Είναι ηθικά σωστό το τρίτο πρόσωπο σε ένα ερωτικό τρίγωνο να ενημερώσει τον απατημένο

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Όχι ότι δικαιολογώ τον φίλο σου,σε καμία περίπτωση,αλλά η προσωπική μου γνώμη είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις περισσότερο φταίει ο "παίζω σε διπλό ταμπλώ",δηλαδή η "Νάντια" στην περίπτωσή μας.

Στο κάτω κάτω ρε παιδιά εμένα αν με κεράτωνε η κοπέλα μου με κάποιον,την κοπέλα μου θα σιχαινόμουν πρώτα και μετά τον άλλον!Έλεος!

Απαράδεκτος ο φίλος σου,10 φορές απαράδεκτη η "Νάντια" όμως!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για εμενα απαραδεκτη ειναι μονο η κοπελα.
Απο την στιγμη που αυτη δεν σεβεται τον αντρα της και τον γαμο τους, γιατι να το κανει καποιος τελειως τριτος στο ολο θεμα;
Οσο κυνικος και αν ακουγομαι προσωπικα ετσι το βλεπω το θεμα.
Εαν ο φιλος σου ηταν φιλος του ζευγαριου και του αντρα της κοπελας τοτε αλλαζει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Απο την στιγμη που αυτη δεν σεβεται τον αντρα της και τον γαμο τους, γιατι να το κανει καποιος τελειως τριτος στο ολο θεμα;

Exactly my point!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για εμενα απαραδεκτη ειναι μονο η κοπελα.
Απο την στιγμη που αυτη δεν σεβεται τον αντρα της και τον γαμο τους, γιατι να το κανει καποιος τελειως τριτος στο ολο θεμα;
Οσο κυνικος και αν ακουγομαι προσωπικα ετσι το βλεπω το θεμα.
Εαν ο φιλος σου ηταν φιλος του ζευγαριου και του αντρα της κοπελας τοτε αλλαζει το θεμα.

Μισό λεπτάκι βρε Μάριε, κανείς δεν τον κατηγόρησε γιατί κοιμήθηκε με την κοπέλα.Όμως το να το παίζει μετά ηθικολόγος, να νοιώθει "τύψεις" και να θέλει να προειδοποιήσει τον σύζυγο για το τι γυναίκα έχει, είναι το λιγότερο υποκρισία:mad::mad::mad::mad:
Η ηθική δεν είναι επιλεκτική, σήμερα το θεωρούμε σωστό κι αύριο λάθος.
Δεν είπε κανείς πως χρώσταγε κάτι στον σύζυγο για να τον σεβαστεί, φυσικά πρώτη η κοπέλα έπρεπε να σεβαστεί τον γάμο της.Όμως εφόσον αρχικά το βρισκε οκ να κοιμηθεί με μια παντρεμένη, τώρα τι προσπαθεί να πετύχει;;;;
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι θα κερδίσει;Θα σβηστεί ή θα μετριαστεί η πράξη του;Θα γλιτώσει τάχα κάποιον άγνωστο απο μια μαιτρέσα;Και ποιος εγγυάται πως κι εκείνη το έχει ξανακάνει ή δεν το μετάνοιωσε πραγματικά(αμφιβάλλω, αλλά υποθετικά μιλάμε);Κι ακόμη παραπέρα αν δεν το μετάνοιωνε και του ζήταγε να συνεχίσουν εκείνος τι θα έκανε;Κατά πάσα πιθανότητα θα συνέχιζε και μετά όταν διακοπτόταν η σχέση θα ξεκίναγε να νοιώθει τύψεις.
Πλιζζζζζζ η "αμαρτία" είναι πολύ γλυκιά όσο την ζεις, μόλις τελειώνει ξεκινούν οι τύψεις(του κ@λου) και οι μετάνοιες.Αυτός που πραγματικά το θεωρεί λάθος το ξέρει απο πριν και δεν περιμένει τον επίλογο για να κάνει τον απολογισμό.


