[Σχέση] Σταθερή ή ελεύθερη;

Προτιμάτε σταθερή ή ελεύθερη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Σταθερή

    Ψήφοι: 115 77.7%
  • Ελεύθερη

    Ψήφοι: 9 6.1%
  • Και τα δύο, ανάλογα με τον άνθρωπο και τις συνθήκες

    Ψήφοι: 24 16.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στην ελεύθερη σχέση πως εμπιστεύεσαι τον άλλο; :P

Μάλλον ελεύθερη σχέση = καθόλου σχέση. Απλώς υπάρχει καβάτζα για να βγαίνουν οι ανάγκες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Σταθερή. Για μένα δεν υφίσταται η έννοια "ελεύθερη σχέση" και μου φέρνει αηδία μόνο στη σκέψη. Εννοείται δεν επιθυμώ να θίξω κανέναν, ο καθένας με τις επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελεύθερη μιας και ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει ο όρος, "δική μου"-"δικός μου", λες και μιλάμε για ιδιοκτησία, αντικείμενα.
(μου θυμίζει περισσότερο ρομαντικές ιστοριούλες και σαπουνόπερες παρά τη πραγματικότητα)

Δεν βρίσκω κάτι κακό στις σταθερές σχέσεις αλλά ούτε και στις ελεύθερες, ο καθένας όπως τη βρίσκει.

Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα την έννοια του "αγαπάω μόνο ένα άτομο σε όλο τον κόσμο".
Γιατί είναι κακό να αγαπάς περισσότερους ανθρώπους, σε οποιοδήποτε επίπεδο;
Γιατί είναι κακό να θες να ανακαλύψεις περισσότερες πτυχές αυτού του κόσμου;
Πιστεύω αφορά κυρίως την ερμηνεία της λέξης "αγάπη" που δίνει ο καθένας μας,
παρά για το αν η σχέση σου είναι ελεύθερη ή σταθερή (ειδικά σε αυτές τις εποχές
δεν έχει σχεδόν καθόλου σημασία πλέον). Απλά πάντα θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεία
προς τον άλλον και προς τον εαυτό σου, σε ότι επιλέγεις να κάνεις.

Σε γενικές γραμμές αυτό που λέω είναι ότι κανείς δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι η αγάπη
που βρήκες τώρα είναι και η μόνη αγάπη που θα νιώσεις ή που πρέπει να νιώσεις. Φυσικά,
υπάρχουν και άνθρωποι που ίσως δεν τη νιώσουν ή δεν την ένιωσαν ποτέ (κατά τη διάρκεια
της σχέσης τους). Κάποιοι ίσως παρεξηγήσετε το ποστ μου... αλλά whatever. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μέχρι τα 25-28 ελεύθερη σχέση χωρίς πολλές δεσμεύσεις ενώ μετά από κει κάτι πιο σοβαρό. Θα σαι και σε ηλικία άλλωστε που δεν θα ψάχνεις κάποιον για να περάσεις απλά καλά και ωραία αλλά κάποιον που θες να μοιραστείς την υπόλοιπη σου ζωή μαζί του, ε δεν θα θέλει γύρω στα δυο χρόνια για να δοκιμαστεί η σχέση και να δείτε αν μπορείτε να συγκατοικήσετε δίχως να υπάρχουν πολλά προβλήματα; Μετά από κει είτε θα πάτε για γάμο είτε θα χαράξετε διαφορετική πορεία ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Σταθερή σχέση. Ένας άνθρωπος δεν έχει μόνο σαρκικές ανάγκες, αλλά χρειάζεται ένα σύντροφο που θα του εμπνέει εμπιστοσύνη. Πώς γίνεται σε μια ελεύθερη σχέση να υπάρχει πραγματική αγάπη, από τη στιγμή που ο ένας δεν δίνεται στον άλλο 100%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σταθερη βεβαια! Τον/την συντροφο δεν τον/την εχεις μονο για το κρεβατι! Στις ελευθερες σχεσεις δεν υφισταται πραγματικη αγαπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gary96

