Εκμάθηση Αγγλικών μόνος μου

bobo32

Νεοφερμένος

Ο bobo32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας.ενδιαφερομαι να μαθω αγγλικα για αρχη να φτασω στο β2 lower και θα σας παρΑκαλουσα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια βιβλια γραμματικης μεχρι αυτο το επιπεδο και ασκησεων και λεξιλογιου.απο το μηδεν θα ενδιαφερομουνα να μαθω.ειμαι 35 χρονων και θα ηθελα να βρω βιβλια οχι για παιδια.ευχαριστω
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά κατάλληλα βιβλία για εκμάθηση άνευ διδασκάλου (τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω) και τα βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά δεν θα σε πάνε σε καμία περίπτωση από το Α1-Β2.

Θα πρότεινα να στραφείς σε κάποια πλατφόρμα όπως Duolingo ή https://www.linguaphone.gr/
 

bobo32

Νεοφερμένος

Ο bobo32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.για την σειρα restart 1 της soupercourse εχετε καλη γνωμη?οκ χωρις δασκαλο δεν γινεται ή ιδια σωστή δουλεια συμφωνω.αλλα για μια αρχη να θυμηθω τα βασικα να αρχισω λιγο το αρχικο λεξιλογιο δεν ειναι καλα αυτα τα βιβλια?ευχαριστω
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.για την σειρα restart 1 της soupercourse εχετε καλη γνωμη?οκ χωρις δασκαλο δεν γινεται ή ιδια σωστή δουλεια συμφωνω.αλλα για μια αρχη να θυμηθω τα βασικα να αρχισω λιγο το αρχικο λεξιλογιο δεν ειναι καλα αυτα τα βιβλια?ευχαριστω

Είναι πολύ καλά βιβλία τα Restart, βέβαια αυτή τη στιγμή καλύπτουν μόνο τα επίπεδα A1-A2 αρκετά επιφανειακά. Αν έχεις γνώσεις μέχρι επίπεδο C ή D Class μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για επανάληψη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό θα είναι κάποιοι, να μη λένε κοτσάνες γιατί θα βρέξει. Προσωπικά στα 21 μου ακολούθησα το δρόμο του παιδιού και πήρα lower michigan , toeic και advanced μονος μου, χωρις καμια βοήθεια. Πως? Πήρα τα βιβλία του toeic, μου εδωσε και ενας φιλος το λεξιλογιο τους και έκατσα και στρώθηκα 5 μήνες και πήρα τα δύο πρώτα. Μετά από 1 χρόνο έδωσα το advanced ακολουθώντας την ίδια φιλοσοφία-παρακαταθήκη του πρώτου πτυχίου. Όλα γίνονται , αρκεί να υπάρχει θέληση. Αν δεν υπάρχει , δεν γίνεται τίποτα. Πήγαινε και πάρε τα βιβλία του toeic b2. Είναι ένα βιβλίο γκρι με ροζ στο πλαι .θα σε βοηθησει αρκετά αυτό. είναι της Hellenic American union. Kατά τη γνώμη μου πάρε και το λεξιλόγιο του βιβλίου να τα βάλεις σε μια σειρά. Και κάτσε και μαδησέ το. Θα δεις μετά από 1,5 μήνα τεράστια διαφορά. Ξεκίνα με το toeic και μετά από 6 μήνες αφού το δώσεις, δώσε και το lower michigan. θα κάνεις πάρτι. Είναι πάρα πολύ εύκολο. Μη κάθεσαι και σπαταλάς τα χρηματά σου. Ο καθηγητής θα σου δώσει μια κατεύθυνση. Το διάβασμα εξαρτάται από σένα. Τα αγγλικά πρέπει να τα αγαπήσεις. Και αυτός που θα σε κάνει να τα αγαπήσεις είναι ο καθηγητής , ο οποίος καλό θα ήταν να είναι Αμερικάνος, που έχουν άλλη νοοτροπία και φιλοσοφία. Αν πάλι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις με αυτούς, σου δίνω την λύση. Πάρε τα βιβλία που σου είπα. Και κάντα δύο και τρεις φορές το καθένα. Λιώστα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλό θα είναι κάποιοι, να μη λένε κοτσάνες γιατί θα βρέξει.
Ενώ το να συμβουλεύεις κάποιον που είναι αρχάριος να μάθει αγγλικά με βιβλίο TOEIC Β2 δεν είναι κοτσάνα, είναι σοφία. Μάλιστα...

