Η τέχνη και το χρήμα

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ας ξεκινήσουμε για παράδειγμα από τις δισκογραφικές εταιρίες. Για μένα ο μόνος λόγος ύπαρξης (δηλαδή ο μόνος λόγος που δικαιολογεί την ύπαρξη μιας τέτοιας εταιρίας) είναι η διάδοση της τέχνης. Το ίδιο ισχύει και με τον εκδοτικό οίκο που παίζουν αρκετά παιχνίδια αντίστοιχα και ανάλογα (ένα σωρό χρήματα για το πρώτο σου βιβλίο, προώθηση (και διαφήμιση) μόνο των εμπορικών βιβλίων, συμμετοχή στη διαδικασία πλύσης εγκεφάλου μέσω ΜΜΕ για συγκεκριμένες εκφάνσεις της τέχνης ( ; ) από την εταιρία που έχει αναλάβει τη διάδοσή της.

Σε αυτό το σημείο τίθεται το θέμα εμπορευματοποίησης της τέχνης. Κατά τη γνώμη μου η (οποιασδήποτε μορφής) τέχνη δεν πρέπει να εμπορευματοποιείται. Οποιαδήποτε τέχνη κατά παραγγελία, δηλαδή τέχνη που γίνεται με σκοπό (απώτερο ή μη) να αποφέρει κέρδος είναι λειψή. Της λείπει κάτι από τη λάμψη, κάτι από την έμπνευση, κάτι από τη δημιουργία, κάτι από το μήνυμα, κάτι από την αλήθεια, κάτι από το συναίσθημα κάτι από τη μαγεία που συνοδεύει ένα ειλικρινές δημιούργημα ένος συνειδητοποιημένου δημιουργού, εκφραστή τέχνης. Προσοχή, δεν εννοώ ότι όλοι το κάνουν ΜΟΝΟ για τα λεφτά, ή ότι οι δημιουργίες τους είναι τόσο υποδεέστερες απλά πιστεύω ότι είναι τουλάχιστον ένα κλικ πιο κάτω.

Εδώ εγείρονται κάποια σημαντικά ζητήματα προς συζήτηση.

α) Ο δημιουργός με συνθήκες ζωής καλύτερες, δε θα μπορεί πιο άνετα να υπηρετήσει την τέχνη;

Απάντηση: Ναι και οχι. Σίγουρα θα έχει περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με την τέχνη όμως αυτό δεν μας εξασφαλίζει "καλύτερη" τέχνη. (όταν μιλάω για καλύτερη τέχνη δεν εννοώ βαθμολογία εννοώ ειλικρινής πηγιαία και μαγική προσωπική έκφραση) Στο παρελθόν άνθρωποι υπό δύσκολες συνθήκες ζωής και σε (ενδεχομένως) πιο δύσκολες πολιτικοοικονομικές περιόδους μας έχουν δώσει δημιουργίες που μας αγγίζουν μέχρι σήμερα και που έμειναν στην ιστορία (έστω και με μετά θάνατον αναγνώριση).

Σε κάθε περίπτωση το να ζει από την τέχνη του και μόνο από αυτή θα συμβάλλει με μαθηματική βεβαιότητα (αργά ή γρήγορα) στην σταδιακή αλλοτρίωση της τέχνης του.

β) Μια εταιρία με κεφάλαιο δεν θα μπορούσε να βοηθήσει ούτως ώστε η τέχνη να φτάσει σε όλους;

Σαφώς και θα μπορούσε.

Αν κάποιος πλούσιος είναι ευαισθητοποιημένος σε ζητήματα τέχνης η ενίσχυση από αυτόν είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη αν και μόνο αν ότι χρήματα ζητήσει είναι για το κόστος (του cd, του βιβλίου, της διανομής κτλ) και ΔΕΝ βγάλει κέρδος από δουλειά άλλου (όπως είπε και ο noiR).

