Φοιτητική ζωή στην Κεφαλονιά

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βασικά έχει να κάνει με πολλά ξέρω 1 παιδί που 1η επιλογή έβαλε ξύλου και επίπλου στην Καρδίτσα (ναι ήταν από Καρδίτσα).
Απλά το έβαλε 1ο λόγο οικονομικών δυσκολιών που είχε η οικογένεια του και ήταν από τα παιδιά που διάβαζε έβγαλε το 2013 περίπου στα 13.000 μόρια



Τώρα αυτό που κολλάει, εσύ ξέρεις. Μιλάμε για παιδιά που δεν είναι π.χ Κεφαλονίτες ή Καρδιτσιώτες, οι οποίοι πιθανότατα δεν έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν αλλού. Το σχόλιό σου είναι πολύ σωστό εν γένει, απλά δεν έχει σχέση με τις προαναφερθείσες αναρτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τώρα αυτό που κολλάει, εσύ ξέρεις. Μιλάμε για παιδιά που δεν είναι π.χ Κεφαλλονίτες ή Καρδιτσιώτες, οι οποίοι πιθανότατα δεν έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν αλλού. Το σχόλιό σου είναι σωστό εν γένει, απλά δεν έχει σχέση με τις προαναφερθείσες αναρτήσεις.

Οκ επειδή έκανα άκυρο σχόλιο χωρίς να το καταλάβω βγάλτε το off toppic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Α, ωραια... αρα θα δίνει η οικογενεια ενα 300αρι το μηνα για ενοικιο (μη γελας, μιλαμε για Κεφαλονια, οχι για Αθηνα, τοσο παει το μαλλι), να σπουδαζει το παιδι για 4 χρόνια...για να μην πω 5, (γιατι είπαμε, 10000 έβγαλε στις πανελληνιες, δεν παίζει να συγκινηθει ιδιαίτερα στο πανεπιστήμιο), και όοοταν με το καλο τελειώσει, να κανει κατατακτήριες για να μπει σε νεο τμημα πανεπιστημιου ή ΤΕΙ, να περασει αλλα 5-6 χρονακια σπουδάζοντας, με τους γονεις να πληρωνουν αν δεν μενει στο πατρικο του, και να βγει σε 11-12 χρονια με δυο πτυχία, και μάλιστα σε προπτυχιακό επιπεδο...:clapup::clapup::clapup::clapup:
Όλα αυτά, για να λέμε οτι βγάλαμε το ΤΕΙ Κωλοπετεινίτσας, αντί να πάμε στο κακο ΙΕΚ (είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο), γιατι καταβάθος μπορούμε, και το αξίζουμε, αλλά μας φταίνε οι απόφοιτοι Ρουμανίας....οκ.

Δε γελάω για σένα απλά έτσι είναι το στυλ μου συγγνώμη αν με παρεξήγησες. Απλά στην κοινωνία που ζούμε Πανεπιστήμιο δε πάει ο πιο έξυπνος πράγμα που συναίβενε παλιότερα αλλά αυτός που έχουν οι γονείς του λεφτά να τον ταίζουν μέχρι να σπουδάσει και αυτό δεν ειναι καθόλου δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καμια παρεξηγηγση, το "μη γελάς" το είπα γιατι μπορει να σου φαινοταν υπερβολικο το 300αρι για φοιτητικο σπιτι :P. Η τελευταία σου πρόταση είναι ακριβώς αυτό που προσπαθώ να πω τόση ώρα! Καλώς ή κακώς σε τμήματα της επαρχίας, και μιλάμε για πολύ μικρές περιοχες, πάνε τα άτομα που έχουν τη δυνατότητα οικονομικά, όχι ακαδημαικά! Εαν λοιπόν κάποιος δε μπορεί να φυγει απο την Αθηνα λογω οικονομικών δυσκολιών, για να σπουδασει σε τμήμα-παρωδία, χίλιες φορές θεωρω προτιμότερο ένα ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
:D
Πολλοί από σας θέλατε Θεσσαονίκη ή Αθήνα να περάσετε αλλά δώστε και μια ευκαριία στα νησιά. Αγοράζετε ένα μικρό αυτοκινητο κα νοικιάζετεται ένα σπίτι μακριά από την σχολή ώστε να μη σας βγει ακριβά και θα περάσετε πολύ καλά ίσως καλύτερα από το να φοιτούσατε σε μεγαλούπολη.

Επειδή είναι μια τουριστική περιοχή μπορειτε να βρείτε πιο εύκολα δουλειά και να είστε ανεξάρτητοι όσο το δυνατό περισσότερο από τους γονείς σας. Μετά την φοίτηση σας σε αυτή την σχολή εκτός από την ευκαιρία να σπουδάσετε ότι άλλο θέλετε μέσω κατατακτηριών θα έχετε αποκτήσει μια ωραία εμπειρία ζωής που θα σας μείνει αξέχαστη.

Η άλλη λύση ειαι να πάτε ΙΕΚ θα το μετανιώετε τον επόμενο χρόνο ότι σας μαθαίνει ένα ΙΕΚ μπορείτε άνετα να το μάθετε μόνοι σας.

