Βοήθεια σε πτυχιακή από τους ηλεκτρονικούς της παρέας!

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!
είμαι φοιτήτρια ηλεκτρολογίας κ ανέλαβα ως πτυχιακή άσκηση μια κατασκευή για το εργαστήριο των ψηφιακών κυκλωμάτων.
Αγόρασα τα υλικά και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες!!!
1) Πώς στήνουμε ένα κύκλωμα πάνω σε διάτρητη πλακέτα???
2) Τι είναι ένα εξάρτημα "100n KL 63V BC 0804 370"??? Είναι μικρό (0,4 * 0,4cm περίπου), τετράγωνο και γκρι.
3) Ένα "KBL10" μπορεί να αντικαταστήσει ένα "1N5402" ?? Το KBL δε χωράει στην πλακέτα... αλλά αυτό μου έδωσαν στο μαγαζί...

Ίσως οι απορίες να είναι χαζές, αλλά είμαι πρωτάρα κ κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!
είμαι φοιτήτρια ηλεκτρολογίας κ ανέλαβα ως πτυχιακή άσκηση μια κατασκευή για το εργαστήριο των ψηφιακών κυκλωμάτων.
Αγόρασα τα υλικά και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες!!!
1) Πώς στήνουμε ένα κύκλωμα πάνω σε διάτρητη πλακέτα???
2) Τι είναι ένα εξάρτημα "100n KL 63V BC 0804 370"??? Είναι μικρό (0,4 * 0,4cm περίπου), τετράγωνο και γκρι.
3) Ένα "KBL10" μπορεί να αντικαταστήσει ένα "1N5402" ??

  1. Με κολλητήρι και καλάι. Καλή μαστούρα από τις κολλήσεις!
  2. Είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα! Αν δεν βρίσκεις στο google κάτι με "BC 0804 370", τότε μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξεις το τσιπάκι.
  3. Ψάχνεις τα datasheets, τα διαβάζεις και βλέπεις αν εκτελούν την ίδια λειτουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ, με κολλητηρι κ καλαι! αυτο το ηξερα! κ εχω ξαναπιασει κολλητηρι, να κολλησω καλωδιωση αυτοκινητου. κατι πιο συγκεκριμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
3. με ένα γρήγορο ψάξιμο στα datasheets παρόμοια φαίνονται, αν και το ΚΒL10 έχει λίγο μεγαλύτερο forward current... δεν ξέρω τι specifications έχεις μάλλον όμως δεν έχεις θέμα.

2. ΜΑΛΛΟΝ είναι κάποιο ολοκληρωμένο. Είσαι σίγουρη ότι αυτό είναι? Γιατί το αγόρασες? Τι έλεγε η...εκφώνηση? Έχει και ποδαράκια? Έτσι όπως το λες δεν μου λέει τπτ, ή ξανακοίταξε τι λέει το τσιπάκι ή αν δεν βγάζεις άκρη...βγάλτο φωτογραφία και δείξτο μας.

1. Κολλητήρι, καλάι (προσοχή ΔΕΝ θέλεις να καείς :P), υπομονή και επιμονή :)


edit: πιο συγκεκριμένο ως προς τι?
Αν είσαι δεξιοχειρας πιάνεις το κολλητήρι με το δεξί και το καλάι με το αριστερό, τοποθετείς την αντίσταση, δίοδο, ολοκληρωμένο από την πάνω μεριά, πλησιάζεις το καλάι στο "ποδαράκι", πλησιάζεις και το κολλητήρι και ... κολλάς :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
νιωθω χαζη, αλλα θα ρωτησω!
η πανω μερια ειναι αυτη με το χαλκο? κ αφου κολλησουμε τα εξαρτηματα στις τρυπες, πως συνδεουμε τα εξαρτηματα μεταξυ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
η πάνω μεριά είναι η πορτοκαλί. Η κάτω μεριά είναι αυτή που έχει *και* "χρυσό".

Για να πάμε από το ένα εξάρτημα στο άλλο τοποθετούμε καλώδια (έχεις αγοράσει?), τα οποία πρέπει στις άκρες να τα κολλήσουμε με καλάι στα εξαρτήματα μας.

====
Συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά δεν σας τα έχουν δείξει αυτά στα εργαστήρια?
Εννοώ, αφού μας λες ότι ανέλαβες πτυχιακή εργασία φαντάζομαι ότι έχεις περάσει από διάφορα εργαστήρια, μου κάνει εντύπωση να μην σας τα έχουν δείξει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οχι δυστυχως... μας εδειξαν κ καναμε πλακετα, αλλα οχι διατρητη! καναμε τη διαδικασια με τα χημικα, που τα εξαρτηματα ηταν ενωμενα με χαλκοδιαδρομο. κ ειναι πολλα εξαμηνα πριν αυτο...

