Καλές σχολές 1ου πεδίου

Γιωτα

Νεοφερμένος

Η Γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας,θα ηθελα να μου πειτε ποιες σχολες 1ου πεδίου εχουν επαγγελματική αποκατάσταση! Μου αρεσει πολυ η σχολη Κοινωνικης Διοικησης(που αποφοιτεις κοινωνικη λειτουργος)και θα ηθελα να ρωτήσω εάν καποιος γνωριζει εαν αξιζει σαν σχολη!
 

christina_k

Νεοφερμένος

Η christina_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας,θα ηθελα να μου πειτε ποιες σχολες 1ου πεδίου εχουν επαγγελματική αποκατάσταση! Μου αρεσει πολυ η σχολη Κοινωνικης Διοικησης(που αποφοιτεις κοινωνικη λειτουργος)και θα ηθελα να ρωτήσω εάν καποιος γνωριζει εαν αξιζει σαν σχολη!
Δυστυχώς καμία σχολή των ανθρωπιστικών επιστημών (εκτός των στρατιωτικών/αστυνομικών) δεν σου εγγυάται άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Σχετικά με την σχολή που ανέφερες δεν γνωρίζω πολλά πράγματα... Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να εξετάσεις όλες τις σχολές του πεδίου, να δεις τα προγράμματα σπουδών όσων σε ενδιαφέρουν και τι μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις από κάθε σχολή έτσι ώστε να σου ανοίξουν πιο πολλές πόρτες. Επίσης μην ξεγελιέσαι από τις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου. Μπορεί να δίνουν ένα "κοινωνικό κύρος" αλλά ούτε αυτές σου εγγυώνται αποκατάσταση σήμερα (εκτός αν το θες πάρα πολύ και είσαι αποφασισμένη, τότε πάω πάσο). Γενικώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για όλους, ειδικά όμως για το 1ο πεδίο. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι σχολές που έχουν σχέση με ξένες γλώσσες! Όπως και να 'χει, όποιος προσπαθεί αμείβεται, όσο δύσκολη κι αν είναι η κατάσταση! Πρωτίστως έχει σημασία να σ'αρέσει αυτό που κάνεις!:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας,θα ηθελα να μου πειτε ποιες σχολες 1ου πεδίου εχουν επαγγελματική αποκατάσταση! Μου αρεσει πολυ η σχολη Κοινωνικης Διοικησης(που αποφοιτεις κοινωνικη λειτουργος)και θα ηθελα να ρωτήσω εάν καποιος γνωριζει εαν αξιζει σαν σχολη!


Εφόσον σε ενδιαφέρει το επάγγελμα του Κοινωνικού Λειτουργού τότε θα πρέπει να δηλώσεις τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας των Πανεπιστημίων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω), ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ (Ηράκλειο Κρήτης) και ΔΠΘ (Κομοτηνή). Πρόσεξε μην μπλεχτείς επειδή από τα τμήματα Κοινωνικής Πολιτικής δεν παίρνεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του Κοινωνικού Λειτουργού! ΄Οσο για το επάγγελμα του Κοινωνικού Λειτουργού, όπως θα δεις και σε άλλα θέματα που έχουν μιλήσει γι αυτό και άλλα παιδιά, έχει πολύ καλές προοπτικές εργασίας.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλημέρα!
Ή αδερφη μου δίνει φέτος πανελλήνιες και στοχεύει στο τμήμα παιδαγωγικών προσχολικής ηλικίας του ΕΚΠΑ.(Βεβαια αν γράψει πάρα πολύ καλά ίσως επιλέξει ψυχολογία). Θεωρείτε ότι το πτυχίο αυτής της σχολής μπορεί να της προσφέρει ουσιαστικά πράγματα στην αγορά εργασίας; Δεδομένου ότι στο δημόσιο πολύ δύσκολα να διοριστεί, υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με κατά άλλο με το συγκεκριμένο πτυχίο(πχ σε παιδότοπους κλπ);

