Γιατί να μάθω ιταλικά!

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Λοιπον ξαναγραφω γιατι καπως χαθηκε η απαντηση μου.Ειμαι 30 κ δινω πανελλήνιες του χρονου.Εχω οικογενεια παιδια σκυλια κλπ δουλευω κ μπλα μπλα μπλα.Εχω όμως(πως τον βρισκω δεν ξερω) χρονο για διάβασμα.Εχω ξεκινησει ιδιαιτερα στα μαθηματα της κατεύθυνσης από τον μαρτιο κ την παρασκευη ξεκιναω και ιταλικα.Θα θελα να δωσω στο ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για την ιταλικη φιλολογια.Επιπεδο δεν εχω στη γλωσσα μονο μου αρεσει πολύ.Με την εμπειρια σου κ με το σκεπτικο ότι δεν εχει προφορικα και ακουστικο μπορω να καταφερω ένα επιπεδο β1-β2?Φυσικα με πολλη προσωπικη δουλεια από μερους μου

Ναι, αν έχεις καλό επίπεδο αγγλικών ή ξέρεις επίσης γαλλικά ή ισπανικά, φτάνεις άνετα το Β1 σε ένα χρόνο. Για Β2 θέλει περισσότερη προσπάθεια να βγει σε ένα χρόνο, αλλά αν αφιερωθείς στο διάβασμα και το καλοκαίρι πιστεύω ότι θα φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Εγώ ήξερα μόνο αγγλικά και το μόνο που με "ζόρισε" λίγο ήταν ότι η γραμματική ήταν πιο πολύπλοκη από τα αγγλικά. Άλλοι μπορεί να δυσκολεύονται περισσότερο και άλλοι λιγότερο με μια γλώσσα, εξαρτάται από τον άνθρωπο, αλλά πιστεύω ότι με εντατικό διάβασμα Β1 τουλάχιστον φτάνεις σίγουρα.
Πάντως πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι θες ιταλική φιλολογία από τη στιγμή που δεν ξέρεις καν τη γλώσσα? :P Δεν θα σε απογοητεύσει σίγουρα, ίσως μετά να θες ακόμα πιο πολύ να περάσεις στη σχολή, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παντα ηθελα να περασω φιλολογια και εκτος της ελληνικης μου αρεσαν η ισπανικη και η ιταλικη.Θα ηθελα να παρω το ειδικο μαθημα σε περιπτωση που δεν περασω στην ελληνικη.Παντως σιγουρα μου αρεσουν πολύ αυτές οι δυο γλωσσες κ παντα ηθελα να τις μαθω.Τα ιταλικα όμως περισσοτερα.Θα προσπαθήσω παρα πολύ για να φτασω στο επιπεδο.Κυριως θελω να σπουδασω κατι για μενα μιας κ το εχω μεγαλο απωθημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον ξαναγραφω γιατι καπως χαθηκε η απαντηση μου.Ειμαι 30 κ δινω πανελλήνιες του χρονου.Εχω οικογενεια παιδια σκυλια κλπ δουλευω κ μπλα μπλα μπλα.Εχω όμως(πως τον βρισκω δεν ξερω) χρονο για διάβασμα.Εχω ξεκινησει ιδιαιτερα στα μαθηματα της κατεύθυνσης από τον μαρτιο κ την παρασκευη ξεκιναω και ιταλικα.Θα θελα να δωσω στο ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για την ιταλικη φιλολογια.Επιπεδο δεν εχω στη γλωσσα μονο μου αρεσει πολύ.Με την εμπειρια σου κ με το σκεπτικο ότι δεν εχει προφορικα και ακουστικο μπορω να καταφερω ένα επιπεδο β1-β2?Φυσικα με πολλη προσωπικη δουλεια από μερους μου
Κοίταξε να δεις, ακόμη κι αν καταφέρεις να περάσεις Ιταλική Φιλολογία -χωρίς να είμαι 100% σίγουρος- τα μαθήματα γίνονται ως επί το πλείστον στα ιταλικά, που σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις πολύ καλή, όχι μόνο για να γράψεις πάνω από τη βάση στα ιταλικά, αλλά και για να εξασκηθείς στο προφορικό και στο ακουστικό μέρος της γλώσσας. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Η απόφαση δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αγγλικα δεν εχω πολύ καλο επιπεδο γαλλικα όμως εχω κανει πεντε χρονια.

Κοίταξε να δεις, ακόμη κι αν καταφέρεις να περάσεις Ιταλική Φιλολογία -χωρίς να είμαι 100% σίγουρος- τα μαθήματα γίνονται ως επί το πλείστον στα ιταλικά, που σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις πολύ καλή, όχι μόνο για να γράψεις πάνω από τη βάση στα ιταλικά, αλλά και για να εξασκηθείς στο προφορικό και στο ακουστικό μέρος της γλώσσας. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Η απόφαση δική σου.

Ευχαριστω πολύ για την απαντηση.Ναι το γνωρίζω αυτό και είμαι διατεθιμενη να κατσω να τα μαθω ισως κ έναν ακομη χρονο εξω από την σχολη.Εχω την εντυπωση όμως πως στα ιταλικα στο πανεπιστημιο ο πρωτος χρονος εκτος καποιων μαθηματων είναι στα ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Απίστευτο αλλά εδώ λέει οτι είναι η τέταρτη διδασκόμενη ξένη γλώσσα στον κοσμο....
https://www.mosalingua.com/en/most-studied-languages-in-the-world/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top