Τα πάντα για τον ΔΟΑΤΑΠ

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Pano γνωρίζεις αν,έχουν αναφέρει ποτέ μέσα σε προκύρηξη του ΑΣΕΠ ότι μπορούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό και οι κάτοχοι πράξης αναγνώρισης του Συμβούλιου Αναγνώρισης Επαγγελαμτικών προσόντων?

Επειδή, δεν έχω καταλάβει, καλά που μου είναι χρήσημη η πράξη του ΣΑΕΠ?

Να σε ρωτήσω και , κάτι άλλο δεν το θεωρείς λίγο άδικο αυτό με το Ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ?
Από την στιγμή που έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικό του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αυτό δεν πρέπει να το δεχτεί ο ΔΟΑΤΑΠ και να μου χορηγήσει ισοτιμία και επαγγελματική και ακαδημαική ? πραγματικά δεν βλέπω το λόγω..... να μην μου το αναγνωρίση. Το βρετανικό δικατσά είναι ένα από τα πιο ενεργά ΔΙΚΑΤΣΑ στην ευρώπη. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?


Φιλικά, πάντα


Κάλλιο αργά παρά ποτέ :P

Δεν ξέρω πολλά πράγματα από Ελλάδα αλλά νομίζω πως πλέον η επαγγελματική αναγνώριση έχει βρει εφαρμογή σε όλα τα πεδία της δημόσιας σφαίρας.Άρα η αναγνώριση από ΣΑΕΠ θα είναι ικανή να σου εξασφαλίσει συμμετοχή σε διαγωνισμούς κοκ.Υποθέτω πάντα διότι δεν τα ξέρω κ πολύ καλά τα της Ελλάδας αλλά δεν νομίζω να πέφτω έξω.

Το ΔΟΑΤΑΠ θα σου χρησιμεύσει σε 2 περιπτώσεις από όσο θυμάμαι.Είτε στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις ακαδημαική καριέρα ή κάποιο μάστερ στην Ελλάδα ή στην περίπτωση που το επάγγελμα σου είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο κ το governing body θέτει τέτοιον περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαιολογητικά για αναγνώριση μεταπτυχιακών τίτλων της αλλοδαπής
https://www.doatap.gr/gr/doc/doatap_dikai_met.pdf
Αίτηση https://www.doatap.gr/gr/doc/doatap_ait1.pdf
Για το 7 αρκεί μια φωτοτυπία του τίτλου
Για τα 9, 10, 11 επικοινωνείτε με το πανεπιστήμιο του εξωτερικού και τους ζητάτε να τα στείλουν απευθείας στον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγήσει τι ειναι ΔΟΑΤΑΠ και γιατι λενει μερικοι μολις ακουσουν αυτη τη λεξη οχ? η εξετασεις ειναι δυσκολες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
O ΔΟΑΤΑΠ είναι οργανισμός μέσω του οποίου γίνεται η αναγνώρισει τον πτυχίων του εξωτερικού (π.χ σπούδασες στην Αγγλία και γύρισες Ελλάδα) προκειμένου το πτυχίο σου να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα αντίστοιχα πτυχία της ημεδαπής.Οι υπάλληλοι του ΔΟΑΤΑΠ είναι υπάλληλοι του ελληνικού κράτους και ακριβώς όπως και όλοι οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι μόλις μπαίνεις στο γραφείο της υπηρεσίας τους για μια δουλειά γίνονται αυτόματα οι νταβατζήδες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
O ΔΟΑΤΑΠ είναι οργανισμός μέσω του οποίου γίνεται η αναγνώρισει τον πτυχίων του εξωτερικού (π.χ σπούδασες στην Αγγλία και γύρισες Ελλάδα) προκειμένου το πτυχίο σου να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα αντίστοιχα πτυχία της ημεδαπής.Οι υπάλληλοι του ΔΟΑΤΑΠ είναι υπάλληλοι του ελληνικού κράτους και ακριβώς όπως και όλοι οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι μόλις μπαίνεις στο γραφείο της υπηρεσίας τους για μια δουλειά γίνονται αυτόματα οι νταβατζήδες σου.

