Εκμάθηση γερμανικών για εργασία στη Γερμανία

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε ολους,σκεφτομαι εδω και 6 μηνες να εργαστω στην Γερμανια και ετσι αρχισα μονος μου να μαθαινω γερμανικα μεσα απο το ιντερνετ,δεν εχω αγορασει ακομη καποιο βιβλιο ,επισης εχω σκεφτει να παω σε γραφειο ευρεσης εργασιας γερμανικο,τι επιπεδο γερμανικων θα ζητησουν εκει και απο που μπορω να παρω πιστοποιηση Α1 παραδειγμα?πιστευω θα θελουν το χαμηλοτερο επιπεδο,οπως ειδα καποιον να λεει για Β1 θελει 2 με 2.5 χρονια,ειδη σε 6 μηνες εχω μαθει πανω απο 1000 λεξεις,εχω αδειασει 10 στυλο ως τωρα και τα γραφω συνεχεια να μην τα ξεχνω,απο το να τα γραφω καθε μερα ομως τα εμαθα καρμπον,πιστευω ο καθενας μας μαθαινει διαφορετικα,αλλος μπορει μονο με δασκαλα,αλλος μαθαινει σε 1 μηνα 4 γλωσσες,αλλος ειναι καλος στην γραμματικη,κτλ.ακουω ολες τις γνωμες,επισης σκεφτομουν να δωσω και security εκει περα,και δω παλι αν ξερει καποιος τι επιπεδο θελει και μεχρι τι ηλικια περνουν.Εχω σκοπο να κανω ιδιαιτερα σε 3 μηνες,ως τοτε πιο βιβλιο να παρω;η δασκαλα που ρωτησα και ειναι να κανω ιδιαιτερα δεν μου απαντησε οταν την ρωτησα πιο βιβλιο να παρω.Εχω πολυ υπομονη και πεισμα,αγγλικα ειμαι σε επιπεδο Α1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Καλησπέρα dreiko και καλώς ήρθες! Ο ρυθμός εκμάθησης της γλώσσας εξαρτάται κυρίως από εσένα και τον χρόνο που αφιερώνεις. Εσύ καταλαβαίνεις καλύτερα από τον καθένα την πρόοδό σου. Όσον αφορά το απαιτούμενο επίπεδο για εργασία στη Γερμανία, αυτό εξαρτάται από τη δουλειά. Για εργασία σε εστιατόρια στη Γερμανία, για παράδειγμα, συνήθως αρκεί το B1. Η σειρά Delfin είναι καλή για ενήλικες και σε φτάνει ταχύρυθμα στο B1. Ωστόσο, να είσαι προετοιμασμένος ότι η επικοινωνία με τους Γερμανούς δεν θα είναι εύκολη σε πρακτικό επίπεδο. Για εργασία γραφείου συνήθως απαιτείται το C1 (σε κάποιες περιπτώσεις και το B2 ενδεχομένως). Εστίασε στο να αποκτήσεις τριβή με τη γλώσσα, καθώς ανεξάρτητα από το τυπικό επίπεδο που απαιτείται, πρέπει να καταφέρεις να συνεννοείσαι εκεί, το οποίο δεν είναι εύκολο στα γερμανικά και πρακτικά σημαίνει πολύ καλό επίπεδο στη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Και εγώ στην Γερμανια θέλω να πάω για εργασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστω που εγινα μελος εδω και για τις συμβουλες σας,εχω αδειασει ως τωρα 10 στυλο και εχω μαθει πανω απο 1000 λεξεις,μαθαινω 10 λεξεις την μερα η 15 αναλογα με τα κεφια που θα χω,ετσι ειναι καλα γιατι παω πολυ σταθερα και θυμαμαι να τις γραψω υστερα ολες μαζι χωρις να τις ξεχνω,κανω συνεχεια επαναληψη οτι εχω μαθει,πως να συστηνομαι,τους αριθμους ολους τα χρωματα,τα μελη του σωματος και προχωραω σταθερα,δεν θελω με τιποτα να δουλεψω σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ εστιατοριο,συγνωμη αλα δεν αξιζει και εχω δει πολυ ασχημες συμπεριφορες Ελληνων εργοδοτων σε αυτο τον τομεα,εκτος αν εννοεις σε Γερμανικο εστιατοριο τοτε ναι,θα δοκιμαζα αλα και παλι Β1 ειναι πιστευω πολυ για να καθαριζεις πατατες και κρεμυδια,ειναι και σε πιο ποστο θα ειναι καποιος στο εστιατοριο,βασικα προτιμω μια εργασια με λιγοτερες οσο γινεται ευθυνες αρα και αγχος,δεν με νοιαζουν φυσικα τα λεφτα αν ειναι και λιγοτερα,γνωριζω απο επισκευη μπαταριων κουζινας/υδραυλικων μεχρι επισκευη καρμπυρατερ ολων των μηχανηματων κηπου,εχω πολλες αριστες γνωσεις σε πολλος τομεις,εχω δουλεψει επαγγελματικα χρωματα ολες τις γκαμες,για βαρκες,σπιτια,σιδερα,πιανουν τα χερια μου για αυτο και σε οποια εργασια εχω δουλεψει τα καταφερα,μεχρι και μπαρμαν σε κλαμπ εχω δουλεψει.