Επίσης με τρομάζει που τόσο αβίαστα είναι ο νεαρός έτοιμος να βάλει λόγια σε ένα αντρόγυνο.Και λέω να βάλει λόγια γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων ακόμη κι όταν δεν υπάρχουν παιδιά πρέπει να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να χωρίσει ένα ζευγάρι και μια ξεπέτα δεν αρκεί, εκτός αν αποδείξει πως η κυρία το έχει κάνει χόμπι.Αλλά επειδή πολύ δύσκολα θα αποδείξει κάτι τέτοιο το πιο πιθανό σενάριο είναι να τα ξεράσει στον σύζυγο,να σκοτωθεί αυτός με την γυναίκα του, να ισχυριστεί η γυναίκα ότι ο νεαρός της την πέφτει αλλά τίποτα δεν συνέβη αναμεταξύ τους, να χάσει την δουλειά του και την αξιοπιστία* του.Διότι α)την ρουφιανιά πολύ αγάπησαν τον ρουφιάνο κανείς και β)μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια.


*αν και κάποιος που πρώτα πηδ@ει του αλλουνού την γυναίκα και μετά σπεύδει να τον προειδοποιήσει για το ποιόν της δεν είναι εξ ορισμού αξιόπιστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά καταρχήν παρανοήσατε κάποια πράγματα. Πρώτον δεν είναι φίλος μου-είναι κολλητός φίλος κολλητού μου φίλου όπως διευκρίνησα και στο πρώτο πόστ. Δεύτερον και βασικότερο δεν την έπεσε αυτός στη Νάντια ΑΛΛΑ η Νάντια σε αυτόν. ;) Θα πείτε ναι αλλά αυτό δεν τον καθιστά λιγότερο ένοχο. Δεν αντιλέγω-έχει τις ευθύνες του που πήγε με παντρεμένη γυναίκα ενώ το ήξερε ότι ήταν, αλλά (και οι άντρες καταλαβαίνουν καλύτερα) υπάρχει άτομο που να του δώθηκε [το μου.. στο πιάτο και κάθησε απλά να το κοιτάει και όχι να το "φάει"; ;)] (για να το πώ λαικά)

Προσωπικά πιστεύω ότι το σωστό θα ήταν να το πεί στο σύζηγο. Ελάτε όλοι στη θέση του. Δε θα θέλατε να το ξέρατε αν είχατε μια τέτοια γυναίκα;Υπάρχει άτομο που θα προτιμούσε να μείνει στην άγνοια και το σκοτάδι; Άσχετα αν θέλει να το πεί επειδή είναι εγωιστής οπως κάποιοι υποστίρηξαν πάλι το αποτέλεσμα μετράει και όχι γιατί οδηγηθήκαμε σε αυτό. Ο απατημένος σύζηγος ΠΡΕΠΕΙ να ξέρει το ποιόν της γυναίκας του. Γιατί ως γνωστόν <<μια φορά που.... πάντα που....>> Αν ήμουν στη θεση του Γιώργου, δε ξέρω αν θα είχα τα κότσια (Dark_Kronos καλη ώρα) να τον αντικρίσω στα μάτια και να του το πώ, αλλά θα το προσπαθούσα με όλες μου τις δυνάμεις. Θα έφερνα στη θέση του τον εαυτό μου και αυτό πιστεύω θα προωθούσε τα πράγματα προς τη σωστή κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΠΓιατί ως γνωστόν <<μια φορά που.... πάντα που....>>

και εδώ ακριβώς κάνεις το λάθος, που καταρρίπτει την άποψή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
και εδώ ακριβώς κάνεις το λάθος, που καταρρίπτει την άποψή σου.

