Ερώτηση για στεγαστικό επίδομα

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι δευτεροετής φοιτητής του τμήματος ΗΜΜΥ του ΑΠΘ. Όπως θα ξέρετε οι περισσότεροι, ήδη έχουν ξεκινήσει οι αιτήσεις για το στεγαστικό επίδομα των 1000 ευρώ. Αλλά υπάρχει ένα κριτήριο που λέει ότι για να το πάρεις πρέπει να έχεις περάσει τα μισά μαθήματα του προηγούμενου έτους. Το θέμα μου όμως είναι ότι από το πρώτο έτος έχω περάσει τα 5 από τα 12 μαθήματα. Και ρωτώ τώρα, αν περάσω ένα μάθημα ακόμα σε αυτή την εξεταστική, μπορώ να πάρω το επίδομα;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για να δικαιούσαι το επίδομα, πρέπει να έχεις περάσει τα μισά προβλεπόμενα μαθήματα στη διάρκεια του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους.
Δηλαδή, εφόσον στο 1ο έτος έχεις 12 μαθήματα, χρειάζεται στις εξεταστικές Ιανουαρίου-Ιουνίου-Σεπτεμβρίου να έχεις 6 περασμένα. Για να το θέσω διαφορετικά, εάν στη διάρκεια του 2ου έτους περάσεις 6 μαθήματα του 1ου, δικαιούσαι να κάνεις αίτηση στο 3ο έτος για το επίδομα.
Από τη στιγμή που στις 3 εξεταστικές του πρώτου έτους δεν έχεις περάσει τον προβλεπόμενο αριθμό μαθημάτων, δεν δικαιούσαι το επίδομα, άσχετα εάν συγκεντρώσεις 6 μαθήματα 1ου έτους μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Για να δικαιούσαι το επίδομα, πρέπει να έχεις περάσει τα μισά προβλεπόμενα μαθήματα στη διάρκεια του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους.
Δηλαδή, εφόσον στο 1ο έτος έχεις 12 μαθήματα, χρειάζεται στις εξεταστικές Ιανουαρίου-Ιουνίου-Σεπτεμβρίου να έχεις 6 περασμένα. Για να το θέσω διαφορετικά, εάν στη διάρκεια του 2ου έτους περάσεις 6 μαθήματα του 1ου, δικαιούσαι να κάνεις αίτηση στο 3ο έτος για το επίδομα.
Από τη στιγμή που στις 3 εξεταστικές του πρώτου έτους δεν έχεις περάσει τον προβλεπόμενο αριθμό μαθημάτων, δεν δικαιούσαι το επίδομα, άσχετα εάν συγκεντρώσεις 6 μαθήματα 1ου έτους μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.

Καλησπέρα. Έκανα αίτηση τον Ιούνιο για το στεγαστικό για το ακαδημαικό έτος 2019-2020 , τα οικονομικά κριτήρια θεωρείται οτι έχουν εγκριθεί..
Είχα 13 μαθήματα φέτος στο 2ο έτος και πέρασα 1 μαθήμα στο χειμερινό εξάμηνο 5 στο εαρινό εξάμηνο και 2 τώρα στην επαναληπτική Σεπτεμβρίου.

ωστόσο εφόσον ορίζεται ο αριθμός των περασμένων μαθημάτων να είναι το 50% δηλαδή τα μισά του τρέχοντος έτους σε 3 εξεταστικές (εαρινού-χειμερινού-επαναληπτική) θεωρείται πως για να δικαιούμαι το επίδομα έπρεπς να περάσω συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο ή συνολικά και στις 3 εξεταστικές πρέπει τουλάχιστον τα μισά.
Κάποιος που μπορεί να το αναλύσει ας μου λύσει την απορία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση τον Ιούνιο για το στεγαστικό για το ακαδημαικό έτος 2019-2020 , τα οικονομικά κριτήρια θεωρείται οτι έχουν εγκριθεί..
Είχα 13 μαθήματα φέτος στο 2ο έτος και πέρασα 1 μαθήμα στο χειμερινό εξάμηνο 5 στο εαρινό εξάμηνο και 2 τώρα στην επαναληπτική Σεπτεμβρίου.

ωστόσο εφόσον ορίζεται ο αριθμός των περασμένων μαθημάτων να είναι το 50% δηλαδή τα μισά του τρέχοντος έτους σε 3 εξεταστικές (εαρινού-χειμερινού-επαναληπτική) θεωρείται πως για να δικαιούμαι το επίδομα έπρεπς να περάσω συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο ή συνολικά και στις 3 εξεταστικές πρέπει τουλάχιστον τα μισά.
Κάποιος που μπορεί να το αναλύσει ας μου λύσει την απορία
Συνολικά στις εξεταστικές του εκάστοτε ακαδημαϊκού έτους πρέπει να έχεις περάσει το 50% των μαθημάτων. Όχι σε κάθε εξάμηνο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση τον Ιούνιο για το στεγαστικό για το ακαδημαικό έτος 2019-2020 , τα οικονομικά κριτήρια θεωρείται οτι έχουν εγκριθεί..
Είχα 13 μαθήματα φέτος στο 2ο έτος και πέρασα 1 μαθήμα στο χειμερινό εξάμηνο 5 στο εαρινό εξάμηνο και 2 τώρα στην επαναληπτική Σεπτεμβρίου.