Και γιατί να μην δώσει κατευθείαν για Proficiency;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ το να συμβουλεύεις κάποιον που είναι αρχάριος να μάθει αγγλικά με βιβλίο TOEIC Β2 δεν είναι κοτσάνα, είναι σοφία. Μάλιστα...

Και γιατί να μην δώσει κατευθείαν για Proficiency;

Νίνα και εγώ στην ίδια θεση με τον ανθρωπο ημουν. Μαλιστα ειχα δωσει προτου κανω ολα αυτα για τοεικ και το ειχα παρει με Α2. Μετα εκανα ολα αυτα π ειπα και πηρε μπροστα το θεμα. Αν δεν κανεις καποια πραγματα μονος σου με τα καταλληλα βιβλια δεν ειναι ευκολο να βρεθει αντικρισμα. Θελει δουλεια
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Τσέκαρε και τη σειρά English for Everyone από τον εκδοτικό οίκο DK.
Click-αρε στον σύνδεσμο για να δεις αν είναι αυτό που ψάχνεις, θα βρεις βιβλία γραμματικής-λεξιλογίου και αυτό-εκμάθησης για άτομα απ' όλον τον κόσμο (είναι γραμμένα μόνο στα Αγγλικά), όλων των ηλικιών. Καλύπτουν τα επίπεδα Α1 έως C1, αλλά όχι τις απαιτήσεις συγκεκριμένων πιστοποιητικών. Στο site του εκδοτικού οίκου μπορείς να βρεις δωρεάν οπτικοακουστικό υλικό.
Καλό μου φαίνεται.
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να μάθει μόνος του μια ξένη γλώσσα κ σε καλό επίπεδο ( π.χ αγγλικά) μπορώ να φτάσω μόνος στο επίπεδο του Lower η και ποιο πάνω; επίσης υπάρχουν βιβλία γραμματικής κτλ στα καταστήματα;
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να μάθει μόνος του μια ξένη γλώσσα κ σε καλό επίπεδο ( π.χ αγγλικά) μπορώ να φτάσω μόνος στο επίπεδο του Lower η και ποιο πάνω; επίσης υπάρχουν βιβλία γραμματικής κτλ στα καταστήματα;

Σε τί επίπεδο είναι τα Αγγλικά σου; Αν και δεν είμαι ειδική, αλλά πάνω-κάτω στην ίδια φάση με εσένα (για Advanced/Proficiency), θα σου πρότεινα βιβλία λεξιλογίου/γραμματικής γραμμένα μόνο στα Αγγλικά, ώστε να εξοικειωθείς με την γλώσσα, και αν έχεις άγνωστες λέξεις χρησιμοποίησε ονλάιν monolingual λεξικό, π.χ. αυτό ή αυτό κ.ά. Τα βιβλιά από τις σειρές Vocabulary in Use και Grammar in Use σε έπίπεδο pre-intermediate/intermediate και upper intermediate (δηλαδή Β1-Β2, θα βρεις και για Α1-Α2) από τις εκδόσεις Cambridge University Press είναι εξαιρετικά βιβλία, ψάξου, όμως, και στις εκδόσεις Pearson (Longman), Macmillan, Collins - όλες οι εκδόσεις είναι αξιόπιστες και απευθύνονται σε διεθνείς σπουδαστές της γλώσσας. Υπάρχουν επίσης Student's Book Self-Study Packs (Coursebooks), με απαντήσεις και πλήρες οπτικοακουστικό υλικό για να μελετήσεις μόνος σου άνευ δασκάλου, π.χ. οι σειρές των βιβλίων Gold ή Cutting Edge από Pearson ή Complete και Objective από Cambridge University Press έχουν πολύ καλή φήμη... στο σάιτ τους μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν ένα sample για να διαπιστώσεις μόνος σου αν σου ταιριάζει το structure του εκάστοτε βιβλίου. Από κει και πέρα, θα βρεις πολλά αναγνώσματα στην Αγγλική Γλώσσα που αντιστοιχούν στο επίπεδό σου, υπάρχουν μάλιστα σειρές αναγνωσμάτων σε διάφορα επίπεδα που στοχεύουν στη βελτίωση των ικανοτήτων σου ή ακόμα και νεανική λογοτεχνία που είναι προσιτή σε αρχάριους χρήστες της γλώσσας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
1.Cutting Edge series levels elementary/pre-intermediate/intermediate/upper intermediate,
2.Gold series levels preliminary/pre-first/first,
3.Complete Key for Schools includes Student's Book without Answers with Online Practice and Workbook without Answers with Audio Download,

