Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μία ερώτηση..Στο ECCE στο letter μπορούμε να γράψουμε το όνομα μας ή απαγορεύεται;:hmm::hmm:
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά γιατί να το γράψεις; Καλύτερα να μην το κάνεις για να είσαι σίγουρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά τα προσωπικά στοιχεία δεν πρέπει να φαίνονται στο γραπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotagr

Νεοφερμένος

Η fotagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδή όπως θα κλείσω το γράμμα με Yours faithfully ή Yours sincerely να μην γράψω το όνομα μου; Να το αφήσω κενό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μία ερώτηση..Στο ECCE στο letter μπορούμε να γράψουμε το όνομα μας ή απαγορεύεται;:hmm::hmm:

Απαγορεύεται να κάνεις κάτι τέτοιο, γιατί δεν γίνεται ο εξεταστής να έχει πρόσβαση στα προσωπικά σου στοιχεία, όπως είναι το ονοματεπώνυμο. Στο Β2 των γαλλικών θυμάμαι μας είχαν βάλει να υπογράψουμε όλοι ως Δημήτρης Παπαδόπουλος. Στο ECCE δεν θυμάμαι να είχαν κάνει κάτι τέτοιο, αλλά πρέπει να απαγορεύουν την υπογραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotagr

Νεοφερμένος

Η fotagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Thank you!!! Άρα θα το αφήσω κενό!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δηλαδή όπως θα κλείσω το γράμμα με Yours faithfully ή Yours sincerely να μην γράψω το όνομα μου; Να το αφήσω κενό;;;

Ρώτα καλύτερα τον καθηγητή αγγλικών σου. Αυτός πρέπει να ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Απαγορεύεται να κάνεις κάτι τέτοιο, γιατί δεν γίνεται ο εξεταστής να έχει πρόσβαση στα προσωπικά σου στοιχεία, όπως είναι το ονοματεπώνυμο. Στο Β2 των γαλλικών θυμάμαι μας είχαν βάλει να υπογράψουμε όλοι ως Δημήτρης Παπαδόπουλος. Στο ECCE δεν θυμάμαι να είχαν κάνει κάτι τέτοιο, αλλά πρέπει να απαγορεύουν την υπογραφή.
Μμμ άρα ένας συμμαθητής μου που έδινε πριν κανα δυο χρόνια υπέγραψε με το πραγματικό του όνομα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μμμ άρα ένας συμμαθητής μου που έδινε πριν κανα δυο χρόνια υπέγραψε με το πραγματικό του όνομα:P

Δεν θα μπόρεσε να τον καταλάβει όμως ο εξεταστής... Θα τον έχανε μέσα στο πλήθος των Παπαδοπουλέων...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Έχω Β2 στα Αγγλικά από το Λύκειο, και από τότε δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους.. Στο προφορικό κομμάτι είμαι καλός(Έχω πάει και Εράσμους στην Αγγλία), ωστόσο όλα τα άλλα κομμάτια θέλουν δουλειά. Έχω στόχο να πάω τον Σεπτέμβριο του 2018 στο εξωτερικό για Μεταπτυχιακό. Αν ξεκινήσω μαθήματα IELTS από Οκτώβριο, μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο που είναι οι αιτήσεις θα μπορέσω να πιάσω ένα 6-6,5 που ζητάνε τα Πανεπιστήμια που θέλω; Τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουλιέλμος

Νεοφερμένος

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με την προσπάθεια όλα είναι δυνατά. Δεδομένου ότι υπάρχουν οι «βάσεις» ήδη, δεν θα είναι δύσκολο να επιτύχεις είτε 6,0 είτε 6,5, εφόσον και οι δύο αυτοί βαθμοί είναι Β2 και Β2+ αντίστοιχα στο CEFR, δηλαδή επιπέδου First Certificate.

Βεβαίως, πολύ σημαντική είναι η εξοικείωση με τη δομή του IELTS και μια επανάληψη της γραμματικής και του συντακτικού απαραίτητη. Αν ζητήσεις τη βοήθεια ενός φροντιστηρίου για να σε καθοδηγήσει, είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george.pr4

Νεοφερμένος

Ο george.pr4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποιό είναι το πιο βαρύ πιστοποιητικό-πτυχίο που μπορώ να αποκτήσω στα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποιό είναι το πιο βαρύ πιστοποιητικό-πτυχίο που μπορώ να αποκτήσω στα αγγλικά;

Βαρύ σε κιλά;:whistle:

Νομίζω Proficiency of Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποιό είναι το πιο βαρύ πιστοποιητικό-πτυχίο που μπορώ να αποκτήσω στα αγγλικά;