Επισης, σκέφτομαι σοβαρά να κάνω και γω 4% για την ίδια σχολή (αν βέβαια το επιλέξει και η αδερφή μου). Η αλήθεια είναι ότι μου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή χωρίς όμως και να κόβω φλέβα. Ο λόγος που κάνω το 4% είναι καθαρά για να μπορώ να δώσω κατακτηριες πιο μετά για αξιωματικός της ΕΛΑΣ(φέτος βγαίνω αστυφύλακας). Είναι η σχολή τέτοια που επιτρέπει να πάρω το πτυχίο χωρίς σκιστω και λόγω δουλειάς;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλημέρα!
Ή αδερφη μου δίνει φέτος πανελλήνιες και στοχεύει στο τμήμα παιδαγωγικών προσχολικής ηλικίας του ΕΚΠΑ.(Βεβαια αν γράψει πάρα πολύ καλά ίσως επιλέξει ψυχολογία). Θεωρείτε ότι το πτυχίο αυτής της σχολής μπορεί να της προσφέρει ουσιαστικά πράγματα στην αγορά εργασίας; Δεδομένου ότι στο δημόσιο πολύ δύσκολα να διοριστεί, υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με κατά άλλο με το συγκεκριμένο πτυχίο(πχ σε παιδότοπους κλπ);

Επισης, σκέφτομαι σοβαρά να κάνω και γω 4% για την ίδια σχολή (αν βέβαια το επιλέξει και η αδερφή μου). Η αλήθεια είναι ότι μου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή χωρίς όμως και να κόβω φλέβα. Ο λόγος που κάνω το 4% είναι καθαρά για να μπορώ να δώσω κατακτηριες πιο μετά για αξιωματικός της ΕΛΑΣ(φέτος βγαίνω αστυφύλακας). Είναι η σχολή τέτοια που επιτρέπει να πάρω το πτυχίο χωρίς σκιστω και λόγω δουλειάς;

Τι να σου πω ειναι ανάλογα με το άτομο..Ξερω κι άτομο που απο παιδαγωγικό με το κατάλληλο μεταπτυχιακό τωρα κανει έρευνα για παιδια με σύνδρομο down στην Ιταλία.
Γενικά ειναι δύσκολα τα πράγματα αλλά είναι ένα αντικείμενο με πολλες προοπτικές έξω .Πολυ εύκολα βρίσκουν απόφοιτοι της προσχολικής στο εξωτερικο δουλειά.
Αλλα γενικότερα η αποκατάσταση στις σχολες τις θεωρητικής είναι πολυ δύσκολη .Ποσο μαλλον στην Ελλάδα.
Δηλαδή κι για ψυχολογία που κι εμένα με ενδιαφέρει είναι αυτονόητο ότι θα κάνεις μαστερ , σεμινάρια κτλ.
Κανενας δεν δουλεύεις έτσι με το πτυχίο .Κι εκει ουσιαστικά ανεργος βγαίνεις μη τρελαθούμε, απλα αν κανεις σωστες κινήσεις είναι όντως ένα αντικείμενο με προοπτικές.
Απο την αλλη ακούω απάνθρωπα πράγματα για νεαρούς αποφοίτους νομικής,που όμως τουλάχιστον δουλεύουν😅
Σε αυτο το σημείο να πω οτι το 90% των ατομων που δηλώνει παιδαγωγικά απλα κανει μετα ενα μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής που στην τελική δεν εξασφαλίζει κι σίγουρα δουλειά.
Αρα θα ηταν προτιμότερο γενικα κάποιος θέλει παιδαγωγικό να πάει εξ αρχης ειδικη αγωγή εκτός αν βλέπει οτι δεν το αντέχει.
Γιατί ειναι πραγματικά η μονη σχολή του πρώτου πεδίου που κατευθείαν θα εχεις δουλειά σαν αναπληρωτής/αναπληρώτρια στο δημόσιο αλλα κι με πολλες ευκαιρίες στον ιδιωτικό τομέα :)
Όλοι λενε δεν την θέλουν στην αρχή αλλα προς τα εκει στρέφονται μετά .
Καλη επιτυχία στην αδερφή σου =)
Για σενα δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ισχύει , αμα πας παιδαγωγικό θα εισαι ακομα Αστυφυλάκας; Γενικά βγαίνει πάντως η σχολή εύκολα με τη δουλειά μη φοβάσαι .Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα σαρεσει.Αν το θες απλα για γενικές γνώσεις και έχεις τη δουλειά του αστυφύλακα εξασφαλισμένη διάλεξε καλύτερα παιδαγωγικό δημοτικής.
 

