Διατηρούνται οι φιλίες του Πανεπιστημίου μετά την αποφοίτηση;

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχετε αποκτήσει φιλίες από το πανεπιστήμιο? Πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθούν και πολύ περισσότερο να είναι ουσιαστικές?
Έχει γραφτεί σε άλλο ποστ ότι οι φιλίες που δημιουργούνται στο πανεπιστήμιο πολλές φορές δεν είναι πραγματικές, έχουν ευκαιριακό χαρακτήρα και στόχο τη συνεργασία πάνω στα μαθήματα. Τι γίνεται άραγε αν κάποιος σπουδάζει σε άλλη πόλη και δεν έχει άλλες γνωριμίες εκεί? Από την άλλη μεριά κάποιος που βρίσκεται στην πόλη του συνήθως δε μένει στο κέντρο όπου είναι οι περισσότεροι φοιτητές. Λόγω επίσης και της παρουσίας των γονιών δεν μπορεί να καλεί κόσμο τόσο εύκολα στο σπίτι. Μήπως παρ' όλα αυτά οι όποιες δυσκολίες υπάρχουν σε κάθε περίπτωση σιγά σιγά ξεπερνώνται και δημιουργεί κανείς κάποιες φιλίες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
οπου και να βρισκεσαι οταν συναναστρεφεσαι με ανθρωπους με καποιους απο αυτους θα ερθεις και ποιο κοντα και ή μπορει να γινετε γνωστοι οι φιλοι οι εραστες.ετσι δημιουργουνται οι ανθρωπινες σχεσεις.ειτε αυτο λεγεται σχολειο, ειτε λεγεται πανεπιστημιο ειτε εργασιακος χωρος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
To θέμα δεν είναι οι φιλίες κατά την διάρκεια των φοιτητικών χρόνων αλλά μετά... Τι θέλω να πω...Σπούδασα στην πόλη μου, είχα μια ΥΠΕΡΟΧΗ παρέα αυτά τα 4 χρόνια... ευτυχώς μπορούσα και καλούσα την παρέα μου -μεικτή- στο σπίτι μου και κατά την άνοιξη κάναμε μπάρμπεκιου και γλέντια...Επίσης κλασσικά κοιμόμουν στα φοιτητικά σπίτια των φιλενάδων μου και του τότε φοιτητή αγοριού μου! Η φιλία που είχα αυτά τα 4 χρόνια ήταν πραγματική και μοναδική...

Το θέμα είναι το μετά...Η παρέα σχεδόν διαλύθηκε μετά και από χωρισμούς μελών αλλά και επειδή όλοι φύγαν από το Βόλο...Έχω κρατήσει επαφή με 6 άτομα, εκ των οποίων τα 4 τα είχα Βόλο το καλοκαίρι και ζήσαμε ξανά την άγρια φοιτητική ζωή :) Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι χανόμαστε λόγω αλλαγής ζωής, προτεραιοτήτων, επαγγελματικών και στρατιωτικών υποχρεώσεων καθώς και λόγω της δική μου αμέλειας... Είναι όμως η φυσική φθορά που επέρχεται καθώς μεγαλώνουμε και αλλάζουμε :) Από την άλλη στην Πάτρα που δούλευα έκανα κολλητή παρέα με μια συμφοιτήτρια μου που δεν ήμασταν τόσο κοντά ως φοιτήτριες...αλλά αυτό απλά έτυχε 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Φοιτητικές φιλίες. Πολύ καλό θέμα.
Ας μιλήσω από την εμπειρία μου.
Ακόμη δεν έχω τελειώσει την σχολή μου. Τώρα θα πάω στο 4ο έτος. Τα χρόνια που έκανα τις πιό πολλές γνωριμίες ήταν το 1ο κ λιγότερο το 2ο. Στο πρώτο έτος, όλοι θέλουν να γνωρίσουν κόσμο, να κάνουν καινούριες παρέες. Απ' όσο θυμάμαι στο πρώτο έτος βγαίναμε με την παρέα οποιουδήποτε. Όσο περνάει ο καιρός όμως αυτό σβήνει. Μετά το 2ο έτος κυρίως κατασταλάζεις πιστεύω σε κάποια άτομα τα οποία μπορείς να θεωρείς φίλους και δεν είναι απλά η παρέα που θα βγεις για να περάσεις καλά. Και 5 άτομα στο δρόμο να γνωρίσεις μπορείς να περάσεις ένα βράδυ καλά, αλλά δεν είναι φίλοι.
Τώρα πλέον από αυτούς που κάναμε παρέα τα πρώτα χρόνια έχω μείνει κοντά με 2 άτομα. Ακόμη γνωρίζω άτομα και κάνω νέες παρέες. Αλλά πιστεύω πως λίγα θα είναι τα άτομα που θα έχω φιλία ακόμη και μετά το πανεπιστήμιο.
Δεν ξέρω αν οι φιλίες αυτές έχουν να κανουν μόνο με σημειώσεις ή μόνο για να βγεις έξω ένα βράδυ, πάντως όπως και σε όλες τις περιπτώσεις στη ζωή, οι πραγματικοί φίλοι που κάνεις είναι λίγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Θα πω κι εγώ για τη δική μου περίπτωση.

