Ομαδάρχης σε κατασκήνωση

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λογικά θα σε πάρουν πιστεύω. Πάντως επειδή είπες θες να γίνεις παιδαγωγός και αν μπεις σε μία τέτοια σχολή να ξέρεις πως σαν φοιτητή παιδαγωγικού σχεδόν σίγουρα σε παίρνουν, και μένα μου είχαν πει αλλά δεν έτυχε να πάω ποτέ. Πρέπει πάντως να σαρέσει το τρέξιμο και ναχεις καλή επαφή με τα παιδιά, νάσαι διασκεδαστικός και υπευθυνος γενικότερα. Μην το θεωρήσεις σαν υποκατάστατο καλοκαιρινής δουλειάς γιατι αλλιώς δεν θα σαρέσει, το ξέρω απο γνωστούς που ναι μεν τους άρεσαν τα παιδιά αλλά θέλανε να βγάλουν και λίγο χρήμα (όσο νάναι από ένα σημείο ή ηλικία και μετά ή αν έχεις κάποιον στόχο σου την δίνει να κουράζεσαι και να μην πληρώνεσαι παρά ελάχιστα) και έτσι την ψιλοπάτησαν, άσε που είχαν και κάτι στελέχη στρατιωτικά ένα πράγμα (ανάλογα που θα πέσεις, τύχη είναι). Απλώς αναφέρω το οικονομικό γιατί τα χρήματα είναι πολύ λίγα. 200 με 250 ευρώ παίρνεις για 2-3 εβδομάδες, μια περίοδος δηλαδή. (μέχρι και οι άνεργοι περισσότερα παίρνουν εδώ που τα λέμε). Καλά υπάρχουν και πιο ακραίες περιπτώσεις με 100 και 150 ευρώ. Απαράδεκτο μεν γιατί κανονική δουλειά είναι ουσιαστικά, απλά βασίζονται στο ότι οι πιο πολλοί πάνε για εμπειρία ε και επειδή υπάρχει ζήτηση μεγάλη. Αν γουστάρεις θα σαρέσει λογικά....

ΥΓ Πρωτομπαινω στο thread και μπηκα στην 1η σελίδα στο 1ο μηνυμα που ελεγε μία πως τα χρήματα που πηρε για μία περίοδο ήταν "ετσι και ετσι" και αναφερονταν σε.....700 ευρώ! Σοκαρίστηκα για μια στιγμή και είπα αν για 20 μέρες πάρω τόσα τότε τι κάθομαι. Ε, μετά είδα πως ήταν από το 2010 η ανάρτηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λογικά θα σε πάρουν πιστεύω. Πάντως επειδή είπες θες να γίνεις παιδαγωγός και αν μπεις σε μία τέτοια σχολή να ξέρεις πως σαν φοιτητή παιδαγωγικού σχεδόν σίγουρα σε παίρνουν, και μένα μου είχαν πει αλλά δεν έτυχε να πάω ποτέ. Πρέπει πάντως να σαρέσει το τρέξιμο και ναχεις καλή επαφή με τα παιδιά, νάσαι διασκεδαστικός και υπευθυνος γενικότερα. Μην το θεωρήσεις σαν υποκατάστατο καλοκαιρινής δουλειάς γιατι αλλιώς δεν θα σαρέσει, το ξέρω απο γνωστούς που ναι μεν τους άρεσαν τα παιδιά αλλά θέλανε να βγάλουν και λίγο χρήμα (όσο νάναι από ένα σημείο ή ηλικία και μετά ή αν έχεις κάποιον στόχο σου την δίνει να κουράζεσαι και να μην πληρώνεσαι παρά ελάχιστα) και έτσι την ψιλοπάτησαν, άσε που είχαν και κάτι στελέχη στρατιωτικά ένα πράγμα (ανάλογα που θα πέσεις, τύχη είναι). Απλώς αναφέρω το οικονομικό γιατί τα χρήματα είναι πολύ λίγα. 200 με 250 ευρώ παίρνεις για 2-3 εβδομάδες, μια περίοδος δηλαδή. (μέχρι και οι άνεργοι περισσότερα παίρνουν εδώ που τα λέμε). Καλά υπάρχουν και πιο ακραίες περιπτώσεις με 100 και 150 ευρώ. Απαράδεκτο μεν γιατί κανονική δουλειά είναι ουσιαστικά, απλά βασίζονται στο ότι οι πιο πολλοί πάνε για εμπειρία ε και επειδή υπάρχει ζήτηση μεγάλη. Αν γουστάρεις θα σαρέσει λογικά....