γ)Μπορεί το internet να βοηθήσει στη διάδοση της τέχνης;

Το internet είναι μια ταχύτατα ανερχόμενη μορφή διάδοσης τέχνης και καλό θα ήταν σαν Ελλάδα να τη στηρίξουμε. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Λοιπόν...
Εγώ πιστεύω πως οι δισκογραφικές, οι εκδοτικοί οίκοι κλπ είναι σίγουρα κοράκια. Περιμένουν μόνο το χρήμα από τον καλλιτέχνη. Μερικές φορές και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες βγάζουν πχ δίσκους με κανένα νόημα ύπαρξης και χωρίς έμπνευση λόγω πίεσης της εταιρίας. Συμφωνώ ότι οποιαδήποτε μορφή τέχνης δεν μπορεί να βγάζει κάτι πραγματικά καλλιτεχνικό και αληθινό όταν έχει απώτερο σκοπό το χρήμα. Όμως σε αυτό δεν φταίνε μόνο οι εταιρίες αλλά και οι καλλιτέχνες πολλές φορές. Όσο για τα ερωτήματα που έθεσες...

α)Πιστεύω πως ένας καλλιτέχνης, αν έχει έμπνευση να δημιουργήσει, δεν τον εμποδίζουν οι συνθήκες ζωής του (εκτός κι αν είναι πολύ ακραίες περιπτώσεις, οπότε το δέχομαι) Όπως λες κι εσύ, άνθρωποι με πολλές δυσκολίες στο παρελθόν, μας έδωσαν διαχρονικά έργα.
Τώρα το αν θα ζει από την τέχνη του... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το πετύχει αυτό χωρίς να επηρρεάσει το έργο του. Αλλιώς βλέπεις μια καλλιτεχνική δημιουργία όταν πρόκειται να την κάνεις για βιοποριστικούς λόγους και αλλιώς όταν το κάνεις πολύ απλά λόγω έμπνευσης.

β)Φυσικά θα ήταν ευπρόσδεκτη μια τέτοια κίνηση, αλλά ποιος δεν θέλει κέρδος; Είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο...

γ) Όσο για το internet πιστεύω βοηθάει στην διάδοση της τέχνης. Είναι πολύ σημαντικό που είναι ελεύθερο και σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν υπήρχαν οι δισκογραφικές και οι λοιπές εταιρίες, νομίζω θα ήταν τελείως ελεύθερα τα πράγματα. Για φαντάσου να μπαίνεις στο site μιας μπάντας και να κατεβάζεις ολόκληρο το καινούργιο album της σε 320 kbps ποιότητα πχ. :P

Από την άλλη, βλέπουμε ότι με τέτοιες εταιρίες, η τέχνη διαδίδεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δυστυχώς όμως προωθούν σκουπίδια. Εν πάσει περιπτώσει, πιστεύω πως πρέπει να γίνεται σωστή προώθηση από τις εταιρίες και το κόστος ήταν μικρότερο.
Το αν η τέχνη είναι προϊον, είναι μεγάλη κουβέντα, είναι μεγάλο θέμα και ήδη έχω κάνει περι το 1 km post :redface: οπότε σταματάω τις ασυναρτησίες μου εδώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και κάτι άλλο.Πλέον σχεδόν τα πάντα έχουν σκοπό το χρήμα;) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω.

Τα πραγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Καταρχάς ειναι λάθος να πιστευουμαι οτι ειναι λαθος που οι εταιριες βγαζουν κερδος. Καταρχάς μια ιδανική εταιρία είναι αυτη που ειναι αφοσιωμένη στην εύρεση και προώθεση της τεχνης. Αυτό σημαίνει οτι οι εργαζώμενοι της εταιριας ειναι αφωσιωμένη μόνο σε αυτό. Αν επρεπε να σκεφτουν και το πως θα ζησουν, το αποτελεσμα για εμενα θα ηταν χειροτερο απο το σημερινο.

Το ιδιο ισχυει και για τους δημιουργους. Πιστευται ενας δημιουργος θα ειναι πιο αποδοτικός αν ζει σε ενα διαμέρισμα 80τμ στην πιο χαλια περιοχη της αθηνας και να εχει να ακουει καθε μερα ολων των ιδων τους ηχορυπαντες (υπάρχει τέτοια λέξη; :worry:).
Και στην τελική αν δεν βγαζει ενα αξιολογο πόσο για την τεχνη που μας δινει τότε ποια θα ειναι η αμοιβη του;

Εγώ ειμαι (σχεδον) σίγορους οτι αν δεν υπηρχε πειρατεια οι τιμες θα ηταν πολυ χαμηλοτερες στο καταναλωτή. Η πειρατεια εμποδιζει τις εταιριες να αποκτησουν μεταξυ τους ανταγωνιστηκες σχεσεις.