Στο 1ο έτος, που θέλεις να γνωρίσεις όσο περισσότερους μπορείς, είχα μια παρέα 10 ατόμων. Απο αυτούς πιο κοντά ήμουν με 3-4 άτομα και με τους υπόλοιπους απλώς πηγαίναμε για καφε κλπ.

Στο 2ο έτος από μια παρεξήγηση, αλλά και από συμπεριφορά επικεντρωμένη στις "σημειώσεις" της σχολής και του στυλ "δε σε ενημερώνω για ό,τι συμβαίνει στο μάθημα... ας μάθεις μόνη σου" ξέκοψα από το άτομο που είχα πιο κοντά μου και ως δια μαγείας και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι της παρέας απομακρύνθηκαν... Βλέπετε το άτομο το κοντινό σε εμένα είχε ηγετική στάση και όλοι οι άλλοι απ' ό,τι κατάλαβα ήταν "ουρές" του ηγέτη!!! Δεν κατάλαβα τότε πώς γίνεται αυτό... Δηλαδή σε μια παρέα ένας να είναι ο ηγέτης, άλλος να διεκδικεί τη θέση του "δεξιού χεριού του ηγέτη" (!!!!!) και όλοι οι άλλοι να είναι σαν άβουλα όντα... Τέλος πάντων... Τότε μπήκα σε μια άλλη παρέα που δε μου πολυταίριαζε και τελικά έμεινα με μια κοπέλα που ήταν στην αρχική παρέα και την είχαν ξεκόψει και αυτή.

Με αυτή την κοπέλα γίναμε κολλήτές (λέγαμε ό,τι μας απασχολούσε κλπ κλπ), αλλά όλα αυτά μέχρι το Σεπτέμβριο του 4ου έτους, που τότε αποφάσισε μάλλον, πως το να τη βγάλει καθαρή με ένα μάθημα και να μη με βοηθήσει (ενώ εγώ την είχα ξελασπώσει 100 φορές) ήταν πιο σημαντικό, οπότε έφαγε διαγραφή από μένα...

Τον 5ο χρόνο, μετά από μήνες "τόλμησε" να με πλησιάσει ζητώντας μου σημειώσεις και πληροφορίες για τα μαθήματα... Αλλά τελικά πήρε το μάθημά της.

Μετά από αυτά τι να πω για τις φιλίες στο Πανεπιστήμιο;;; Οι περισσότερες "φιλίες" γίνονται για καθαρά σκοπούς εκμετάλλευσης. Και από τη μία πλευρά είναι λογικό να επιδιώκεις να βρίσκεσαι κοντά σε κάποιους για να έχεις ένα μέσο πληροφόρησης για τις περιπτώσεις που λείπεις από τη σχολή... Και να σας πω την αλήθεια εγώ ποτέ δεν πήγα με το σκεπτικό "κάτσε να κάνω παρέα με αυτόν για να πάρω σημειώσεις". Αλλά μετά από αυτά που μου έγιναν, ναι, έκανα παρέα με κάποιους για τις πληροφορίες σε θέματα σχολής, ΧΩΡΙΣ όμως να τους δείχνω ότι "είστε φίλοι μου"... Ήταν ξεκάθαρη η στάση μου - θέλω σημειώσεις... Ίδια στάση είχαν και αυτοί οπότε δεν υπήρχε θέμα εκμετάλλευσης, μόνο αλληλοβοήθεια.

