Τέσσερις στους πέντε μαθητές κάνουν φροντιστήριο

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τέσσερις στους πέντε μαθητές κάνουν φροντιστήριο

Εγώ δε το θεωρώ κακό αυτό.
Τουλάχιστον τα παιδιά μορφώνονται, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εγώ δε το θεωρώ κακό αυτό.
Τουλάχιστον τα παιδιά μορφώνονται, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο.

μόρφωση είναι το φροντιστήριο;
μόρφωση είναι το να μαθαίνεις ένα σωρό τύπους στα μαθηματικά και αρχικούς στα αρχαία;
δεν νομίζω ότι μόρφωση είναι κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μόρφωση είναι το φροντιστήριο;
μόρφωση είναι το να μαθαίνεις ένα σωρό τύπους στα μαθηματικά και αρχικούς στα αρχαία;
δεν νομίζω ότι μόρφωση είναι κάτι τέτοιο
Μόρφωση είναι η κατανόηση της θεωρίας πριν τους τύπους και η κατανόηση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, η οποία προκύπτει από προσωπική μελέτη και κόπο τα οποία, δυστυχώς, συχνά τα εναθαρρύνει το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ε, βέβαια. Κάθε χρόνο, 2-3 μήνες πριν τις Πανελλαδικές, αρχίζει η απόβαση της Νορμανδίας. "101 παιδιά στα 100 πάνε φροντιστήριο". "Όσοι δεν πάνε (ανήκουστο όμως), ας μην στεναχωρηθούν πολύ που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ θα περάσουν πουθενά - άλλωστε, η ζωή δεν τελειώνει στις Πανελλαδικές". Και λοιπά. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ! Όσο μου την μπαίνετε, τόσο με πορώνετε!

Φίλε πραγματικά σε ζηλεύω πολύ.Εχω μετανιώσει που παω φροντιστήριο φέτος και λογικά σε κανα μήνα θα το σταματήσω.Δεν λέω ότι δε με έχει βοηθήσει αλλά πραγματικά οι άνθρωποι εκεί μου σπάνε τα νεύρα.Είναι τρελά ψώνια.Νομίζουν ότι μόνο αυτοί κάνουν δουλειά και οτι οι καθηγητές του σχολείου δεν ξέρουν απολύτως τίποτα.Ερχεται μια μέρα ο μαθηματικός του φροντιστηριου και μας λεει <<σε λίγο καιρό θέλω να μου πείτε όλοι σας πόσες απουσίες έχετε για να σας πω πότε θα σταματήσετε να πάτε σχολείο>>Ασε μας ρε φίλε που θα μας πεις και τι θα κάνουμε.Jonas σου εύχομαι καλή επιτυχία.Παρα πολλά παιδιά καθε χρόνο βγάζουν βαθμάρες και χωρίς φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
μόρφωση είναι το φροντιστήριο;
μόρφωση είναι το να μαθαίνεις ένα σωρό τύπους στα μαθηματικά και αρχικούς στα αρχαία;
δεν νομίζω ότι μόρφωση είναι κάτι τέτοιο
Αυτό ακριβώς. Το φροντιστήριο δεν προσφέρει ούτε μόρφωση ούτε παιδεία. Απλά το φροντιστήριο δίνει σκέτη κατάρτηση. (Νομίζω ότι η διαφορά είναι προφανής).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Φίλε πραγματικά σε ζηλεύω πολύ.Εχω μετανιώσει που παω φροντιστήριο φέτος και λογικά σε κανα μήνα θα το σταματήσω.Δεν λέω ότι δε με έχει βοηθήσει αλλά πραγματικά οι άνθρωποι εκεί μου σπάνε τα νεύρα.Είναι τρελά ψώνια.Νομίζουν ότι μόνο αυτοί κάνουν δουλειά και οτι οι καθηγητές του σχολείου δεν ξέρουν απολύτως τίποτα.Ερχεται μια μέρα ο μαθηματικός του φροντιστηριου και μας λεει <<σε λίγο καιρό θέλω να μου πείτε όλοι σας πόσες απουσίες έχετε για να σας πω πότε θα σταματήσετε να πάτε σχολείο>>Ασε μας ρε φίλε που θα μας πεις και τι θα κάνουμε.Jonas σου εύχομαι καλή επιτυχία.Παρα πολλά παιδιά καθε χρόνο βγάζουν βαθμάρες και χωρίς φροντιστήριο.
Φίλε, σ’ ευχαριστώ και ειλικρινά σου εύχομαι κι εγώ να περάσεις εκεί που θέλεις. Γέλασα (με την καλή έννοια) που λες ότι με ζηλεύεις, γιατί έπρεπε να μ' έβλεπες αυτή τη στιγμή, μόλις έκλεισα τα βιβλία και κλαίω για ύπνο.
Για όσα λες για τον μαθηματικό σου, μην σπαταλιέσαι στο τι λέει (εκτός μαθήματος) ή τι ύφος πουλάει ο x καθηγητής, είτε σχολείου, είτε φροντιστηρίου. Επικεντρώσου στο αν μαθαίνεις από αυτόν, γιατί στην τελική αυτό μετράει. Αν το φροντιστήριο που πας σε έχει βοηθήσει ως τώρα κι έχεις μπει σε μια γραμμή μελέτης μαζί τους, το θεωρώ παρακινδυνευμένο να τα βροντήξεις πάνω στην τελική στροφή.
Γενικά μιλώντας, η απόφαση να πάει κάποιος φροντιστήριο ή όχι δεν είναι θέμα άποψης - είναι πρακτικό ζήτημα. Π.χ. ένας που θέλει Ιατρική και δεν το 'χει με τα Μαθηματικά, απλά πρέπει να πάει, δεν βλέπω να έχει άλλη επιλογή. Στα φροντιστήρια τα πιο πολλά παιδιά πηγαίνουν για να μπουν σε ένα πρόγραμμα. Αν κάποιος το θέλει αρκετά και έχει αυτοπειθαρχία, μπορεί να οργανωθεί και μόνος του. Πάντως δεν έχει τίποτα ηρωικό, πέφτει πολλή απομόνωση. Από την άλλη μεριά βέβαια, φτιάχνεις το διάβασμα όπως χρειάζεται για σένα και δεν φεύγει χρόνος δεξιά αριστερά.
Το θέμα είναι αν όλο αυτό θα έχει και μετρήσιμο αποτέλεσμα: τέλη Μαΐου η νεκροψία θα δείξει… ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top