχουν ειπωθεί), ώς ένα σημείο όμως: Εντός του φροντιστηρίου, δουλεύουν εξαιρετικοί καθηγητές που σε ιδιαίτερα μπορεί να ζητάνε πάνω από 50€/ω(πρός βόρεια προάστια μάλιστα, ιδιαιτεράδες χτυπάνε και 100€/ω). Με μερικούς υπολογισμούς, εντός ενός φροντιστηρίου, από τα μηνιαία έξοδα, κατα μέσο όρο φεύγουν 10€ την ώρα. Κέρδος 40€. Το φροντιστήριο έχει την δυνατότητα να μεταφέρει τα παιδιά σε διαφορετικό τμήμα, αναλόγα των προσπαθειών τους.
Το μόνο μάθημα που αξίζει να κάνεις ιδιαίτερα Γυμνάσιο είναι η έκθεση. Μάθημα που θέλει βάσεις και δεν μαθαίνεται μπακαλιστικα όπως τα υπόλοιπα.
Μιλώντας αυστηρά από προσωπική μου εμπειρία, ισχυεί το αντίθετο. Δεν υπάρχει "μαθαίνω έκθεση". Υπάρχει "επαναλαμβάνω εκφράσεις που έχω διδαχτεί". Και εκεί στοχεύουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Θα σου δώσουν έναν τόμο με επιχειρήματα, θα σου ζητήσουν να τα απομνημονεύσεις, μια συλλογή λέξεων με τις συνώνυμές τους, και την θεωρία. Το μόνο που αξίζει μελέτη είναι η θεωρία, και είναι εξαιρετικά μικρή.
Η συμβουλή μου για να γράψετε στην έκθεση είναι τα βιβλία. Δείτε άρθρα δημοσιογράφων. Διαβάστε βιβλία, όχι ξένα best seller σε μέτριες μεταφράσεις, ελληνική λογοτεχνία. Ανοίξτε ακόμα και το βιβλίο της λογοτεχνίας. Να δείτε πως κυλάει η γλώσσα. Φροντιστήριο στην έκθεση έκανα στην Γ μόνο, και δεν νομίζω ότι τα πήγα και άσχημα(1ος 80, 2ος 90: 17)


Με συγχωρείτε και για το κατεβατό αλλά ένα τελευταίο προς όλους τους μελλοντικούς υποψηφίους:
Πρωτού επιβαρύνετε τις οικογένειες και τους εαυτούς σας με το βάρος των πανελληνίων, αναρωτηθείτε: "Μπορώ να αντεπεξέλθω?". Είναι σημαντική ερώτηση που δεν την κάνουν πολλοί, και το κατανοούν αργά. Έχω φίλους που ξόδεψαν σε ιδιαίτερα πάνω από 10 χιλιάρικα συνολικά και έπεσαν στα 12500. Άλλους που απλά δεν άντεξαν το άγχος. Καλό κουράγιο παρόλαυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Πού ζεις ρε φιλε και δίνετε 50€ την ωρα σε ιδιαιτερα;;:P Κανει μαθηματα ο Μπαμπινιώτης;;

Για την έκθεση θα συμφωνήσω απόλυτα· η απομνημόνευση των σχεδιαγραμμάτων ειναι περιττή, για μην πω προσβλητική για την οποια κριτική ικανότητα διαθέτουμε. Μια ανάγνωση ειναι αρκετή. Ο Παναγιώτοπουλος, ο Παπανουτσος, ο Τσάτσος, ο ξυροτηρης και ο Τερζάκης γράφουν τα καλύτερα ελληνικά. Διαβάστε μερικά τους δοκίμια και μετα θα δείτε ποσο εύκολα θα ξετυλίγεται η σκέψη σας σε αψογα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, δεν έχω διαβάσει την συζήτησή σας να είμαι ειλικρινής αλλά θα πάρω θέση στο δίλημμα "ιδιαίτερα ή φροντιστήριο "

Αρχικά λοιπόν θεωρώ ότι και τα 2 έχουν τα προτερήματα αλλά και τα μειονεκτήματά τους. Λόγου χάρη στα ιδιαίτερα όταν έχεις κάποια δυσκολία, απορία, κενό μπορείς από την μία να τα καλύψεις με την έννοια ότι ο καθηγητής σου, θα αφιερώσει όσο χρόνο χρειάζεται προκειμένου να είσαι οκ με αυτό το ζήτημα, σε αντίθεση με το φροντιστήριο που εννοείται σε μία τάξη δεν μπορεί πχ να μείνει για πολύ χρονικό διάστημα ο καθηγητής σε μία απορία ή κενό ενός μαθητή αφήνοντας όλη την άλλη τάξη πίσω. Σίγουρα όμως μπορεί να τον συμβουλέψει να του εξηγήσει εκτός μαθήματος περαιτέρω , εκτός από αυτά που κάνει/παραδίδει στο μάθημα.

