Φροντιστήρια γερμανικών και χρησιμότητα

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είμαι νέος στο φόρουμ σας και θα ήθελα να καταθέσω λίγες ερωτήσεις.
1)τι είναι καλύτερο:οργανωμένο φροντιστήριο γερμανικών ή οι lernende ?(ψάξτε το λίγο παρακαλώ)
2)Πόσο πολύ χρήσιμα είναι τα γερμανικά στις μέρες μας ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Δύσκολη ερώτηση, αν και εγώ είμαι υπέρ του φροντιστηρίου γενικά.
2) Εξαρτάται τι θες μετά με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι αρκετά χρησιμα(μετά τα αγγλικά)Έχεις κανένα πτυχίο γερμανικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όχι δε έχω ξεκινήσει. Γι αυτό και σε ρωτάω:φροντιστήριο ή lernende (εγώ προτιμώ lernende)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα δεν είναι να πάρεις πτυχίο για να πάρεις. Αν πχ έχεις σκοπό να μπεις σε μια σχολή υπολογιστών και μετά να πας για μεταπτυχιακό αμερική η να δουλέψεις πχ σε μια εταιρεία ( μη γερμανική η οποία θα σε έβαζε να διαβάζεις ενδεχομένως κείμενα στα γερμανικά, αν και για αυτή την δουλειά θα προτιμήσουν απόφοιτο πανεπιστημίου), τότε τα γερμανικά είναι πεταμένα λεφτά. Εγώ είχα κάνει γερμανικά και δεν μου χρειαστηκαν ποτέ και πουθενά. Και τώρα τα ξέχασα φυσικά. Ασχολήσου με αγγλικά αν δεν έχεις βλέψεις να πας γερμανία ή να δουλέψεις σε γερμανική εταιρεία. Το να παίρνει κάποιος πτυχία στην τύχη χωρίς να τα χρειάζεται είναι χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Τα βρίσκω υπερβολικά σωστά αυτά που λες .έχεις απόλυτο δίκαιο.αλλα έχω βλέψεις να πάω σε κάποια γερμανόφωνο χώρα για μεταπτυχιακό ψυχολογίας. Για αυτό και ρωτάω φροντιστήριο ή lernende ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τα βρίσκω υπερβολικά σωστά αυτά που λες .έχεις απόλυτο δίκαιο.αλλα έχω βλέψεις να πάω σε κάποια γερμανόφωνο χώρα για μεταπτυχιακό ψυχολογίας. Για αυτό και ρωτάω φροντιστήριο ή lernende ?

Εγω προτεινω το goethe για να μαθεις καλα γερμανικα (βεβαια εγω σε συνοικιακο φροντιστήριο πηγαινα αλλα μου εκανε καθηγητης που δουλευε παράλληλα στο goethe.).Κοιταξε βεβαια και τα διδακτρα διοτι απο οσα γνωριζω ειναι αρκετα τσιμπημενα.Οσον αφορα αν τα γερμανικά εχουν προοπτικη θα συμφωνησω με τα παραπάνω παιδια οτι αναλογως που σκοπευεις να τα χρησιμοποιησεις.Εγω προσωπικα εχω βλεψεις φετος για Γερμανική φιλολογία διοτι οχι μονο μου αρεσει σαν γλωσσα αλλα και γιατι θα ηθελα να συνεχισω τις σπουδες μου στην Γερμανία .

Ελπιζω να βοηθησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πείτε τις απόψεις σας

Το πρόβλημα είναι ότι το Goethe institut προβλέπει σε 2 με 3 χρόνια b2 και με πολλές ώρες μαθήματος ενώ οι lernende σε 9 μήνες και με πιο χαλαρό προγραμμα
Τι έχετε να πείτε για αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ότι μάλλον δεν θα μάθεις Καλά την γλώσσα; Είμαστε σοβαροί; Σε 9 μήνες δηλαδή απο το τίποτα περιμένεις b2 σε οποιαδήποτε γλώσσα με χαλαρο πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ίσως να έχεις και δίκαιο...έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ίσως να έχεις και δίκαιο...έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο φροντιστήριο?

Δεν αναφέρεις καν που μένεις, θες να σου πουμε και φροντιστήριο; Αν σου πω δηλαδή ενα φροντιστήριο του Ευόσμου, θα σε βολέψει; Εσύ μπορεί να μένεις στην Πάτρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ηλιούπολη Αθήνα μένω και με βολεύουν οι περιοχές: Ηλιούπολη Αργυρούπολη άγιος Δημήτριος ελληνικό βουλιαγμένη και Γλυφάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πείτε τις απόψεις σας

Το πρόβλημα είναι ότι το Goethe institut προβλέπει σε 2 με 3 χρόνια b2 και με πολλές ώρες μαθήματος ενώ οι lernende σε 9 μήνες και με πιο χαλαρό προγραμμα
Τι έχετε να πείτε για αυτό?