τι καλωδια? οχι, δεν εχω αγορασει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και κάτι σημαντικό: ΔΕΝ κολλάμε ΠΟΤΕ τα ολοκληρωμένα απευθείας στην πλακέτα. Αγοράζουμε βάσεις, κολλάμε αυτές και κουμπώνουμε μετά το ολοκληρωμένο πάνω. Αλλιώς μπορεί να καταστραφεί το ολοκληρωμένο.

Για τις διόδους, τρανζίστορ και λοιπά προσέχουμε την πλευρά την οποία κολλάμε, για να μην ξεκολλάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι εχω βασεις για τα ολοκληρωμενα! ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και κάτι σημαντικό: ΔΕΝ κολλάμε ΠΟΤΕ τα ολοκληρωμένα απευθείας στην πλακέτα. Αγοράζουμε βάσεις, κολλάμε αυτές και κουμπώνουμε μετά το ολοκληρωμένο πάνω. Αλλιώς μπορεί να καταστραφεί το ολοκληρωμένο.
έχεις δίκιο το θεωρούσα δεδομένο, αλλά είναι πολύ σωστή η παρατήρηση!


καλώδια...ε...καλώδια, χάλκινα ξέρω γω πως να τα πω?
σαν αυτά που φαίνονται σε αυτή τη φωτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ απλά να σου δώσω το https://www.datasheetcatalog.com/ που είναι ψαχτίρι για datasheets ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.

(το "100n KL 63V BC 0804 370" δεν το βρίσκει τι ειναι δυστυχώς, αλλά αποτυγχάνει να το βρεί και το google).

Τέλος το ξέρω ότι στο είπαν όλοι παραπάνω, δε πειράζει, παλι: Πρόσεχε μη καείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημερα! το καψιμο δε το φοβαμαι
εχω ξανακολλησει κ μαλιστα σε αντιξοες συνθηκες, μεσα στο αγωνιστικο, οκλαδον, μεσα στον ηλιο, κ πολυ μαστουρα
τωρα που ειμαι στο γραφειο μου ειναι πιο απλα τα πραγματα
αλλα αποριες ξεπηδουν συνεχεια! η λιστα με τα υλικα ηταν συγκεκριμενη. κανα δυο εξαρτηματα, οπως το KBL10 δεν χωραμε στην πλακετα. εχουμε καποια λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κανα δυο εξαρτηματα, οπως το KBL10 δεν χωραμε στην πλακετα. εχουμε καποια λυση?
Αγοράζεις μεγαλύτερη πλακέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τι εννοείς δεν χωράνε?
Πώς είναι δυνατόν αυτό να μην χωράει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τι εννοείς δεν χωράνε?
Πώς είναι δυνατόν αυτό να μην χωράει?
Άμα έχεις κάνει κακό σχεδιασμό... :P

Το θεώρησα δεδομένο, αλλά ας το αναφέρω: σιγουρέψου πρώτα πως έχεις κάνει καλό σχεδιασμό του κυκλώματός σου.

Πρώτα σχεδιάζουμε σε χαρτί και μετά κολλάμε,
για να είμαστε σίγουροι ότι όλα χωράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Άμα έχεις κάνει κακό σχεδιασμό... :P

Το θεώρησα δεδομένο, αλλά ας το αναφέρω: σιγουρέψου πρώτα πως έχεις κάνει καλό σχεδιασμό του κυκλώματός σου.

Πρώτα σχεδιάζουμε σε χαρτί και μετά κολλάμε,
για να είμαστε σίγουροι ότι όλα χωράνε.


True...απλώς θυμάμαι τις δικές μου τις πλακέτες (τις γνωστές κλασσικές ορθογώνιες πορτοκαλί :P) και ... ουδέποτε μου είχε προκύψει θέμα να ... μην χωράει (να έχει κακή κόλληση, ναι, να βραχυκυκλώσω πράγματα κατα λάθος ναι, ένα κάρο άλλες βλακείες ναι, χώρος...ποτέ) και ... δεν μου πέρασ από το μυαλό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mackee17

Νεοφερμένος

Η mackee17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπερα κ παλι! η διαδικασια του σχεδιασμου δεν ηξερα καν οτι υπαρχει
πως γινεται???
κ οταν λεω οτι δε χωραει, εννοω οτι τα ποδαρακια του ειναι πιο χοντρα απο τις τρυπες της πλακετας.
καμια βοηθεια? γιατι εχω αρχισει να απογοητευομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top