4.Complete Key for Schools includes Teacher's Book with Downloadable Class Audio and Teacher's Photocopiable Worksheets,
5.Complete Preliminary includes Self Study Pack (SB w Answers w Online Practice and WB w Answers w Audio Download and Class Audio),
6.Complete Preliminary includes Workbook with Answers with Audio Download,
7.Complete First for Schools includes Student's Book Pack (SB wo Answers w Online Practice and WB wo Answers w Audio Download),
8.Complete First for Schools includes Workbook without Answers with Audio Download,
9.Complete First for Schools includes Teacher's Book with Downloadable Resource Pack (Class Audio and Teacher's Photocopiable Worksheets)
,
10.Objective First includes Student's Book Pack (Student's Book with Answers with CD-ROM and Class Audio CDs(2)),
11.Objective First includes Workbook with Answers with Audio CD,
12.Grammar and Vocabulary for First and First for Schools includes Book with Answers and Audio,
13.Destination Grammar and Vocabulary Series levels B1/B2,
14.Macmillan Readers,
15.Basic Grammar in Use Student's Book with Answers and Interactive eBook,
16.English Grammar in Use includes Book with Answers and Interactive eBook,
17.English Vocabulary in Use Elementary includes Book with Answers and Enhanced eBook,
18.English Vocabulary in Use Pre-intermediate and Intermediate includes Book with Answers and Enhanced eBook,
19.English Vocabulary in Use Upper-Intermediate includes Book with Answers and Enhanced eBook,
20.English Collocations in Use Intermediate Book with Answers,
21.English Idioms in Use Intermediate Book with Answers,

22.Your complete grammar and vocabulary package for Cambridge First preparation,
23.MyGrammarLab Elementary to pre-intermediate - A1/A2,
24.MyGrammarLab Intermediate - B1/B2,

25.English File levels Elemantary/Pre-intermediate/Intermediate/Intermediate/Upper Intermediate by Oxford University Press.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα την επαφή μου στα αγγλικά κάνοντας φροντιστήριο το 1995 σε ηλικία 10 χρονών.Δεν ξέρω αν υπήρχε το Michigan τότε.

Η Καθηγήτρια ίσως επειδή ήμουν βαρήκοος έλεγε πως δεν έχω δυνατότητες.Αλλαξα φροντιστήριο γιατί υποτίθεται δεν τα κατάφερνα και σε ηλικία 12 χρονών έκανα αγγλικά σε άλλο φροντιστήριο.

Δεν έφτασα ποτέ σε τάξη ώστε να δώσω πτυχίο.Στα 14 σταμάτησα τα αγγλικά και στο Λύκειο έκανα Γαλλικά.Δεν έκανα καθόλου Αγγλικά.

Στην σχολή έκανα αγγλική ορολογία, ενώ παράλληλα είχα αγοράσει CD με εκπαιδευτικό πρόγραμμα ώστε να τα εξασκήσω και το 2010 αποφάσισα να δώσω TOEIC.Χωρίς να διαβάσω τίποτα απολύτως είχα πιάσει score 300.

To 2012 έκανα φροντιστήριο ένα χρόνο, αλλά δεν διάβαζα ιδιαίτερα γιατί βαριόμουν και το καλοκαίρι του 2014 κάθισα και διάβασα όλο το καλοκαίρι συστηματικά και έπιασα Score 500 στο TOEIC.

Και ερχόμαστε στο 2020 όπου έκανα 10 φροντιστηριακά μαθήματα αγγλικών και έδωσα για NOCN όπου πήρα το Lower με Merit.

Σε μεγάλο βαθμό είμαι αυτοδίδακτος.Με βοήθησαν πολύ τα τραγούδια που άκουγα στην αγγλική γλώσσα σε καθημερινή βάση μαθαίνοντας απέξω τους στίχους.

Επίσης συζητούσα συστηματικά στο facebook με ξένους στα αγγλικά για καιρό και διάβαζα ειδησεογραφικά sites.

Δεν λέω πως γνωρίζω άπταιστα αγγλικά και σίγουρα το NOCN και το κάθε NOCN είναι εύκολο συγκριτικά ( όπως και τα TIE,LRN κλπ) αλλά σε επίπεδο τουλάχιστον B1 τα κατέχω και το PET του Cambridge θα μπορούσα να το πετύχω με τις γνώσεις που κατέχω τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top