Προβλήματα με το απουσιολόγιο...

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατι θελουμε το καλο της ταξης:P

Γιατί ο εγωισμός σας δε σας επιτρέπει να το αρνηθείτε.

I second that! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George C.

Νεοφερμένος

Ο George C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά , και καλή σχολική χρονιά σε όλους και όλες. Όσοι έχετε στόχους και όνειρα ποτέ μην τα παρατάτε! Ο λόγος που γράφω εδώ είναι για να εκφράσω ορισμένες μου ανησυχίες σχετικά με το όλο θέμα του απουσιολογίου. Καταρχήν , να πω πως δεν το ήθελα αλλά ο λυκειάρχης είναι λίγο...ιδιότροπος ας πούμε , οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή.
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ) χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν. Επομένως , εγώ είμαι υποχρεωμένος να τους περνάω απουσίες κανονικά ή όχι ; Μου φένεται λίγο περίεργο να είναι κάτι τέτοιο απαραίτητο , μιας και γνωρίζω πως έχουν ξεκινήσει αλλού την σχολική τους χρονιά.
Εκτός αυτού , μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας -τα βιβλία ύλης είναι δύο αλλα δεν είναι εκεί το θέμα μου - ) επειδή στην ερώτησή μου «τι θα γράφω στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων» έλαβα 2 τελείως διαφορετικές απαντήσεις από τους καθηγητές μου( ο μαθηματικός μου είπε ΄«άστο κενό για εκείνη την ώρα , θα τα κανονίζει ο υπεύθηνος το τμήματος»-πράγμα που μου φάνηκε τελείως λογικό , αλλιώς ποιός ο λόγος ύπαρξης των άλλων δύο απουσιολογίων- , ο βιολόγος είπε «βρες τους καθηγητές των κατευθύνσεων για να βάλουν υπογραφή»). Ο λυκειάρχης για κάποιο λόγο που δεν μας έχει ανακοινωθεί ακόμα θα λείπει μέχρι την Τετάρτη 23/09 , όποτε δεν μπορώ να στραφώ κάπου αλλού( μιας και έχουμε μόνο τους 2 παραπάνω καθηγητές στο σχολείο μαζί με τον λυκειάρχη και 2 φιλολόγους που θα έρθουν αύριο). Σε συνδυασμό με την πρώτη μου αμφιβολία , αν είμαι υποχρεωμένος να γράφω τους παραπάνω 5 μαθητές , θα πρέπει να τους γράφω και στα τρία , μιας και δεν ξέρω τι κατεύθυνση θα διάλεγαν; Μπορεί να σας φαίνονται ανόητα όλα αυτά , αλλά μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου(τα οποία δεν γνωρίζω μιας και πρώτη φορά έβγαλα τον μεγαλύτερο βαθμό της τάξης αλλά και κανένας δεν αφιέρωσε λίγο χρόνο να μου εξηγήσει τα διαδικαστικά).
Σας ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε χρόνο στο να διαβάσετε τα λεγόμενά μου. Περιμένω τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
