Φοιτητική ζωή: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μην κολλάτε σε χαζες Ελληνικου τυπου ταξινομησεις . Η Μητροπολιτικη περιοχη της Αθήνας περιλαμβανει ολο το λεκανοπεδιο απο τις Αχαρνες μεχρι τη Βουλα και οταν λεμε "Αθηνα" αναφερομαστε σε ολους αυτους τους δημους. Στον Πειραια μπορεις να εισαι απο την ομονοια σε 20 λεπτα με τον ηλεκτρικο .Επισης το παραλιακο μετοπο δεν ειναι μονο ο Πειραιας αλλα εκτείνεται για 30-35 χλμ περιπου απο το Περαμα μεχρι τη βουλα



Μα κι εγω με αυτό το σκεπτικο ειπα πως ο Πειραιας ανηκει στο λεκανοπεδιο Αθηνων. Οι αποστασεις πλεον είναι ασήμαντες και οι παραλιακες περιοχες ευκολα προσπελάσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ναι όλη η παραθαλάσσια γραμμή της Αττικής είναι ο Πειραιάς. Και το Φάληρο, και ο Άλιμος, και η Γλυφάδα και όλα. ρε μας κοροϊδεύετε; :P

επίσης το ότι Πειραιά πας απευθείας με ηλεκτρικό ας πούμε το παραβλέπουμε το πρόβλημα είναι πως είναι διαφορετικός δήμος ε;

Γιατί η Γλυφάδα που ανήκει? Στη Θεσσαλία? Εννοείται ότι ανήκει στην Αττική, όπως και ο Άλιμος και η Σαρωνίδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί λες αν σε κοροιδευουμε?

Επίσης, το τρένο συνδέθηκε μέχρι τον Πειραιά διότι εκεί ήταν, είναι και θα είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδος, οπότε έπρεπε να μπορεί να εξυπηρετηθεί το μεγαλύτερο μέρος της Αττικής (γι'αυτό πλέον ακόμα και ο προαστιακος πηγαίνει). Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Σιγα τον κωλόκαιρο καλε...



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

>_<

Kαλα αμα το παμε ετσι, στην Αθηνα εχει πλημμυρες εχει καθε μηνα που λεει ο λογος.

Οκ περα απ' την πλακα, εχετε ενα point για την υγρασια αλλα παει κι ερχεται. Τουλαχιστον σε σχεση με Ξανθη, δεν ειδα τραγικη διαφορα απο αποψη καιρου οποτε δεν μου κακοφανηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Θα έλεγα Αθήνα. Καταρχάς τα πανεπιστήμια της παρέχουν υψηλότερο επίπεδο σπουδών. Στην Αθήνα δεν βαριέσαι ποτέ. Εγώ 8 μήνες έμεινα στη Θεσσαλονίκη και τη βαρέθηκα. Το κόστος ζωής άλλωστε είναι το ίδιο, με τη διαφορά βέβαια ότι στην Θεσσαλονίκη τα ενοίκια είναι πολύ ακριβότερα και τα σπίτια πολύ πιο παλιά ειδικά στο κέντρο. Η αλήθεια είναι ότι λενε πως η Αθήνα είναι λίγο πιο απροσωπη αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα που μαζεύονται όλοι οι φοιτητές π.χ τα Ρακαδικα στο Αιγάλεω, στου Ζωγράφου, στο Γουδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα έλεγα Αθήνα. Καταρχάς τα πανεπιστήμια της παρέχουν υψηλότερο επίπεδο σπουδών. Στην Αθήνα δεν βαριέσαι ποτέ. Εγώ 8 μήνες έμεινα στη Θεσσαλονίκη και τη βαρέθηκα. Το κόστος ζωής άλλωστε είναι το ίδιο, με τη διαφορά βέβαια ότι στην Θεσσαλονίκη τα ενοίκια είναι πολύ ακριβότερα και τα σπίτια πολύ πιο παλιά ειδικά στο κέντρο. Η αλήθεια είναι ότι λενε πως η Αθήνα είναι λίγο πιο απροσωπη αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα που μαζεύονται όλοι οι φοιτητές π.χ τα Ρακαδικα στο Αιγάλεω, στου Ζωγράφου, στο Γουδη.