Και οι εξετασεις που λένε(οτι είναι δύσκολα ισχύ)??
Μήπως έχουν past papers οδοντιατρικής ? Αν ναι που μπορω να βρω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και οι εξετασεις που λένε(οτι είναι δύσκολα ισχύ)??
Μήπως έχουν past papers οδοντιατρικής ? Αν ναι που μπορω να βρω ?

https://www.doatap.gr/gr/dentistry.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

olga3_pap

Νεοφερμένος

Η ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την αναγνώριση μεταπτυχιακού εξ'αποστάσεως για διδακτορικό, καθώς για τη συμπλήρωση του φακέλου μου λείπει μόνο αυτό το χαρτί. Έχω κάνει αλλεπάλληλες προσπάθειες επικοινωνίας με ΔΟΑΤΑΠ ηλεκτρονικώς(χωρίς απάντηση) και το τηλέφωνο δεν το απαντά κανείς. Έχουν περάσει 5 μήνες απο την κατάθεση δικαιολογητικών. Γνωρίζει κάποιος που θα βρω μια φόρμα αίτησης επίσπευσης για να στείλω ταχυδρομικώς, γιατί μένω σε νησί ;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την αναγνώριση μεταπτυχιακού εξ'αποστάσεως για διδακτορικό, καθώς για τη συμπλήρωση του φακέλου μου λείπει μόνο αυτό το χαρτί. Έχω κάνει αλλεπάλληλες προσπάθειες επικοινωνίας με ΔΟΑΤΑΠ ηλεκτρονικώς(χωρίς απάντηση) και το τηλέφωνο δεν το απαντά κανείς. Έχουν περάσει 5 μήνες απο την κατάθεση δικαιολογητικών. Γνωρίζει κάποιος που θα βρω μια φόρμα αίτησης επίσπευσης για να στείλω ταχυδρομικώς, γιατί μένω σε νησί ;
Ευχαριστώ πολύ.


Με τον ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθείς ούτε τηλεφωνικά ούτε με mails. Θα πρέπει να πας η ίδια εκεί και πάλι με πολλή τύχη θα βγάλεις άκρη. Μην χάνεις τον καιρό σου περιμένοντας. Αν είναι αδύνατον να έρθεις εσύ τότε εξουσιοδότησε κάποιο φιλικό σου πρόσωπο που βρίσκεται στην Αθήνα να πάει να δει τι γίνεται! Η αίτηση επίσπευσης δεν είναι αναρτημένη στο σάιτ του ΔΟΑΤΑΠ αλλά ακόμα και να την κάνεις δεν νομίζω να υπάρξει κάποια διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga3_pap

Νεοφερμένος

Η ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να εισαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να εισαι καλα.


Παρακαλώ! Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά που ζητούν https://www.doatap.gr/gr/distant.php και ότι παρακολουθείς την online πορεία της αίτησής σου. Είναι αρκετά προβληματική η επικοινωνία με τον ΔΑΟΤΑΠ. Καλύτερα από κοντά και ακόμα καλύτερα να ζητήσεις να δεις τον αρμόδιο υπάλληλο που έχει χρεωθεί τη διεκπεραίωση της αίτησής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga3_pap

Νεοφερμένος

Η ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σιγουρα, γνωριζω πως μονο απο κοντα γινεται δουλεια. Απλα δεν ειναι δυστυχως ευκολο λογω του οτι διαμενω μακρια και εχω νεογεννητο μωρο..Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, θα προσπαθησω με εξουαιοδοτημενη την αδερφη μου για 2η φορα μηπως βγει ακρη. Να εισαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kmour