ΥΓ Πρωτομπαινω στο thread και μπηκα στην 1η σελίδα στο 1ο μηνυμα που ελεγε μία πως τα χρήματα που πηρε για μία περίοδο ήταν "ετσι και ετσι" και αναφερονταν σε.....700 ευρώ! Σοκαρίστηκα για μια στιγμή και είπα αν για 20 μέρες πάρω τόσα τότε τι κάθομαι. Ε, μετά είδα πως ήταν από το 2010 η ανάρτηση.....

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλες σου:DΣιγουρα θα το εχω υποψιν μου αν περασω στο παιδαγωγικο.Γενικα πάντα είχα μια καλη επαφη με τα παιδιά και μου άρεσε πολύ η ενασχόληση μαζί τους.Όσο για τα χρήματα είναι πραγματι λιγα αλλά η εμπειρια που αποκτας πιστευω οτι είναι πολύ σημαντική.Σε κάθε περιπτωση θα σας ενημέρωσω για το τι έγινε και σας ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια:clapup:

Υ.Γ:Και εγώ είχα πάθει ενα μικρο σοκ όταν το είδα αλλα μετα κοιταξα την ημερομηνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Εχω πολύ καλά νεα.Με δέχτηκαν στην κατασκηνωση και στις 17 φευγουμε με το πουλμαν:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
μπραβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μπράβο συνάδελφε!τι σε ρώτησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ greenlander:DΜε ρώτησαν σχετικα με τις πανελλήνιες και σε ποια σχολή θέλω να περάσω.Επίσης με ρώτησαν για την ομάδα ενημερώσεων που συμμετείχα τον τελευταιο χρονο και επειδή κάναμε και θεατρικα παιχνίδια αν θα μπορουσα να βοηθήσω σε κάτι τέτοιο στην κατασκηνωση.Με ρωτησαν αν εχω και κατασκηνωτικη εμεπειρια.Μου είπαν κάποια πραγματα για τη κατασκήνωση και το προγραμμα και γενικά τις αρμοδιότητες μας.Το μονο που μενει τωρα ειναι να συμπληρωσω καποια εγγραφα και να τα στειλω.Παντως παρολο που πίστευα οτι θα έχω άγχος τελικά δεν είχα κάποιο προβλημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Έγγραφα? Εμένα μονο ενα χαρτί απο γιατρό μ ζήτησαν :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Και εμένα μου ζήτησαν χαρτί γιατρού.Αλλά και κάποια αλλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Να ξανα ανοίξω το θέμα;:P
Ποιοι θα πάτε ή θέλετε να πάτε φέτος για ομαδάρχες? Να ενώσουμε τις δυνάμεις μας τέλος πάντων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karamelitsa88

Νεοφερμένος

Η Karamelitsa88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειαααααα
Χαίρομαι που ξανανοιξες το θέμα! Carpe_Diem

Θα πάω φέτος ομαδαρχισσα σε κατασκηνωση στους ελαιωνες. ( η κατασκηνωση για μένα είναι το άλλο μου μισό :panwkatw::bigarmhug:alljumpy:.)
Πηγαίνω 6 χρονιά ως κατασκηνωτρια και 1χρονα σχολή Στελεχών.και Έχω απεριόριστη αγάπη για τα παιδια
Είναι η πρώτη χρονιά ως ομαδαρχισσα και έχω λίγο άγχος. Γνωρίζω αρκετά πράγματα καθώς έχω πάει σε σεμινάρια και έχω μπει σε σπιτάκια για λίγες μέρες.
Φέτος θέλω να μάθω μυστικά από εμπειρίες σας και να γινω από τι καλύτερες ομαδαρχισσες :clapup:
Θα παρακαλούσα να μου απαντήσετε
Ευχαριστωωω :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κι εγω ηθελα να παω ομαδαρχης αλλα καμια δεν μου απαντησε..Κι ημουν και 10 χρονια κατασκηνωτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γειαααααα
Χαίρομαι που ξανανοιξες το θέμα! Carpe_Diem