Πιστευα οτι για αρχη η γνωση α1 θα ηταν αρκετη ωστε να παω και μετα αναλογα φτανω και β2 εκει περα με διαβασμα συν οτι θα μιλω στην εργασια μου,εχω ακουσει ατομα που δεν ηταν ουτε σε α1 επιπεδο και λογο του οτι πηγαν σε γερμανικα γραφεια και οχι σε ελληνικα εστιατορια μαθανε την γλωσσα αρκετα καλα συν πληρωνονται μια χαρα.Αρα το να κλειστω σκεφτομαι 12 ωρες την μερα σε μια κουζινα ισως δεν θα βοηθησει και πολυ να εξελιχτω και να μαθω καλυτερα γερμανικα και να εχω καποιο μελλον γενικα,θα ναι σαν φυλακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Χωρίς γερμανικά μόνο σε ελληνικό εστιατόριο θα βρεις κάτι, που και εκεί είναι πιθανό να σε κακομεταχειρίζονται, αφού θα ξέρουν ότι δεν μπορείς να φύγεις και να βρεις άλλη δουλειά. Το Β1 είναι πράγματι υψηλό επίπεδο για να καθαρίζεις πατάτες, αλλά καθόλου υψηλό για να πας στις δημόσιες υπηρεσίες, να μιλήσεις με τον εργοδότη, την τράπεζα, να κλείσεις συμβόλαια και να κάνεις φίλους. Ναι, έχουν πάει Έλληνες στη Γερμανία που στην αρχή δεν γνώριζαν καθόλου γερμανικά. Πλανάσαι εάν νομίζεις ότι πέρασαν καλά. Η Γερμανία προσφέρει εργασία αλλά δεν είναι η γη της Επαγγελίας και τίποτα δεν χαρίζεται. Εάν δεν γνωρίζεις γερμανικά σε ικανοποιητικό βαθμό, θα τα βρεις πολύ πιο σκούρα απ' όσο νομίζεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Libertus δεν ειμαι σαν τους αλλους,καταλαβαινω τι εννοεις για αυτο και ακομη βρισκομαι εδω και διαβαζω και το ψαχνω,συμφωνω με το β1 επιπεδο ομως θελει και μυαλο ωστε να βρεις εργασια,να σου δωσω ενα παραδειγμα,ηταν να παω στην Κυπρο,εστειλα λοιπον 1000 βιογραφικα σε οποιον εργοδοτη εβλεπα που ζητουσε υπαλληλο,ειμαι πολυ καλος στα στατιστικα,σκεφτηκα οτι αν στειλω 1000 βιογραφικα καταρχην θα κανω δημοσιες σχεσεις ακομη και αν δεν με παρουν στην εργασια ισως εργαστω μελλοντικα,ομως βαση στατιστικης στα 1000 βιογραφικα θα περνανε σκεφτηκα εστω οι 10 τηλεφωνο και απο αυτους οι 5 σιγουρα θα μου προσφερανε θεση.Να πω οτι στην Ελλαδα γινεται απατη με τα βιογραφικα,ζητουν ενω δεν υπαρχει καμια περιπτωση να σε βαλουν στην εργασια,ειτε γιατι η υπευθυνη προσωπικου εχει δικα της ατομα,ειτε γιατι θελουν να σε ξεφτυλησουν οσο γινεται ωστε να δεχτεις τον κατωτατο μισθο.Εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ,βρηκα με 1000 ευρω τον μηνα σε πολυ καλη εταιρια μεγαλη,ομως εγινε καρτελ με τα ενοικια φετος στην Κυπρο και δεν μπορεσα να βρω σπιτι,το λιγοτερο ηταν 600 ευρω,δεν με συμφερε,υστερα και απο καποια ρατσιστικα περιστατικα κατα των Ελληνων δεν πηγα,θεση ομως ειχα βρει,η στρατηγικη μου ηταν τελεια,πηρανε 5 ατομα τηλεφωνο.