Νεοφερμένος

Η Kmour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας ειναι εύκολο σε κάποιον να μου στείλει την αίτηση επίσπευσης που χρειάζεται το ΔΟΑΤΑΠ για διδακτορικό; Έχω ψάξει και δεν μπορώ να την βρω πουθενά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν αρκετά χρόνια , είχα κινησει τη διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου από το εξωτερικό μέσω του ΔΙΚΑΤΣΑ( τότε δεν υπήρχε ο ΔΟΑΤΑΠ), όπου και μου βγάλανε 10 μαθήματα να δώσω στο πτδε για την ισοτιμία. Λόγω ατυχων συγκυριων δεν πήγα ποτέ να τα δώσω αυτά τα μαθήματα.
Αποφάσισα λοιπόν φέτος να τα δώσω επιτέλους τα μαθήματα για να λάβω την αναγνώριση, ωστόσο ο ΔΙΚΑΤΣΑ πλέον δεν υπάρχει.
Στο ΔΟΑΤΑΠ δεν μπορώ να απευθυνθω γιατί πρώτον δεν σηκώνουν τηλέφωνα και δεύτερον για να στείλεις πάλι το πτυχίο σου για αναγνώριση πρέπει να στείλεις μαζί με όλα τα δικαιολογητικά και υπεύθυνη δήλωση η οποία θα αναγράφει ότι "δεν έχει υποβληθεί άλλη αίτηση για αναγνώριση του κρινόμενου Τίτλου Σπουδών στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ή σε άλλη
Δημόσια Αρχή".
Πήρα τηλέφωνο στο πτδε και μου είπαν ότι ακόμα και αν περάσω τα μαθήματα (αφού μου κάνουν την αντιστοίχηση, καθώς τα περισσότερα έχουν μετονομαστεί, δεν ξέρουν σε ποιον θα απευθυνθούν για να ολοκληρωθεί η αναγνώριση του πτυχίου μου.
Θα ήθελα την βοήθεια σας αν έχει κάποιος μια αντίστοιχη εμπειρία ή πληροφορίες για το πως θα μπορούσα να κινηθώ.
Σας ευχαριστώ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αχχ καημένη τι τραβάς με αυτό το εθνικό καρκίνωμα του ΔΟΑΤΑΠ. :studying: Μια παρόμοια ιστορία είναι ότι με επικοινωνία που είχα μαζί τους διαπίστωσα ότι δεν έχουν και μεγάλη ιδέα επιστημονικά τι ακριβώς αναγνωρίζουν καθώς η διαδικασία είναι αυστηρά τυπολατρική με βάση το Ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο και όχι τι ορίζει η διεθνής επιστημονική κοινότητα. Επίσης αυτό που σου είπαν είναι απλά για να σε ξεφορτωθούν. Οι απαντήσεις που δίνουν είναι γενικά 99% με αρνητική πρόθεση ή μόριο μόνο και μόνο για να σταματήσουν τη συζήτηση. Καλό στομάχι.

@Λένω δώσε τα φώτα σου.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχχ καημένη τι τραβάς με αυτό το εθνικό καρκίνωμα του ΔΟΑΤΑΠ. :studying: Μια παρόμοια ιστορία είναι ότι με επικοινωνία που είχα μαζί τους διαπίστωσα ότι δεν έχουν και μεγάλη ιδέα επιστημονικά τι ακριβώς αναγνωρίζουν καθώς η διαδικασία είναι αυστηρά τυπολατρική με βάση το Ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο και όχι τι ορίζει η διεθνής επιστημονική κοινότητα. Επίσης αυτό που σου είπαν είναι απλά για να σε ξεφορτωθούν. Οι απαντήσεις που δίνουν είναι γενικά 99% με αρνητική πρόθεση ή μόριο μόνο και μόνο για να σταματήσουν τη συζήτηση. Καλό στομάχι.

@Λένω δώσε τα φώτα σου.
εδω απο το ΜΙΤ δεν αναγνωριζουν πτυχια... και κολλας εσυ εκει
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΔΙΚΑΤΣΑ αντικαταστάθηκε από τον ΔΟΑΤΑΠ το 2005.
Πράγμα που σημαίνει ότι είχες ξεκινήσει τη διαδικασία πάνω από 16 χρόνια πριν.
΄Οταν έχει μεσολαβήσει ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν αποφασίζεις να συνεχίσεις τη διαδικασία από κει που την άφησες αν πρώτα δεν βεβαιωθείς ότι όλα ισχύουν όπως πριν ή αν έχει αλλάξει κάτι.

Οι προϋποθέσεις αναγνώρισης τίτλων από τον ΔΟΑΤΑΠ βρίσκονται στο άρθρο 4 του Νόμου 3328/2005 που βρίσκεται πρώτος, πάνω-πάνω αριστερά στο σάιτ του ΔΟΑΤΑΠ.

Στο ίδιο άρθρο αναφέρεται ότι:
"Η «ισοτιμία και αντιστοιχία» του τίτλου για την οποία απαιτούνται συμπληρωματικά μαθήματα αναγνωρίζεται μετά την υποβολή στοιχείων που αποδεικνύουν επιτυχή εξέταση στα εν λόγω μαθήματα", αλλά δεν ξέρω καθόλου αν τα μαθήματα που σου ζήτησαν να δώσεις από το ΔΙΚΑΤΣΑ, συμπίπτουν με αυτά που θα σου ζητούσε ο ΔΟΑΤΑΠ.