Τελος το internet αυτη την στιγμη ειναι ετοιμο να βοηθησει την τεχνη (π.χ. itunes) αλλά δυστυχως ο καταναλωτης δεν ειναι διαθέσιμος να πληρωσει για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τελος το internet αυτη την στιγμη ειναι ετοιμο να βοηθησει την τεχνη (π.χ. itunes) αλλά δυστυχως ο καταναλωτης δεν ειναι διαθέσιμος να πληρωσει για αυτό.

Δε θα πλήρωνα ποτέ αέρα κοπανιστό...
Αν έπρεπε να χρεωθώ για την μουσική έστω και ελάχιστα, θα επέλεγα να αγοράσω το cd ακόμα κι αν έπρεπε να πλρώσω τα 3πλάσια ή τα 4πλάσια...
Στο κάτω-κάτω η αγορά σου πρέπει να έχει και υλική υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Δε θα πλήρωνα ποτέ αέρα κοπανιστό...
Αν έπρεπε να χρεωθώ για την μουσική έστω και ελάχιστα, θα επέλεγα να αγοράσω το cd ακόμα κι αν έπρεπε να πλρώσω τα 3πλάσια ή τα 4πλάσια...
Στο κάτω-κάτω η αγορά σου πρέπει να έχει και υλική υπόσταση.
Μα η τεχνή απο μόνη της δεν έχει υλική- υπόσταση. Δηλάδη αν δεν υπάρχαν εισιτιρια και να εμπενες σε μια συναυλια επρεπε απλως να δωσεις 50Ε σε εναν δεν πηγαινες σε συναυλιες;

Τεχνή δεν ειναι κατι υλικό. Οταν αγοραζουμε τεχνη δεν αγοραζουμε κατι υλικο αγαθο αλλα κατι πνευματικο, και πολλες φορες κοστιζει λιγακι παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μάλλον δεν κατάλαβες, το περιορίζω μόνο στα cd μουσικής.
Η αίσθηση του cd με ό,τι περιλαμβάνει αυτό (εξώφυλλο, booklet κλπ) δεν συγκρίνεται με το να αγοράσεις ένα album από το net
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:

Εγώ ειμαι (σχεδον) σίγορους οτι αν δεν υπηρχε πειρατεια οι τιμες θα ηταν πολυ χαμηλοτερες στο καταναλωτή. Η πειρατεια εμποδιζει τις εταιριες να αποκτησουν μεταξυ τους ανταγωνιστηκες σχεσεις.

Μα άμα η εταιρεία που πουλάει το προϊόν το έχει σε τόοσο υψηλή τιμή,λογικό είναι να υπάρχει πειρατεία.;) Καλύτερα θα ήταν να χαμηλώσουν τις τιμές.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Μα άμα η εταιρεία που πουλάει το προϊόν το έχει σε τόοσο υψηλή τιμή,λογικό είναι να υπάρχει πειρατεία.;) Καλύτερα θα ήταν να χαμηλώσουν τις τιμές.:hmm:
Μα συνεχισουν να υπαρχουν p2p ακομη και αν τα cd κανουν 10Ε. :)
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Μάλλον δεν κατάλαβες, το περιορίζω μόνο στα cd μουσικής.
Η αίσθηση του cd με ό,τι περιλαμβάνει αυτό (εξώφυλλο, booklet κλπ) δεν συγκρίνεται με το να αγοράσεις ένα album από το net
Α οκ... ξερεις εχω καποια booklet και εξωφυλλα απο διαφορα αυθεντικα μου cd θελεις να στα πουλησω; :P (πλακα κανω)

Περα απο την πλακα. Απο την στιγμη που η τιμη ειναι πολυ φτηνοτερη πιστευω για καποιον που δεν νοιαζεται τοσο για το υλικο μερος της μουσικης οτι αξιζει. Π.χ. καποτε εμενα με ενοιαζε, ομως απο την στιγμη που την μουσικη μου την ακουω μονο μεσω ψυφιακων μεσων καταλαβα οτι δεν αξιζει τοσο τον κοπο. :)

Τεσπα. Εγω ποτε δεν αγορασα cd για τα εξωφυλλα κτλ. Και ποτε δεν σκεφτηκα Α εχει πλουσιο booklet Α αξιζει τα 30Ε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Α οκ... ξερεις εχω καποια booklet και εξωφυλλα απο διαφορα αυθεντικα μου cd θελεις να στα πουλησω; :P (πλακα κανω)

Περα απο την πλακα. Απο την στιγμη που η τιμη ειναι πολυ φτηνοτερη πιστευω για καποιον που δεν νοιαζεται τοσο για το υλικο μερος της μουσικης οτι αξιζει. Π.χ. καποτε εμενα με ενοιαζε, ομως απο την στιγμη που την μουσικη μου την ακουω μονο μεσω ψυφιακων μεσων καταλαβα οτι δεν αξιζει τοσο τον κοπο. :)

Τεσπα. Εγω ποτε δεν αγορασα cd για τα εξωφυλλα κτλ. Και ποτε δεν σκεφτηκα Α εχει πλουσιο booklet Α αξιζει τα 30Ε :)

οκ μάλλον εγώ πρέπει να έχω κόλλημα με τα αυθεντικά cd :redface:
Το αναγνωρίζω αυτό :P
Και δεν τα αγοράσω για να ενισχύσω τους ήδη πάμπλουτους καλλιτέχνες που ακούω αλλά γιατί έχω κόλλημα όπως είπα :P
Πάντως, όχι και 30Ε... υπάρχουν καινούριες κυκλοφορίες στα 15-16Ε όπως και κλασσικά albums σε πολύ χαμηλές τιμές (7-10Ε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Και δεν τα αγοράσω για να ενισχύσω τους ήδη πάμπλουτους καλλιτέχνες που ακούω αλλά γιατί έχω κόλλημα όπως είπα :P

Σωστό αυτό που είπες,γιατί να πλουτίσω τους καλλιτέχνες?Όπως είπα και πριν αν κατεβάσουν τις τιμές κάτι θα γίνει.Γιατί μ'αυτό τον τρόπο(το να έχουν ακριβά τα cd) είναι σα να προκαλούν την πειρατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Σωστό αυτό που είπες,γιατί να πλουτίσω τους καλλιτέχνες?Όπως είπα και πριν αν κατεβάσουν τις τιμές κάτι θα γίνει.Γιατί μ'αυτό τον τρόπο(το να έχουν ακριβά τα cd) είναι σα να προκαλούν την πειρατεία.
Γιατι αυτη ειναι η αμοιβη, στην σημερινη εποχη, του να φιαχνεις κατι καλο :)

Ακομη μπορεις να το δεις και ως το μπραβο που εφτιαξε καποιος κατι πολυ καλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατι αυτη ειναι η αμοιβη, στην σημερινη εποχη, του να φιαχνεις κατι καλο :)

Ακομη μπορεις να το δεις και ως το μπραβο που εφτιαξε καποιος κατι πολυ καλο :)
Το μπράβο μπορώ να του το πω και στέλνοντας του ένα μπουκέτο αγριομολόχες, δε χρειάζεται να του αγοράσω το overpriced CD του από την αδηφάγα εταιρία του..
Μολαταύτα έχεις ένα κάποιο δίκιο (μικρό όμως)... όσον αφορά την αμοιβή του καλλιτέχνη....
Τι να φάει κι αυτός ο κακομοίρης... ψωμολυσσάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν πιστευεις οτι ειναι overpriced τοτε πολυ απλα μην το παρεις. Δεν εχει νοημα να αγοραζεις κατι που δεν αξιζει τα λεφτα του. Αν πεσει η τιμη του τοτε το ξανα σκεφτεσαι.
Απλως εγω αναγνωριζω και το εργο τις δισκογραφικης εταιριες που πολυ συχνα δινει λεφτα στους καλλιτεχνες να πανε σε "καλλιτερο" στουντιο. Ετσι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες στην επομενη προσπαθεια να εχουμε περισσοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν πιστευεις οτι ειναι overpriced τοτε πολυ απλα μην το παρεις. Δεν εχει νοημα να αγοραζεις κατι που δεν αξιζει τα λεφτα του. Αν πεσει η τιμη του τοτε το ξανα σκεφτεσαι.
Εννοείται ότι δε θα το αγοράσω! Γιατί νομίζεις ότι γίνεται τέτοιος χαμός με την πειρατεία της μουσικής; Δεν είναι (μόνο) επειδή είμαστε γύφτοι, αλλά και επειδή ένα καινούριο CD έχει καταντήσει να κοστίζει τόσα ευρώ όσα και τα λεπτά της μουσικής που περιέχει...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απλως εγω αναγνωριζω και το εργο τις δισκογραφικης εταιριες που πολυ συχνα δινει λεφτα στους καλλιτεχνες να πανε σε "καλλιτερο" στουντιο. Ετσι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες στην επομενη προσπαθεια να εχουμε περισσοτερα
Το έργο της δισκογραφικής είναι να παράγει χρήματα. Τελεία. Για αυτό το λόγο ιδρύθηκε και αυτή τη λειτουργία επιτελεί, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Ο,τιδήποτε άλλο (όπως ας πούμε να πετάει και ένα κόκκαλο στον καλλιτέχνη για να μη γαβγίζει) είναι απλά παρενέργεια.
Διαφωνείς με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ ειμαι (σχεδον) σίγορους οτι αν δεν υπηρχε πειρατεια οι τιμες θα ηταν πολυ χαμηλοτερες στο καταναλωτή. Η πειρατεια εμποδιζει τις εταιριες να αποκτησουν μεταξυ τους ανταγωνιστηκες σχεσεις.