Ετσι σκεφτομαι να κανω και πριν παω στην Γερμανια,θα στειλω οσα πιο πολλα βιογραφικα μπορω σε ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ εργοδοτες,θα ενημερωσω το αληθινο επιπεδο που μιλαω γερμανικα και τα παντα,οποιος εχει ορεξη να βρει δουλεια θα βρει,εχω τρελα,μπορει να στειλω και βιογραφικα σε ολη την Γερμανια,τζαπα ειναι αλλωστε,υπομονη θελει μονο και τολμη,θαρρος,υστερα αν εχω επικοινωνια καλη και δω οπως ειπες και εσυ μιλω και μπορω να συννενοηθω παω,ειμαι σιγουρος οτι και παλι στα 1000 βιογραφικα θα βρω 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Θα κάνεις κι εκεί μαθήματα γλώσσας άλλωστε το κράτος επιδοτεί σε όλους μέχρι το β1 και υπο προϋποθέσεις μπορεί να επιδοτήσει και παραπέρα,
Τι κύριο είναι να βρεις που θα μείνεις στην αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με συμφερει να βρω πρωτα καποια εργασια η οποια θα ειναι ελαστικη ωστε να με αφηνει να κανω και το σχολειο,εχω ακουσει οτι σεβονται οι γερμανοι τετοιες περιπτωσεις γιατι τιμας πιστευω και αυτους και την γλωσσα τους,που θελεις να μαθεις το βλεπουν θετικα,δεν ειναι σαν εδω που παει ο ενας να φαει τον αλλον,σε Ελληνικο εστιατοριο τωρα να με πληρωσει καποιος να μου πει παρε 2000 ευρω με διαμονη και πανε δεν παω υστερα απο αυτα που ειδα και ακουσα.Εχω μιλησει με ανθρωπους που εχουν εργαστει σε Γερμανο και τους αφησαν να κανουν το σχολειο,αντιθετα εχω ακουσει τα χειροτερα για τους Ελληνες εστιατορες ,το ειδα και μονος μου,θελανε να παω και η διαμονη που προσφερανε ηταν 1 δωματιο με αλους 6 μπεκρηδες και βρισιμο στο φουλ με μισθο 1000 ευρω που μετα γινεται 500,κρατανε και το δωματιο και την ζαχαρη ακομη που θα φας,για αυτο λοιπον μεγαλη προσοχη για οσους εχουν σκοπο να εργαστουν σε τετοιους απατεωνες,τα λεω ωστε να γλυτωσω κοσμο,εχω υποχρεωση νιωθω να ενημερωσω αυτα που εχω δει και ακουσει μιας και τωρα ειμαι μελος εδω να βοηθησω.Εχω και αποδειξεις για οσα λεω,μπορει οποιος δεν πιστευει να γραφτει πολυ απλα σε ολες αυτες τις ομαδες στο fb και να βαλει μια αγγελια οτι θελει να παρακολουθει και γερμανικα μαθηματα,συν οτι θελει δικο του χωρο και θα δειτε τι εχετε να ακουσετε,οχι απο εναν η δυο,ειναι εκατονταδες μην πω χιλιαδες,το κανανε σαν καρτελ εις βαρος αθωων ανθρωπων εκμεταλευονται καταστασεις,ντροπη και κριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Λοιπον ας πουμε μερικα πραγματα για τη Γερμανια μιας και ειναι χοτ προορισμος για νεους μεταναστες.

Στη Γερμανια ειναι σχεδον σιγουρο πως ο,τι δουλεια και να σε βαλουν να κανεις, πρεπει να ξερεις τουλαχιστον να μιλας Γερμανικα. Και με λαθη, και σκοτωνοντας τις πτωσεις, και με λαθος αρθρα ή συνταξη του κωλου. Αμα σε καταλαβαινουν και τους καταλαβαινεις (καπως δυσκολο αυτο), εχεις ενα πολυ καλο βημα. Εχω ζησει τρια χρονια στη Γερμανια (λυκειο), περασα με αριστα το ακουστικο στις εξετασεις του Γκαιτε και στο Β2 και στο Γ1 και ομως περυσι που πηγα για δουλεια, δεν καταλαβαινα αρκετους, κυριως μεγαλους σε ηλικια (70+) ή πρωην Ανατολικογερμανους.

Εξαιρεση που να κανεις δουλεια με αλλη γλωσσα εργασιας ειναι κυριως Βερολινεζικες start-ups ή ορισμενες πολυ μεγαλες πολυεθνικες (οπως η Airbus) οπου η γλωσσα εργασιας ειναι τα Αγγλικα. Ωστοσο η γνωση γερμανικων ειναι παντα προσον και μερικες φορες τη ζητανε συμπληρωματικα.