Ρίξε και μια ματιά στο link του site του ΔΟΑΤΑΠ: Ιδρύματα Αλλοδαπής-Αναγνωρισμένα για να δεις αν συνεχίζει να είναι αναγνωρισμένο το Πανεπιστήμιο και το Τμήμα που τελείωσες (το πιθανότερο είναι να συνεχίζει να είναι αναγωρισμένο αλλά δεν χάνεις τίποτα να βεβαιωθείς).

Αυτό που νομίζω ότι πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο στο Τμήμα Πληροφόρησης 2105281000 (εσωτ.108) ή 2105233312 (καθημερινά από 12.30-14.00), όχι για να βρεθεί λύση μέσω του τηλεφώνου (δεν θα βρεθεί) αλλά απλά και μόνο για να κλείσεις ένα ραντεβού προκειμένου να πας εκεί με όλα τα χαρτιά σου, για να εκθέσεις την περίπτωσή σου και να σου πουν τι μπορείς να κάνεις (στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να περάσεις από την ειδική επιτροπή επανεξέτασης αν και η αίτηση για επανεξέταση πρέπει να κατατεθεί εντός ενός έτους από την ημερομηνία απόρριψης των δικαιολογητικών σου και τώρα έχει περάσει ήδη πολύς περισσότερος χρόνος για να υποθέσουμε οτι τα έχουν αφήσει ακόμα σε εκκρεμότητα).

Ο κλάδος "ΚΛΑΔΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ & ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" ανήκει στο Β΄Τμήμα Αναγνώρισης.
Σου το λέω αυτό επειδή λόγω του ότι η περίπτωσή σου είναι ιδιάζουσα, μπορεί να μην μπορέσουν να σ΄εξυπηρετήσουν από το Τμήμα Πληροφόρησης οπότε θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού με τον ειδικό εισηγητή του κλάδου σου από Δευτέρα - Πέμπτη 09:00 έως 12:00.

Σε περίπτωση αδυναμίας να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά, μπορείς να εξηγήσεις όσο καλύτερα μπορείς την περίπτωσή σου με μέιλ στο information_dep@doatap.gr. για το Τμήμα Πληροφόρησης και στα recognition@doatap.gr ή kostopoulou@doatap.gr για το Τμήμα των Ειδικών Εισηγητών και να περιμένεις απάντηση (θα σου απαντήσουν).

Εικάζω ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή όλη τη διαδικασία καθώς η αναγνώριση του κρινόμενου τίτλου Σπουδών δεν ολοκληρώθηκε ποτέ από το τότε ΔΙΚΑΤΣΑ λόγω εκκρεμοτήτων, το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν υπάρχει πια, οπότε ούτε σε κάποια άλλη Δημόσια Αρχή έχεις καταθέσει άλλη αίτηση ούτε αναγνώριση έχεις στα χέρια σου.
Αλλά αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να το ξεκαθαρίσεις και να το συνεννοηθείς μαζί τους.

Μόνο καλή επιτυχία μπορώ να σου ευχηθώ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
:inlove:Καλησπέρα, παιδιά.
Ελπίζω το θέμα να είναι όντως σχετικό με την ερώτηση που έχω.
Λοιπόν.
Φίλος μου έχει αποφοιτήσει εδώ και λίγα χρόνια από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο της Φιλιππούπολης. Έχει ξεκινήσει τη διαδικασία αναγνώρισης και είναι στη φάση που πρέπει να δώσει μαθήματα για να φύγει και αυτή η τυπική υποχρέωση.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι αυτά τα μαθήματα ή πού μπορώ να τα βρω;

Προσπάθησε να επικοινωνήσει με το ΓΠΑ, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Επίσης, τα μαθήματα αυτά πρέπει να τα δώσει αποκλειστικά στο ΓΠΑ ή μπορεί και σε αντίστοιχα γεωπονικά τμήματα;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :inlove:
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ είχα στείλει τα χαρτιά μου κοντά μέσα Ιουλίου και αναγνωρίστηκε μέσα Νοεμβρίου,εμένα μου φάνηκε νορμάλ χρονικό διάστημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top