ωστόσο εφόσον ορίζεται ο αριθμός των περασμένων μαθημάτων να είναι το 50% δηλαδή τα μισά του τρέχοντος έτους σε 3 εξεταστικές (εαρινού-χειμερινού-επαναληπτική) θεωρείται πως για να δικαιούμαι το επίδομα έπρεπς να περάσω συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων σε κάθε εξάμηνο ή συνολικά και στις 3 εξεταστικές πρέπει τουλάχιστον τα μισά.
Κάποιος που μπορεί να το αναλύσει ας μου λύσει την απορία
Για 13 μαθήματα στο ακαδημαϊκό 2019-20, θες 7 περασμένα στις εξεταστικές Χειμερινού-Εαρινού-Σεπτεμβρίου 2020. Το ποια μαθήματα και σε ποια από τις 3 εξεταστικές πέρασες δεν έχει σημασία.
 

soliar

Νεοφερμένος

Η soliar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
31 Αυγούστου 2017 ΦΕΚ ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 2993
ΑΡΘΡΟ 3 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 4 :
4. Ο φοιτητής να έχει εξεταστεί επιτυχώς στα μισά μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους για το οποίο αιτείται το επίδομα. Συνολικός αριθμός μαθημάτων θεωρείται ο προβλεπόμενος στο ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών. Για την πλήρωση του κριτηρίου αυτού λαμβάνονται υπόψη όλες οι εξεταστικές περίοδοι που πραγματοποιήθηκαν για το συγκεκριμένο ακαδημαϊκό έτος. Το κριτήριο αυτό δεν ισχύει για τους πρωτοετείς φοιτητές. Το επίδομα χορηγείται για τόσα έτη όσα είναι και τα έτη σπουδών της αντίστοιχης Σχολής ή Τμήματος, σύμφωνα με τον Κανονισμό Λειτουργίας τους

Αυτά προβλέπονται από το σχετική απόφαση , όπως φαίνεται στο παραπάνω ΦΕΚ. Εκτιμώ ότι μπορείς να έχεις περάσει τα απαραίτητα μαθήματα σε όποια εξεταστική προηγηθεί της αιτήσεως. Τα υπόλοιπα ίσως είναι ερμηνείες των σχολών ή του υπουργείου για να μειώνονται τα προς διάθεση ποσά
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σχετικά με το επίδομα, τα μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους στη σχολή μου ήταν 11. Στο σύστημα όμως για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 φαίνονται 5 περασμένα, καθώς λόγω μεταγραφής τα εργαστήρια του 1ου εξαμήνου μου αναγνωριστηκαν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, συγκεκριμένα στο χειμερινό εξάμηνο. (Παρόλο δηλαδή που είχα περάσει τη θεωρία του μαθήματος δεν είχε βγει ολοκληρωτικό βαθμός και δεν φαινόταν το μάθημα περασμένο καθώς εκρεμμουσε το εργαστήριο). Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι αρκετό για να εγκριθεί το επίδομα;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Σχετικά με το επίδομα, τα μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους στη σχολή μου ήταν 11. Στο σύστημα όμως για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 φαίνονται 5 περασμένα, καθώς λόγω μεταγραφής τα εργαστήρια του 1ου εξαμήνου μου αναγνωριστηκαν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, συγκεκριμένα στο χειμερινό εξάμηνο. (Παρόλο δηλαδή που είχα περάσει τη θεωρία του μαθήματος δεν είχε βγει ολοκληρωτικό βαθμός και δεν φαινόταν το μάθημα περασμένο καθώς εκρεμμουσε το εργαστήριο). Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι αρκετό για να εγκριθεί το επίδομα;
Όχι.
Παρόλα αυτά, πάρε την γραμματεία τηλέφωνο, αν οφείλεται σε καθυστέρηση στην αναγνώριση, μήπως σε βοηθήσουν
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Σχετικά με το επίδομα, τα μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους στη σχολή μου ήταν 11. Στο σύστημα όμως για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 φαίνονται 5 περασμένα, καθώς λόγω μεταγραφής τα εργαστήρια του 1ου εξαμήνου μου αναγνωριστηκαν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, συγκεκριμένα στο χειμερινό εξάμηνο. (Παρόλο δηλαδή που είχα περάσει τη θεωρία του μαθήματος δεν είχε βγει ολοκληρωτικό βαθμός και δεν φαινόταν το μάθημα περασμένο καθώς εκρεμμουσε το εργαστήριο). Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι αρκετό για να εγκριθεί το επίδομα;
Έχω το ίδιο πρόβλημα με έργαστηρια λόγω μετεγγραφής και για ένα μάθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σχετικά με το επίδομα, τα μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους στη σχολή μου ήταν 11. Στο σύστημα όμως για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 φαίνονται 5 περασμένα, καθώς λόγω μεταγραφής τα εργαστήρια του 1ου εξαμήνου μου αναγνωριστηκαν το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, συγκεκριμένα στο χειμερινό εξάμηνο. (Παρόλο δηλαδή που είχα περάσει τη θεωρία του μαθήματος δεν είχε βγει ολοκληρωτικό βαθμός και δεν φαινόταν το μάθημα περασμένο καθώς εκρεμμουσε το εργαστήριο). Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι αρκετό για να εγκριθεί το επίδομα;
Έχω το ίδιο πρόβλημα με έργαστηρια λόγω μετεγγραφής και για ένα μάθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ να ρωτήσω για το 3ό έτος πρέπει να έχεις περάσει τα μισά του δεύτερου έτους ή τα μισά πρώτου και δεύτερου έτους μαζί?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω για το 3ό έτος πρέπει να έχεις περάσει τα μισά του δεύτερου έτους ή τα μισά πρώτου και δεύτερου έτους μαζί?
Τα μισά του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους, άρα τα μισά του δευτέρου, και μόνο κατά τις εξεταστικές περιόδους(Χ-Ε-Σ) του εκάστοτε ετους
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που τελείωσα 2ο ετος για να πάρω επίδομα θα πρέπει να έχω περασμένα τα μισά του 1ου, έτσι;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top