Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,544 εγγεγραμμένα μέλη και 2,460,801 μηνύματα σε 78,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 224 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μηχανολόγων μηχανικών και ενέργεια

pinakakos

Νεοφερμένος

Ο pinakakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O pinakakos έγραψε: στις 15:08, 14-07-19:

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ένας Μηχανολόγος μηχανικός θα μπορούσε να ασχοληθεί με τη ενέργεια.
Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη!!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Lancelot

Περιβόητο Μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,437 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 15:10, 14-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από pinakakos
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ένας Μηχανολόγος μηχανικός θα μπορούσε να ασχοληθεί με τη ενέργεια.

Κατά πολύ .
1
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε: στις 15:36, 14-07-19:

Καλησπέρα,
Τι εννοείς Εννοείται αυτό που σου απάντησε ο Lancelot,όπως και κάθε άλλος μηχανικός (χημικός,ηλεκτρολόγος κλπ). Το ερώτημα είναι με τι θες να ασχοληθείς,δηλαδή ηλεκτρική ενέργεια;
Παράθεση

Γραναζι

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γραναζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O Γραναζι έγραψε: στις 17:16, 14-07-19:

Καλησπέρα,
Στο πανεπιστήμιο που πήρα το Bachelor of Science in Mechanical Engineering έπρεπε στο 5ο εξάμηνο να διαλέξουμε κατεύθυνση. Μεταξύ άλλων, υπήρχε αυτή του ενεργειακού, την οποία και πήρα (για το Master βέβαια άλλαξα κατεύθυνση και πανεπιστήμιο επίσης). Γενικά αν θέλεις να ασχοληθείς με ενέργεια δεν μου περνάει από το μυαλό πιο συναφης κλάδος από αυτόν της μηχανολογίας.
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,702 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 17:25, 14-07-19:

Όταν λες ενέργεια, εννοείς ΠΕΑ;
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,178 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 17:30, 14-07-19:

Εγω σου προτείνω να πας ηλεκτρολόγους .
Η ενέργεια πλέον δεν είναι όπως παλιά . Πρέπει να έχεις καλές γνώσεις υπολογιστών,αυτόματου ελέγχου,ηλεκτρομαγνητισμού,ηλεκτρολογικών υλικών,ηλεκτρικών μηχανών & ηλεκτρονικών ισχύος .

Εκτός αυτού οι ηλεκτρολόγοι ασχολούνται με τις μετατροπές όλων των ειδών ενέργειας σε ηλεκτρική,η οποία κιόλας είναι αυτή που προτιμάται εναντί όλων των άλλων για μεταφορά μεγάλης ισχύος . Οπότε πρακτικά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλη η ενέργεια σε ηλεκτρολόγους καταλήγει για μεταφορά,αξιοποίηση,μετατροπή και κατά ένα μεγάλο μέρος,παραγωγή . Οι περισσότερες δουλείες σε θέματα ενέργειας προτιμάνε ηλεκτρολόγους .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια