Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Υ.Γ. είναι πολύ ωραίο όταν μπορούμε να αναπτύσουμε τόσο σοβαρά θέματα, να τα κουβεντιάζουμε, να ανταλλάσουμε τις διαφορετικές μας απόψεις, να σκεφτόμαστε, να προβληματιζόμαστε, να μαθαίνουμε...
wow! ευχαριστώ για αυτή την ανταλλαγή μηνυμάτων... ήταν άκρως επικοδομητική για μένα! :)

Παιδιά, και γω ευχαριστώ.
Πραγματικά μου άρεσε πολύ αυτή η κουβέντα.
Φιλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Παιδιά, και γω ευχαριστώ.
Πραγματικά μου άρεσε πολύ αυτή η κουβέντα.
Φιλια!
Μe too ενδιαφέρον topic;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
:) :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εμένα μου άρεσε το topic και τα ποστ που έγιναν :) Κάτι ήξερα και δεν το έκανα off-topic αλλά split :)

Σαφώς και δεν πιστεύω ότι ένα είδος μουσικής θα με ωθήσει σε ουσίες.... Έλεος!
Ημουν σίγουρος για αυτό απλώς έκανα την διευκρίνηση γιατι αυτό μου έδωσε να κατάλαβω τα πρώτα sec :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
nikita13 και crazyhelen διακρίνω ένα ρατσισμό στα παιδιά χωρισμένων γονιών και σε όσους ακούν "heavy metal"?? :mad: :mad: :mad:

Δεν θα πω τίποτα γιατί έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να συγκρατώ τα νεύρα μου! Όχι δεν θα πω!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
nikita13 και crazyhelen διακρίνω ένα ρατσισμό στα παιδιά χωρισμένων γονιών και σε όσους ακούν "heavy metal"?? :mad: :mad: :mad:

Δεν θα πω τίποτα γιατί έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να συγκρατώ τα νεύρα μου! Όχι δεν θα πω!!! :mad:
Ο_ο sorry Michelle αλλά εδώ μάλλον παρεξήγησες και πολύ μάλιστα..
Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι η Crazyheen δεν εννοούσε αυτό που κατάλαβε ο Exposed απλα ότι υπάρχει όμως το φαινόμενο του κοινωνικού ρατσισμού αν και δεν το εγκρίνω..Διάβασε καλα΄το ποστ μου..
Εξάλλου ακόμα και να το έλεγα δεν με παίρνει να πω κάτι γιατί και εγώ παιδί χωρισμένων γονιών είμαι και ακούω ηλεκτρονική μουσική που είναι κατεξοχήν συνδιασμένη με ναρκωτικά..
Μην παρερμηνεύεις έτσι τα ποστ και βάζεις λόγια που δεν είπα εξάλλου εγώ πουθενά αλλού δεν ενέφερα για Heayvy Μεταλ και χωρισμένους γονεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οk, μάλλον παρεξήγησα τώρα που ξαναδιαβάζω τα μηνύματα. :)
Peace :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
nikita13 και crazyhelen διακρίνω ένα ρατσισμό στα παιδιά χωρισμένων γονιών και σε όσους ακούν "heavy metal"?? :mad: :mad: :mad:

Δεν θα πω τίποτα γιατί έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να συγκρατώ τα νεύρα μου! Όχι δεν θα πω!!! :mad:


Με κάλυψε η Νικίτα, αλλά οφείλω και εγώ να σου τονίσω ότι ουδέποτε θα ήμουν ρατσίστρια σε θέματα που με αντιπροσωπεύουν!!!
(είμαι παιδί χωρισμένων γονιών, και στα νιάτα μου μπορεί να μην άκουγα heavy, αλλά ήμουν φανατική της rock μουσικής.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Εγώ δεν τους δικαιολογώ.Φυσικά δεν ξέρω τι μπορεί να τους οδήγησε εκεί,αλλά σε καμία περίπτωση δε θα τους δικαιολογούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οποιαδηποτε πραξη αυτοκαταστροφης, δεν την δικαιολογω...:(
Απο εκει και υστερα ομως, επειδη οπως ειχα γραψει και σε αλλο topic δυστυχως την εχω ζησει απο "σχετικα" κοντα την ολη κατασταση, μπορω να πω οτι ειναι πολλα που μπορουν να οδηγηουν τους νεους εκει.
Απο το οικογενειακο περιβαλλον και οχι αν εχουν χωρισει ή οχι οι γονεις, αλλα αλλοι λογοι.
Π.Χ.-Ασχημο οικογενειακο περιβαλλον.Απο κακοποιηση πανω στα ιδαια τα παιδια, ή ακομα τα παιδια να βιωνουν την κακοποιηση της μητερας σαν παρατηρητες π.χ.
Αλλος λογος, ειναι η αμελεια των γονιων προς τα παιδια, με αποτελεσμα αυτα ειτε να ψαχνουν τροπους να τραβηξουν την προσοχη τους, ή να μην εχουν παρει τα σωστα "ερεθισματα" ωστε να διακρινουν τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Επεισης ρολο μπορει να παιξει και οι συναναστροφες του παιδιου.(φιλιες κτλ κτλ)
Οι λογοι ειναι πολλοι και γι' αυτο αν θυμαμαι καλα τα ναρκωτικα στατιστικα τα ξεκινανε εφηβοι.
Με λιγα λογια παιδια σε ηλικια που το μυαλο δεν εχει "πηξει".
Εαν και καποιος ξεκινησει τα ναρκωτικα σε μεγαλη -ηλικια που δεν συμβαινει πολυ συχνα-, τοτε απλως αδικαιολογητος, απο πασα φυσης δικαιολογια.
Λοιπον, προσωπικα ναι και δεν τα δικαιολογω ουτε σαν επιλογη, ουτε σαν "λυση"( παπαρια λυση ειναι),ουτε σαν τιποτα, ναι και χρηματα εχω δωσει (οσα μπορω γιατι εδω που ειμαι ισα ισα τα βγαζω περα:redface: ), και εαν ειχα περισσοτερο χρονο και ψυχολογικη δυναμη ακομα θα βοηθουσα τετοια ατομα.
Αλλα δυστυχως, παρα πολλα ατομα που "βγαινουν"..."ξαναπεφτουν".:(



Και κατι τελευταιο:ΔΕΝ θα ηθελα σε καμια περιπτωση να παρεξηγηθω πιο πανω που μιλαω για οικογενειες.
ΔΕΝ, θεωρω τους γονεις μοναδικους υπευθυνους και παντα "ενοχους".
Υπαρχουν και γονεις διαμαντια που τα παιδια τους δυστυχως το μυαλο το εχουν για φιγουρα μονο.
Απλως παραδειγματα εδωσα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του αδυναμίες τις οποίες ίσως να μη καταλάβουμε ποτέ, γιατί απλά έχουμε διαφορετικό χαρακτήρα και ψυχισμό. ιγού δεν μπορώ να τους κατηγορήσω όλους :(.

Πρώτα από όλα συμφωνώ με το παραπάνω.....κατά δεύτερον δεν ξέρω αν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε την λέξη "δικαιολογούμε" ..... Να τους δικαιολογείσουμε γιά ποιό πράγμα που το ρίξανε στα ναρκωτικά...? Δεν τους δικάζει η κοινωνία, δεν χρειάζονται απλακτικά και δικαιολογίες προκειμένου αυτή να τους αντιμετοπίσει διαφορέτικα. Το πρόβλημα είναι ένα! Έξάλου ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν είχαν λόγο ή όχι να γίνουν χρήστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
ΔΕΝ, θεωρω τους γονεις μοναδικους υπευθυνους και παντα "ενοχους".
Υπαρχουν και γονεις διαμαντια που τα παιδια τους δυστυχως το μυαλο το εχουν για φιγουρα μονο.
Απλως παραδειγματα εδωσα.;)
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο την οικογένια τότε υπευθύνοι είναι οι γόνεις ... Θα μπορούσα να είχαν κάνει πολλά...
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο φίλους τότε αλλάζει το θέμα αρκετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Έξάλου ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν είχαν λόγο ή όχι να γίνουν χρήστες.

