B2 Goethe Institut

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωχ λες να σου έπεσε το ίδιο με μένα; Εμένα μου έπεσε κάτι σε φάση "καινούρια ή μεταχειρισμένα ρούχα," επαναχρησιμοποιούμενα και τέτοια. Ό,τι να ναι, την πήγα αλλού τη συζήτηση και καταλήξαμε να συζητάμε για μια ταινία. Από τη μία έλεγα πάει κόπηκα πανηγυρικά, από την άλλη έλεγα καλά φάνηκαν να περνάνε οι εξεταστές. Ε μου έβαλαν 100 :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μάγκες πήρα περσυ το β2 ΣΤΟ Goethe στην Αθήνα
ό,τι θέλετε ρωτηστε
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
μαγκες δινω οκτωβρη β2 και ενω στα κειμενα στο προφορικο και στην εκθεση τα παω αρκετα καλα , στο ακουστικο οχι και τοσο και δεν βλεπω βελτιωση .. δεν ξερω πως να το βελτιωσω
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μαγκες δινω οκτωβρη β2 και ενω στα κειμενα στο προφορικο και στην εκθεση τα παω αρκετα καλα , στο ακουστικο οχι και τοσο και δεν βλεπω βελτιωση .. δεν ξερω πως να το βελτιωσω


αδερφέ το ακουστικό είναι η μεγάλη πληγή των εξετάσεων
(προσωπική εμπειρία: έδωσα 1η φορα Β1 και κόβομαι ακουστικό, λέω ξαναδίνω μονο το ακουστικό πάω και ξανακόβομαι ....να μην πολυλογώ αυτο επαναλήφθηκε 3 (!) φορές...ώστε αλλάζω καθηγήτρια και πάω για Β2 , το περνάω αλλά κοβομαι ΠΑΛΙ στο ακουστικό, ευτυχώς που εκει συμψηφίζεται και δεν χρειάστηκε ξανά)

δεν ξερω πως να το βελτιωσω

Πάντως αν πας στο Goethe Athen θα δεις έχει πολύ καλη ακουστική... ότι πρεπει για εξετάσεις
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Υπάρχουν βιβλία που είναι μόνο για εξάσκηση στο ακουστικό. Μου είχε προτείνει η καθηγήτριά μου ένα, αλλά δεν θυμάμαι ποιό γιατί δεν έμενα χρόνος να το κάνω εν τέλει. Κατά τα άλλα μπορείς να κάνεις εξάσκηση και μόνος σου με βιντεάκια, π.χ. και η deutsche welle έχει κάποια, ή και με σειρές/ταινίες.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Το κακο με το γκετε που θα δωσω ειναι οτι αλλαξε σε σχεση με αυτο που ηταν και πλεον το καθενα μετραει ξεχωριστα...απλα αν κοπεις πχ ακουστικο δινεις μονο αυτο ξανα
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το κακο με το γκετε που θα δωσω ειναι οτι αλλαξε σε σχεση με αυτο που ηταν και πλεον το καθενα μετραει ξεχωριστα...απλα αν κοπεις πχ ακουστικο δινεις μονο αυτο ξανα


Αυτό είναι και καλό από μια άποψη. Και να κοπείς θα δουλέψεις αποκλειστικά αυτό. Εγώ έδωσα το νοέμβριο στη θεσσαλονίκη. Σε εμάς ήταν δύσκολο το lesen. Κάθε χρόνο κάποιο teil είναι πιο δύσκολο. Εύχομαι όταν θα δώσεις να είναι η έκθεση και όχι το ακουστικό. Πάντως η ηχητική σε μας ήταν μια χαρά: μας ρώτησαν σε ποια ένταση ακούγεται καλά και ήταν πολύ κομπλέ ο ήχος.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εχει δωσει κανενας το νεο β2?
 

Θάνος14

Νεοφερμένος

Ο Θάνος14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω στην έκθεση γραφετε το όνομα σας στο τέλος ή το αφήνετε Mit freundlichen Grüßen ;

Διότι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κόβουν βαθμούς και αναστατώθηκα.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω στην έκθεση γραφετε το όνομα σας στο τέλος ή το αφήνετε Mit freundlichen Grüßen ;

Διότι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κόβουν βαθμούς και αναστατώθηκα.
Εάν πρόκειται για γράμμα ή e-mail, σαφώς βάζεις όνομα.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν δεν θέλουν να βάλεις όνομα θα έπρεπε να σου λένε να υπογράψεις ως (τάδε όνομα) ή να διευκρινίζουν πως δεν πρέπει να γράψεις το αληθινό, εφόσον δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο υπογράφεις κανονικά με το όνομά σου. Για να είσαι σίγουρος μπορείς να ρωτήσεις και στην εξέταση διευκρίνιση ως προς αυτό.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω στην έκθεση γραφετε το όνομα σας στο τέλος ή το αφήνετε Mit freundlichen Grüßen ;

Διότι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κόβουν βαθμούς και αναστατώθηκα.
Γράψε ένα άσχετο ονοματάκι...
εγώ τότε που έδωσα είχα βάλει Paul Wieber :laugh: :laugh:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω στην έκθεση γραφετε το όνομα σας στο τέλος ή το αφήνετε Mit freundlichen Grüßen ;

Διότι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κόβουν βαθμούς και αναστατώθηκα.

