Βοήθημα συντακτικού Αρχαίων

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
καλησπέρα. Θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιο πολύ καλό βοήθημα (αναλυτικό) για το Συντακτικό των Αρχαίων (Β,Γ λυκειου) που μείνατε πολυ ευχαριστημένοι
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
καλησπέρα. Θα ήθελα να μου συστήσετε κάποιο πολύ καλό βοήθημα (αναλυτικό) για το Συντακτικό των Αρχαίων (Β,Γ λυκειου) που μείνατε πολυ ευχαριστημένοι

Δεν υπάρχει καλύτερο απο το Συντακτικό του Γυμνασίου της κ. Μπίλλα. Στο φροντιστήριο μας έδωσε και η καθηγήτρια του Αγνώστου το δικό της και γράφαμε στο τετράδιο και κάποια πράγματα. Από βοηθήματα δε ξέρω αλλά μια θεματογραφία που έχω, του Σαχπεκίδη, έχει και συντακτικές παρατηρήσεις.

Γνώμη μου είναι ότι το συντακτικό το μαθαίνει κάποιος καλύτερα κάνοντας άγνωστα κείμενα, σε συνδυασμό βέβαια με τις ασκήσεις που δίνει ο καθηγητής στο σχολείο και στο φροντιστήριο/ιδιαίτερα. Όσο πιο πολλά κάνεις, τόσο το καλύτερο για σένα.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Με τη θεματογραφια του Σαχπεκιδη έμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένος! Σε κάθε άγνωστο διαθέτει και το αντίστοιχο συντακτικό, τα πιο σημαντικά και γραμματική. Έχει και ένθετο με ρήματα ανώμαλα και ομαλά. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Για Συντακτικό, προτείνω το βοήθημα της Μπίλλα, που είναι μία πιο εμπλουτισμένη έκδοση του γυμνασιακού συντακτικού. Για θεματογραφία, προτείνω Παπανδρεόπουλο, Σαχπεκίδη, Τζουγανάτο και Σαρρή.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
https://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/composition/contents.html

Προσθέτω και αυτό το διαδικτυακό συντακτικό της ''Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα'', αν θες μία πιο επιστημονική (φιλολογική) προσέγγιση του συντακτικού, η οποία ξεπερνά λίγο τα σχολικά δεδομένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top