Αδιαμφισβήτητα το Proficiency του Cambridge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω τις συμβουλές σας σε δύο θέματα . Θέλω να μου προτείνετε τρόπους να βελτιώσω α) το ακουστικό και β) τα προφορικά . Λόγω ισπανικών έχω μεγάλο πρόβλημα καθώς η μία γλώσσα παρεμβαίνει στην άλλη με αποτέλεσμα να μιλάω spanglish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και στα δύο: ταινίες, ταινίες, ταινίες! Αν δυσκολεύεσαι ξεκίνα με υπότιτλους στα αγγλικά (ή εν γένει την γλώσσα που θέλεις να βελτιώσεις) και σιγά σιγά έχε ως στόχο να τους κοιτάς όλο και λιγότερο, μέχρι να μην χρειάζεται να τους βάζεις καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γειά θέλω μια βοήθεια. .εγώ σε λίγους μήνες ξεκινάω το πανεπιστήμιο....κ θέλω κατά τη αρχή της σχολής να τελειοποιήσω τα αγγλικά μου... συγκεκριμένα έχω πάρει το lower το 2013 και η μονη επαφή που έχω μεχρι τώρα με την γλώσσα είναι να βλεπω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους.. θέλω να πάρω ένα πτυχίο που να δείχνει ότι έχω αν όχι άριστη παρά πολύ καλη Γνώση αγγλικών ... σκοπεύω να έχω στο βιογραφικό μου αγγλικα γερμανικά και ιταλικά ....το ielts η toefl πιστοποιεί παρά πολυ καλή γνώση αγγλικών ? Πρέπει να δώσω προφισενσι η υπαρχει και αλλη λυση?έχω ακούσει ότι πλέον δε έχει κάτι να σου προσφέρει το προφισενσι ..οσον αφορά το εξωτερικό....εγώ θέλω την παρά πολύ καλή γνώση σε περίπτωση που χρειάζεται να μεταβώ για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.... ευχαριστώ εκ των προτέρων<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εξαιρετικό πτυχίο για σπουδές στο εξωτερικό είναι το IELTS. To ΤOEFL είναι επίσης εξαιρετικό, αλλά έχω ακούσει ότι είναι τρομερά δύσκολο! Οι περισσότεροι που φεύγουν στο εξωτερικό προτιμούν IELTS! Το επίπεδό του είναι υψηλό, ομοιάζει σε FCE (Cambridge Proficiency), αλλά είναι πιο απλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαιρετικό πτυχίο για σπουδές στο εξωτερικό είναι το IELTS. To ΤOEFL είναι επίσης εξαιρετικό, αλλά έχω ακούσει ότι είναι τρομερά δύσκολο! Οι περισσότεροι που φεύγουν στο εξωτερικό προτιμούν IELTS! Το επίπεδό του είναι υψηλό, ομοιάζει σε FCE (Cambridge Proficiency), αλλά είναι πιο απλό!

Το IELTS το ζητάνε τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό, αλλά δεν είναι καλή επιλογή αν θέλεις ένα πιστοποιητικό σε βάθος χρόνου γιατί μετά από 2 χρόνια "λήγει". Επίσης είναι πάρα πολύ δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο, να πετύχεις αρκετά υψηλό σκορ για να πιστοποιήσεις επίπεδο C2 (Proficiency). Οι περισσότεροι ίσα-ίσα πιάνουν το επίπεδο Β2 (Lower). To TOEFL είναι και πιο δύστροπο, και δεν υπάρχει στη λίστα του ΑΣΕΠ, οπότε το ξεχνάμε.

Το Cambridge Proficiency λέγεται CPE και όχι FCE. Όντως μοιάζει αρκετά με το IELTS.

Γειά θέλω μια βοήθεια. .εγώ σε λίγους μήνες ξεκινάω το πανεπιστήμιο....κ θέλω κατά τη αρχή της σχολής να τελειοποιήσω τα αγγλικά μου... συγκεκριμένα έχω πάρει το lower το 2013 και η μονη επαφή που έχω μεχρι τώρα με την γλώσσα είναι να βλεπω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους.. θέλω να πάρω ένα πτυχίο που να δείχνει ότι έχω αν όχι άριστη παρά πολύ καλη Γνώση αγγλικών ... σκοπεύω να έχω στο βιογραφικό μου αγγλικα γερμανικά και ιταλικά ....το ielts η toefl πιστοποιεί παρά πολυ καλή γνώση αγγλικών ? Πρέπει να δώσω προφισενσι η υπαρχει και αλλη λυση?έχω ακούσει ότι πλέον δε έχει κάτι να σου προσφέρει το προφισενσι ..οσον αφορά το εξωτερικό....εγώ θέλω την παρά πολύ καλή γνώση σε περίπτωση που χρειάζεται να μεταβώ για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.... ευχαριστώ εκ των προτέρων<3

Να γραφτείς σε φροντιστήριο σε τμήμα Proficiency και να αρχίσεις να βελτιώνεις τα αγγλικά σου. Να προτιμήσεις ένα φροντιστήριο που έχει πρόγραμμα 1.5 ή 2 χρόνων με τελικό στόχο το ECPE ή το CPE (Proficiency Michigan ή Cambridge αντίστοιχα). Στα μισά του προγράμματος να δώσεις για κάποιο πιστοποιητικό επιπέδου C1 γιατί αυτό είναι το επίπεδο που θα σου χρειαστεί άμεσα για συμμετοχή σε προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών κλπ. Το Lower πλέον είναι σαν το απολυτήριο Λυκείου, το έχουν όλοι. Να δώσεις απαραίτητα για Proficiency, είναι προαπαιτούμενο για δουλειές και γενικότερα χωρίς Proficiency δεν πας πουθενά. Αν αργότερα βγεις στο εξωτερικό για σπουδές, το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστείς IELTS, το οποίο θα το δώσεις τότε για να είναι φρέσκο (το IELTS λήγει μετά από 2 χρόνια). Αν έχεις ήδη ένα καλό επίπεδο αγγλικών, με 3 μήνες προετοιμασία μπορείς να πιάσεις σκορ έως 7,5 (που ζητούν τα περισσότερα πανεπιστήμια) σχετικά χαλαρά. Αλλά είναι πολύ σημαντικό να έχεις ήδη πάρει Proficiency γιατί αν προσπαθήσεις να μάθεις αγγλικά με στόχο το IELTS, θα παλεύεις πολύ καιρό με αμφίβολο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γειά σας σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω προετοιμασία από μόνη μου για το ecpe Michigan. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία για να εξασκηθω ...και αν είναι εύκολο από ποιο κατάστημα συμφέρει να πάρω τα βιβλία των αγγλικών;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top