Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είχα γράψει 100/100, αυτό που πρέπει να κανεις είναι να λύνεις παρά πολλές ασκήσεις μεγαλύτερης δυσκολίας από εξετασεις. Είχα λύσει πάνω από 5000 ασκήσεις πολλών βοηθημάτων
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,258 μηνύματα.
Εγώ είχα γράψει 100/100, αυτό που πρέπει να κανεις είναι να λύνεις παρά πολλές ασκήσεις μεγαλύτερης δυσκολίας από εξετασεις. Είχα λύσει πάνω από 5000 ασκήσεις πολλών βοηθημάτων

100/100 φυσική;;;Τι να πω είσαι καταπληκτικός φίλε ένα μεγάλο μπράβο!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
Καλησπέρα, μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι το 20 στην Φυσική (στις πανελλήνιες) δεν το παίρνει ούτε ο Θεός!
Αλλά τα τελευταία χρόνια βλέπω έξω στα φροντιστήρια αναρτημένες τις βαθμολογίες και πολλά παιδιά να έχουν πετύχει το απόλυτο 20,το οποίο σημαίνει οτι τελικά είναι εφικτό να αριστεύσει κανείς.
Αυτά τα παιδιά πως την δουλεύουν την φυσική και μπορούν και πετυχαίνουν τέτοια βαθμολογίες;
Είναι μικροί Αινσταίν, παίζουν τα μαθηματικά στα δάχτυλα ή έχουν έναν συγκεκριμένο τρόπο προσέγγισης της ύλης;

Δίνω φέτος πανελλήνιες,Αινστάιν σίγουρα δενείμαι, ούτε φυσικό ταλέντο στη φυσική αλλά μπορώ να δουλέψω σκληρά.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Κυρίως απο παιδιά που πέτυχαν αυτές τις βαθμολογίες.

Καταρχάς σε κάθε διαγωνισμό να ξέρεις οτι θα υπάρχει αυτός που θα παίρνει το 20 ότι και να γίνει και πράγματι μπορεί να είναι Θεός,μιλώντας πάντα με αναφορά ως προς το επίπεδο των εξετάσεων όμως,εδώ είναι το κλειδί :hehe: .

Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου για να σου δείξω οτι είναι κάτι που μπορούν όλοι οι υποψήφιοι να κάνουν δεδομένων κάποιων προϋποθέσεων :

Καταρχάς δεν χρειάζεται να είσαι Αινσταιν για να είσαι καλός στην φυσική ! Άλλωστε και ο ίδιος δεν συνεπάγεται το αλάνθαστο αφού μέχρι την μέρα που πέθανε , δεν μπορούσε να χωνέψει τα αποτελέσματα της κβαντικής θεωρίας που αποτελούν σε μεγάλο βαθμό την βάση της μοντέρνας φυσικής . Η οποία μάλιστα, μέχρι σήμερα δεν διαψεύδεται σε κανένα πείραμα αλλά και μας χαρίζει την τεχνολογία που έχουμε (αισθητήρες,επεξεργαστές,φάρμακα,τηλεπικοινωνίες,νανοϋλικά κ.α. ) . Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί όμως οτι ήταν ένας σπουδαίος φυσικός . Άλλο παράδειγμα,ο Φάινμαν που συνέβαλλε σημαντικά στο πεδίο της κβαντικής ηλεκτροδυναμικής(καθόλου εύκολα πράγματα) δεν μπορούσε να βρει λύση στο πρόβλημα με το σπαγγέτι(ψάχτο) που φαινομενικά ήταν πολύ πιο εύκολο και πολύ λιγότερο θεμελιώδες . Επομένως τα 20αρια δεν σημαίνει οτι είναι αλάνθαστα ή η τρελή ιδιοφυΐα όπως έχεις μάλλον παρεξηγήσει .