...προβλήματα που έχει ο κόσμος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατ' αρχας, κουλαρησε. Τοσο αγχος δεν βοηθαει πουθενα. Εμεις περσι που ειχαμε μια τετοια περιπτωση με επαλ τους γραφαμε στο πρωτο τετραμηνο, μεχρι που κοπηκαν. Επισης, πρεπει να ρωτησεις τον υπευθυνο της ταξης σου ή καποιον απουσιολογο της γ για να εισαι σιγουρος. Λιγικα, στο απουσιολογιο γενικης τις ωρες της κατευθυνσης γραφεις απλα κατευθυνση/προσανατολισμος κατι τετοιο. Αποκλειεται να ξαναμπαινουν απουσιες. Δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι και γω τωρα πηγα στη β. Καλη σταδιοδρομια ως απουσιολογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εύκολο.Κανόνισε μια μέρα να "χάσεις" ένα φύλλο από το απουσιολόγιο και αν επιμένει πάλι να το πάρεις εσύ τότε να το χάσεις τελείως(το απουσιολόγιο).'Η μπορείς κάπου να το ξεχάσεις(πχ στη γυμναστική) και να χαθεί μόνο του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
καλά σε όλες τις κατευθύνσεις εσύ τα έχεις τα απουσιολόγια? Στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων εμείς δεν γράφαμε τίποτα. Ακόμα κι αν στη συνέχεια χρειάζεται να γραφεί κάτι πιστεύω ότι όποιος καθηγητής σου πει ότι σου είπε ο βιολόγος κοιτάει να γλιτώσει γραφειοκρατία.
Οι μόνοι αρμόδιοι πάντως να σου πει τι θα κάνεις είναι ο διευθυντής, υποδιευθυντής κτλ.
Μην το ψάχνεις το θέμα πολύ, από τη στιγμή που δεν έχεις λάβει κάποια επίσημη ενημέρωση και δεν ενδιαφέρθηκαν οι καθηγητές σου εμένα δεν θα με ένοιαζε.
Βάλε σε αυτούς τους 5 απουσία για το μάθημα που κάνεις εσύ (σιγά μην κάτσεις να συμπληρώσεις τα απουσιολόγια όλου του σχολείου, πως ξέρεις εσύ αν λείπει ένα παιδί από την άλλη κατεύθυνση? θα κάθεσαι να ρωτάς και να ψάχνεις καθηγητές στο διάλειμμα?) και τα υπόλοιπα απουσιολόγια δεν είναι δουλειά σου να τα συμπληρώνεις, κάποιος από το αντίστοιχο τμήμα τα συμπληρώνει.
Υπεύθυνος για τον έλεγχο των απουσιών είναι ο καθηγητής και ο μοναδικός υπόλογος, μην πανικοβάλεσαι :p Αυτός είναι που βάζει την υπογραφή του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ) χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν.
Σβούρα τους κανονικά απουσίες εσύ και άσε τη γραμματεία να βγάλει άκρη με το θέμα. Από τη στιγμή που υπάρχουν στον κατάλογο του τμήματος (οφείλει να υπάρχει εντός του βιβλίου ύλης ή να συνοδεύεις το απουσιολόγιο) και δεν παρουσιάζονται στην τάξη, τους βάζεις απουσία.
Εκτός αυτού , μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας
Έστω το πρόγραμμα πάει:
Γενικής, Γενικής, Κατεύθυνση, Κατεύθυνση, Γενικής, Γενικής
Παίρνεις το απουσιολόγιο του τμήματος σου το πρωί, γράφεις στα κουτάκια 1 και 2 τα μαθήματα και γενικής και στις στήλες 3 και 4, κατά μήκος της στήλης που μπαίνουν οι σταυροί, κοτσάρεις με μεγάλα γράμματα και κλίση 90 μοιρών την λέξη ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. 5η και 6η ώρα γράφεις στα αντίστοιχα κουτάκια τα μαθήματα γενικής που έχετε.
Για το απουσιολόγιο της κατέθυνσης, τα πράγματα είναι πιο απλά:
Αφήνεις τα πάντα κενά, εκτός από τα κουτάκια 3 και 4, όπου γράφεις τα μαθήματα κατεύθυνσης που έχετε.
Κοινώς, συμπληρώνεις τις θέσεις που πάνε οι σταυροί των απουσιών στο απουσιολόγιο γενικής παιδείας, ώστε να μην μπουν καταλάθος σταυροί (υπάρχει ενδεχόμενο ο καθηγητής που θα μπει 5η ώρα να συμπληρώσει την 3η και 4η).