Σεβαστή η άποψή σου. Ποιά είναι λάθος και ποιά σωστή ας κριθεί από τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να πώ κάτι; άν δεν αντέχεις ή έχεις τύψεις για την απάτη που έκανες μην το κάνεις, δεν ειναι σωστό να πηγαίνεις με κάποια και επιδή νοιώθεις άσχημα να προδώσεις την κοπέλα, δεν δικαιολογώ την πράξη της γυναίκας ήταν τελείως χαζή να αποτήσεις τον σύντροφο, στο κάτω-κάτω χώρισέ τον άν δεν σου κάνει κούκου μαζί του. και οι δύο για μένα ειναι αδικαιολόγιτοι:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω-έχει τις ευθύνες του που πήγε με παντρεμένη γυναίκα ενώ το ήξερε ότι ήταν, αλλά (και οι άντρες καταλαβαίνουν καλύτερα) υπάρχει άτομο που να του δώθηκε [το μου.. στο πιάτο και κάθησε απλά να το κοιτάει και όχι να το "φάει"; ;)] (για να το πώ λαικά)

Γιατί ως γνωστόν <<μια φορά που.... πάντα που....>>

Πόσα στερεότυπα θα διαβάσω σε ένα μόνο μήνυμα;;;:/::/::/::(:(:(
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να δικαιολογείς μια σκέψη που το μόνο που δείχνει είναι πως η ανωριμότητα του φίλου-γνωστού σου χτυπάει κόκκινο.
Και για να στο αντιστρέψω κι η γυναίκα που προφανώς είναι μεγαλύτερη του θα ήταν πολύ ηλίθια αν μπορούσε να πάρει το πιπίνι και δεν το έκανε κι αυτός μια χαρά στο πιάτο της το έδωσε.
Ήθελε αυτός ήθελε κι αυτή έγινε τελείωσε.
Τι ψάχνει απο κει και πέρα;Να υπερασπίσει την τιμή του συζύγου;
Και πως ακριβώς θα τον κοιτάξει στα μάτια και θα του πει τι;Πως θα ξεκινήσει την κουβέντα;
Με αυτά που διαβάζω τελικά εύχομαι να μιλήσει ο γνωστός σου κι αντί για την ηθική ικανοποίηση και την ευγνωμοσύνη του απατημένου που ματαίως πιστεύει πως θα εισπράξει, να καταλάβει ποια θα είναι η πικρή αλήθεια(εκδοχή που περιγράφω πιο πάνω).Ήμαρτον η ζωή δεν είναι τηλεοπτικό σενάριο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σεβαστή η άποψή σου. Ποιά είναι λάθος και ποιά σωστή ας κριθεί από τον κόσμο.

έχει κριθεί ήδη.

σόρρυ φίλε, αλλά τέτοιου είδους γενικεύσεις, είναι παντελώς άτοπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μανια, φαντάσου έναν άντρα που σου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά αλλά είσαι παντρεμένη γυναίκα. Αυτός ο μορφονιός στη πέφτει με τη καυτή κορμάρα του. Δε σε βλέπει κανείς και είστε μόνοι...

Δε λέω ότι θα πέσεις στην αγκαλιά του προς Θεού-δε σε ξέρω καν για να έχω το δικαίωμα να πώ κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι ο πειρασμός θα είναι πολύ μεγάλος. Και ως γνωστόν δεν είναι όλοι άγιοι για να κάνουν μια προσευχή και να διώξουν τα "δαιμόνια". Ο άνθρωπος είναι ευάλωτος και μπορεί να λυγίσει... Επομένως ναι μεν λέμε στη θεωρία "αν έχεις τύψεις μην το κάνεις καν" αλλά στη πράξη πολλά άτομα θα λύγιζαν μπρός στο "πειρασμό" και μετά θα ένιωθαν άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να πάει , να το πει, και να φάει το ξύλο της αρκούδας.:P[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Και για να στο αντιστρέψω κι η γυναίκα που προφανώς είναι μεγαλύτερη του θα ήταν πολύ ηλίθια αν μπορούσε να πάρει το πιπίνι και δεν το έκανε κι αυτός μια χαρά στο πιάτο της το έδωσε.
Ήθελε αυτός ήθελε κι αυτή έγινε τελείωσε.

