Γενικές φοιτητικές απορίες

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο :hehe: , λοιπόν εσύ θα πας στις 1 Οκτωβρίου (εσύ πάντα θα ακολουθάς το ημερολόγιο του τμήματός σου) εκτός αν βγει ανακοίνωση από το τμήμα σου ότι θα ξεκινήσετε 7. Μπορεί ορισμένα τμήματα να ξεκινούν στις 7 Οκτώβρη και σεις στη 1.

Ναι, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!! Είχε βγει ανακοίνωση για 1/10 αλλά μετά από λίγες μέρες το έκαναν 7/10... Έλεος:laugh:
 

Rouu

Νεοφερμένος

Η Rouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, έκανα ηλεκτρονικη αίτηση στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλίας να μου σταλθεί η βεβαίωση σπουδών στην Αθήνα όπου και μένω. Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες θα κάνει να σταλθεί;
Ευχαριστώ πολύ!
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα ..έκανα αιτηση για ακαδημαική ταυτότητα και δηλωσα ως τοπο διανομής τη vodafone που ειναι κοντά στην περιοχή που μένω , μονο που το συγκεκριμένο υποκαταστημα εχει πλεον κλεισει !... τι κανω σ αυτη τη περίπτωση?
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλημέρα σας
Στη σχολή μου τα 3 από τα 5 μαθήματα του εξαμήνου μου έχουν εργαστήρια.. Εγώ επειδή έγινε ένα μπέρδεμα δεν πρόλαβα να δηλώσω τα 2 από τα 3 και τώρα ουσιαστικά δε μπορώ να μπω.. Τι μου προτείνετε να κάνω; πχ να κάνω κάποια προσπάθεια να μπω τύπου να πιάσω τον καθηγητή και να του πω , να ξεσκίστω στο διάβασμα για τις εξετάσεις; είμαι πρωτοετής και ακόμη δεν έχω μπει στο κλίμα και γι αυτό έχασα και τα εργαστηρια
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας
Στη σχολή μου τα 3 από τα 5 μαθήματα του εξαμήνου μου έχουν εργαστήρια.. Εγώ επειδή έγινε ένα μπέρδεμα δεν πρόλαβα να δηλώσω τα 2 από τα 3 και τώρα ουσιαστικά δε μπορώ να μπω.. Τι μου προτείνετε να κάνω; πχ να κάνω κάποια προσπάθεια να μπω τύπου να πιάσω τον καθηγητή και να του πω , να ξεσκίστω στο διάβασμα για τις εξετάσεις; είμαι πρωτοετής και ακόμη δεν έχω μπει στο κλίμα και γι αυτό έχασα και τα εργαστηρια


΄Εχει περάσει η προθεμία δήλωσης μαθημάτων; Αν ναι, τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.΄Εχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις που ο καθηγητής ήταν δεκτικός στο να εξυπηρετήσει και τους επέτρεψε να δώσουν εξετάσεις.΄Ομως επειδή δεν υπήρχε η δυνατότητα να περάσει τους βαθμούς στο σύστημα (αφού δεν είχαν δηλωθεί τα εργαστήρια), τους κράτησε και τους πέρασε στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο που συμπεριλαμβάνονταν κανονικά στην δήλωση. Μίλησε με τον καθηγητή να δεις τι θα σου πει.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
΄Εχει περάσει η προθεμία δήλωσης μαθημάτων; Αν ναι, τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.΄Εχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις που ο καθηγητής ήταν δεκτικός στο να εξυπηρετήσει και τους επέτρεψε να δώσουν εξετάσεις.΄Ομως επειδή δεν υπήρχε η δυνατότητα να περάσει τους βαθμούς στο σύστημα (αφού δεν είχαν δηλωθεί τα εργαστήρια), τους κράτησε και τους πέρασε στο επόμενο αντίστοιχο εξάμηνο που συμπεριλαμβάνονταν κανονικά στην δήλωση. Μίλησε με τον καθηγητή να δεις τι θα σου πει.


Ευτυχως παραταθηκε η προθεσμια και δηλωσα τα εργαστηρια. Ευχαριστω για την απαντηση
 

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω το πάσο και την βεβαίωση σπουδών; Όταν στέλνω email Στην γραμματεία μου λένε να ελέγξω τις νέες αναρτήσεις της σχολής αλλά δεν λέει τίποτα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω το πάσο και την βεβαίωση σπουδών; Όταν στέλνω email Στην γραμματεία μου λένε να ελέγξω τις νέες αναρτήσεις της σχολής αλλά δεν λέει τίποτα.


