Επανεγγραφή σε σχολή

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρυσι είχα δώσει πανελληνιες και πέρασα στο βιολογικό Κρήτης, πήρα μετεγγραφή και είμαι πλέον στο βιολογικό Αθήνας. Επειδή όμως είχα αποφασίσει να ξαναδωσω πάνελληνιες (ήθελα ιατρική αλλά ούτε φέτος την πιανω) δεν πήγα και επειδή αν δεν πιάσω ούτε τη φαρμακευτική θα πάω στο βιολογικό που είμαι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις εάν στο μηχανογραφικο μου φέτος μπορώ να ξαναδωσω βιολογικό εκπα (παρόλο που είμαι ήδη γραμμένη) για να πάω από την αρχή (να κάνω δλδ διαγραφη και μετά ξαναεγγραφω στην ίδια σχολή) ώστε να μην να έχω χρωστούμενα μαθήματα στην πλάτη μου... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ναι, μπορείς κανονικότητα.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι σίγουρη για το αν μπορείς ή όχι (κλίνω προς το όχι), αλλά ακόμα και να μπορείς, γιατί να το κάνεις αυτό; Ξεκίνα κανονικά να παρακολουθείς τα μαθήματα του πρώτου έτους σαν πρωτοετής, δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά και δεν θα "φας" (σε εισαγωγικά ε) μία θέση από κάποιον που πραγματικά θέλει να μπει σε αυτή τη σχολή.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Μπορεί, είναι δοκιμασμένο.Δεν πιστεύω να ισχύει κάτι διαφορετικό επειδή είχε πάρει μετεγγραφή. Το γιατί να το κάνει,όντως είναι ένα ουσιαστικό ερώτημα xD.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Πέρυσι είχα δώσει πανελληνιες και πέρασα στο βιολογικό Κρήτης, πήρα μετεγγραφή και είμαι πλέον στο βιολογικό Αθήνας. Επειδή όμως είχα αποφασίσει να ξαναδωσω πάνελληνιες (ήθελα ιατρική αλλά ούτε φέτος την πιανω) δεν πήγα και επειδή αν δεν πιάσω ούτε τη φαρμακευτική θα πάω στο βιολογικό που είμαι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις εάν στο μηχανογραφικο μου φέτος μπορώ να ξαναδωσω βιολογικό εκπα (παρόλο που είμαι ήδη γραμμένη) για να πάω από την αρχή (να κάνω δλδ διαγραφη και μετά ξαναεγγραφω στην ίδια σχολή) ώστε να μην να έχω χρωστούμενα μαθήματα στην πλάτη μου... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


΄Οχι, δεν μπορείς. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν επιτρέπεται να δηλώσεις τμήμα, στο οποίο είσαι ήδη σπουδαστής από προηγούμενο έτος.΄ Εχω απαντήσει αναλυτικά με την ανάρτηση αριθμ 42 στο θέμα "[Πανελλήνιες 2019] Μηχανογραφικό Δελτίο".
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λέει η Λενώ. Έχει αλλάξει πρόσφατα ο νόμος και ΔΕΝ επιτρέπεται να δηλώσεις σχολή στην οποία είσαι ήδη φοιτητής.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν γινεται αυτο ωστοσο και να γινοταν το θεωρω οτι πιο ανηθικο να πεταξεις εξω ενα παιδι το οποιο ειτε θα παει σε βιολογικο επαρχιας δινοντας του κοσμου τα λεφτα ειτε θα αναγκαστει να ξαναδωσει εξετασεις προκειμενου εσυ να μην χασεις 2 εξαμηνα....
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Oh my god. Όντως; Εύα σόρρυ για την παραπληροφόρηση!
 

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
΄Οχι, δεν μπορείς. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν επιτρέπεται να δηλώσεις τμήμα, στο οποίο είσαι ήδη σπουδαστής από προηγούμενο έτος.΄ Εχω απαντήσει αναλυτικά με την ανάρτηση αριθμ 42 στο θέμα "[Πανελλήνιες 2019] Μηχανογραφικό Δελτίο".
Φυσικά και μπορεί αν διαγραφεί από πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης φέτος άλλαξε η νομοθεσία και μόνο με το 10% δεν μπορείς
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί αν διαγραφεί από πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης φέτος άλλαξε η νομοθεσία και μόνο με το 10% δεν μπορείς
Δε ξέρω για φέτος τι ισχύει αλλά για πέρυσι που το ήθελαν εγώ δε γινόταν... Επικοινώνησα με το υπουργείο παιδείας και μου είχαν πει ότι απαγορεύεται και μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις... Βέβαια η γραμματεία της σχολής μου μου είχε πει ότι το κάνουν συνέχεια παιδιά άρα είναι άμα σε πιάσουν η όχι... Εγώ τελικά δεν το έκανα και έμεινα στο βιολογικό ως είχα έχοντας χάσει 1 χρόνο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω και να βρεθώ μετά χωρίς σχολή...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και μπορεί αν διαγραφεί από πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης φέτος άλλαξε η νομοθεσία και μόνο με το 10% δεν μπορείς
Δε ξέρω για φέτος τι ισχύει αλλά για πέρυσι που το ήθελαν εγώ δε γινόταν... Επικοινώνησα με το υπουργείο παιδείας και μου είχαν πει ότι απαγορεύεται και μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις... Βέβαια η γραμματεία της σχολής μου μου είχε πει ότι το κάνουν συνέχεια παιδιά άρα είναι άμα σε πιάσουν η όχι... Εγώ τελικά δεν το έκανα και έμεινα στο βιολογικό ως είχα έχοντας χάσει 1 χρόνο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω και να βρεθώ μετά χωρίς σχολή...
Μάλλον από την απάντηση της Εύας, πήρες την απάντησή σου.
Η συγκεκριμένη κουβέντα έγινε τον Ιούλιο του 2019 με τα τότε ισχύοντα.
Είναι γνωστό ότι από τις φετινές πανελλαδικές ισχύει ότι: "Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν δικαιούται να δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος, στο οποίο είναι ήδη σπουδαστής, εφόσον υποβάλει Μηχανογραφικό Δελτίο για το ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση".