Να σαι καλά:clapup:

Έχω σίγουρα περάσει Αθήνα, μιας και από τα 2 τμήματα γερμανικής την έχω πρώτη, και ενώ εγώ πιστεύω πως θα μου αρέσει πολύ η Αθήνα ακριβώς επειδή δεν βαριέσαι ποτέ και είμαι άνθρωπος που θέλω συνεχώς να κάνω κάτι και να δοκιμάζω καινούρια πράγματα, σε όποιον έχω πει πως έβαλα πρώτα την Αθήνα μόνο δεν με έβρισε:P . Η Θεσσαλονίκη ειναι έτσι, είναι αλλιώς, μπλα μπλα μπλα... Ναι την ξέρω την Θεσσαλονίκη δεν είναι ανάγκη να μου τη μάθετε εσείς ( :whistle::whistle::whistle: ) .
Με προβλημάτισαν αυτοί όμως:/:

Τώρα που διάβασα το πόστ σου εντάξει ένιωσα καλύτερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα έλεγα Αθήνα. Καταρχάς τα πανεπιστήμια της παρέχουν υψηλότερο επίπεδο σπουδών. Στην Αθήνα δεν βαριέσαι ποτέ. Εγώ 8 μήνες έμεινα στη Θεσσαλονίκη και τη βαρέθηκα. Το κόστος ζωής άλλωστε είναι το ίδιο, με τη διαφορά βέβαια ότι στην Θεσσαλονίκη τα ενοίκια είναι πολύ ακριβότερα και τα σπίτια πολύ πιο παλιά ειδικά στο κέντρο. Η αλήθεια είναι ότι λενε πως η Αθήνα είναι λίγο πιο απροσωπη αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα που μαζεύονται όλοι οι φοιτητές π.χ τα Ρακαδικα στο Αιγάλεω, στου Ζωγράφου, στο Γουδη.

Kαλα εκει που γραφεις για το υψηλοτερο επιπεδο σπουδων γελασα λιγο.Βασικα γελασα πολυ.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αθήνα μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατί η Γλυφάδα που ανήκει? Στη Θεσσαλία? Εννοείται ότι ανήκει στην Αττική, όπως και ο Άλιμος και η Σαρωνίδα. Δεν καταλαβαίνω γιατί λες αν σε κοροιδευουμε?

Επίσης, το τρένο συνδέθηκε μέχρι τον Πειραιά διότι εκεί ήταν, είναι και θα είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδος, οπότε έπρεπε να μπορεί να εξυπηρετηθεί το μεγαλύτερο μέρος της Αττικής (γι'αυτό πλέον ακόμα και ο προαστιακος πηγαίνει). Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό....

Ο Πειραιας πλεον εχει ενσωματωθει στο Πολεοδομικο Συγκροτημα της Αθηνας. Ετσι συνεβη και σε πολλες αλλες πολεις που σταδιακα απορροφησαν χωρια ή μικροτερες πολεις τριγυρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονική -την οποία γνωρίζω σαφώς λιγότερο!

Τις φοιτητικές σας εξόδους ποιος θα τις πληρώνει; Τη διαμονή, τη διατροφή; Θα μπορέσετε να βρείτε απασχόληση για να καλύψετε μέρος ή το σύνολο των εξόδων σας;

Μη σκέφτεστε συμβατικά. Σώστε τις ζωές σας -αναφέρομαι σ' αυτους που δεν έχουν βέβαιη, εσαεί γονεϊκή υποστήριξη (ή οποιονδήποτε άλλο φορέα που να σκάει φράγκα)- επιλέγοντας πόλη και σπουδές* που θα εξασφαλίσουν την οικονομικη αυτοσυντήρηση.


