Ζωή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου, είναι απλά γύφτοι και αμόρφωτοι. Αλλά κακοί αμόρφωτοι, δεν ξέρω πώς να το περιγράφω αλλιώς.


Το ξέρω μια φορά πήγα Λονδίνο και ήταν πολύ βρώμικα.Αντιθετα Γερμανία,Ελβετία και Δανία που έχω πάει οι πόλεις είναι πεντακάθαρες.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Νομίζω και εγώ πως μπορούμε να πούμε ότι κατά κανόνα αρκετές δυτικοευρωπαικές χώρες έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στις κοινωνικές τους δραστηριότητες από την Ελλάδα. Στην Ελλάδα οι παρέες που κάνουν σε τακτική βάση και άλλα πράγματα πλην του τριπτύχου φαγητό-καφέ-ποτό είναι πολύ λίγες, τουλάχιστον όσον αφορά την εμπειρία μου.

Σε άλλες χώρες της Ευρώπης υπάρχει ένας στοιχειώδης σεβασμός στους δημόσιους χώρους, καθώς και μια νοοτροπία του να ψάχνεις με διάφορα μέσα άτομα που ασχολούνται με συγκεκριμένες δραστηριότητες που σε ενδιαφέρουν (πράγμα που για κάποιο λόγο θεωρήθηκε δυστοπικό σε προηγούμενα ποστς αυτού του θρεντ). Αυτά διευκολύνουν κατά πολύ τον πλουραλισμό στα social activities σε γενικό πλαίσιο

Αναφέρεσαι λοιπόν σε δραστηριότητες που σχετίζονται αποκλειστικά με την κατανάλωση.
Δεν θεωρείς ότι υπάρχει ζήτηση για εκπαίδευση, λόγου χάρη στον αθλητισμό ή στις τέχνες;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Σπατάλη είναι να δίνεις πολλά παραπάνω σε φορείς από αυτά που χρειάζονται. Δεν υπάρχει πλέον αυτό το πράγμα στην Ελλάδα, το αντίθετο συμβαίνει. Οι φόροι είναι τόσο ψηλά λόγω των απαιτούμενων πλεονασμάτων


 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αναφέρεσαι λοιπόν σε δραστηριότητες που σχετίζονται αποκλειστικά με την κατανάλωση.
Δεν θεωρείς ότι υπάρχει ζήτηση για εκπαίδευση, λόγου χάρη στον αθλητισμό ή στις τέχνες;

Στην Ελλάδα εννοείς? Σαφώς και υπάρχει, το θέμα είναι πως αυτές είναι συνήθως κρυμμένες πίσω από ιδιωτικές σχολές ή οργανισμούς και αφορούν κατά κύριο λόγο εφηβικές/νεαρές ηλικίες. Για αυτό το λόγο και δεν θα κατέτασσα αυτό το φαινόμενο στις κοινωνικές δραστηριότητες.

Για να σου αναφέρω ένα παράδειγμα, αν θέλω να μαζευτούμε 10 άτομα και να χορέψουμε salsa στην Ελλάδα θα πρέπει να τα σκάσω σε σχολή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων (βέβαια υπάρχουν και αυτοοργανωμένες ομάδες όμως αυτές συνήθως αφορούν συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους, και σίγουρα δεν υπάρχει συμμετοχή από το γενικό κομμάτι του πληθυσμού). Σε άλλες χώρες μπορώ να ψάξω με διάφορους τρόπους άτομα που έχουν την ίδια επιθυμία και να πάμε σε έναν δημόσιο ή ενοικιαζόμενο με την ώρα χώρο και να χορέψουμε. Κάτι τέτοιο π.χ μου έχει συμβεί όταν ήμουν στο Άμστερνταμ.

@Dreamweaver

Ωραίο το μιμ μπρο, μπορώ να πω ότι πείστηκα απολύτως από την ισχύ των επιχειρημάτων σου
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στην Ελλάδα εννοείς? Σαφώς και υπάρχει, το θέμα είναι πως αυτές είναι συνήθως κρυμμένες πίσω από ιδιωτικές σχολές ή οργανισμούς και αφορούν κατά κύριο λόγο εφηβικές/νεαρές ηλικίες. Για αυτό το λόγο και δεν θα κατέτασσα αυτό το φαινόμενο στις κοινωνικές δραστηριότητες.