Για να ανταλλάξουμε ιδέες βρε αδερφέ:P Λοιπόν εγώ θα πάω φέτος πρώτη χρονιά σαν ομαδάρχισσα και είμαι ήδη 5 χρόνια κατασκηνώτρια. Έχω λίγο άγχος κι εγώ για το πως θα είναι με τα παιδιά μέσα στην σκηνή κλπ αλλά γενικά είμαι πολυ ενθουσιασμένη! Πιστεύω ότι βοηθάει να σκεφτόμαστε πως μας άρεζε εμάς να περνάμε σαν κατασκηνωτές και πως θέλαμε να είναι οι ομαδάρχες μας για να συμπεριφερόμαστε κι εμείς ανάλογα στα μικρά και να μην τα πρήζουμε.. Έχει κανένας καμιά συμβουλή έτσι πιο ειδική, κάποιος που να έχει πάει ως ομαδάρχης και να ξέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karamelitsa88

Νεοφερμένος

Η Karamelitsa88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Carpe_Diem!!!
Εγώ δεν έχω γίνει ομαδαρχισσα αλλά θα σου πω όσα ξέρω από τα σεμινάρια και τη σχολή Στελεχών

Καταρχήν θα πρέπει να δείχνεις αγάπη στα παιδιά.
Πρέπει να τους κερδίσεις από τη πρώτη μέρα (το ίδιο και τους γονείς αν τους δεις) γιατί αν τη πρωτη μέρα σε συμπαθησουν θα σε έχουν σαν πρότυπο (κυρίως τα μικρά παιδιά) και δύσκολα θα σε αντιπαθησουν. Αν όμως σε αντιπαθησουν δύσκολα θα αλλάξει η γνώμη τους. Κάποια στιγμή θα παρουσιάσεις τον εαυτό σου θα πεις κάποια βασικά στοιχεία και μετά θα τους βγάλεις κάτι σαν λόγο για το τι θα κάνετε όσο είστε στη κατασκήνωση. Θα τους βάλεις περιορισμός ( αλλά μη πάρει αυστηρό τόνο η φωνή σου γιατί θα τα τρομάξεις) θα τους μιλάς γλυκά και θα τονίζεις ότι θα περάσετε ωραία
Για παράδειγμα
Θα περάσουμε πολύ ωραία φέτος, θα παίξουμε <θα τραγουδησουμε., θα γελάσουμε. Θα θέλω όμως από εσάς να τηρείτε το πρόγραμμα και να έχετε καλή συμπεριφορά. Θα πηγαίνουμε θάλασσα θα συμμετέχουμε σε αγώνες αθλημάτων και θα κάνουμε πολλές δραστηριοτητες κ.λ.π >
Αν δε τους βάλεις περιορισμός και αρχίσεις τα κολλητιλικια από τη πρώτη μέρα θα σου πάρουν τον αέρα. Καλό θα ήταν (αν το έχεις μέσα σου) να βάλεις χιούμορ στο λόγο σου. Μετά θα πρέπει και τα παιδιά να παρουσιάσουν τον εαυτό του. Θα ήταν ωραίο να το κάνατε μέσα από ένα παιχνίδι γνωριμίας πχ να τους πετάς μια μπάλα και να μιλάνε ή να λένε το όνομα τους και να κάνουν μια γκριμάτσα.

Τις άλλες μέρες θα είσαι πιο φιλική σαν να είστε φίλοι και να προσέχεις να μη σου πάρουν τον αέρα γιατί μετά που να τις μαζέψεις. Θα οργανώνεις διαφορά παιχνίδια για να είναι συνεχώς σε εγρήγορση. Μπορείς να κάνεις παιχνίδια που θα διαρκούν όλη τη μέρα πχ τα φρουτοσαλατα θα έχεις κάθε παιδί ένα φρούτο και θα σηκώνεται οπότε το ακούει. Επίσης ένα έξυπνο κολπάκι είναι να λες φρουτοσαλατα να σηκώνονται όλα και να πάτε για φαγητό.