@Eua5 ελπίζω ν΄απολαύσεις τις σπουδές σου στο Βιολογικό.΄Εχω ακούσει τα καλύτερα και πολλοί είναι αυτοί που βάζουν ως στόχο τους τη Σχολή.
 

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δε ξέρω για φέτος τι ισχύει αλλά για πέρυσι που το ήθελαν εγώ δε γινόταν... Επικοινώνησα με το υπουργείο παιδείας και μου είχαν πει ότι απαγορεύεται και μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις... Βέβαια η γραμματεία της σχολής μου μου είχε πει ότι το κάνουν συνέχεια παιδιά άρα είναι άμα σε πιάσουν η όχι... Εγώ τελικά δεν το έκανα και έμεινα στο βιολογικό ως είχα έχοντας χάσει 1 χρόνο γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω και να βρεθώ μετά χωρίς σχολή...
Απαγορευεται να δηλώσεις ενώ είσαι γραμμένος η και όταν διαγράφεις και ξαναπεράσει;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλλον από την απάντηση της Εύας, πήρες την απάντησή σου.
Η συγκεκριμένη κουβέντα έγινε τον Ιούλιο του 2019 με τα τότε ισχύοντα.
Είναι γνωστό ότι από τις φετινές πανελλαδικές ισχύει ότι: "Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν δικαιούται να δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος, στο οποίο είναι ήδη σπουδαστής, εφόσον υποβάλει Μηχανογραφικό Δελτίο για το ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση".


@Eua5 ελπίζω ν΄απολαύσεις τις σπουδές σου στο Βιολογικό.΄Εχω ακούσει τα καλύτερα και πολλοί είναι αυτοί που βάζουν ως στόχο τους τη Σχολή.
Αυτό θα ισχύσει και το 2021?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαγορευεται να δηλώσεις ενώ είσαι γραμμένος η και όταν διαγράφεις και ξαναπεράσει;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό θα ισχύσει και το 2021?

Κανένας δεν διαγράφεται από τη Σχολή του ούτε όταν ξαναδίνει Πανελλαδικές ούτε όταν κάνει 10% για τον απλούστατο λόγο ότι κανένας δεν διακινδυνεύει να μείνει χωρίς Σχολή αν κάτι πάει στραβά και δεν μπορέσει να εισαχθεί εκεί που στοχεύει!

Δεν ξέρω τι θα γίνει το 2021.
Ακούγεται ότι επίκεινται αλλαγές.
Όπως είδες άλλα ίσχυαν το 2019 και άλλα το 2020.
 

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Κανένας δεν διαγράφεται από τη Σχολή του ούτε όταν ξαναδίνει Πανελλαδικές ούτε όταν κάνει 10% για τον απλούστατο λόγο ότι κανένας δεν διακινδυνεύει να μείνει χωρίς Σχολή αν κάτι πάει στραβά και δεν μπορέσει να εισαχθεί εκεί που στοχεύει!

Δεν ξέρω τι θα γίνει το 2021.
Ακούγεται ότι επίκεινται αλλαγές.
Όπως είδες άλλα ίσχυαν το 2019 και άλλα το 2020.
Ακουσα οτι θα υπάρχει ένα συστημα στις πανελληνιες του2021. Να ρωτήσω τα έντυπα με τις οδηγίες μηχανογραφικό από το υπουργείο ποτε βγαίνουν λίγο πριν το μηχανογραφικό;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακουσα οτι θα υπάρχει ένα συστημα στις πανελληνιες του2021. Να ρωτήσω τα έντυπα με τις οδηγίες μηχανογραφικό από το υπουργείο ποτε βγαίνουν λίγο πριν το μηχανογραφικό;

Ναι από το 2021 θα υπάρχει μόνο το νέο σύστημα εισαγωγής.
΄Οσοι έχουν δώσει με το παλαιό σύστημα θα έχουν δικαίωμα να κάνουν με το 10% τις δύο επόμενες χρονιές από τη χρονιά που έδωσαν.
Τα έντυπα των μηχανογραφικών ανακοινώνονται αμέσως μετά τη λήξη των Πανελλαδικών.
Φέτος οι Πανελλαδικές τελείωσαν στις 26/6, η ανακοίνωση για την υποβολή των μηχανογραφικών βγήκε ακριβώς την ίδια ημερομηνία και η περίοδος υποβολής τους ήταν από 29/6 μέχρι και 17/7.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top