Ξεχνάς το βασικότερο. Ότι αυτός ήταν ελεύθερος και αυτή παντρεμένη. ;)

Κατά την άποψή μου μεγαλύτερη ανωριμότητα έδειξε η γυναίκα και όχι το "πιπίνι". Έτσι απλά ξεχνάς το γάμο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Ψιτ φιλος, εσυ με τα κερατα, το πηρα το γυναικακι σου κι εγω"!
Προσφερομαι για τηλεοπτικη καλυψη του γεγονοτος :hehe:

(Στο σημειο αυτο νιωθω την αναγκη να πω "ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ!" γι'αυτα περι κρισης του κοινου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Να πάει , να το πει, και να φάει το ξύλο της αρκούδας.:P

Απότι ξέρω είναι ένα πολύ ντερέκι άτομο ο Γιώργος, πρώην ΟΥΚας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα γινει και κερατας και δαρμενος ο αλλος..Κριμα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θα γινει και κερατας και δαρμενος ο αλλος..Κριμα :'(

Άμα ο φίλος σου σου είχε φορέσει κέρατο, θα ήθελες να το ξέρεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Με το χέρι στη καρδιά-Απλά τα πράγματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε θα ηθελα να μου το πει η πηδηχτουλα παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μανια, φαντάσου έναν άντρα που σου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά αλλά είσαι παντρεμένη γυναίκα. Αυτός ο μορφονιός στη πέφτει με τη καυτή κορμάρα του. Δε σε βλέπει κανείς και είστε μόνοι...

Δε λέω ότι θα πέσεις στην αγκαλιά του προς Θεού-δε σε ξέρω καν για να έχω το δικαίωμα να πώ κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι ο πειρασμός θα είναι πολύ μεγάλος. Και ως γνωστόν δεν είναι όλοι άγιοι για να κάνουν μια προσευχή και να διώξουν τα "δαιμόνια". Ο άνθρωπος είναι ευάλωτος και μπορεί να λυγίσει... Επομένως ναι μεν λέμε στη θεωρία "αν έχεις τύψεις μην το κάνεις καν" αλλά στη πράξη πολλά άτομα θα λύγιζαν μπρός στο "πειρασμό" και μετά θα ένιωθαν άσχημα.


Έχω τίχει τέτοιες καταστάσεις πολλές φορές όχι επιδή ειμαι όμορφη αλλα επιδή γελάω δίνω περίεργες εντυπώσεις σε άλλους(λάθος μυνήματα) αυτή την στηγμή μου την πέυτει ένα 20χρονο λουκούμακι (ας το πουμε έτσι) το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το πώ του άντρα μου, με κυνηγάει ανελέητα έρχετε στο γραφείο και μου κολάει απίστευτά και όσες φορές του είπα ότι ειμαι παντρεμένη μου λέει ότι θα με κηνηγάει μέχρι να πέσω, ο άντρας μου τα ξέρει αυτά αλλα επίσεις ξέρει και το είπαμε εξ'αρχής πως ότι και να γίνει πρώτα θα χωρίσουμε και μετά θα κάνουμε ότι θέλουμε, δεν έχω πρόβλημα να που πεί ότι θέλει να πάει με κάποια άλλη και ότι θέλει να κάνει κάτι θα το σεβαστώ αλλα μν μάθω ότι πήγε και δεν ειπε τίποτα.
Ξέρω ότι παντρέυτηκα αυτόν τον άνθρωπο για να ειμαι μαζί του και δεν πρόκειτε να σηκώσω βλέμα σε κανέναν άλλο, αλλα άν τίχει κάτι τέτειο το σωστό ειναι να του πώ το λόγο που θα βρεθούμε σε διάσταση και τότε θα πάω με άλλο, αλιώς θα έμενα ελέυθερη και να πηγένω με όσους θέλω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δε θα ηθελα να μου το πει η πηδηχτουλα παντως ;)

Θα ήθελες να το μάθεις πάντως.;) Και να το μάθεις θα είχε φαντάζομαι μεγαλύτερη σημασία από το πώς/από ποιόν να το μάθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top