Τελικά από τη σχολή με μια κοπέλα έχω κρατήσει επαφές, με την οποία υπήρχε "αλληλοβοήθεια" και τώρα που έχω τελειώσει τη σχολή δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα εκμετάλλευσης (τουλάχιστον σε θέματα σχολής). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Καλά παιδιά ελπίζω να μην είναι τελείως αλήθεια όλα αυτά που λέτε και πέσω θύμα εκμετάλλευσης το κακόμοιρο όταν πάω!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χμμμ, με προβλημάτισαν αυτά που διάβασα... Η δική μου εμπειρία είναι λίγο διαφορετική... Αν και έχω κάνει παρέα με πολλά άτομα από τη σχολή μου, και κατά καιρούς έχω βρεθεί περισσότερο κοντά με κάποια από ότι με άλλα κάποια χρόνια μετά την αποφοίτηση και τώρα που άλλος για Χιο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη [κοινώς ο καθένας περνά αλλιώς την καθημερινότητα του] έχω 3 φίλες από τη σχολή με τις οποίες είμαστε πραγματικά φίλες... Τις δύο τις γνώρισα στο 1 έτος ( η μία είναι η πρώτη-πρώτη κοπέλα που γνώρισα στη σχολή, την 1η μέρα των μαθημάτων-ψάχναμε μαζί που στο καλό είναι η αίθουσα για τη Χημεία, τελικά Χημεία δεν μάθαμε ποτέ που γίνεται το μάθημα χεχε!:P ), την άλλη προς το τέλος του έτους και την τρίτη νομίζω στο 3ο έτος? ίσως και στο 4ο, ήταν μεγαλύτερο εξάμηνο και τη βοήθησα να περάσει ένα μάθημα που χρώσταγε [, πρώτη φορά την έβλεπα στην εξέταση στο μεταξύ και φυσικά δεν φανταζόμουν ότι θα γινόμασταν φιλες ή δεν περίμενα ανταπόδοση αν και τελικά μου το "ξεπλήρωσε" με άπειρες ώρες ψυχανάλυσης που έχει χρειαστεί να κάνω σπίτι της!:P ]

Κατά καιρούς στη σχολή έχω κάνει παρέα κ με αρκετά άλλα άτομα που μετά τις φωτογραφίες της αποφοίτησης χαθήκαμε και πάντα όταν τα σκέφτομαι, ακόμα και αυτά που μας έφεραν κοντά μόνο οι συνθήκες...αντιγραφής, τα σκέφτομαι με ιδιαίτερα καλά συναισθήματα. Και κάποιους παλιούς φίλους που έφυγαν απο Αθήνα προσπαθώ να κρατάω επαφή, κανά μειλ, κανα μσν... Πρόσφατα πχ βρέθηκα Λονδίνο, όπου πήγε για μάστερ και έμεινε για δουλειά ένας φίλος από τη σχολή και χάρηκα πάρα πολύ που μπόρεσα να τον δω και να τα πούμε έστω και αν οι δουλειές μας μας έκαναν να μπορέσουμε να βρεθούμε μόνο για λίγες ώρες για έναν καφέ...


Συνοψίζοντας [χμμμ...λες και γράφω έκθεση!] προσωπικά και με βάση τις δικές μου εμπειρίες, ναι...θεωρώ ότι μπορούν να δημιουργηθούν φιλίες και κάποιες από αυτές να είναι και ουσιαστικές και να κρατήσουν καθώς τα χρόνια περνούν και απομακρυνόμαστε από τη σχολή και το πανεπιστήμιο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και από το λεωφορείο μπορεί να δημιουργηθεί μια φιλία! Από παντού.
Μέσα στο παιχνίδι είναι όλα!

Απλά σε χώρους όπου υπάρχει καθημερινή "αναγκαστική" επαφή με κάποιους δημιουργούνται κάποιες ψευδαισθήσεις που δεν είναι και κακό δλδ. Αλλά μετά το τέλος της περιόδου αυτής η ψεύτικη εξάρτηση εξαναιμίζεται από το φύσημα του χρόνου και ότι μείνει θα δείξει σε βάθος χρόνου!