Επίσης στα ΙΕΚ διδάσκουνε άτομα σαν και εμένα κατά βάση χωρίς μεταπτυχιακό και χωρίς διατριβή. Πολλές φορές διδάσκουνε άτομα χωρίς καν πιστοποίησεις κα σας πουλάνε πουλ μουρ.
Διαφωνώ καθέτως. Το να είσαι ανεξάρτητος από τους γονείς σου δε σημαίνει ότι τους αποχωρίζεσαι εντελώς. Και να θέλεις, δε το θεωρώ σωστό. Πάντα θα έχουν την έγνοια σου και, φυσικά, θα θέλουν να σε βλέπουν που και που. Το δικαιολογώ απόλυτα. Μπες στη θέση τους. Πέρα από αυτό, το πρόβλημα δεν είναι με το νησί. Πιστεύω, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ότι η Κεφαλονιά είναι πολύ πιο όμορφη από τη Θεσσαλονίκη. Έλα όμως που η Θεσ/νικη μου προσφέρει ψυχαγωγία και διασκέδαδη όλο το χρόνο σε αντίθεση με τη Κεφαλονιά. Εντάξει και να μην είσαι παρτάκιας απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, θέλεις κάποια άνεση σε αυτά τα θέματα. Αυτό ισχύει και για άτομα που μένουν σε χωριά ή σε κωμοπόλεις με λίγο κόσμο. Η διαφορά όμως για εκείνους είναι το ότι βρίσκονται σε στεριά. Ανα πάσα στιγμή μπορούν να πάνε σε καμμιά Αθήνα, ας πούμε. Για να έρθεις Θεσ/νικη απο Κεφ/νια θέλεις τρεις ώρες πλοίο και 7 ώρες λεωφορείο (μπορεί να υπάρχει μια μικρή ανακρίβεια σε αυτό που λέω αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι έντονα κουραστικό). Επίσης, κοντά στους γονείς έχεις σπίτι και φαγητό. Μόνος σου χρειάζεσαι χρήματα και για αυτά τα δύο. Εντάξει, δε λέω ο καθένας με τη γνώμη του. Σεβαστή. Εγώ αυτές τις δυσκολίες θα αντιμετώπιζα πιστέυω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ανα πάσα στιγμή μπορούν να πάνε σε καμμιά Αθήνα, ας πούμε. Για να έρθεις Θεσ/νικη απο Κεφ/νια θέλεις τρεις ώρες πλοίο και 7 ώρες λεωφορείο (μπορεί να υπάρχει μια μικρή ανακρίβεια σε αυτό που λέω αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι έντονα κουραστικό). Επίσης, κοντά στους γονείς έχεις σπίτι και φαγητό. Μόνος σου χρειάζεσαι χρήματα και για αυτά τα δύο. Εντάξει, δε λέω ο καθένας με τη γνώμη του. Σεβαστή. Εγώ αυτές τις δυσκολίες θα αντιμετώπιζα πιστέυω.

Αν η διαδρομη ειναι με ΚΤΕΛ και οχι Ι.Χ....Και λίγα λες :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν η διαδρομη ειναι με ΚΤΕΛ και οχι Ι.Χ....Και λίγα λες :Ρ
Τι να πεις :P

Άσε που αν πάρεις ταξί από Αθήνα για Θεσ/νίκη θέλεις κανα 200άρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
;) πάω πάσο ειναι πολύ μακριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scholinake

Νεοφερμένος

Η Scholinake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πέρασα φέτος στο τμήμα τεχνολογιας τροφίμων στο Αργοστόλι, όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το μέρος και προτίμησα τουλάχιστον για το πρώτο εξάμηνο να παραμείνω Κρήτη...Τα περισσότερα σχόλια που διάβασα (αν και παλια) δεν είναι και τόσο θετικά για τη φοιτητική ζωή της κεφαλονιας...Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πρόσφατα νέα για τη ζωή εκεί...για τη διασκεδαση, οικονομικά, για το τει κλπ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για ένα μικρό τμήμα, που δεν το προτιμούν και ιδιαίτερα, σε ένα μικρό νησί που δεν έχει και την καλύτερη πρόσβαση στην στεριά, ό,τι και να διαβάσεις είτε είναι δεκαετίας είτε όχι, ισχύει. Από Οκτώβριο μέχρι Μάιο πρέπει να σου αρέσει πάρα πολύ η ησυχία και η αντικοινωνικότητα για να το κάνεις επί 4 χρόνια χωρίς να σαλτάρεις. Ή να σου αρέσει πολύ το τμήμα, που κρίνοντας και από τα τμήματα που υπάρχουν σε τέτοια νησιά, δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πέρασα φέτος στο τμήμα τεχνολογιας τροφίμων στο Αργοστόλι, όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το μέρος και προτίμησα τουλάχιστον για το πρώτο εξάμηνο να παραμείνω Κρήτη...Τα περισσότερα σχόλια που διάβασα (αν και παλια) δεν είναι και τόσο θετικά για τη φοιτητική ζωή της κεφαλονιας...Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πρόσφατα νέα για τη ζωή εκεί...για τη διασκεδαση, οικονομικά, για το τει κλπ ευχαριστώ εκ των προτέρων.

το νησί έχει γύρω στους 30.000 κατοίκους, αν αυτό σου λέει κάτι :P αν δεν βαριέσαι να την βγάζεις συνέχεια σε καφετέριες και το βράδυ σε κάτι μπαρ/ κλαμπ της πλάκας, καλά θα περάσεις. το νησί δεν είναι και τόσο άσχημο αλλά τον χειμώνα ερημώνει, όπως και κάθε άλλη επαρχία δηλαδή. από άνοιξη/ καλοκαίρι γίνεται λίγο καλύτερα καθώς έχει πολλές και όμορφες παραλίες να επισκεφτείς (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει :hehe: ). αν όντως αποφασίσεις να πας, καλή δύναμη και καλή "φοιτητική" ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efstathia_tk

Νεοφερμένος

Η Efstathia_tk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας! Τώρα τελειώνω τις πανελλήνιες μου και θα ήθελα να μάθω αν συμφέρει η φοιτητική ζωή στην Κεφαλλονιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top