΄Οταν το πάσο είναι έτοιμο θα σου στείλουν SMS για να το παραλάβεις από το σημείο διανομής που έχεις επιλέξει στο ηλεκτρονικό σύστημα. https://academicid.minedu.gov.gr/Files/Students_Manual.pdf
Για τη βεβαίωση σπουδών θα στείλεις σχετική αίτηση στο email της σχολής σου και θα σου την στείλουν ή ηλεκτρονικά ή με το ταχυδρομείο.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μερικές σχολές σε αφήνουν να δηλώσεις μαθήματα από άλλα εξάμηνα. Είμαι πρωτοετής, εάν δηλώσω μη αλυσιδωτά μαθήματα/εργαστήρια (δηλαδή να μην χρειάζεται να τα κάνω με μια ορισμένη σειρά), μπορώ να πάρω το πτυχίο μου νωρίτερα;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μερικές σχολές σε αφήνουν να δηλώσεις μαθήματα από άλλα εξάμηνα. Είμαι πρωτοετής, εάν δηλώσω μη αλυσιδωτά μαθήματα/εργαστήρια (δηλαδή να μην χρειάζεται να τα κάνω με μια ορισμένη σειρά), μπορώ να πάρω το πτυχίο μου νωρίτερα;
Συνήθως τα μαθήματα μπαίνουν με μια ορισμένη σειρά για κάποιο λόγο... Για την απορία που έχεις ίσως να ήταν προτιμότερο να απευθυνθείς στην γραμματεία της σχολής σου. Πάντως οι περισσότεροι χρειάζονται λίγο περισσότερο από 4 χρόνια για να τελειώσουν την σχολή τους.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Μερικές σχολές σε αφήνουν να δηλώσεις μαθήματα από άλλα εξάμηνα. Είμαι πρωτοετής, εάν δηλώσω μη αλυσιδωτά μαθήματα/εργαστήρια (δηλαδή να μην χρειάζεται να τα κάνω με μια ορισμένη σειρά), μπορώ να πάρω το πτυχίο μου νωρίτερα;