Νεοφερμένος

Η gary96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σταθερη σχεση!Ειμαι και μεγαλη φαν!και μεταξυ μας τωρα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που πραγματικα να τον καλυπτει η ελευθερη σχεση και να σας εξηγησω το σκεπτικο μου. Αρχικα πιστευω οτι οι ανθρωποι που δημιουργουν μια ελευθερη σχεση δεν ειναι πραγματικα ερωτευμενοι μεταξυ τους....απο τη μια δεν συμφωνω με το να μιλας η να συμπεριφερεσαι προς τον συντροφο σου λες και ειναι κτημα σου.......αλλα απο την αλλη ξερω πως δεν ειναι δυνατον να εχεις τοσο δυνατα αισθηματα για τον αλλον οπως ο ερωτας και η αγαπη και να μην σε πειραξει ουτε εστω για ενα δευτερολεπτο η φραση του ''χτες γνωρισα μια κοπελα/αγορι σε ενα μπαρακι και την ωρα που με πηρες ημουν μαζι της/του'' και διαφορες τετοιες φρασεις που περιεχουν και αλλα ατομα!απλα πιστευω οτι η ελευθερη σχεση ειναι αυτο που πολλοι εχουν πει παρα πανω μια σταθερη καβατζα για τις δυσκολες μερες.....και συνηθως οι ελευθερες σχεσεις διαλυονται οταν ο ενας απο τους 2 βρει κατι σοβαρο κατι που να τον γεμιζει και να τον ολοκληρωνει.....και προς Θεου δεν κατακρινω τις αποφασεις κανενος!απλα ας μην το ονομαζουμε ελευθερη σχεση βρε παιδια!αν το καλοσκεφτειτε οι περισσοτερες ελευθερες σχεσεις ειναι ONS που τελικα απεκτησαν διαρκεια! οσο για εκεινους που λενε οτι δοκιμασαν σε σχεση σοβαρη με ελαστικους ανθρωπους και δεν αντεξαν τοτε αυτοι οι ιδιοι αποδεικνυουν οτι η ελευθερη σχεση δεν εχει συναισθημα.....γιατι αν ο συντροφος σου ειναι πολυ καλος δεν σε πιεζει σε νοιαζεται κλπ κι εσυ τον γουσταρεις δεν τον χωριζεις!το να τον χωρισεις ομως θελοντας ελευθερη σχεση σημαινει οτι απλως δεν θες συναισθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σχέση σταθερή.:P
Είμαι από τα άτομα που κολλάω με τον άλλον και πωρώνομαι και τον θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, χωρίς να κοιτάει άλλες, χωρίς να μου λέει για άλλες. Θέλω αποκλειστικότητα και με τις "ελεύθερες" σχέσεις αυτό δεν υπάρχει.
Που και σε περίπτωση που έκανα μια ελεύθερη σχέση, στη πορεία δε θα άντεχα και θα την τελείωνα.

Εχμ.. παρόλο αυτά δεν είμαι αντίθετη σε τέτοιες σχέσεις. I mean ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ανάλογα με τις ανάγκες του, και από τη στιγμή που βολεύονται και οι 2 στη σχέση, δεν υπάρχει λόγος για να κρίνεις αυτό που έχουν.

Απλά μερικοί δεν είναι των ελεύθερων σχέσεων, κι άλλοι δεν είναι των σταθερών. Άλλοι είναι και των δύο ειδών και διαλέγουν αυτή που θέλουν τη συγκεκριμένη περίοδο. Αυτά.

(προστέθηκε δημοσκόπηση)

λολ ο άνθρωπος όντως αλλάζει.:P
ποια είναι αυτή. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
στα8ερη :):) ελευ8ερη για ποιο λογο να κανω?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
στα8ερη :):) ελευ8ερη για ποιο λογο να κανω?? :)


Μαλλον δεν εισαι φοιτητρια και δεν εχεις δει τα μαναρια της ΔΑΠ ακομα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σταθερή..
Βασικά αυτό το πράγμα που γίνεται στην ελεύθερη δεν μπορείς καν να το αποκαλέσεις σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Μαλλον δεν εισαι φοιτητρια και δεν εχεις δει τα μαναρια της ΔΑΠ ακομα...;)
οχι δεν ειμαι ακομα φοιτητρια απο οκτομβρη αλλα δεν νομιζω να αλλα3ω γνωμη δεν πιστευω οτι η ελευ8ερη σχεση 8α μου προσφερει κατι παραπανω απο τη στα8ερη ωστε να κανω ελευ8ερη σχεση...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top