Εγώ δε θυμάμαι κανένα τέτοιο θέμα όσες φορές έδωσα εξετάσεις του Goethe. Ειδικά αν είναι φιλικό, δε χρειάζεται να βάλεις και το επίθετό σου.
 

Θάνος14

Νεοφερμένος

Ο Θάνος14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εάν πρόκειται για γράμμα ή e-mail, σαφώς βάζεις όνομα.
Αν δεν θέλουν να βάλεις όνομα θα έπρεπε να σου λένε να υπογράψεις ως (τάδε όνομα) ή να διευκρινίζουν πως δεν πρέπει να γράψεις το αληθινό, εφόσον δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο υπογράφεις κανονικά με το όνομά σου. Για να είσαι σίγουρος μπορείς να ρωτήσεις και στην εξέταση διευκρίνιση ως προς αυτό.
Γράψε ένα άσχετο ονοματάκι...
εγώ τότε που έδωσα είχα βάλει Paul Wieber :laugh: :laugh:
Εγώ δε θυμάμαι κανένα τέτοιο θέμα όσες φορές έδωσα εξετάσεις του Goethe. Ειδικά αν είναι φιλικό, δε χρειάζεται να βάλεις και το επίθετό σου.
Σορρυ για την πολλαπλή παράθεση απλά ήθελα να απαντήσω σε όλους.

Συνήθως τα θέματα είναι να γράψουν για κάποιο ζήτημα που διαβασαμε είτε σε κάποια εφημερίδα είτε στο ίντερνετ.
Οπότε ξεκινάω με την προσφώνηση Sehr geehrte Damen und Herren
Και κλείνω με
Mit freundlichen Grüßen,
Athanasios G.

Έτσι αν κατάλαβα καλά από τα μηνύματα σας είτε γράψω ολόκληρο το ονοματεπώνυμο μου είτε το από το επίθετο μόνο το πρώτο γράμμα είτε δεν βάλω καν όνομα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σορρυ για την πολλαπλή παράθεση απλά ήθελα να απαντήσω σε όλους.

Συνήθως τα θέματα είναι να γράψουν για κάποιο ζήτημα που διαβασαμε είτε σε κάποια εφημερίδα είτε στο ίντερνετ.
Οπότε ξεκινάω με την προσφώνηση Sehr geehrte Damen und Herren
Και κλείνω με
Mit freundlichen Grüßen,
Athanasios G.

Έτσι αν κατάλαβα καλά από τα μηνύματα σας είτε γράψω ολόκληρο το ονοματεπώνυμο μου είτε το από το επίθετο μόνο το πρώτο γράμμα είτε δεν βάλω καν όνομα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Έχω την εντύπωση πως δεν"πρέπει" να βάλεις το όνομά σου...γιατί κόβουν όλη την έκθεση
Ρώτα κάποιον αρμόδιο καλύτερα
 

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Έχω το c1 στα γερμανικά, το οποίο πήρα στο λύκειο. Έχω κρατήσει μια επαφή, διαβάζω βιβλία κλπ. Θέλω να βελτιώσω τον προφορικό λόγο μου, ώστε να μιλάω με μεγαλύτερη άνεση. Σκεφτόμουν να απευθυνθώ στο goethe για μαθήματα που περιλαμβάνουν μόνο εξάσκηση στην ομιλία, έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Ή τα ιδιαίτερα είναι μονόδρομος; Έχω σκεφτεί να γραφτώ και σε αυτές τις σελίδες που μιλάτε με έναν ξένο και μαθαίνετε ο ένας την γλώσσα του άλλου, αλλά δεν νομίζω κανένας να ενδιαφέρεται να μάθει ελληνικά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχω σκεφτεί να γραφτώ και σε αυτές τις σελίδες που μιλάτε με έναν ξένο και μαθαίνετε ο ένας την γλώσσα του άλλου, αλλά δεν νομίζω κανένας να ενδιαφέρεται να μάθει ελληνικά.

Γιατί όχι; Σε πληροφορώ έχεις λάθος εικόνα για την Ελληνική γλώσσα. :bleh:
 

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τι να σου πω σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι μαζοχιστές :D, αλλά οι περισσότεροι θα ενδιαφέρονται να βρουν partner για να εξασκήσουν τα αγγλικά/γαλλικά/ισπανικά τους. Αυτό υποθέτω εγώ, τουλάχιστον.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα,
Εχω το b1 στα γερμανικα και θελω να συνεχισω για το b2. Εδω και 4 χρονια ομως δεν ασχοληθηκα καθολου. Πως μπορω να τα φρεσκαρω στη μνημη μου; Θα βοηθουσε να αγορασω καποιο λογοτεχνικο βιβλιο στα γερμανικα; Εσεις τι λετε;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μια συζήτηση με τον τιτανομέγιστο @nPb θα συνδράμει στο φρεσκάρισμα :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top