Βοήθεια σε άσκηση φυσικής

Wizard

Νεοφερμένος

Ο Wizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ηθελα μια βοηθεια σ' αυτη την ασκηση

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θα ηθελα μια βοηθεια σ' αυτη την ασκηση

Δεν ξέρω αν το σκέφτηκα σωστά. Έβαλα τις τιμές σε ΧLάκι και να τι βρήκα:

Υ.Γ. Δεν κατάλαβα γιατί και με ποιο σκεπτικό κάποιος (-α) σου έβαλε -1 σε θέμα που απλά ρωτάς κάτι. (Το διόρθωσα).

Υ.Γ.2. Τώρα είδα ότι το νικ σου είναι σχεδόν ίδιο με το νικ παλιού χρήστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wizard

Νεοφερμένος

Ο Wizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι πραξεις εκανες φιλε; και τωρα μενει να βρω το πειραματικο σφαλμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
τι πραξεις εκανες φιλε; και τωρα μενει να βρω το πειραματικο σφαλμα;
Οι πράξεις που έκανα ήταν να εφαρμόσω τους τύπους της σε σειρά και παράλληλης σύνδεσης. Και το σφάλμα που βρήκα είναι η διαφορά του Μ.Ο. από τις ακραίες τιμές. Αν δεν σου κάνει να με συγχωρείς, δεν θα το ξανακάνω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wizard

Νεοφερμένος

Ο Wizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δηλαδη εγινε ολη η ασκηση; να σαι καλα! θα το ψαξω για να μπω στο νοημα. :)

Γιατι οι τιμες βγαινουν 9 αντι για 4? δεν πρεπει να βγαινουν 4?

R1=100+1=101ohm
R1=100-1=99ohm

R2=120+1=121ohm
R2=120-1=119ohm

μετα για τα εν σειρα ειναι ο τυπος Rολ=R1+R2
για τα εν παραλληλω Rολ=R1*R2/R1+R2

μετα μας λεει να βρουμε το πειραματικο σφαλμα στη καθε περιπτωση.
ο τυπος αυτος δεν ειναι?



εχω μπερδευτει

Κανεις? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
μετα για τα εν σειρα ειναι ο τυπος Rολ=R1+R2
για τα εν παραλληλω Rολ=R1*R2/R1+R2
μετα μας λεει να βρουμε το πειραματικο σφαλμα στη καθε περιπτωση......
ο τυπος αυτος δεν ειναι? εχω μπερδευτει
Δεν τον ξέρω τον τύπο που έγραψες. Έδωσα τον τρόπο που θυμόμουνα ότι κάναμε σε ένα εργαστήριο στη Β λυκείου για να βρούμε το σφάλμα. Τώρα κατάλαβα ότι είσαι φοιτητής, άρα μπορεί ο τρόπος μου να μην σου κάνει. Πάντως σκέφτηκα και κάτι άλλο απλό: Από τους τύπους των συνδέσεων αν βάλεις R1=R2=1 βγαίνει για την σε σειρά σφάλμα 2 και την παράλληλη 0,5. (Ίσως του χρόνου ξέρω περισσότερα για σφάλματα, αλλά μάλλον δεν μπορείς να με περιμένεις :))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σου,συνονόματε :rolleyes:

Οι τιμές είναι 9,γιατί κάθε μια από τις αντιστάσεις μπορεί να πάρει τρεις τιμές (Η τιμή που δίνεις +/- 1)

Δυο αντιστάσεις,τρεις τιμές κάθε μια.

Συνολικές πιθανές τιμές: 3 Χ 3 = 9

Απλή στατιστική.

Όσο για το σφάλμα.

Το Rολ το βρίσκεις εδώ.

Όνομάζουμε την αβεβαιότητα της αντίστασης 1 e1,και την αβεβαιότητα της αντίστασης 2 e2.Σε προσθέσεις/αφαιρέσεις η eολ =,ενώ σε πολλαπλασιασμούς/διαιρέσεις,κάνεις τις απόλυτες αβεβαιότητες σχετικες αβαιβεότητες (πχ. 3,06 +/- 0,04 = 3,06 +/- 1% ) και τις ονομάζεις %e1 και %e2. Τότε το %eολικό =
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wizard

Νεοφερμένος

Ο Wizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρωτησα κατι συμφοιτητριες και μου ειπαν για την ολικη αντισταση. δεν ξερουν ομως για το πειραματικο σφαλμα.

εν σειρα:
Rολ=R1+R2=100+120=220

παραλληλα:
Rολ=R1*R2 / R1+R2=100*120/100+120= 12000/220= 54.54
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen

Νεοφερμένος

Η Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έχοντας αυτόν τον τύπο, πώς μπορούμε να πούμε πώς μεταβάλλεται:

I=V/R

-το ρεύμα σε συνάρτηση με την τάση
-η τάση σε συνάρτηση με την αντίσταση
-το ρεύμα σε συνάρτηση με την αντίσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top