Για να σου αναφέρω ένα παράδειγμα, αν θέλω να μαζευτούμε 10 άτομα και να χορέψουμε salsa στην Ελλάδα θα πρέπει να τα σκάσω σε σχολή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων (βέβαια υπάρχουν και αυτοοργανωμένες ομάδες όμως αυτές συνήθως αφορούν συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους, και σίγουρα δεν υπάρχει συμμετοχή από το γενικό κομμάτι του πληθυσμού). Σε άλλες χώρες μπορώ να ψάξω με διάφορους τρόπους άτομα που έχουν την ίδια επιθυμία και να πάμε σε έναν δημόσιο ή ενοικιαζόμενο με την ώρα χώρο και να χορέψουμε. Κάτι τέτοιο π.χ μου έχει συμβεί όταν ήμουν στο Άμστερνταμ.

@Dreamweaver

Ωραίο το μιμ μπρο, μπορώ να πω ότι πείστηκα απολύτως από την ισχύ των επιχειρημάτων σου

Τί εννοείς να χορέψετε; Να μάθετε ή απλά να χορέψετε για τη φάση;

Γιατί αν εννοείς το δεύτερο, υπάρχουν και πολλοί χώροι που μπορείτε να πάτε και άπειρα μέρη που μπορεί να γίνει "ξαφνικός αυτοσχεδιασμός". Φυσικά δεν βάζω μέσα τα μαγαζιά που παίζουν την ανάλογη μουσική.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Τί εννοείς να χορέψετε; Να μάθετε ή απλά να χορέψετε για τη φάση;

Γιατί αν εννοείς το δεύτερο, υπάρχουν και πολλοί χώροι που μπορείτε να πάτε και άπειρα μέρη που μπορεί να γίνει "ξαφνικός αυτοσχεδιασμός". Φυσικά δεν βάζω μέσα τα μαγαζιά που παίζουν την ανάλογη μουσική.

Δεν μιλάω για τους διαθέσιμους χώρους, μιλάω για την ευκαιρία να βρεις 5-10 άτομα (κάποιους εκ των οποίων μπορεί να μην τους έχεις γνωρίσει καν) σε διάστημα δύο ή ακόμα και μιας μέρας και να κανονίσετε να πάτε σε ένα μέρος να χορέψετε έναν συγκεκριμένο χορό. Στην Ελλάδα δε παίζει αυτό το πράγμα ως γενικός κανόνας. Οι Έλληνες βγαίνουν κυρίως με άτομα που ήδη ξέρουν, και ότι ξεφεύγει του κλασικού φαγητού-καφέ-ποτού γίνεται μια φορά στις τόσες και μετά πάλι στα ίδια
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μιλάω για τους διαθέσιμους χώρους, μιλάω για την ευκαιρία να βρεις 5-10 άτομα (κάποιους εκ των οποίων μπορεί να μην τους έχεις γνωρίσει καν) σε διάστημα δύο ή ακόμα και μιας μέρας και να κανονίσετε να πάτε σε ένα μέρος να χορέψετε έναν συγκεκριμένο χορό. Στην Ελλάδα δε παίζει αυτό το πράγμα ως γενικός κανόνας. Οι Έλληνες βγαίνουν κυρίως με άτομα που ήδη ξέρουν, και ότι ξεφεύγει του κλασικού φαγητού-καφέ-ποτού γίνεται μια φορά στις τόσες και μετά πάλι στα ίδια


έχω ακριβώς την αντίθετη εμπειρία ! :) και μιλάω και για παραδοσιακούς και για swing και για διάφορα λάτιν!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eντωμεταξύ παρουσιάζετε μερικοί κάποια προσωπικά βιώματα στην Ελλάδα (που ζω) σαν γεγονότα που με κάνει να αμφισβητώ τελείως και όσα γράφετε για άλλες χώρες.
Ναι, οι περισσότεροι όταν προτείνουν να βγείτε θα είναι σε μπαρ (και όχι κλαμπ) γιατί είναι το πιο εύκολο και αμφιβάλλω ότι δεν ισχύει το ίδιο και στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης. Αλλά προσωπικά έχω κανονίσει να πάω με φίλους σε μουσεία, για πικ νικ, για ορειβασία, σε ξεναγήσεις, για επιτραπέζια. Έχουμε κάνει μονοήμερες εκδρομές, έχουμε αράξει σε πάρκα. Επιλογές είναι όλα αυτά. Ούτε καν καταδικάζω τα μπαρ, κι αυτά μου αρέσουν, αλλά προφανώς δεν είναι μονόδρομος στην Ελλάδα και όποιος το πιστεύει μάλλον δεν πρότεινε ποτέ κάτι διαφορετικό ή έβγαλε άποψή από τα social media.