Συγκεκριμένα,η φυσική του λυκείου περιορίζεται κυρίως στην μηχανική . Άρα κάποιος δεν χρειάζεται να έχει γενικότερη αντίληψη όλων των σημαντικών θεωριών . Ομοίως τα μαθηματικά που χρησιμοποιούνται είναι πολύ απλά,δεν ξεπερνάνε βασική άλγεβρα και τριγωνομετρία . Απαιτούν απλά κάποιες βάσεις και πολύ δουλειά . Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε ορισμένα πράγματα απλά και να καταρρίπτουμε ορισμένους μύθους .

Στην φυσική χρειάζεται να αναπτύξεις αυτό που λέμε φυσική αντίληψη . Πώς μπορείς να το κάνεις αυτό ; Με πολύ πολύ προσπάθεια . Όταν διαβάζεις πρέπει να μάθεις να το κάνεις αποτελεσματικά . Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τύπος που θα εφαρμόσεις σε κάθε πρόβλημα . Όχι απαραίτητα τουλάχιστον . Λόγου χάρη δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα ρευστού με μια εξίσωση για τα υλικά σημεία. Μπορείς όμως να ξεκινήσεις απο τον νόμο του Νεύτωνα εφόσον είναι ένας γενικός νόμος για να καταλήξεις σε μια πιο γενικευμένη έκφραση περιγραφής κίνησης πολλών-δυνητικά άπειρων σωματιδίων .

Άρα μεγάλη προσοχή 1)στις εκφωνήσεις, οι λεπτομέρειες σε κάθε πρόβλημα κάνουν όλη την δουλειά . Επίσης 2) Πρέπει να έχει λυθεί επαρκής αριθμός ασκήσεων ώστε, να μπορείς να απαντήσεις άμεσα στα ερωτήματα χωρίς χρονοτριβές . Πάντα να χρησιμοποιείται ρολόι και να εξασφαλίζεται περιβάλλον εργασίας χωρίς τον παραμικρό αντιπερισπασμό . 3) Πρέπει να έχουν εξαχθεί απο κάθε σετ ασκήσεων ορισμένα γενικά συμπεράσματα που μας βοηθούν να κατανοήσουμε εις βάθος τους νόμους που μελετάμε 4) Να είμαστε ξεκούραστοι με αρκετές ώρες ύπνου . Σε κάθε περίπτωση η ανάπτυξη της φυσικής διαίσθησης και αντίληψης η οποία μπορεί να επιτευχθεί μόνο απο πάρα πολλά προβλήματα,δεδομένα και παραδείγματα είναι κρίσιμης σημασίας για επιτυχή ανταπόκριση στις εξετάσεις .

Μην το βλέπεις τόσο δύσκολο το πράγμα . Η φυσική του λυκείου όπως έχει καταντήσει μπορείς να διδάξεις μέχρι και μαϊμού να γράψει 20 κοπανώντας μεθοδολογίες χωρίς πραγματικά να κατανοεί ο εξεταζόμενος πως προκύπτουν . Εαν είσαι ιδιοφυία θα γράψεις 20 αλλά εαν δεν είσαι δεν σημαίνει οτι δεν θα γράψεις απαραίτητα . Δεν χρειάζεται δηλαδή να διαπρέπεις σε κάτι περισσότερο απο την πλειοψηφία που το πετυχαίνει για να τα καταφέρεις και εσύ ;) . Και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά έτσι,ίσα ίσα δεν υπερτιμούμε όλα τα 20άρια και δεν υποτιμούμε όσα παιδιά δεν κατάφεραν να γράψουν καλά . Δεν ήταν πιο "χαζά" απο τα άλλα, αλλά και αυτά που το κατάφεραν δεν σημαίνει οτι είναι ο επόμενος Αϊνστάιν αυτό θέλω να πω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δύσκολα με τέτοια ερώτηση να γράψεις 100/100.
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Επίσης για το 100αρι αν και εγώ τώρα δίνω χρειάζεται να υπάρχει και καλή ψυχολογία την ώρα των εξετάσεων χωρίς να έχει φτάσει το σκατο στην κάλτσα :smartass:
 

Μαρία Μωρ.