Σχετικά με τις παλιές ομαδαρχισσες καλό θα είναι να παίρνεις τα καλά από αυτές και να σκέφτεσαι τα άσχημα για να μη τα κάνεις η ίδια.

Το πιο σημαντικό πάντως είναι η ασφάλεια τους και να είσαι σε εγρήγορση

Εύχομαι να σε βοήθησα
Αν θες ρώτα με κάτι αν μπορώ να στο απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Carpe_Diem!!!
Εγώ δεν έχω γίνει ομαδαρχισσα αλλά θα σου πω όσα ξέρω από τα σεμινάρια και τη σχολή Στελεχών

Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα μάθατε στο σεμινάριο και ευχαριστώ που κάθησες και έγραψες τόσα πολλά:D μας έκαναν και εμάς κάτι αντίστοιχο και οφείλω να πω ότι το στέλεχος που παρουσίασε τον τομέα της ψυχαγωγίας έκανε πολύ καλή δουλειά. Μας έμαθε πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια και πραγματικά ανυπομονώ να τα κάνω στα παιδάκια. Όποιος θέλει ιδέες έχω μπόλικες:redface:
Όσο γι'αυτά που λες για το πως να συμπεριφερόμαστε στα παιδιά καταλαβαίνω ότι το μυστικό είναι η ισσοροπία, να μην είσαι ούτε κολλητός ούτε δερβέναγας. Δύσκολο μεν, αλλά αν το πετύχεις, ότι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό πάντως είναι η ασφάλεια τους και να είσαι σε εγρήγορση.
Ακριβώς. Σε κάποιο ατύχημα κανένας δεν θα κατηγορήσει το καημένο αθώο 12χρονο παιδάκι αλλά τον ασυνείδητο ομαδάρχη που αντί να προσέχει τα παιδιά ξύνεται.

Τεράστια ευθύνη και δεν αξίζει να πάρει κάποιος το ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τεράστια ευθύνη και δεν αξίζει να πάρει κάποιος το ρίσκο.

Ντάξει, όπως το δει κανείς. Για μένα αξίζει να το απορώ το ρίσκο, σκέφτομαι να επιλέξω επάγγελμα σχετικό με τα παιδιά και λέω γιατί όχι; Μια εμπειρία είναι κι αυτό το παίρνω σαν τεστ να δω αν πραγματικά μου ταιριάζει κάτι τέτοιο. Σίγουρα έχεις ευθύνη και σίγουρα το κομμάτι του να τρέχεις από πίσω τους είναι πολύ δύσκολο και γίνεσαι ο εύκολος στόχος. Αλλά αρχίζεις σιγά σιγά και αναλαμβάνεις ευθύνες στην ζωή σου κι αυτό βοηθάει. Πέρα από την εμπειρία της κατασκήνωσης που όποιος δεν την έχει βιώσει δεν καταλαβαίνει πόσο όμορφη είναι ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκοςsps

Νεοφερμένος

Ο Νίκοςsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι από 'μένα!

Αρχικά θέλω να πω πως όσο βλέπω άτομα - μελλοντικούς ομαδάρχες να ψάχνουν για βοήθεια και συμβουλές, προκειμένου να εξασφαλίσουν έως ένα βαθμό μια καλύτερη διαμονή των μικρών παιδιών στο περιβάλλον της κατασκήνωση, με κάνει να πιστεύω πως ακόμα υπάρχει ελπίδα στις κατασκηνώσεις :panwkatw: . Είχα κάνει κι εγώ το ίδιο περίπου 2 χρόνια πριν, που ήταν η πρώτη μου φορά. Με τη σειρά μου, θα ήθελα κι εγώ να προσφέρω τη βοήθειά μου σε όποιον θα χρειαζόταν κάποιο θεωρητικό "boosting" σε συμβουλές.