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλημέρα!
Ή αδερφη μου δίνει φέτος πανελλήνιες και στοχεύει στο τμήμα παιδαγωγικών προσχολικής ηλικίας του ΕΚΠΑ.(Βεβαια αν γράψει πάρα πολύ καλά ίσως επιλέξει ψυχολογία). Θεωρείτε ότι το πτυχίο αυτής της σχολής μπορεί να της προσφέρει ουσιαστικά πράγματα στην αγορά εργασίας; Δεδομένου ότι στο δημόσιο πολύ δύσκολα να διοριστεί, υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με κατά άλλο με το συγκεκριμένο πτυχίο(πχ σε παιδότοπους κλπ);

Επισης, σκέφτομαι σοβαρά να κάνω και γω 4% για την ίδια σχολή (αν βέβαια το επιλέξει και η αδερφή μου). Η αλήθεια είναι ότι μου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή χωρίς όμως και να κόβω φλέβα. Ο λόγος που κάνω το 4% είναι καθαρά για να μπορώ να δώσω κατακτηριες πιο μετά για αξιωματικός της ΕΛΑΣ(φέτος βγαίνω αστυφύλακας). Είναι η σχολή τέτοια που επιτρέπει να πάρω το πτυχίο χωρίς σκιστω και λόγω δουλειάς;


Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα επαγγέλματα αντιμετωπίζουν προβλήματα ( όπως όλα βέβαια ) . Απλώς , θεωρώ ρίσκο το να επιλέξει το συγκεκριμένο τμήμα , καθώς οι αμοιβές σε παιδότοπους κλπ είναι ελάχιστες εως εξευτελιστικές και στο δημόσιο δύσκολο να διοριστεί σύντομα . Γιατί δεν προσανατολίζεται σε κάποια άλλη σχολή ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Αν τελειωσω ιατρικη και παω να δωσω κατατακτηριες για νομικη θα χω τυχη λετε??
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν τελειωσω ιατρικη και παω να δωσω κατατακτηριες για νομικη θα χω τυχη λετε??
Ναι. Το έχουν επιχειρήσει αρκετοί από ιατρική. Δεν χρειάζεται κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο για την κατανόηση της ύλης των κατατακτηρίων για τη νομική.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Ναι. Το έχουν επιχειρήσει αρκετοί από ιατρική. Δεν χρειάζεται κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο για την κατανόηση της ύλης των κατατακτηρίων για τη νομική.
Σωπα ρε συ και τα καταφερανε και γινανε δικηγοροι??
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εδώ έμπαιναν ιατρική από θεωρητική (δύσκολο αλλά πραγματοποιήσιμο).
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ο συνδυασμός ΠΤΔΕ + ψυχολογίας πιστεύετε ειναι καλός; +μαστερ, + σεμινάρια
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Μία ερώτηση που με καίει και παρακαλώ να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα σχετικά με το τμήμα προσχολικής ηλικίας του ΕΚΠΑ :

Τι ακριβώς παίζει με την πρακτική στα τελευταία εξάμηνα της σχολής; Τι διάρκεια έχει; Πρέπει κάθε μέρα να μαι σε σχολείο πχ και να κάνω πρακτική; Επίσης πόσο διαρκούν;
Ρωτάω αυτά διότι δουλεύω και η πρακτική ίσως με δυσκολέψει αρκετά να βγάλω τη σχολή.

Ξέρεις κανείς που μπορώ τουλάχιστον να ψάξω να μάθω για την πρακτική; Ψάχνω αλλά δε βρίσκω κάτι.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πολυ καλο τμημα του πρώτου πεδίου κε προοπτικες ειναι και αυτο της Μετάφρασης και διερμηνείας στη Κέρκυρα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο τμήμα απαιτεί να έχεις και 2 γλώσσες δώσει.
Επομένως, οι υποψήφιοι που μπορούν να το δηλώσουν είναι πολύ περιορισμένοι αριθμητικά και νομίζω θα από πριν θα ξέρουν αν θέλουν να κινηθούν ή όχι προς αυτό το τμήμα (λόγω των 2 γλωσσών).

Καλό τμήμα είναι, μπορείς να το συνδυάσεις με αρκετά μεταπτυχιακά πέρα από Μετάφραση και Διερμηνεία, όπως τα σχετικά με διοίκηση, διαφήμιση, μάρκετινγκ, μαντζμεντ, διεθνέις σχέσεις κλπ.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Νομίζω κατι τρέχει με τα δικαιώματα των μεταφραστών όμως γι αυτο πολλοί στρέφονται μετα προς την νομική .
Δεν θυμάμαι τι μου είχαν πει ακριβώς😅
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολυ καλο τμημα του πρώτου πεδίου κε προοπτικες ειναι και αυτο της Μετάφρασης και διερμηνείας στη Κέρκυρα
Πάρα πολύ δύσκολη σχολή που πρέπει να έχεις τρομερή έφεση στις γλώσσες.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, εκτός των στρατιωτών σχολών, μέλλον έχουν, νομίζω: ψηφιακών μέσων/τεχνικών ήχου, αρχειονομια, νομική, τουριστικών, κινηματογράφο (για έξω) και προσχολικής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top