Ένα μειονέκτημα των ιδιαίτερων είναι ότι δεν δίνει κίνητρο στον μαθητή με την έννοια ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός με άλλους παρά μόνο με τον ίδιο του τον εαυτό. Στο φροντιστήριο μόνο που είσαι με άλλα παιδιά έχεις μέσα σου όλο και κάποιο συναγωνισμό μάλλον να το πω καλύτερα προς τα άλλα παιδιά ακόμα και με τον ίδιο σου τον εαυτό που σου δίνει πολλές φορές την ώθηση να προχωρήσεις και παραπέρα και να προσπαθείς περισσότερο. Πολλές φορές στα ιδιαίτερα επαναπαύεσαι όταν βλέπεις ότι προχωράς και δεν κάνεις κάτι το παραπάνω.

Φυσικά χωρίς να ισχύει απόλυτα τίποτα από αυτά που έγραψα, και φυσικά και υπάρχουν και εξαιρέσεις και σενάρια που δεν τα έθεσα, απλά έγραψα αυτό που πιστεύω εγώ και το πως θα αντιδρούσα εγώ στην καθεμία περίπτωση. Τώρα είναι στο χέρι του μαθητή και ανάλογα με τι τον βολεύει εκείνον καλύτερα και πως νομίζει ότι ο ίδιος θα βοηθηθεί και θα αποδώσει περισσότερο, λαμβάνοντας υπόψη φυσικά και το οικονομικό κομμάτι, εννοείται. Πάντως σαν Σοφία θα προτιμούσα το φροντιστήριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ποσα άτομα είστε στο τμήμα?


στο τμήμα που κάνω έκθεση ήμαστε 6 και ειναι οκ αλλά
στο τμήμα που κάνω τα υπόλοιπα μαθήματα 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
11 άτομα είμαστε στην τάξη στο σχολείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ποτε δεν καταλαβα πως καποιοι κανουν ιδιαιτερα σε ολα τα μαθηματα. Θα μου πειτε μια χρονια ειναι και χρειαζονται θυσιες, αλλα...
Δε θες να βγεις εξω να περπατησεις λιγο, να ξεσκασεις βρε αδερφε; Να δεις τους συμμαθητες σου, να αστειευτειτε λιγο και μοιραστειτε τις ανησυχιες σας; Αν αναγκαζομουν να ειμαι ολη μερα κλεισμενη στο σπιτι μου μετα το σχολειο, με μαθηματικη ακριβεια στο τελος του πρωτου μηνα θα ειχα σκασει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StargazerLily

Νεοφερμένος

Η StargazerLily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχοντας κάνει και τα δύο μπορώ να πω ότι το καλύτερο είναι ο συνδιασμός φροντιστηρίου και ιδιαιτέρων. Έκανα και τα δύο και τα έξοδα ήταν τόσα όσα μου είχε ζητήσει το φροντιστήριο μου για τα 4 μαθήματα.

Θα μιλήσω από την οπτική κοπέλας που ήταν στην ανθρωπιστική κατεύθυνση.(στις αρχές τα έκανα όλα φροντιστήριο και άλλαξα γιατί κατάλαβα ότι δεν βόλευε)
Λατινικά και ιστορία είχα καλούς καθηγητές και τα έκανα στο φροντιστήριο. Είχα επικοινωνήσει με τη γραμματεία και τους είχα πει πως επιθυμώ να γράφω εκτός από Λατινικά και ιστορία (διαγωνίσματα εννοώ), αρχαία και έκθεση. Και έτσι και έγινε. Για να έχω την εμπειρία του πως είναι να γράφω σε αυστηρό περιβάλλον και όχι σε σπίτι, τα έγραφα όλα στο φροντιστήριο (έγραφα και στο σπίτι δεν τη γλίτωσα, αλλά βοήθησε πολύ αυτό γιατί έκανα τριβή)
Τώρα, στο σπίτι έκανα αρχαία και έκθεση που ήταν πολύ πιο βοηθητικά από το να τα κάνω σε φροντιστήριο με άλλα 6 άτομα. Αρχαία έκανα πολλά άγνωστα, η καθηγήτρια έβλεπε τις αδυναμίες τις δικές μου και έδινε βαρύτητα σε αυτές. Έκθεση συνέβαινε ακριβώς το ίδιο, επικεντρωνόταν στα λάθη της έκθεσης και της περίληψης της δικής μου και δεν πήγαινε σε άλλους 6.
Αν ζητήσετε να κάνετε ιδιαίτερα στο φροντιστήριο θα σας έρθει φθηνότερα, δυστυχώς άργησα να το μάθω αυτό :( Καλή σας επιτυχία παιδιά, το έχετε!!!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top