Παμε παρακατω. Μην πιστευετε ποτε συγγενεις, φιλους φιλων ή οποιαδηποτε αλλη κατηγορια σας ταξει βοηθεια στη Γερμανια. Δεν υπαρχουν αυτα, εκτος αν ο συγγενης σας δεν ασχολειται με τη "γαστρονομια". Σε αντιθετη περιπτωση, στην καλυτερη θα παιξει λαντζα και θα σας κρυβουν στα ψυγεια αμα σκασει μυτη η επιθεωρηση εργασιας (true story, το εχω δει να γινεται).

Η Γερμανια δεν ειναι η γη της επαγγελιας. Εχει θετικα (αρκετα), εχει αρνητικα (επισης αρκετα) και κανενας δε σας περιμενει με κοκκινο χαλι στο Τεγκελ για να κανετε περιουσια στη Γερμανια. Εχει κι ανεργια, εχει εξωφρενικα υψηλη φορολογηση, το κοστος ζωης ειναι τσουχτερο σε μεγαλουπολεις κι η κοινωνια της ειναι αρκετα διαφορετικη απο την ελληνικη. Στο μονο που μοιαζουμε φουλ ειναι στο ποσο για το πεος ειναι το Δημοσιο, ιδιαιτερα στη Β. Γερμανια, οπου για να κανεις μια δουλεια σου κλεινουν ραντεβου σε 40 μερες εκτος αν εχεις μεσον.

Και μια τελευταια συμβουλη. Κανετε μια χαρη στον εαυτο σας και μην πατησετε ποτε στις κωλοελληνικες κοινοτητες της Γερμανιας. Καντε φιλους Γερμανους, Τουρκους, Αραβες, Ιταλους, Γιουγκοσλαβους ή Κινεζους (κι Ελληνες που επισης δεν πατανε στην κοινοτητα). Μακρια απο τους γκετοποιημενους σερβιτορομαγειρες της Γερμανιας που νομιζουν οτι επιασαν τον Παπα απο τα αρχιδια επειδη βγαζουν 1,200€ το μηνα και οδηγουν ενα Α4 απο την εποχη που ηταν ο Σημιτης πρωθυπουργος. Αμορφωτοι, κουτοπονηροι, αγενεις, λες και κατεβηκαν απο το κωλοχωρι τους χθες. Για να σου μιλανε πρεπει να ζεις στα ιδια χαλια με αυτους, 100€ παραπανω να βγαζειες εισαι στο απεναντι στρατοπεδο. Οι μονοι αξιολογοι Ελληνες της Γερμανιας ειναι οσοι εχουν σιχαθει τις κοινοτητες. Και ειναι φαινομενο που παρατηρειται σε ολη τη Γερμανια, ξερω ατομα απο διαφορες πολεις που ολοι, μα ολοι, εχουν την ιδια εμπειρια με τους ομογενεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οπως τα λες ειναι Darth,μπηκα στο fb σε τετοιες δηθεν πονοψυχες ομαδες με κοινοτητες Ελληνων,προσοχη σε ολους!ειναι απατη!ηταν ενας δηθεν μαραγκος,μου στειλε μηνυμα αυτος στην αρχη εψαχνε βοηθο και επειδη αργησα να απαντησω δεν ειχα καμερα στο λαπ τοπ αρχισε να με βριζει,τις κανανε αυτες τις κοινοτητες ακριβως οπως τα λες,καλυτερα να εμπιστευτεις ξενο παρα Ελληνα,ψαχνουν να εκμεταλευτουν οικονομικα και ψυχικα θελουν να σε υποβιβασουν ωστε η μιζερη ζωη τους να αποκτησει λιγο νοημα,ειναι ανθρωποι πιστευω με τεραστια ψυχολογικα προβληματα,ολο νευρα που κοιταζουν να τα ρηξουν σε οποιον δουν ευαλωτο,ζηλευουν πιστευω επισης το νεο ξεκινημα που παει να κανει καποιος φιλοτιμος,ακομη πιστευω ζηλευουν αυτην την γαληνη και ηρεμια που διακρινει τους αληθινους Ελληνες και εργατικοτητα,φοβουνται μην πετυχουμε,μας θελουν πιο δυστυχισμενους απο αυτους,ζουν σε εναν κοσμο πιστευω τελειωμενο,η ζωη τους δεν εχει νοημα και κοιταζουν ετσι να κανουν και τις δικες μας ζωες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το ίδιο φαινόμενο ισχύει και σε Αγγλία, Ολλανδία, Αυστρία. Οι Έλληνες όπου πάνε μετανάστες και κάνουν γκέτο, γίνονται πολύ αντιπαθείς εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top