Aυτοί που ορίζουν τον τρόπο ζωής μέσα από τα social media είναι άλλοι Έλληνες; Δεν είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας; Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πάντα μας αρέσει να ξεχωρίζουμε τον εαυτό μας από το σύνολο λες και οι άλλοι συνήθως κάνουν κάτι που εμείς δεν θέλουμε. Πλέον η ζωή ορίζεται στα social media. Εκεί ενημερώνεσαι, εκεί φλερτάρεις, εκεί χωρίζεις, εκεί ξεκατινιάζεσαι, εκεί γίνεσαι ματάκιας τι κάνει ο άλλος- η άλλη στη ζωή του-της. Δεν αντιλέγω ότι όλα είναι θέμα επιλογών όμως πλέον οι επιλογές αξιολογούνται με μια λίστα που την ορίζει το social media. Η διαφορετικότητα που είναι; Ακόμη και αν υπάρχει, είναι δύσκολο να εκφραστεί γιατί οι άνθρωποι που την επιδιώκουν συνήθως δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. ;)
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στην Ελλάδα εννοείς? Σαφώς και υπάρχει, το θέμα είναι πως αυτές είναι συνήθως κρυμμένες πίσω από ιδιωτικές σχολές ή οργανισμούς και αφορούν κατά κύριο λόγο εφηβικές/νεαρές ηλικίες. Για αυτό το λόγο και δεν θα κατέτασσα αυτό το φαινόμενο στις κοινωνικές δραστηριότητες.

Για να σου αναφέρω ένα παράδειγμα, αν θέλω να μαζευτούμε 10 άτομα και να χορέψουμε salsa στην Ελλάδα θα πρέπει να τα σκάσω σε σχολή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων (βέβαια υπάρχουν και αυτοοργανωμένες ομάδες όμως αυτές συνήθως αφορούν συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους, και σίγουρα δεν υπάρχει συμμετοχή από το γενικό κομμάτι του πληθυσμού). Σε άλλες χώρες μπορώ να ψάξω με διάφορους τρόπους άτομα που έχουν την ίδια επιθυμία και να πάμε σε έναν δημόσιο ή ενοικιαζόμενο με την ώρα χώρο και να χορέψουμε. Κάτι τέτοιο π.χ. μου είχε συμβεί όταν ήμουν στο Άμστερνταμ.

Οπότε κλειδί στην ανάλυσή σου αποτελεί η έννοια της αυτοοργάνωσης.
Εξαιτίας δηλαδή της γενικευμένης αδράνειας, ο ελεύθερος χρόνος καταναλώνεται συνήθως άσκοπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η αυτο-οργάνωση στην Ελλάδα υπάρχει σε διάφορα θέματα.
Απλά παραμένει μέσα σε αυτούς που αυτο-οργανώνονται πρώτοι μεταξύ τους.
Και δεν κάνω καθόλου πλάκα σε αυτό που γράφω... :(
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η καθημερινότητα, όπως αυτή διαμορφώνεται από τα ΜΜΕ, βασίζεται στον καταναλωτισμό.
Συνεπώς, οι ενεργοί πολίτες καλούνται να επιλύσουν συλλογικά τα προβλήματα εκείνα που τα ΜΜΕ αποκρύπτουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ανοίγεις πολύ μεγάλη κουβέντα και θα βγούμε σίγουρα εκτός θέματος.
Θα σχολιάσω απλά ότι ακολουθώ την αυτο-οργάνωση στην Ελλάδα από το 2009 και τα πράγματα δεν είναι καλά. Αλλά το συζητάμε αλλού αν θέλεις!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aυτοί που ορίζουν τον τρόπο ζωής μέσα από τα social media είναι άλλοι Έλληνες; Δεν είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας; Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πάντα μας αρέσει να ξεχωρίζουμε τον εαυτό μας από το σύνολο λες και οι άλλοι συνήθως κάνουν κάτι που εμείς δεν θέλουμε. Πλέον η ζωή ορίζεται στα social media. Εκεί ενημερώνεσαι, εκεί φλερτάρεις, εκεί χωρίζεις, εκεί ξεκατινιάζεσαι, εκεί γίνεσαι ματάκιας τι κάνει ο άλλος- η άλλη στη ζωή του-της. Δεν αντιλέγω ότι όλα είναι θέμα επιλογών όμως πλέον οι επιλογές αξιολογούνται με μια λίστα που την ορίζει το social media. Η διαφορετικότητα που είναι; Ακόμη και αν υπάρχει, είναι δύσκολο να εκφραστεί γιατί οι άνθρωποι που την επιδιώκουν συνήθως δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. ;)