Ανθρωπινές σχέσεις απλά ένα δυναμικό και εύκολα μεταβαλλόμενο σύστημα!JOIN IN!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγω ν'απογποητευτώ;;;; μπαίνω στον 6ο μου χρόνο, είχα μια παρέα που βάρεσε διάλυση μετά την ορκομοσία, βγαίνουμε που και που, έχω μια φίλη που είμαστε κάπως πιο κοντά, αλλά για κανέναν δεν τρελαίνομαι... ακόμα επιζητάω του φίλους από γυμνάσιο-λύκειο, με τους οποίους έζησα στον ίδιο χώρο για 6 χρόνια, οι περισσότεροι είναι στο εξωτερικό, και όμως κρατάμε πολλή επαφή και θαδινα την ζωή μου γιαυτούς.
τελικά ή εγώ έπεσα σε κ...παρεα στο πανεπιστήμιο, ή απλά είμαι ανώμαλη!!! βοήθειααααααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Οι φιλίες περνώντας τα χρόνια ανάλογα με το που βρισκόμαστε σε κάθε φάση της ζωής μας μπορεί να φθαρούν μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι πως οι παρέες που δημιουργούνται στο πανεπιστήμιο από ένα και σημείο και μετά περιορίζονται αριθμητικά για πολλούς ευνόητους και απόλυτα πρακτικούς λόγους. Με το πέρας των σπουδών ο καθένας συνήθως τραβάει το δρόμο του.

Ο "πανεπιστημιακός κύκλος" ανθρώπων που είχα έχει χαθεί εδώ και αρκετό καιρό. Με κάνα δύο έχω κρατήσει επαφή και αυτό πολύ αραιά όταν βρίσκομαι Θεσσαλονίκη, όπου σπούδασα και κατάγομαι. Εξάλλου εδώ και μια πενταετία μένω εκτός Θεσσαλονίκης και μπορώ να πω ότι εκεί που είμαι δημιούργησα έναν εξίσου όμορφο κύκλο ανθρώπων που πολύ πιθανό είναι κάποια στιγμή να στενέψει ή και να χαθεί εντελώς.

Άσε που μεγαλώνοντας παρατηρώ ότι οι μεγάλες παρέες που κινούνται μαζί σαν....λόχος με κουράζουν. Προτιμώ λίγους και καλούς. Και πιστέψτε με δεν είμαι καθόλου αντικοινωνικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Στο Πανεπιστήμιο είχα 3 φίλους, 2 γυναίκες έναν άντρα και πάρα πολλούς γνωστούς τύπου καφέ, χαβαλέ κτλ.
Με τους φίλους μου έχω ακόμη επαφή, κυρίως με τον άντρα και τη μία γυναίκα, σχεδόν καθημερινή και συνεχίζει να είναι το ίδιο ουσιαστική και αληθινή όπως μέχρι πριν έξι χρόνια περίπου που σταμάτησε η φοιτητική ζωή.. ..με αυτούς τους ανθρώπους μοιραστήκαμε, ξενύχτια, γέλια, -πολλά γέλια-, λύπες, άγχη για τη σχολή, αρρώστιες, χαρές κτλ..
Φυσικά αλλάζει η σχέση εκ των πραγμάτων, επαναπροσδιορίζεται γιατί δεν υπάρχει η καθημερινή από κοντά επαφή, αλλά ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον δια τηλεφώνου.
Νομίζω ότι υπήρξαν κάποιες στιγμές αντιπαράθεσης για σημειώσεις και μαθήματα αλλά πολύ μικρής σημασίας…δεν υπήρχε ανταγωνισμός και δεν υπάρχει ούτε τώρα μιας και ζούμε σε διαφορετικές πόλεις και μιας και έχουμε και καλή επαγγελματική σχέση , απόρροια σίγουρα της καλής φιλικής μας σχέσης.
Έχουμε επισκεφτεί όλοι εκάτερους και προς πολύ μεγάλη μου χαρά δεν έχει αλλάξει τίποτα στη σχέση παρά τα χρόνια που πέρασαν και δεν έχουμε ειδωθεί…μπορεί να μεγαλώσαμε αλλά κατά τη μεταξύ μας ομολογία συνεχίζουμε κατά βάθος να είμαστε τα
ίδια σούργελα :D :P που ήμασταν στα φοιτητικά μας χρόνια…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aaradbei

Νεοφερμένος

Η aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τώρα πάω για το τρίτο έτος...στη σχολή έχω μια παρέα 2 αγόρια και 2 κορίτσια με τους οποίους έχω δεθεί, έχουμε πάει διακοπές μαζί, χαβαλεδιάζουμε τρομερά...φυσικά πιο δεμένη είμαι με τις κοπέλες και εύχομαι παραγματικά να μη χαθούμε όταν πάρουμε τα πτυχία μας..:redface: :redface: Επίσης είναι και μια άλλη κοπέλα που μαρέσει τρελά η παρέα της, μπορώ να πω ότι τη θεωρώ φίλη μου και είναι το άτομο που με γνώρισε με το τωρινό αγόρι μου;)

Παρέες υπάρχουν αρκετές αλλά πιστεύω ότι με όλους αυτούς στάνταρ δεν θα έχουμε επαφή μετά. εδώ φεύγουμε για καλοκαίρι και άντε να ανταλλάξουμε τρία μηνύματα:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
φιλία στο πανεπιστημιο???Χωρίς συμφέρον???
χαχαχαα να σας πω άλλο ένα με τον Τοτο?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
εγω στο πανεπιστημιο απεκτησα ενα πολυ καλο μου φιλο και αρκετους γνωστους και ατομα που απλως κανουμε παρεα.κουνελακι μη γενικευεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ο καθε ενας μιλαει με αυτα που εχει βιωσει και αυτα που εχει μαθει απο φιλους;) αρα εγω αυτο το συμπέρασμα εχω βγαλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Κατά τα φοιτητικά μου χρόνια, πολλοί άνθρωποι μπήκαν και βγήκαν από την ζωή μου σε χρόνο dt....με κάποια άτομα που είχα δεθεί όμως από τότε, αν και υπάρχει με όλους τεράστια απόσταση ανάμεσα μας, προσπαθούμε να μην χάσουμε επικοινωνία μεταξύ μας, παρόλες τις νέες ευθύνες που έχουμε και τους νέους ρυθμούς που πήραν οι ζωές μας....
Τώρα όσον αφορά αυτά που διάβασα, δυστυχώς είναι και αυτά μέσα στο παιχνίδι της ζωής....υπάρχουν άνθρωποι που σε πλησιάζουν γνωρίζοντας πως θα κερδίσουν κάτι από σένα κάνοντας το....το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να τους γυρίσουμε την πλάτη και να συνεχίσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Απο πανεπηστιμιο δεν εχω κανει ουτε ενα φιλο. Ενω απ έξω έχω κανει αρκετους που τυχαινει να ειναι και στο πανεπιστημιο μου lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που στο 1ο έτος κάποιος μπορεί να βγαίνει με 100 άτομα και καταλήγει μετά να κάνει παρέα με 2-3.
Πιστεύω ότι έκανα κάποιους φίλους στη σχολή, κυρίως γιατί περάσαμε μαζί δυσκολίες.Δε νομίζω ότι κάποιος από την παρέα αποκόμισε κάποιο συμφέρον από κάποιον άλλο.Αλλά δε μπορεί όταν είσαι τόσες ώρες με κάποιους, αντιμετωπίζεις τα ίδια προβλήματα με αυτούς και περνάς και τις ελεύθερές σου ώρες μαζί τους, να μη δημιουργήσεις με τις συνθήκες αυτές φιλίες.
Το κακό είναι ότι τα περισσότερα από τα παιδιά που θεωρώ φίλους είναι από άλλες πόλεις αλλά νομίζω ότι δε θα χαθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι τα περισσότερα από τα παιδιά που θεωρώ φίλους είναι από άλλες πόλεις αλλά νομίζω ότι δε θα χαθούμε.

Αυτό είναι και το δικό μου πρόβλημα δυστυχώς. :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Καλά παιδιά ελπίζω να μην είναι τελείως αλήθεια όλα αυτά που λέτε και πέσω θύμα εκμετάλλευσης το κακόμοιρο όταν πάω!:whistle:
μην σκας...... δεν ειναι παντα ετσι! στο πρωτο ετος ημασταν μια παρεα 12 ατομων!!!!! με το ατομο που ηρθα πιο κοντα τελικα εγινε το boyfriend μου μετα απο 3 μηνες! το ιδιο εγινε με 2 αλλα παιδια οταν μπηκαμε στο 2 ετος! οταν τελειωσε το πρωτο ετος τα 8 παιδια πηγαν ιο διακοπες,(εγω δεν ακολουθησα). φετος μετα απο 2 χρονια μαζι η παρεα ξεκαθαρησε κ πλεον ειμαστε 9 ατομα που κανουμε πολυ παρεα. βεβαιως ειναι φυσικο καποια ατομα να δενονται περισσοτερο. αυτο δεν παει να πει ομως οτι θα κοψουν καθε επαφη στο μελλον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top