Νεοφερμένος

Η Μαρία Μωρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δύσκολα με τέτοια ερώτηση να γράψεις 100/100.


Με προσβάλλεις,χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Δηλαδή,τι έχει η ερώτηση μου; Συμβουλές ζήτησα,για το πως πρέπει να προσεγγίσω το μάθημα της Φυσικής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με προσβάλλεις,χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Δηλαδή,τι έχει η ερώτηση μου; Συμβουλές ζήτησα,για το πως πρέπει να προσεγγίσω το μάθημα της Φυσικής.
Mην το προσωπικά. Σε λίγα χρόνια θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι η ερώτηση σου είναι τόσο γενική και αόριστη που δεν μπορεί να απαντηθεί με ντετερμινιστικό τρόπο.

Αν έκανες μια τέτοια απορία σε μεγάλα forum όπως το stackoverflow, όχι μόνο θα έκλεινε το θέμα αλλά θα είχες και ποινή.

Εγώ είχα γράψει 100/100, αυτό που πρέπει να κανεις είναι να λύνεις παρά πολλές ασκήσεις μεγαλύτερης δυσκολίας από εξετασεις. Είχα λύσει πάνω από 5000 ασκήσεις πολλών βοηθημάτων


Δηλαδή έλυνες πάνω από 14 Ασκήσεις την ημέρα όλο το χρόνο. Και να θελες δεν προλάβαινες.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με προσβάλλεις,χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Δηλαδή,τι έχει η ερώτηση μου; Συμβουλές ζήτησα,για το πως πρέπει να προσεγγίσω το μάθημα της Φυσικής.


Αγνόησε τις όποιες βλακείες διαβάζεις εδώ. Χρειάζεται να καταλάβεις καλά τη θεωρία, να λύσεις πάρα πολλές ασκήσεις μόνη σου ( και όποια δεν μπορείς, μετά από προσπάθεια, να βλέπεις λίγο λίγο τη λύση), να διαχειρίζεσαι το όποιο άγχος και να έχεις και τύχη. Τα πρώτα 3 μπορείς να τα ελέγξεις, το τελευταίο όχι ιδιαίτερα αν και λέγεται ότι ευνοεί τους τολμηρούς.

Κάνε εσύ τα πρώτα 3 και θα έχεις σίγουρα ένα εξαιρετικό βαθμό. Μπορεί να γίνει κάτι και να μην 100, αλλά 95, τότε κάνε την καρδιά σου πέτρα και αποδέξου το.

Mην το προσωπικά. Σε λίγα χρόνια θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι η ερώτηση σου είναι τόσο γενική και αόριστη που δεν μπορεί να απαντηθεί με ντετερμινιστικό τρόπο.

Αν έκανες μια τέτοια απορία σε μεγάλα forum όπως το stackoverflow, όχι μόνο θα έκλεινε το θέμα αλλά θα είχες και ποινή.




Δηλαδή έλυνες πάνω από 14 Ασκήσεις την ημέρα όλο το χρόνο. Και να θελες δεν προλάβαινες.
Είχα έναν στο σχολείο παλιά που είπε μια φορά, ότι το προηγούμενο βράδυ έλυσε καμιά 20-30 προβλήματα μαθηματικών. Εννούσε ότι κοιτούσε τις λύσεις... Δεν τα πήγε καλά.
 

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο πραγματικός Αϊνστάιν είναι αυτός που παίρνει 20 χωρίς εξωτερική βοήθεια (ιδιαίτερα/φροντιστήριο), όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ο πραγματικός Αϊνστάιν είναι αυτός που παίρνει 20 χωρίς εξωτερική βοήθεια (ιδιαίτερα/φροντιστήριο), όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε


Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα τι λες λολ
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ πάντως που έγραψα 20 φυσική ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με το να διαβάζω φυσική για να γράψω 20. Διάβαζα επδ μ'αρεσε φουλ σαν μάθημα. Και σε διαγωνισμούς συμμετείχα και πιο εξτριμ θέματα έλυνα από δικιά μου θέληση. Θεωρώ δεν υπάρχει μαγικη συνταγή για 20 απλώς αν είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος πας και γράφεις. Απ'την άλλη είναι πιθανό να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος και να μην πιάσεις το 100/100 από μια μικρή απροσεξία. Και αυτό συμβαίνει τι κάνουμε. Πανελλήνιες δνε πηγαίνουμε με σκοπό το 100/100
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Και τις δύο φορές που έδωσα πανελλήνιες έγραψα 100 στην φυσική .Πέρα από την επίλυση πολλών ασκήσεων εγώ έχω να σου πω ότι πρέπει να δώσεις προσοχή και στον τρόπο που γράφεις τη λύση της άσκησης.Να μην αφήνεις ερωτήματα στον διορθωτή του τύπου γιατί χρησιμοποιεί το τάδε θεώρημα εκεί.Να αιτιολογείς κάθε σου βήμα προς τη λύση .Πχ εγώ όταν εφάρμοζα ΘΜΚΕ ή κάτι άλλο τέλος πάντων έλεγα ''εφαρμόζω ΘΜΚΕ για την κίνηση τάδε για να βρω το τάδε κλπ''. Επίσης μετράει ΠΟΛΥ η εικόνα του γραπτού .Πρέπει να είναι όσο πιο καθαρογραμμένο γίνεται χωρίς μουτζούρες και τα σχήματα καλό είναι να είναι με χάρακα και διαβήτη όπου χρειάζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Όπως αναφέρθηκε ήδη, σε ερωτήματα σαν το δικό σου, δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές, υπάρχουν όμως φιλικές συμβουλές.
2) Πρώτα - πρώτα δεν υπάρχει λόγος να βάζεις στόχο το 100ρι. Σκοπός σου είναι να γράψεις όσο πιο καλά μπορείς σε όλα τα μαθήματα για να μπεις στη Σχολή που θέλεις. Και 95 να γράψεις δεν είναι για να κλάψεις. Το απόλυτο 100 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μεταξύ των οποίων είναι η ψυχραιμία σου, η ψυχολογική σου ηρεμία, η τύχη και τα βίτσια των βαθμολογητών.
3) Είναι αυτονόητο το ότι θα έχεις κάνει σωστή προετοιμασία, γνωρίζοντας άριστα τη θεωρία του Σχολικού βιβλίου και έχοντας λύσει (και όχι διαβάσει) Ασκήσεις και Προβλήματα και από το Σχολικό και από το βοήθημα που θα σου προτείνουν οι καθηγητές σου.
4) Κάτι άλλο είναι ότι για να τα πας καλά με τη Φυσική, θα πρέπει να την έχεις αγαπήσει. Δηλαδή, δεν θα τη βλέπεις σαν καταναγκαστικό μάθημα, αλλά σαν το χόμπι που το κάνεις για τη διασκέδασή σου. (Εδώ κάποιοι θέλουν να με δείρουν).
5) Πρέπει να νοιώσεις τη Φυσική και τους Νόμους της. Δεν πρέπει να τη βλέπεις σαν ...εφαρμογή των μαθηματικών και τυποποιημένες μεθοδολογίες. Είναι ανάγκη να διαισθάνεσαι τα φαινόμενα και να αφήνεις τη φαντασία σου να δουλεύει.
6) Το έγραψε και άλλος, σημαντική είναι και η εμφάνιση του γραπτού σου. Αυτό όχι μόνο για το βαθμολογητή, αλλά και για σένα που θα ζεις το γραπτό σου σαν κομμάτι από σένα.
7) Πολύ σημαντικά στη Φυσική είναι τα σχήματα. Όπως έλεγε κάποτε ένας καθηγητής μου, "σε όλα τα θέματα της Φυσικής, το σχήμα είναι απαραίτητο και υποχρεωτικό και πρέπει να είναι σωστό και πλήρες". Αναφέρθηκε πολύ σωστά ότι τα σχήματα δεν γίνονται πρόχειρα και "με το χέρι" αλλά με χάρακα και διαβήτη. Πέρα από αυτό όμως, το σχήμα πρέπει να είναι η προβολή του μυαλού σου στο χαρτί. Είναι βασικές οι εικόνες στη ζωή μας. Τα σχήματα δεν θα είναι μόνο για το βαθμολογητή, αλλά κυρίως για σένα που θα τα σχεδιάσεις και θα σε οδηγήσουν αυτόματα στις λύσεις των θεμάτων.
8) Δε μένει παρά να σου ευχηθώ "καλή μελέτη για καλή επιτυχία".