Για άλλο θέμα γράφω όμως. Φέτος θα είμαι ομαδάρχης τρίτη χρονιά και κάτι μου λέει πως θα αναλάβω τα πιο μικρά της κατασκήνωσης. Όντας, κατ’εμέ, το πιο απαιτητικό ηλικιακό group, έχω συγκεντρώσει λίγες ιδέες για το πώς θα μπορούσα να "γεμίζω χρονικά κενά", προκειμένου να μην βαριούνται και να μην έχουν χρόνο να νοσταλγούν το οικείο τους περιβάλλον. Μία από αυτές τις ιδέες είναι ένα παιχνίδι που σπαργανωδώς κερδίζει έδαφος (μέσω social media κ.λπ.) και στην Ελλάδα, γνωστό ως "Never have I ever" (Δεν έχω κάνει ποτέ...). Παρ'όλο που πρόκειται για την κατασκήνωση, ακόμα προβληματίζομαι για το αν θα έπρεπε να δημοσιεύσω σε αυτό το thread ή κάποιο άλλο, αφού πρόκειται παράλληλα και για παιχνίδι ή θέμα ελεύθερου χρόνου. Anyway, το παιχνίδι παίζεται ως εξής: Όλοι οι παίκτες κρατάνε στα χέρια τους μία καρτέλα που στη μία πλευρά υπάρχει μια θετική απάντηση (π.χ. Ναι/ Το έχω κάνει) και στην άλλη μια αρνητική (Όχι/ Δεν το έχω κάνει). Ένας από αυτούς, ή και ένας ένας με τη σειρά, γίνεται ο εκφωνητής που κρατάει στα χέρια του διάφορες ερωτήσεις τις οποίες ρωτάει στους υπόλοιπους. Όλοι πρέπει να απαντήσουν ειλικρινά, υψώνοντας την καρτέλα τους από τη μεριά που επιθυμούν να είναι η απάντησή τους. Το παιχνίδι γίνεται πιο διασκεδαστικό εάν οι ερωτήσεις είναι αστείες, π.χ.: Σε έχει γλείψει ποτέ σκύλος στο στόμα; ή κάτι τέτοιο. Είναι ανοιχτό για διάφορες παραλλαγές. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τί ερωτήσεις θα μπορούσα να βάλω για παιδιά Πρώτης Δημοτικού? :book: Έχω βρει ότι αυτό το παιχνίδι παίζεται πολύ στο The Ellen Show ( https://www.youtube.com/watch?v=6WjmFG8pYPA ), αλλά το βρήκα και στα Ελληνικά ( https://www.youtube.com/watch?v=sDLOW5WU3Kc&t=324s )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaBrt

Νεοφερμένος

Η SofiaBrt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Θέλω να πάω ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση αλλά απ'ότι βλέπω οι περισσότερες ζητάνε ενήλικες:(
Μήπως έχετε καμία κατασκήνωση υπόψιν σας που να παίρνει και μαθητές που τελειώνουν την Β Λυκείου;
Κατά προτίμηση κοντά στην Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ντάξει, όπως το δει κανείς. Για μένα αξίζει να το απορώ το ρίσκο, σκέφτομαι να επιλέξω επάγγελμα σχετικό με τα παιδιά και λέω γιατί όχι; Μια εμπειρία είναι κι αυτό το παίρνω σαν τεστ να δω αν πραγματικά μου ταιριάζει κάτι τέτοιο. Σίγουρα έχεις ευθύνη και σίγουρα το κομμάτι του να τρέχεις από πίσω τους είναι πολύ δύσκολο και γίνεσαι ο εύκολος στόχος. Αλλά αρχίζεις σιγά σιγά και αναλαμβάνεις ευθύνες στην ζωή σου κι αυτό βοηθάει. Πέρα από την εμπειρία της κατασκήνωσης που όποιος δεν την έχει βιώσει δεν καταλαβαίνει πόσο όμορφη είναι ;-)
Εξαρτάται από την αμοιβή που θα σου δώσουν. Τουλάχιστον όσοι πάτε κάντε μια ασφάλεια αστικής ευθύνης γιατί αν πάθει κάτι ένα παιδάκι ενώ έχετε υπηρεσία θα το πληρώνετε μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top