Δεύτερη ξένη γλώσσα

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες. Σκέφτομαι να πάω να μάθω ισπανικά μετά από τα αγγλικά. Λέω να πάω να ρωτήσω στα φροντιστήρια γραψα. Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε την άποψή σας σχετικά με το συγκεκριμένο φροντιστήριο και αν γνωρίζετε τιμές. Ευχαριστώ
 

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για μενα καλυτερα απέφυγε τους, είναι απάτη, εκει πήγαινα κι εγω και δεν έμεινα ευχαριστημένος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για το φροντιστήριο Γράψα ενώ υπάρχει τόση διαφήμιση, κανείς δεν είναι ευχαριστημένος. Γιατί; :P
 

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για τον ιδιο λόγο που το φαγητό στις μαζικές κουζίνες δεν είναι σαν το σπίτι μας. Και δεν είναι μονο για τον Γράψα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aπλά μου κάνει αρνητική εντύπωση ότι στην Ελλάδα, σε πολλές επιχειρήσεις δεν υπάρχει επαγγελματισμός ενώ παίρνουν τις εισπράξεις κανονικά. :(
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο φροντιστήριο αλλά όπου και να πας θα σε συμβούλευα να ψάξεις τον καθηγητή τους. Σε γλώσσες όπως τα Ισπανικά, Πορτογαλικά κτλ. συνήθως βάζουν κάποιον που απλά έχει ένα C2 ή κάποιον φυσικό ομιλητή και όχι κάποιο απόφοιτο της αντίστοιχης φιλολογίας και αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην διδασκαλία τους καθώς δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να την κάνουν σωστά (ειδικά στα μεγαλύτερα επίπεδα). Επίσης θα σε συμβούλευα να μείνεις μακριά από τους "καθηγητές" - φυσικούς ομιλητές της γλώσσας (εκτός αν έχουν σπουδάσει πάνω στην φιλολογία της γλώσσας τους) που τους πουλάνε ως αυθεντίες σε εξωφρενικές τιμές τα φροντιστήρια... ποτέ δεν επαρκούν οι γνώσεις τους.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα το Φεβρουάριο ισπανικά σε αντιστοιχο φροντιστήριο με το Γράψα , κυρίως γιατί μου είχαν κάνει προσφορά μαζί με το prof στα αγγλικά (8 μήνες δωρεάν 2η ξένη γλώσσα). Οι τιμές που παίζουν εκεί γενικά πάντως είναι κοντα στα 70 το μήνα (και φανταζομαι τοσο ειναι και στο γραψα ως ανταγωνιστης) . Εμένα μου έτυχε να έχω καθηγήτρια που είναι από την Κολομβία , δεν έχει σπουδάσει όμως φιλολογία. Κι ενώ είναι ωραίο να ακούς τη γλώσσα από "πρώτο χέρι" και να μαθαίνεις ιδιώματα κλπ , υπάρχουν πολλά προβλήματα. Για αρχή , δε γνωρίζει τόσο καλά τα ελληνικά , αφού μετανάστευσε κοντά στα 25, γεγονός που δυσκολεύει πάρα πολύ τη μετάφραση (μ' ένα λεξικό και ένα κινητό είμαστε κάθε τρεις και λίγο ή καθόμαστε να μαντεύουμε τι θέλει να πει ). Επίσης , πολλές φορές , κολλάει σε θέματα γραμματικής γιατί δεν τα θυμάται όλα, και αναγκαζόμαστε πάλι να ανατρέχουμε σε βιβλία. Ακόμη, το γεγονός ότι δεν έχει παιδαγωγικές γνώσεις, την κάνει λίγο χαοτική στον τρόπο διδασκαλίας της. Μας πηγαίνει συνέχεια μπρος- πίσω, ή οπότε θυμάται κάτι από μεγαλύτερες τάξεις μας το πετάει να το έχουμε και γενικά είναι ένα μπέρδεμα. Πέρα από αυτό, στο τμήμα είμαστε 6 άτομα στην καλύτερη (όπως σε κάθε μεγάλο φροντιστήριο) και δεν είναι εύκολο να έχουμε ένα σταθερό ρυθμό προόδου. Επίσης , ο καθένας κολλάει σε διαφορετικά πράγματα ,άλλοι μαθαίνουν πιο αργά άλλοι πιο γρήγορα και είναι δύσκολο σε 1μιση ώρα που είναι το μάθημα να τους καλύψεις όλους. Αν δεν ήταν "δωρεάν", δε θα πήγαινα και θα ψαχνόμουν για ιδιαίτερα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα το Φεβρουάριο ισπανικά σε αντιστοιχο φροντιστήριο με το Γράψα , κυρίως γιατί μου είχαν κάνει προσφορά μαζί με το prof στα αγγλικά (8 μήνες δωρεάν 2η ξένη γλώσσα). Οι τιμές που παίζουν εκεί γενικά πάντως είναι κοντα στα 70 το μήνα (και φανταζομαι τοσο ειναι και στο γραψα ως ανταγωνιστης) . Εμένα μου έτυχε να έχω καθηγήτρια που είναι από την Κολομβία , δεν έχει σπουδάσει όμως φιλολογία. Κι ενώ είναι ωραίο να ακούς τη γλώσσα από "πρώτο χέρι" και να μαθαίνεις ιδιώματα κλπ , υπάρχουν πολλά προβλήματα. Για αρχή , δε γνωρίζει τόσο καλά τα ελληνικά , αφού μετανάστευσε κοντά στα 25, γεγονός που δυσκολεύει πάρα πολύ τη μετάφραση (μ' ένα λεξικό και ένα κινητό είμαστε κάθε τρεις και λίγο ή καθόμαστε να μαντεύουμε τι θέλει να πει ). Επίσης , πολλές φορές , κολλάει σε θέματα γραμματικής γιατί δεν τα θυμάται όλα, και αναγκαζόμαστε πάλι να ανατρέχουμε σε βιβλία. Ακόμη, το γεγονός ότι δεν έχει παιδαγωγικές γνώσεις, την κάνει λίγο χαοτική στον τρόπο διδασκαλίας της. Μας πηγαίνει συνέχεια μπρος- πίσω, ή οπότε θυμάται κάτι από μεγαλύτερες τάξεις μας το πετάει να το έχουμε και γενικά είναι ένα μπέρδεμα. Πέρα από αυτό, στο τμήμα είμαστε 6 άτομα στην καλύτερη (όπως σε κάθε μεγάλο φροντιστήριο) και δεν είναι εύκολο να έχουμε ένα σταθερό ρυθμό προόδου. Επίσης , ο καθένας κολλάει σε διαφορετικά πράγματα ,άλλοι μαθαίνουν πιο αργά άλλοι πιο γρήγορα και είναι δύσκολο σε 1μιση ώρα που είναι το μάθημα να τους καλύψεις όλους. Αν δεν ήταν "δωρεάν", δε θα πήγαινα και θα ψαχνόμουν για ιδιαίτερα.
Ακριβώς για αυτά τα προβλήματα έγραψα και εγώ πιο πάνω! Ωραία η προφορά και η αίσθηση ότι μαθαίνεις από κάποιον που είναι μέρος της κουλτούρας της γλώσσας που μαθαίνεις, αλλά δεν αρκεί. Είναι πολύ διαφορετικό το "ξέρω μια γλώσσα" από το "ξέρω να την διδάσκω". Και εμείς είμαστε φυσικοί ομιλητές της γλώσσας αλλά πολλά γραμματικά/συντακτικά κτλ φαινόμενα δεν ξέρουμε πως να τα εξηγήσουμε σωστά σε κάποιον που δεν έχει ιδέα και έρχεται από ένα διαφορετικό γλωσσικό σύστημα(όπως δεν ξέρουμε πάντα γιατί χρησιμοποιήσουμε αυτά τα φαινόμενα, απλά έτσι τα έχουμε μάθει).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γοητεύεται κάποιος από τα γερμανικά αλλά τις προάλλες είχα ρωτήσει ντόπιο με επίπεδο σπουδών σε διδακτορικό, γιατί το ρήμα kennen sich και wissen διαφέρουν και δεν είχε ιδέα. Όμως τα χρησιμοποιεί και τα δυο ρήματα τελείως αυθόρμητα εκεί που πρέπει, τελείως μηχανικά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γοητεύεται κάποιος από τα γερμανικά αλλά τις προάλλες είχα ρωτήσει ντόπιο με επίπεδο σπουδών σε διδακτορικό, γιατί το ρήμα kennen sich και wissen διαφέρουν και δεν είχε ιδέα. Όμως τα χρησιμοποιεί και τα δυο ρήματα τελείως αυθόρμητα εκεί που πρέπει, τελείως μηχανικά.


Λέγεται εμπειρική εκμάθηση της γλώσσας. Ένα παιδί όταν μεγαλώνει μαθαίνει την μητρική του γλώσσα ακούγοντας τους άλλους να μιλάνε και στην συνέχεια μιμούμενος τους. Αν το παιδί αυτό δεν διδαχθεί ποτέ γραμματική δεν θα μπορεί να καταλάβει ποτε χρησιμοποιούμε παθητική η ενεργητική φωνή, πότε αόριστο η μέλλοντα, αλλά φυσικά στην ομιλία του θα τα χρησιμοποιεί όλα αυτά σωστά σε πολύ μεγάλο βαθμό καθώς οι λέξεις και φράσεις που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα είναι πολύ λίγες και μπορούν εύκολα να απομνημονευτουν.

Εκεί που έχουν πρόβλημα όσοι γνωρίζουν μια γλώσσα μόνο εμπειρικά είναι όταν προσπαθούν να ξεφύγουν από τις λέξεις της καθημερινότητας και να εκφράσουν πιο πολύπλοκες ιδέες η να χρησιμοποιήσουν λέξεις που δεν ξέρουν πως μετασχηματιζονται σε άλλες φωνές, χρόνους κτλ.

Σε εμένα για παράδειγμα η γνώση της αγγλικής είναι εμπειρική. Πέραν από βασικούς κανόνες γραμματικής δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει τόσα πολλά αγγλικά κείμενα που σπάνια θα κάνω λάθη καθώς έχω απόμνημονευσει τόσα πολλά patterns που αν δω ένα ρήμα σε λάθος χρόνο ας πούμε μπορώ να καταλάβω ότι λαθος χωρίς να ξέρω το γιατί.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Θα μιλήσω καθαρά από προσωπική εμπειρία. Όταν έκανα ισπανικά, σε γνωστή αλυσίδα φροντιστηρίων δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη, φανταστείτε πλήρωνα ύλη Intermedio κι εμείς ξανά κάναμε inicial. Όταν έκανα ιδιαίτερα με καθηγήτρια από την Βενεζουέλα τα ισπανικά μου ανέβηκαν σε ένα πολύ καλό επίπεδο δεδομένου ότι μιλούσαμε μόνο στη ξένη γλώσσα, βέβαια θεωρώ κι εγώ πως φτάνεις στην "κορυφή" όταν έχεις βγάλει την εκάστοτε ξένη φιλολογία... κάνεις μαθήματα γλωσσικού σχεδιασμού/γλωσσολογίας, κάνεις πρακτική διδασκαλίας.. έχεις πολλά πλεονεκτήματα
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Λέγεται εμπειρική εκμάθηση της γλώσσας. Ένα παιδί όταν μεγαλώνει μαθαίνει την μητρική του γλώσσα ακούγοντας τους άλλους να μιλάνε και στην συνέχεια μιμούμενος τους. Αν το παιδί αυτό δεν διδαχθεί ποτέ γραμματική δεν θα μπορεί να καταλάβει ποτε χρησιμοποιούμε παθητική η ενεργητική φωνή, πότε αόριστο η μέλλοντα, αλλά φυσικά στην ομιλία του θα τα χρησιμοποιεί όλα αυτά σωστά σε πολύ μεγάλο βαθμό καθώς οι λέξεις και φράσεις που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα είναι πολύ λίγες και μπορούν εύκολα να απομνημονευτουν.

Εκεί που έχουν πρόβλημα όσοι γνωρίζουν μια γλώσσα μόνο εμπειρικά είναι όταν προσπαθούν να ξεφύγουν από τις λέξεις της καθημερινότητας και να εκφράσουν πιο πολύπλοκες ιδέες η να χρησιμοποιήσουν λέξεις που δεν ξέρουν πως μετασχηματιζονται σε άλλες φωνές, χρόνους κτλ.

Σε εμένα για παράδειγμα η γνώση της αγγλικής είναι εμπειρική. Πέραν από βασικούς κανόνες γραμματικής δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει τόσα πολλά αγγλικά κείμενα που σπάνια θα κάνω λάθη καθώς έχω απόμνημονευσει τόσα πολλά patterns που αν δω ένα ρήμα σε λάθος χρόνο ας πούμε μπορώ να καταλάβω ότι λαθος χωρίς να ξέρω το γιατί.
Συμφωνώ, αν και τα μωρά δεν μιμούνται ακριβώς τους γονείς τους όταν μαθαίνουν την μητρική τους...αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Συμφωνώ, αν και τα μωρά δεν μιμούνται ακριβώς τους γονείς τους όταν μαθαίνουν την μητρική τους...αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.


Ναι, αυτό είναι αλήθεια...αλλά όντως είναι ένα άλλο (γλωσσολογικό) θέμα.... ;)
 

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν έχω μάθει ακόμη δεύτερη ξένη γλώσσα αλλά θα ήθελα να μάθω Ισπανικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top