Μπορεί να σας φαίνονται ανόητα όλα αυτά , αλλά μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου(τα οποία δεν γνωρίζω μιας και πρώτη φορά έβγαλα τον μεγαλύτερο βαθμό της τάξης αλλά και κανένας δεν αφιέρωσε λίγο χρόνο να μου εξηγήσει τα διαδικαστικά).

Αν η θέση σε αγχώνει, μπορείς να επιστρέψεις το απουσιολόγιο στον λυκειάρχη και να του ανακοινώνεις ότι δεν επιθυμείς πλέον να είσαι απουσιολόγος του τμήματος σου. Η διαδικασία είναι τόσο αόριστη που το απουσιολόγιο μπορεί να το πάρει οποιοσδήποτε, ακόμα και ο "χειρότερος" μαθητής της τάξης. Λέει ότι προτιμάται να δίνεται στον "πρώτο" του τμήματος, αλλά δεν αναγράφεται πουθενά ότι είναι υποχρεώση σου, απλώς είσαι το πρώτο άτομο που θα στραφούν για να αγγαρέψουν το απουσιολόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
.... να εκφράσω ορισμένες μου ανησυχίες σχετικά με το όλο θέμα του απουσιολογίου. Καταρχήν , να πω πως δεν το ήθελα αλλά ο λυκειάρχης είναι λίγο...ιδιότροπος ας πούμε , οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή.....
Καλά. Υπήρξα κι εγώ απουσιολόγος, όλοι λένε ότι τάχα δεν το θέλουν το βιβλιαράκι, αλλά όλοι είναι... "τραβάτε με κι ας κλαίω".
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ)χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν. Επομένως , εγώ είμαι υποχρεωμένος να τους περνάω απουσίες κανονικά ή όχι ; Μου φαίνεται λίγο περίεργο να είναι κάτι τέτοιο απαραίτητο , μιας και γνωρίζω πως έχουν ξεκινήσει αλλού την σχολική τους χρονιά..
Εδώ έχουμε μια κλασική "κομπίνα" που κάνουν όλα τα σχολεία. Γράφουν ότι έχουν και μαθητές "μαϊμούδες" που στην πραγματικότητα δεν φοιτούν, με σκοπό να κάνουν περισσότερα και μικρότερα τμήματα. Αυτό συμφέρει και τους καθηγητές και τους μαθητές. Για σένα είναι απόντες και τους σταυρώνεις κανονικά.
...μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας) επειδή στην ερώτησή μου «τι θα γράφω στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων» ..... ποιός ο λόγος ύπαρξης των άλλων δύο απουσιολογίων-
Αφού οι μαθητές είναι διαφορετικοί στη γενική παιδεία από τα τμήματα κατεύθυνσης, προφανώς δεν μπορούσε να υπάρχει ενιαίο απουσιολόγιο. Τις ώρες κατεύθυνσης, στο απουσιολόγιο της γενικής παιδείας, είτε αφήσεις κενές τις στήλες είτε γράψεις τη λέξη "κατεύθυνση" το ίδιο κάνει.
θα πρέπει να τους γράφω και στα τρία , μιας και δεν ξέρω τι κατεύθυνση θα διάλεγαν;
Τις μαϊμούδες θα τις γράφεις και σε μια κατεύθυνση, αυτή που θα σου πούνε ότι συμφέρει στο σχολείο.
..... μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου.....
Μην ανησυχείς για τίποτα. Την ευθύνη για αυτά την έχουν ο υπεύθυνος καθηγητής και ο διευθυντής. Κυρώσεις σε απουσιολόγο μπορούν να επιβληθούν μόνο αν αποδειχθεί ότι κρύβει ή σβήνει απουσίες συμμαθητών του.
Περιμένω τις απαντήσεις σας.
Καλή σχολική χρονιά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrisrp

Νεοφερμένος

Ο Chrisrp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
περσι(Α γυμνασιου) δεν καταφερα να ειμαι αρκετα καλος(19 3/15)και δεν βγηκα ουτε πρωτος ουτε δευτερος απουσιολογος.Τωρα στο πρωτο τριμηνο βγηκα πρωτος με 19 7/15.Ο απουσιολογος αλλαζει η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
περσι(Α γυμνασιου) δεν καταφερα να ειμαι αρκετα καλος(19 3/15)και δεν βγηκα ουτε πρωτος ουτε δευτερος απουσιολογος.Τωρα στο πρωτο τριμηνο βγηκα πρωτος με 19 7/15.Ο απουσιολογος αλλαζει η οχι?

:hmm::hmm: εγώ πάλι νομίζω πως άγγιξες το άριστο!

Και ναι κάθε χρονιά ο απουσιολόγος αλλάζει;)

Να είσαι καλός για τον εαυτό σου, όχι για το απουσιολόγιο.
Είναι πραγματικά μόνο μπελάς:P ( είμαι απουσιολόγος από την Α γυμνασίου και τώρα είμαι Β λυκείου:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_trianta3

