Πώς θα εξεταστεί στις πανελλήνιες η κοινωνιολογία;

robot0010

Νεοφερμένος

Ο robot0010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όπως λέει ο τίτλος.
Θα είναι τελικά μάθημα αποστήθισης όπως η ιστορία; Έχει ακούσει κανείς τίποτα;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Απ' ότι έχω ακούσει θα είναι σε στυλ ιστορία νούμερο 2, το οποίο πραγματικά ελπίζω να μην ισχυεί. Ακόμα καλύτερο θα ήταν να το καταργήσουν τελείως από Πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα, αλλά τουλάχιστον φέτος δε γίνεται. Μάλλον θα δούμε το πως πως θα εξεταστεί
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Από ότι έχω ακούσει εγώ - δυστυχώς ή ευτυχώς - θα είναι μάθημα αποστήθισης, δεν νομίζω να γίνεται και διαφορετικά εξάλλου.

Οι καθηγητές του φροντιστηρίου μας είπαν πως θα ήταν προτιμότερο να τη μαθαίνουμε αυτολεξεί, όπως την ιστορία, αλλά σε κάποια σημεία όπως π.χ. τα παραδείγματα, μπορούμε να τα πούμε με δικά μας λόγια.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως μέσω της παπαγαλίας θα ξεχωρίσουν τους μέτριους από τους άριστους μαθητές.. Πάλι καλά που είναι σχετικά εύκολα μάθημα..
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Από ότι έχω ακούσει εγώ - δυστυχώς ή ευτυχώς - θα είναι μάθημα αποστήθισης, δεν νομίζω να γίνεται και διαφορετικά εξάλλου.

Μια χαρά γίνεται διαφορετικά, μπορείς να κάνεις άπειρες ερωτήσεις κρίσεως από κοινωνιολογία. Βέβαια είναι πολύ πιθανόν ειδικά την πρώτη χρονιά να το πάνε safe και να βάλουν μόνο παπαγαλία. Εκτός αυτού ίσως παίξουν και ζητήματα υποκειμενικής αξιολόγησης με κρίσεως, όπως και στην Λογοτεχνία

Ναι, καλό είναι να την μάθεις απ' έξω σαν την ιστορία αλλά επίσης καλό είναι να έχεις μια θεμελιώδης κατανόηση του μαθήματος. Γιατί αν μπει κρίσεως και δεν την έχεις θα χαντακωθείς πολύ άσχημα.
 

robot0010

Νεοφερμένος

Ο robot0010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μια χαρά γίνεται διαφορετικά, μπορείς να κάνεις άπειρες ερωτήσεις κρίσεως από κοινωνιολογία. Βέβαια είναι πολύ πιθανόν ειδικά την πρώτη χρονιά να το πάνε safe και να βάλουν μόνο παπαγαλία. Εκτός αυτού ίσως παίξουν και ζητήματα υποκειμενικής αξιολόγησης με κρίσεως, όπως και στην Λογοτεχνία

Ναι, καλό είναι να την μάθεις απ' έξω σαν την ιστορία αλλά επίσης καλό είναι να έχεις μια θεμελιώδης κατανόηση του μαθήματος. Γιατί αν μπει κρίσεως και δεν την έχεις θα χαντακωθείς πολύ άσχημα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθουμε στα σίγουρα ή θα πρέπει να περιμένουμε τα θέματα του ΟΕΦΕ; Με έχει ανησυχήσει πάρα πολύ γιατί δεν βλέπω να τα καταφέρνω να μάθω και ιστορία και κοινωνιολογία παπαγαλία μαζί.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κανω ιδιαιτερα μονο σε εκθεση και αρχαία. Στη τριτη λυκειου θα τα κανω ολα. Ομως θελω να αρχισω να διαβαζω από τώρα μόνη μου Κοινωνιολογία. Εχω αγοράσει το βιβλίο , θελει απεξω τα παντα; Αποστήθιση; Πως πρεπει να τη διαβαζω; Συμβουλές please
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα από το Υπουργείο οπότε υπομονή!
Σε παρουσίαση για την Κοινωνιολογία που έγινε σε διημερίδα τον Ιούλιο 2019 από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (https://iep.edu.gr/el/deltia-typou-genika/prosklisi-diimerida-metav-progr-math-g-lykeiou) ανακοινώθηκε το εξής:
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
Δύο ομάδες θεμάτων
Η Πρώτη Ομάδα: Δύο θέματα/50 μονάδες
Δύο θέματα με ερωτήσεις διάφορων τύπων, με τις οποίες
ελέγχεται τόσο η κατοχή των αναγκαίων γνωστικών στοιχείων
όσο και η κατανόησή τους.
Το 1ο θέμα
περιλαμβάνει 3 ερωτήσεις αντικειμενικού τύπου
και βαθμολογείται με 25 μονάδες. Δηλαδή:
 μία ερώτηση με 5 υποερωτήματα Σωστού-Λάθους
(5Χ3=15 Μονάδες) και
 δύο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, που κάθε μία
βαθμολογείται με 5 Μονάδες (2Χ5=10 Μονάδες).
Το 2ο θέμα
περιλαμβάνει 2 ερωτήσεις σύντομης απάντησης
και βαθμολογείται με 25 μονάδες. Δηλαδή:
 η 1η ερώτηση
βαθμολογείται με 10 μονάδες και
η 2η με 15
(10+15=25 Μονάδες).
Η Δεύτερη Ομάδα: Δύο θέματα/50 μονάδες
• Δύο θέματα ευρείας ανάπτυξης, μέσω των οποίων ελέγχονται
οι ικανότητες συνθετικής ανάλυσης, αλλά και διασύνδεσης
γνώσεων, γεγονότων και διαδικασιών, τις οποίες απέκτησαν
οι μαθητές και οι μαθήτριες.
• Το καθένα από τα δύο θέματα μπορεί να περιλαμβάνει
από 2 έως 4 ερωτήσεις και βαθμολογείται με 25 Μονάδες
(2Χ25=50).
• Η κατανομή της βαθμολογίας στις επιμέρους ερωτήσεις
κάθε θέματος, μπορεί να διαφοροποιείται ανάλογα
με τον βαθμό δυσκολίας κάθε ερώτησης.
----------------------------------------------------------------------------------
Οι ερωτήσεις πρέπει να είναι διατυπωμένες με σαφήνεια
και ακρίβεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top