Σχολή κομμωτικής με απολυτήριο γυμνασίου;

Arrow955

Νεοφερμένος

Η Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Είμαι κάτοχος απολυτηρίου Γυμνασίου και είμαι 23 χρονών. Θα ήθελα να σπουδάσω κομμωτική αλλά λόγο πολλών υποχρεώσεων που έχω δεν μπορώ να ξαναγυρίσω στα θρανία. Γνωρίζω ότι για να μπω στη κομμωτικη μεσω του ΟΑΕΔ πρέπει να βγάλω την 1τη λυκείου ,σε νυχτερινό πλέον εννοείται λόγο ηλικίας και μετά να μπω στη σχολή του ΟΑΕΔ για 2 έτη για το πτυχίο της κομμωτικής. Οπως αναφέρω και πιο πάνω ομως λογο υποχρεώσεν δεν μπορώ να ξαναπάω σχολείο. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξης: Υπάρχει κάποια σχολή στην οποία μπορώ να βγαλω το πτυχίο της κομμωτικής χωρίς να πάω την 1τη τάξη του Λυκείου; Γνωρίζω οτι υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές στιλ Αμάραντος που δεν χρειάζονται κάτι από αυτά. Εκτός από τον Αμάραντο λοιπόν υπάρχει κάποια άλλη σχολή δημόσια ή ιδιωτική που να μπορέσω να πάω χωρίς να χρειαστεί απολυτήριο λυκείου ή την πρώτη τάξη ; Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω από φίλο είναι ότι για να ανοίξεις δικό σου κομμωτήριο μετά θέλει 3 χρόνια ένσημα αν είσαι από ιδιωτική ενώ δεν θέλει καθόλου αν είσαι απο δημόσια.Πολλοί πάνε πάλι στα θρανία και είναι και η συμφέρουσα λύση για αυτά τα επαγγέλματα.Βέβαια αν θες να γίνεις το χρυσό ψαλίδι πας σε ιδιωτική και μάλιστα στο εξωτερικό.Ωστόσο νομίζω ιδιωτικές υπάρχουν σε διάφορα ΙΕΚ(γνώμη μου δεν αξίζουν,απέφυγε τα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Είμαι κάτοχος απολυτηρίου Γυμνασίου και είμαι 23 χρονών. Θα ήθελα να σπουδάσω κομμωτική αλλά λόγο πολλών υποχρεώσεων που έχω δεν μπορώ να ξαναγυρίσω στα θρανία. Γνωρίζω ότι για να μπω στη κομμωτικη μεσω του ΟΑΕΔ πρέπει να βγάλω την 1τη λυκείου ,σε νυχτερινό πλέον εννοείται λόγο ηλικίας και μετά να μπω στη σχολή του ΟΑΕΔ για 2 έτη για το πτυχίο της κομμωτικής. Οπως αναφέρω και πιο πάνω ομως λογο υποχρεώσεν δεν μπορώ να ξαναπάω σχολείο. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξης: Υπάρχει κάποια σχολή στην οποία μπορώ να βγαλω το πτυχίο της κομμωτικής χωρίς να πάω την 1τη τάξη του Λυκείου; Γνωρίζω οτι υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές στιλ Αμάραντος που δεν χρειάζονται κάτι από αυτά. Εκτός από τον Αμάραντο λοιπόν υπάρχει κάποια άλλη σχολή δημόσια ή ιδιωτική που να μπορέσω να πάω χωρίς να χρειαστεί απολυτήριο λυκείου ή την πρώτη τάξη ; Ευχαριστώ πολύ.


Καλημέρα κ εμένα μ ενδιαφέρει η κομμωτική απόφοιτη Λυκείου είμαι αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω αν παίρνουν με απολυτήριο Γυμνασίου(πιθανόν όχι) σε Δημόσιο ΙΕΚ και από Φεβρουάριο σκοπεύω να γραφτώ γιατί για ΟΑΕΔ πέρασα το όριο ηλικίας και στα ιδιωτικά το κόστος καθίσταται απαγορευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos Stavridis

Νεοφερμένος

Ο Christos Stavridis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top