Ακόμα και αν στο Τμήμα που φοιτάς, επιτρέπεται η ελεύθερη επιλογή μαθημάτων οπότε υπάρχει η πιθανότητα να τα έχεις περάσει όλα νωρίτερα, δεν μπορείς να ορκιστείς και να πάρεις πτυχίο αν δεν έχεις ολοκληρώσει τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων του Τμήματος.
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι ξεκίνησες τη φοίτησή σου σ΄ένα Τμήμα 4/ετούς φοίτησης, τον Σεπτέμβριο του 2020, δεν μπορείς να πάρεις πτυχίο πριν τον Ιούνιο του 2024, άσχετα αν έχεις περάσει όλα τα μαθήματα νωρίτερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μερικές σχολές σε αφήνουν να δηλώσεις μαθήματα από άλλα εξάμηνα. Είμαι πρωτοετής, εάν δηλώσω μη αλυσιδωτά μαθήματα/εργαστήρια (δηλαδή να μην χρειάζεται να τα κάνω με μια ορισμένη σειρά), μπορώ να πάρω το πτυχίο μου νωρίτερα;
Σε τι σχολη εισαι ?
Θα σου προτεινα τωρα πυο υπαρχει λοκ νταουν ,αν βλεπεις οτι η καθηγητες εχουν επιείκεια δηλωσε μονο τα ασημαντα του επομενου εξαμηνου επιλογης ,και κατι μικροπραγματα ετσι ωστε να φυγει ο φορτος στο εομενο εξμαηνο.Μην δηλωσεις μαθηματα τα οποια ειναι σοβαρα για να μαθεις .
Αν οι καθηγητες δεν εχουν επιείκεια ,τοτε απλα δηλωνε τα μαθηματα του εξαμηνου σου για να εχεις μια σταθερη γραμμη .....οποιο και να ακολουθησεις το πτυχιο δεν το παιρνεις πιο γρηγορα , ο φορτος μεταβαλλεται μονο
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ακόμα και αν στο Τμήμα που φοιτάς, επιτρέπεται η ελεύθερη επιλογή μαθημάτων οπότε υπάρχει η πιθανότητα να τα έχεις περάσει όλα νωρίτερα, δεν μπορείς να ορκιστείς και να πάρεις πτυχίο αν δεν έχεις ολοκληρώσει τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων του Τμήματος.
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι ξεκίνησες τη φοίτησή σου σ΄ένα Τμήμα 4/ετούς φοίτησης, τον Σεπτέμβριο του 2020, δεν μπορείς να πάρεις πτυχίο πριν τον Ιούνιο του 2024, άσχετα αν έχεις περάσει όλα τα μαθήματα νωρίτερα.
ευχαριστώ πολύ!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να πάρεις κάποια βεβαίωση περάτωσης σπουδών αν τελειώσεις νωρίτερα, ακόμα και αν δεν επιτρέπεται να ορκιστείς πριν από τα τέσσερα χρόνια. Είναι ανάλογα με την γραμματεία της σχολής σου.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να πάρεις κάποια βεβαίωση περάτωσης σπουδών αν τελειώσεις νωρίτερα, ακόμα και αν δεν επιτρέπεται να ορκιστείς πριν από τα τέσσερα χρόνια. Είναι ανάλογα με την γραμματεία της σχολής σου.
Ζητάς ένα πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας το οποίο στο τέλος αναφέρει ότι έχεις ολοκληρώσει τα προβλεπόμενα μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών και ότι δεν έχεις ορκιστεί ακόμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ορκωμοσία φοιτητών είναι μια τελετή ανακήρυξης πτυχιούχων αλλά η πραγματική ημερομηνία που κάποιος ανακηρύσσεται πτυχιούχος είναι η ημερομηνία που ολοκλήρωσε την τελευταία υποχρέωσή του στο Τμήμα (τελευταίο μάθημα ή εργασία, πτυχιακή, πρακτική).Την ίδια ημέρα που ολοκληρώνει την τελευταία υποχρέωσή του στο Τμήμα, μπορεί να ζητήσει πιστοποιητικό αποφοίτησης.
Δηλαδή, η ανακήρυξη πτυχιούχου γίνεται με την ολοκλήρωση των σπουδών και πριν ακόμη γίνει η ορκωμοσία και χορηγηθεί το πτυχίο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Η ορκωμοσία φοιτητών είναι μια τελετή ανακήρυξης πτυχιούχων αλλά η πραγματική ημερομηνία που κάποιος ανακηρύσσεται πτυχιούχος είναι η ημερομηνία που ολοκλήρωσε την τελευταία υποχρέωσή του στο Τμήμα (τελευταίο μάθημα ή εργασία, πτυχιακή, πρακτική).Την ίδια ημέρα που ολοκληρώνει την τελευταία υποχρέωσή του στο Τμήμα, μπορεί να ζητήσει πιστοποιητικό αποφοίτησης.
Δηλαδή, η ανακήρυξη πτυχιούχου γίνεται με την ολοκλήρωση των σπουδών και πριν ακόμη γίνει η ορκωμοσία και χορηγηθεί το πτυχίο.
αυτο ισχυει οταν τελειωσει η εξεταστικη και περαστουν ολοι οι βαθμοι ολων των φοιτητων τοτε θα σου δωσουν πιστοποιητικο περατωσης.σε ολους γραφει κοινη ημερομηνια ολοκληρωσης γτ ετσι ειναι ο κανονισμος
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο ισχυει οταν τελειωσει η εξεταστικη και περαστουν ολοι οι βαθμοι ολων των φοιτητων τοτε θα σου δωσουν πιστοποιητικο περατωσης.σε ολους γραφει κοινη ημερομηνια ολοκληρωσης γτ ετσι ειναι ο κανονισμος
Στο αντίγραφο πτυχίου αναγράφεται ο μήνας, το έτος περάτωσης σπουδών και η ημερομηνία ορκωμοσίας.
Στις βεβαιώσεις αναλυτικής βαθμολογίας ή περάτωσης σπουδών αναφέρεται η ημερομηνία επιτυχούς εξέτασης της τελευταίας υποχρέωσης για την ολοκλήρωση των σπουδών.
Τουλάχιστον για τους καθηγητικούς κλάδους αυτό είναι απολύτως απαραίτητο για την κατάταξη κατά σειρά προτεραιότητας στους πίνακες του ΑΣΕΠ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως ίσως να έχετε δεί φεύγω για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία . Πρόσφατα πήρα πτυχίο όμως το diploma supplement δεν είναι έτοιμο επομένως ήθελα να ρωτήσω αν είναι οκ να βάλω στο πτυχίο μου σφραγίδα τής Χάγης και έπειτα να το δώσω σε μεταφράστρια να το μεταφράσει.
Επίσης,αν τελικά είναι αυτό εφικτό, γνωρίζετε πού θα μπορούσα να πάρω σφραγίδα της Χάγης στη Θεσσαλονίκη; Κάτι μου είπαν για Καλαμαριά αλλα μετά άκουσα ότι μπορώ και στο κέντρο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top