Nα κρινουμε μπορουμε, και δεν χρειαζεται να ειμαστε "καποιοι".:)
Κεινοντας τις πραξεις αλλων, μαθαινουμε και κανοντας σωστη κριτικη γινομαστε καλλιτεροι.
Μεγαλο μερος της προοδου του ανθρωπου φειλεται στην σωστη κριτικη σκεψη, η οποια ξεκιναει απο την ικανοτητα μας να κρινουμε τις πραξεις αλλων, να μαθαινουμε και νααντιδραμε.
Να κατακρινουμε, ευκολα και αβιαστα πραξεις αλλων ειναι κατι το λανθασμενο, κατα την προσωπικη μου τουλαχιστον γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο την οικογένια τότε υπευθύνοι είναι οι γόνεις ... Θα μπορούσα να είχαν κάνει πολλά...
Αν το "κάκο" ξεκίνησε απο φίλους τότε αλλάζει το θέμα αρκετά
Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν ευθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν αυθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..:/:
αυτό είναι σίγουρο ότι δεν έχουν την πλήρη ευθύνη, αλλά έχουν τον κύριο μέρος της ευθύνης.Εγώ προσωπικά αν το παίδι μου μάθενα ότι ήταν χρήστης θα με θεωρούσα αποτυχημένο .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν είναι όλα έτσι άσπρο μαύρο όσον αφορά τους γονείς..Δεν είναι πάντα όλα στο χέρι τους..Και δεν μπορείς να ξέρεις το δράμα που περνάνε και αυτοί..Ναι έχουν αυθύνες αλλά όχι εξ'ολοκλήρου..:/:

Σε αυτο που λες με βρισκεις συμφωνο 100%...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αυτό είναι σίγουρο ότι δεν έχουν την πλήρη ευθύνη, αλλά έχουν τον κύριο μέρος της ευθύνης.Εγώ προσωπικά αν το παίδι μου μάθενα ότι ήταν χρήστης θα με θεωρούσα αποτυχημένο .-
Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει πάντα αυτό..Ξέρω περίπτωση γονέων που μεγάλωσαν τα παιδιά τους με όλα τα καλά,αξίες και αρχές..Εδώ λυπάμαι αλλά περισσότερο φταίει το παιδί τους που τίποτα δεν εκτίμησε..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αυτό είναι σίγουρο ότι δεν έχουν την πλήρη ευθύνη, αλλά έχουν τον κύριο μέρος της ευθύνης.Εγώ προσωπικά αν το παίδι μου μάθενα ότι ήταν χρήστης θα με θεωρούσα αποτυχημένο .-

Αυτο ισως να ηταν η πρωτη "αντιμετωπιση" λογο του σοκ που θα παθαινες,-παθαινα.
Εξαρταται το τι αυτοκριτικη ασκει ο καθε γονιος οσο αφορα το μεγαλυτερο εργο του.
Το οποιο φυσικα ειναι τα παιδια του.
Προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι γονεις θα το ελεγαν το "απετυχα".
Ασχετως εαν ειναι η απολυτη αληθεια ή οχι.
Γιατι παιδια δεν ειναι αναγκη να φταιει μονο ο γονιος.
Προσωπικα ΔΕΝ πιστευω οτι τα παιδια ειναι "ταμπουλα ράσα" και οτι εξελισονται ΜΟΝΟ βαση του πως τα ανατρεφουν οι γονεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω πριν απο δεκα χρονια θα τους δικαιολογουσα. Τωρα ομως, ζουμε στην εποχη της πληροφορησης. Ολοι μας ξερουμε τι ειναι τα ναρκωτικα. Οχι λοιπον, δεν τους διακαιολογω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Εξαρταται το τι αυτοκριτικη ασκει ο καθε γονιος οσο αφορα το μεγαλυτερο εργο του.
Το οποιο φυσικα ειναι τα παιδια του.
Προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι γονεις θα το ελεγαν το "απετυχα".
Ασχετως εαν ειναι η απολυτη αληθεια ή οχι.
Γιατι παιδια δεν ειναι αναγκη να φταιει μονο ο γονιος.
Προσωπικα ΔΕΝ πιστευω οτι τα παιδια ειναι "ταμπουλα ράσα" και οτι εξελισονται ΜΟΝΟ βαση του πως τα ανατρεφουν οι γονεις τους.

ΝΑΙ

Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Nα κρινουμε μπορουμε, και δεν χρειαζεται να ειμαστε "καποιοι".:)
Κεινοντας τις πραξεις αλλων, μαθαινουμε και κανοντας σωστη κριτικη γινομαστε καλλιτεροι.
Μεγαλο μερος της προοδου του ανθρωπου φειλεται στην σωστη κριτικη σκεψη, η οποια ξεκιναει απο την ικανοτητα μας να κρινουμε τις πραξεις αλλων, να μαθαινουμε και νααντιδραμε.
Να κατακρινουμε, ευκολα και αβιαστα πραξεις αλλων ειναι κατι το λανθασμενο, κατα την προσωπικη μου τουλαχιστον γνωμη.

ΚΑΙ ΝΑΙ.

συμφωνώ απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top