Τελος το internet αυτη την στιγμη ειναι ετοιμο να βοηθησει την τεχνη (π.χ. itunes) αλλά δυστυχως ο καταναλωτης δεν ειναι διαθέσιμος να πληρωσει για αυτό.
Εγώ είδα ότι από τη στιγμή που βγήκαν τα πειρατικά cd, οι εταιρίες έριξαν τις τιμές, έβαλαν καλύτερη συσκευασία, έβαλαν κι ένα dvd δώρο.Αυτό δείχνει ότι μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές καιρό τώρα αλλά ηιατί να το κάνουν όταν έβγαζαν τεράστια κέρδη.Το έκαναν όταν αναγκάστηκαν.Και πάλι κέρδη έχουν.
Μα το θέμα είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για να έχει πρόσβαση στην τέχνη?Νομίζω ότι το νόημα του αρχικού post του emu ήταν αυτό.Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Εννοείται ότι δε θα το αγοράσω! Γιατί νομίζεις ότι γίνεται τέτοιος χαμός με την πειρατεία της μουσικής; Δεν είναι (μόνο) επειδή είμαστε γύφτοι, αλλά και επειδή ένα καινούριο CD έχει καταντήσει να κοστίζει τόσα ευρώ όσα και τα λεπτά της μουσικής που περιέχει...


Το έργο της δισκογραφικής είναι να παράγει χρήματα. Τελεία. Για αυτό το λόγο ιδρύθηκε και αυτή τη λειτουργία επιτελεί, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Ο,τιδήποτε άλλο (όπως ας πούμε να πετάει και ένα κόκκαλο στον καλλιτέχνη για να μη γαβγίζει) είναι απλά παρενέργεια.
Διαφωνείς με αυτό;
Εγώ πάντως συμφωνώ.Το single είναι κλασσικό παράδειγμα 1euro/1λεπτό.Τα περισσότερα λεφτά πάνε στον μεσάζοντα (εταιρία) και αυτά είναι που πρέπει να μειωθούν.Οι καλλιτέχνες εξαρτώνται από τις εταιρίες ενώ θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο.Αλλά πώς να γίνει το αντίθετο όταν ο καλλιτέχνης είναι και ο ίδιος δημιούργημα της εταιρίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Μερικα cd(συσκευασιες) μπορουν να αποκτησουν και συλλεκτικη αξια.Φυσικα δεν εννοω το νεο cd της Πεγκυς Ζηνας μιας και του χρονου θα ωγαλει καινουργιο:P.Ομως ενα cd των Zeppelin....νταξει λεω να τα αγορασω κιας εχω ολα τα μπ3.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μα το θέμα είναι γιατί κάποιος να πληρώνει για να έχει πρόσβαση στην τέχνη?Νομίζω ότι το νόημα του αρχικού post του emu ήταν αυτό.Γιατί ο καλλιτέχνης να κάνει τέχνη και να περιμένει να βγάλει χρήματα από αυτή?Υποτίθεται ότι κάνει τέχνη γιατί έχει κάτι να πει και η αμοβή του είναι να ακούσουν αυτό που έχει να πει όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Ακριβώς. Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place; Αυτό θέλω να θίξω και όχι το αν είναι ακριβό το cd ή όχι.. Μιλάω για τέχνη για την τέχνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Γιατί να μπλέκονται μεσάζοντες in the first place;

Γιατί η τέχνη είναι ακριβή....

φαύλος κύκλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μα εγώ τη ρίζα του προβλήματος θέλω να δω, όχι να κάνω φαύλο κύκλο στην επιφάνειά του.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top