Δεν διαχώρισα τον εαυτό μου από κανένα σύνολο, είπα κάποια πράγματα που έχω κάνει ως Ελληνίδα και είπα πως πολλοί τα κάνουν αυτά και ακόμα περισσότερα. Ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες.
Δεν με νοιάζει να ανοίξω κουβέντα περί social media και ειδικά μαζί σου γιατί λες τα ίδια σε κάθε θέμα και έχω αρχίσει να πιστεύω πως το κάνεις επίτηδες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Ειδικα στην Αθήνα (υποθέτω και σε άλλες πόλεις) υπάρχουν σε όλους τους δήμους αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες σχεδόν ή εντελώς δωρεάν. Εγώ πήγα αρκετές χρονιές σε παραδοσιακούς χορούς με 40€ το χρόνο και έχει και γυμναστήριο, διάφορους άλλους χορούς, αθλητικά τα περισσότερα που φανταζόμαστε, μέχρι και καλλιτεχνικό εργαστήρι, πλέξιμο, φωτογραφία, καλλιτεχνικά κλπ. Τώρα τον Σεπτέμβρη γίνονται οι εγγραφές. Μάλιστα στους παραδοσιακούς χορούς που πήγαινα έκαναν και εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη και πήγαινε οποίος ήθελε και χόρευε. Οπότε όχι, δε χρειάζεται να δίνουμε λεφτά σε σχολές χορού κλπ. Ψάξτε το. Έτσι κανεις και παρέα με κόσμο, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν δραστηριότητες και για παιδιά από τότε που τελειώνει το σχολείο μέχρι και Ιούλιο κάποιες φορές. Τα αφήνεις εκεί κι έρχονται το μεσημέρι πτώματα. Καλή φάση.

Ψάξτε τα σάιτ των δήμων σας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν διαχώρισα τον εαυτό μου από κανένα σύνολο, είπα κάποια πράγματα που έχω κάνει ως Ελληνίδα και είπα πως πολλοί τα κάνουν αυτά και ακόμα περισσότερα. Ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες.
Δεν με νοιάζει να ανοίξω κουβέντα περί social media και ειδικά μαζί σου γιατί λες τα ίδια σε κάθε θέμα και έχω αρχίσει να πιστεύω πως το κάνεις επίτηδες.


Έτσι να κάνεις.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ειδικα στην Αθήνα (υποθέτω και σε άλλες πόλεις) υπάρχουν σε όλους τους δήμους αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες σχεδόν ή εντελώς δωρεάν. Εγώ πήγα αρκετές χρονιές σε παραδοσιακούς χορούς με 40€ το χρόνο και έχει και γυμναστήριο, διάφορους άλλους χορούς, αθλητικά τα περισσότερα που φανταζόμαστε, μέχρι και καλλιτεχνικό εργαστήρι, πλέξιμο, φωτογραφία, καλλιτεχνικά κλπ. Τώρα τον Σεπτέμβρη γίνονται οι εγγραφές. Μάλιστα στους παραδοσιακούς χορούς που πήγαινα έκαναν και εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη και πήγαινε οποίος ήθελε και χόρευε. Οπότε όχι, δε χρειάζεται να δίνουμε λεφτά σε σχολές χορού κλπ. Ψάξτε το. Έτσι κανεις και παρέα με κόσμο, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν δραστηριότητες και για παιδιά από τότε που τελειώνει το σχολείο μέχρι και Ιούλιο κάποιες φορές. Τα αφήνεις εκεί κι έρχονται το μεσημέρι πτώματα. Καλή φάση.

Ψάξτε τα σάιτ των δήμων σας.

Πράγματι, οι ενεργοί δημότες βγαίνουν πάντοτε κερδισμένοι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top