*Οι σπουδές από μόνες τους δεν παρέχουν τιποτα. Εσείς είστε αυτοί που οφείλετε να κυνηγήσετε την επαγγελματική σας ύπαρξη (δε μ' αρέσει η λέξη...). Ποιος ο λόγος να σπουδάσετε τέσσερα χρόνια ή και περισσότερα σ' ένα ΑΕΙ για να εργαστείτε στη συνέχεια ως ζαμπονοκόπτες. Για κανένα λόγο δεν υποτιμώ την εν λόγω δουλειά. Μια χαρά απασχόληση είναι. Αλλά γιατί να χάσετε χρονο και χρήματα, ενώ θα μπορουσατε να δουλεψετε δίχως το πτυχιο ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η Θεσσαλονικη ειναι μια μεγαλη επαρχιακη πολη. Εχει δηλαδη τα παντα σε κοντινη αποσταση. Στη Θεσσαλονικη μπορεις να πηγαινεις σε ολα με τα ποδια που λεει ο λογος κι αν οχι με τα ποδια, τοτε σιγουρα με ποδηλατο, βαρια βαρια να παρεις για 10' λεωφορειο.

βασικα η Αθηνα εχει χαρακτηριστικα τριτοκοσμικης πολης ανατολικου τυπου,αναλογο χάος επικρατει σε αυτές.Αυτό που εχει η θεσσαλονικη και μνημονευεις(βεβαιως οχι το ιδιο καλα))ειναι κατι που το συναντας σε ολες σχεδον τις πολεις π.χ της γερμανιας.

παντως να πουμε και την αληθεια ειναι υπερβολη να λεμε πως δεκα λεπτα χρειαζεται λεωφορειο το πολυ κ.λπ
ενας φοιτητης που κλεινει σπιτι διπλα στα πανεπιστημια προφανως θα ειναι κοντα στην ασχολια του και στην παραλια,αλλα για τους κατοικους που ζουν δυτικα,ανατολικα,βορεια
δεκα λεπτα δεν το λες!ιδιως σε ωρες αιχμης,εικοσι λεπτα πρεπει να ειναι μονο το περιμενε για λεωφορειο,που ειναι και το μοναδικο μεσο μαζικης μεταφορας της πολης αυτης!
επισης η θεσσαλονικη ειναι μακρουλη.κατα μηκος της παραλιας αναπτυσσεται και την σταματα το βουνο που εχει.
κατι ακομα η Θεσσαλονικη εχει αρχη,μεση,τελος και επομενως μια συνεκτικοτητα ακριβως επειδη υπηρξε μεγαλουπολη χιλιετιες.π.χ καποιος που περπατα στην εγνατια οδο,περπατα την ιδια εγνατια οδο που περπατουσε ο ρωμιος προγονος του και πιο πισω.
η Αθηνα δεν ειναι ακριβως πολη,ειναι πολλα κομματια συπληρωμενα μαζι σαν παζλ,για αυτο και το κεντρο της ειναι μαλλον μικρο,ιδιως για την εκταση που εχει,ετσι ακριβως ειναι η Θεσσαλονικη π.χ στις δυτικες συνοικιες της.η Αθηνα ακριβως επειδη δεν ηταν μεγαλη πολη ,ειναι προσφατο δημιουργημα αφεθηκε στις ορεξεις των εργολαβων,οι οποιοι χτιζαν κομματι κομματι,αναλογα με την αυξηση του πληθυσμου.Δεν υπαρχει καποιο πολεοδομικο σχεδιο.Η αντιπαροχη κατεστρεψε το ομορφα στημενο απο τους βαυαρους κεντρο της.
Και στην Θεσσαλονικη υπηρξε αντιπαροχη,αλλα η αμεσοτητα της θαλασσας,η Αριστοτελους,το ωραιο πολεοδομικο σχεδιο με τις παραλληλες και καθετες οδους,τα διασπαρτα ζωντανα της οροσημα(εκκλησιες μεγαλες κ.λπ),μνημεια,η εγγυτητα του βουνου και μια παλια αστικη ταξη που διατηρησε αρκετα απο τα κτιρια εποχης την διεσωσαν σε ανεκτο βαθμο.
Για την Αθηνα αυτο που δεν μπορουσε να καταστραφει ηταν η Ακροπολη και περιξ της,καθως και τα ανακτορα(τωρινη βουλη),οχι τυχαια αυτα ειναι τα ομορφοτερα σημεια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lebron

Νεοφερμένος

Ο Lebron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αθήνα η Θεσσαλονίκη καλύτερη φοιτητουπολη;
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σαλονίκη μακράν η καλύτερη 😁😁.
 
Top