Νεοφερμένος

Ο george_trianta3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λοιποοονν...στις αρχες της 1ης γυμνασιους περσυ εγινε κληρωση για το απουσιολογιο...το πηρα εγω και ενας αλλος...στο 1ο τριμηνο ο αλλος τα πηγε καλυτερα και ετσι εγω εγινα 2ος απουσιολογος..μειναμε ετσι μεχρι το τελος...στον γενικο βαθμο της 1ης γυμνασιου βγηκα 2ος και παραλιγο τριτος...αρα φετος στην 2α γυμνασιου ειμαι ο 2ος ξανα...απο την αρχη της φετινης χρονιας ΒΑΡΙΕΜΑΙ το σχολειο και πιο πολυ αυτην την αγγαρεια που λεγεται απουσιλογιο καθε φορα που ο 1ος λειπει...σημερα επειδη δεν ειχα κοιμηθει καλα και ημουν ετοιμος να κοιμηθω στην ταξηκαι λεει ο μ*λακας ο καθηγητης και μου λεει πως αυτη δεν ειναι εικονα απουσιολογου..γιατι ρε ηλιθιε ολοι οι αλλοι μπορουν να κανουν ο,τι θελουν αλλα επειδη εμενα μου εχετε φορτωσει μια αγγαρεια που δεν θελω πρεπει να ειμαι τυπος και υπογραμμος?? :angry::angry::angry: οποτε μετα απο αυτο πηγα στην υποδιευθυντρια και της ειπα πως δεν θελω να ειμαι 2ος...αλλα μου λεει πως κατι τετοιο δεν γινεται επειδη σαν 2ος δεν το παιρνω καθε μερα...αλλα και παλι εγω ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ..τι μπορω να κανω? please help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά πες τους ότι δεν το θες και μην το πάρεις τέλος. Νομίζω δεν μπορούν να σε τιμωρήσουν κάπως δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο στα Ελληνικά σχολεία θεωρείται τιμή και βραβείο να είσαι ο ρουφιάνος της τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μπορείς να ζητήσεις από τον διευθυντή να μην το έχεις.
Πάντως δε νομίζω για 15-20 μέρες μάξιμουμ το χρόνο που θα λείπει ο 1ος απουσιολόγος ότι θα είναι και κάνα μεγάλο ζόρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.

Το γεγονός ότι χαρίζεις την "ζωή" σε μερικούς δεν σημαίνει ότι βγάζεις την μάσκα από το κεφάλι σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το γεγονός ότι χαρίζεις την "ζωή" σε μερικούς δεν σημαίνει ότι βγάζεις την μάσκα από το κεφάλι σου.


Δε νομίζω ότι το ίδιο το παιδί γίνεται ρουφιάνος, απλά κάνει αυτό που του ζητείται, να σημειώσει τους απόντες. Το απουσιολόγιο είναι μια υποχρέωση, που δε μπορεί να την ξεφορτωθεί.
Πάντως από πότε θεωρείται η σημείωση των απόντων ρουφιανιά;:hmm: Δηλαδή έλεος, αυτός που λείπει από το μάθημα να μην πάρει απουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_trianta3

Νεοφερμένος

Ο george_trianta3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.

αα ναι δεν σκεφτηκα να το πω στην υπευθνη του τμηαμτος μας..λογικα θα συμφωνησει πισετυω..ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
αα ναι δεν σκεφτηκα να το πω στην υπευθνη του τμηαμτος μας..λογικα θα συμφωνησει πισετυω..ευχαριστω :)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αγόρι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.

Το να είσαι απουσιολόγος είναι ότι πιο χαζό και ζημιογόνο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου όταν είσαι σε Γυμνάσιο και Λυκειο.
Να το θεσω αλλιως. Αν μπεις σε μια τάξη και δεις το άτομο που βγάζει 20 να έχει το απουσιολόγιο τι θα σκεφτεις; Θα σκεφτεις "Ένας ακόμα βαθμοθήρας με απουσιολόγιο". Αν όμως βγάζεις 20 (είσαι πρωτος δηλαδη) και το απουσιολογιο το έχει αυτός που βγάζει 19,5 ή 19, τότε είσαι badass. Ή τουλάχιστον δείχνεις πως προσπαθείς να γλιτωσεις τον εαυτό σου από την δύσκολη θέση της πρωτιάς.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αγόρι μου!
Πάντως, δεν μπορείς να είσαι κομμουνιστής και χριστιανός ταυτοχρόνως. Προτείνω να δηλώνεις κομμουνιστρια Δευ,Τρ,Πεμπ και χριστιανη τις υπόλοιπες μερες. Works for me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top