9 μηνες + χαλαρο προγραμμα = 0 αποτελεσμα .Εγω προσωπικα χρειάστηκα
3~3,5 χρονια για το Β2
Μου φαίνεται πολυ παράλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basketballplaye

Νεοφερμένος

Ο Basketballplaye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το φροντιστήριο Κουκιδης μου φαίνεται καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Τα γερμανικά είναι πολύ δύσκολη γλώσσα που θέλει τρομερή αποστήθιση ρημάτων και γενικά λέξεων. Θα πρότεινα κάποιο ιδιαίτερο για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μπουν γερές βάσεις. Μετά ένα φροντιστήριο με λίγους μαθητές αλλά κυρίως το διάβασμα είναι αυτό που θα φέρει σωστό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τα γερμανικά είναι πολύ δύσκολη γλώσσα που θέλει τρομερή αποστήθιση ρημάτων και γενικά λέξεων. Θα πρότεινα κάποιο ιδιαίτερο για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μπουν γερές βάσεις. Μετά ένα φροντιστήριο με λίγους μαθητές αλλά κυρίως το διάβασμα είναι αυτό που θα φέρει σωστό αποτέλεσμα.

Και ειναι πολυ ευκολότερο για εναν μαθητη που γνωριζει καλα αρχαια ,να καταλαβει πως λειτουργεί η γλωσσα διοτι τα γερμανικά ειναι κατα βαση στο πρότυπο της αρχαίας ελληνικής γλώσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και ειναι πολυ ευκολότερο για εναν μαθητη που γνωριζει καλα αρχαια ,να καταλαβει πως λειτουργεί η γλωσσα διοτι τα γερμανικά ειναι κατα βαση στο πρότυπο της αρχαίας ελληνικής γλώσσας

Εκτος απο οσους εχουν σαν αντικειμενο την μελετη της Γερμανικης γλωσσας, κανενας δεν δινει δεκαρα για τη γραμματικη. Πραγματικα στο λεω, αυτα με την ομοιοτητα με τα Αρχαια Ελληνικα ειναι πιασαρικο προμοσιον που κανουν οι καθηγητες Γερμανικων. Το Α, το Ω και τα περισσοτερα ενδιαμεσα γραμματα ειναι το λεξιλογιο. Η γραμματικη μαθαινεται "αυτοματα" οσο μιλας τη γλωσσα. Γερμανους να ρωτησεις για τη γραμματικη, θα σε κοιτανε με γουρλωμενα ματια.

Τα γερμανικά είναι πολύ δύσκολη γλώσσα που θέλει τρομερή αποστήθιση ρημάτων και γενικά λέξεων. Θα πρότεινα κάποιο ιδιαίτερο για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μπουν γερές βάσεις. Μετά ένα φροντιστήριο με λίγους μαθητές αλλά κυρίως το διάβασμα είναι αυτό που θα φέρει σωστό αποτέλεσμα.

Μμμμ, οχι. Τρομερα δυσκολη δεν ειναι, απλα ειναι στη δευτερη "σκαλα" δυσκολιας για εναν που γνωριζει καλα την Αγγλικη γλωσσα. Δεν ειναι Ιταλικα ή Ισπανικα αλλα δεν ειναι πολυ δυσκολη. Διοτι και τα Αγγλικα ειναι γερμανικη γλωσσα, υπαρχουν αρκετες ομοιοτητες. Επισης πολλες λεξεις ειναι συνθετες οποτε μπορεις να κατανοησεις σε καλο βαθμο κειμενο που δε γνωριζεις ολες τις λεξεις, μια προς μια.

Για να ειναι μια γλωσσα πολυ δυσκολη θα πρεπει να εχει 1. Διαφορετικο αλφαβητο 2. Καμια απολυτως συγγενεια με γλωσσες τις οποιες ηδη γνωριζεις. 3. Παρα πολυ περιπλοκη δομη (πχ Φινλανδικα). Τα Γερμανικα για καποιον που γνωριζει Αγγλικα δεν εχουν καμια απο τις 3 προϋποθεσεις :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχει εδω και 6 μηνες μαθαινω γερμανικα μονος μου και θα συμφωνησω με την αποψη οτι ειναι πολυ δυσκολη γλωσσα,εχω επιπεδο Α1 αγγλικα,για να μαθω μια λεξη την γραφω συνεχεια ασταματητα,παρατηρησα οτι τα αγγλικα ειχα να τα μιλησω,ακουσω,γραψω 5 χρονια και αμεσως τα θυμηθηκα και να τα γραφω, τα γερμανικα ενω γραφω 500 φορες το entschuldigung μετα απο 10 μερες ξεχνιεται,παρατηρησα δεν φταιω εγω που το ξεχνω αλα ετσι ειναι τα γραμματα κολημενα που σε μπερδευουν,ετσι λοιπον σαν συμβουλη φιλικη συνεχεια επαναληψεις και γραφε τα οτι μαθαινεις συνεχεια,εχει δικιο που λεει αποστηθιση θελουν τρομερη,αν ηταν ευκολη γλωσσα θα μιλουσαν και οι γυφτοι.Απο μονος σου θα τα μαθεις,το φροντιστηριο η ο δασκαλος/α δεν θα στα φυτεψουν στο μυαλο,αν δεν ξεσκιστεις στο διαβασμα δεν μαθαινονται με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top