 

thetikoura

Νεοφερμένος

Ο thetikoura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε ολους. Διαβαζω καιρο αυτο το σαιτ και πρόσφατα πηρα την απόφαση να κανω εγγραφή. Ας μπω στο ζουμί. Ειμαι μαθητής Γ Λυκ και σε 4 μηνες δινω Πανελλαδικές. Στόχος; Υψηλός. Ωστόσο αντιμετωπίζω δυσκολίες με τη Φυσικη. Οταν εννοω δυσκολίες δεν εννοω κατανόησης ή κενών, απλα νευριαζω συνεχώς με αυτο το μαθημα. Παρ ολα αυτα ειναι ενα μαθημα το οποίο μαρεσει. Πως μπορω να βελτιώσω τη σχεση μου με τη Φυσικη;;;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Από τη μία σου αρέσει, από την άλλη σε νευριάζει. Αν δεν ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς :P
 

fani K

Νεοφερμένος

Η fani K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι Β λυκείου γράφω σήμερα Φυσική Προσανατολισμού (στο 2ο κεφάλαιο) και Δευτέρα Φυσική Γενικής. Έγραψε κανεις και μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει??
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Φυσική γενικής γράφεις στο δεύτερο κεφάλαιο; ( Ηλεκτρικό ρεύμα)
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γράφω από 1.1 έως 1.5
Πανεύκολα είναι αυτά ρε, ένταση πεδίου, κουλόμπ κλπ.
Δοκίμασε για αρχή να δεις τις ασκήσεις που έχετε λύσει εντός του μαθήματος και στην συνέχεια προσπάθησε να τις ξανά λύσεις μόνος σου. Στην συνέχεια προσπάθησε και άλλες ασκήσεις, το σχολικό βιβλίο στην γενική όπως και στην Φυσική κατ. είναι τραγικό και για το κομμάτι της θεωρίας αλλά και εντελώς ανεπαρκές στο κομμάτι των ασκήσεων. Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις google ασκήσεις του κεφαλαίου σου, αρκετοί καθηγητές ανεβάζουν PDFs σε ιστοσελίδες σχολειών, εκπαιδευτικά blogs κλπ με υλικό.
 

fani K

Νεοφερμένος

Η fani K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πανεύκολα είναι αυτά ρε, ένταση πεδίου, κουλόμπ κλπ.
Δοκίμασε για αρχή να δεις τις ασκήσεις που έχετε λύσει εντός του μαθήματος και στην συνέχεια προσπάθησε να τις ξανά λύσεις μόνος σου. Στην συνέχεια προσπάθησε και άλλες ασκήσεις, το σχολικό βιβλίο στην γενική όπως και στην Φυσική κατ. είναι τραγικό και για το κομμάτι της θεωρίας αλλά και εντελώς ανεπαρκές στο κομμάτι των ασκήσεων. Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις google ασκήσεις του κεφαλαίου σου, αρκετοί καθηγητές ανεβάζουν PDFs σε ιστοσελίδες σχολειών, εκπαιδευτικά blogs κλπ με υλικό.
Ευχαριστώ πάρα πολύ τώρα γράφω φυσική κατεύθυνσης 🤦🏼‍♀️😢
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top