Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των μαθημάτων στη γαλλική φιλολογία;

georgin

Νεοφερμένος

Η georgin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.Όπως καταλάβατε θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να μην πηγαίνω στα μαθήματα στη σχολή γαλλικής φιλολογίας στην Αθήνα(αν περάσω με το καλό).Και αυτό όχι λόγω τεμπελιάς,αλλά επειδή χρειάζεται να μένω αλλού.Το ξέρω ότι θα ειναι δύσκολο και πως θα ζοριστώ γιατί ειναι απαιτητική σχολή,απλώς θέλω να μην διαγραφτώ από τη σχολή.Έχω μάθει ότι στην αγγλική φιλολογία γίνεται οπότε υποθέτω πως γίνεται κι εδώ.Εκτός κι αν πρέπει να παρακολουθήσω κάποια συγκεκριμένα μαθήματα οκ θα το κάνω απλώς δε μπορώ σε συχνή καθημερινή βάση.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για γαλλική σε αντίστοιχη ερώτηση που έθεσα σε ομάδα στο facebook μου απάντησαν ότι της Αθήνας δεν έχει υποχρεωτικές παρουσίες.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

georgin

Νεοφερμένος

Η georgin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για γαλλική σε αντίστοιχη ερώτηση που έθεσα σε ομάδα στο facebook μου απάντησαν ότι της Αθήνας δεν έχει υποχρεωτικές παρουσίες.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Επίσης!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Αν το θέλεις πραγματικά να το προσπαθήσεις, πολλές φορές οι καθηγητές είναι πιο ελαστικοί σε τέτοια θέματα αν έχεις σοβαρό λόγο απουσίας από το μάθημα. Από την σχολή δεν διαγράφεσαι όπως και να έχει.
Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι τα μαθήματα δύσκολα περνιούνται χωρίς την παρακολούθηση. Επίσης η καθημερινή επαφή σου με την γλώσσα θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις το επίπεδο των γαλλικών σου, κάτι που είναι δύσκολο να κάνεις από το σπίτι σου (καθώς εκεί δεν έχεις κανέναν για να μιλήσεις-ακούσεις και να εξασκηθείς) και πίστεψέ με ακόμα και αν ξέρεις άριστα το γνωστικό αντικείμενο χωρίς το απαραίτητο επίπεδο στην γλώσσα θα έχεις προβλήματα. Για το αν υπάρχουν μαθήματα που χρειάζονται υποχρεωτικές παρουσίες στο τμήμα της Αθήνας δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται περίεργο το να μην έχουν ( όπως απαντήθηκε πιο πάνω) γιατί στης Θεσσαλονίκης, τα υποχρεωτικά ήταν τόσα πολλά που πολλές φορές ήταν και τα περισσότερα μέσα στο εξάμηνο.
Καλή επιτυχία!
 

georgin

Νεοφερμένος

Η georgin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!

Αν το θέλεις πραγματικά να το προσπαθήσεις, πολλές φορές οι καθηγητές είναι πιο ελαστικοί σε τέτοια θέματα αν έχεις σοβαρό λόγο απουσίας από το μάθημα. Από την σχολή δεν διαγράφεσαι όπως και να έχει.
Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι τα μαθήματα δύσκολα περνιούνται χωρίς την παρακολούθηση. Επίσης η καθημερινή επαφή σου με την γλώσσα θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις το επίπεδο των γαλλικών σου, κάτι που είναι δύσκολο να κάνεις από το σπίτι σου (καθώς εκεί δεν έχεις κανέναν για να μιλήσεις-ακούσεις και να εξασκηθείς) και πίστεψέ με ακόμα και αν ξέρεις άριστα το γνωστικό αντικείμενο χωρίς το απαραίτητο επίπεδο στην γλώσσα θα έχεις προβλήματα. Για το αν υπάρχουν μαθήματα που χρειάζονται υποχρεωτικές παρουσίες στο τμήμα της Αθήνας δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται περίεργο το να μην έχουν ( όπως απαντήθηκε πιο πάνω) γιατί στης Θεσσαλονίκης, τα υποχρεωτικά ήταν τόσα πολλά που πολλές φορές ήταν και τα περισσότερα μέσα στο εξάμηνο.
Καλή επιτυχία!


Καλησπέρα μόλις είδα την απάντηση και ευχαριστώ πολύ,είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική.Όντας και επισήμως εισακτέα του συγκεκριμένου τμήματος κατανοώ τη δυσκολία της σχολής.Ωστόσο οι απουσίες που ίσως μπουν τι επίπτωση θα έχουν,αφού δε διαγράφομαι από τη σχολή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!




Καλησπέρα μόλις είδα την απάντηση και ευχαριστώ πολύ,είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική.Όντας και επισήμως εισακτέα του συγκεκριμένου τμήματος κατανοώ τη δυσκολία της σχολής.Ωστόσο οι απουσίες που ίσως μπουν τι επίπτωση θα έχουν,αφού δε διαγράφομαι από τη σχολή;


Χωρίς να γνωρίζω τη συγκεκριμένη σχολή εκ των έσω ο γενικός κανόνας είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις σε ένα μάθημα εφόσον έχεις ξεπεράσει το επιτρεπτό όριο απουσιών.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!




Καλησπέρα μόλις είδα την απάντηση και ευχαριστώ πολύ,είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική.Όντας και επισήμως εισακτέα του συγκεκριμένου τμήματος κατανοώ τη δυσκολία της σχολής.Ωστόσο οι απουσίες που ίσως μπουν τι επίπτωση θα έχουν,αφού δε διαγράφομαι από τη σχολή;
Καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Οι απουσίες απλά θα σε κόψουν από το μάθημα και θα πρέπει είτε να το δώσεις στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου (αν και θα είναι δύσκολο χωρίς την παρακολούθηση) είτε θα το χρωστάς για τα επόμενα εξάμηνα και η διαδικασία κάνει τον ίδιο κύκλο (το δηλώνεις στο εξάμηνο -> αν δεν το παρακολουθείς μένεις από απουσίες -> το δίνεις Σεπτέμβριο)
Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι καθηγητές δίνουν την δυνατότητα να το δώσεις στην κανονική εξεταστική του εκάστοτε εξαμήνου και θα σου βάλουν τον βαθμό που έγραψες [font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif](αλλιώς ο βαθμός θα έβγαινε και από την συμμετοχή σου στο μάθημα κτλ) [/font]ή να σου δώσουν την δυνατότητα να το περάσεις με κάποιες εργασίες/παρουσιάσεις μέσα στο εξάμηνο.
Αν έχεις οποιαδήποτε απορία για τα μαθήματα ή χρειαστείς κάποια βοήθεια πες μου, δεν τελείωσα το τμήμα της Αθήνας αλλά πολλά πράγματα μοιάζουν ή είναι και ίδια με της Θεσσαλονίκης.

J'te souhaite une bonne année académique!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top