Χάθηκε το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου, τι μπορώ να κάνω;

Thanos+Karaha

Νεοφερμένος

Ο Thanos+Karaha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους,
Έχω τελειώσει ΕΠΑ.Λ. και έχω περάσει σε μια σχολή, αλλά φέτος αποφάσισα να επανεγγραφτώ πάλι σε κάποιο απογευματινό ΕΠΑ.Λ συμμετέχοντας μόνο στα μαθήματα ειδικότητας. Για να μπορέσω να γραφτώ όμως μου ζητούν το γνήσιο απολυτήριο μου - το οποίο εγώ έχω χάσει εδώ και μισό χρόνο σε ένα περιστατικό. Ουσιαστικά τώρα δεν έχω ιδέα που να απευθυνθώ, δεν γνωρίζω αν είναι δουλειά του υπουργείου παιδείας ή αν πρέπει να απευθυνθώ στο ειρηνοδικείο να δηλώσω απώλεια και να κάνω αίτηση για καινούριο απολυτήριο. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο έχω, αλλά δεν κάνει. Αν κάποιος μπορεί να παρουσιάσει λύση στο πρόβλημα μου θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγω θα δοκιμαζα να επικοινωνησω με το λυκειο που εξεδωσε το απολυτηριο μου, για αρχη.:)
Παντως σιγουρα θα υπαρχει λυση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγω θα δοκιμαζα να επικοινωνησω με το λυκειο που εξεδωσε το απολυτηριο μου, για αρχη.:)
Παντως σιγουρα θα υπαρχει λυση;)

Ακριβως αυτο...Ολα φτιαχνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
γίνεται να στο επανεκδόσουν. απλά θα πας και θα κάνεις υπεύθυνη δήλωση/ αίτηση δεν ξέρω τι. αλλά να σου πώ μην "ξεθαρρέψεις" γτ δεν πρέπει να το χάνεις συνέχεια...! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Λογικά μπορείς να το ξαναπάρεις από το ΕΠΑ.Λ αποφοίτησής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos+Karaha

Νεοφερμένος

Ο Thanos+Karaha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βεβαίως και έχω επικοινωνήσει με το Λύκειο μου αλλά δεν μου πρόσφεραν κάποια λύση. Επέμεναν ότι η σχολή μου έχει το απολυτήριο(πράγμα που επιβεβαίωσα ότι δεν ισχύει) και ότι μπορούν να μου δώσουν επικυρωμένο αντίγραφο μόνο. Θα πάρω και τη γνώμη του ΕΠΑΛ όπου σκοπεύω να γραφτώ, αφού εξάλλου σε αυτούς πρέπει να παραδώσω ότι είναι να παραδώσω. Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εμάς μας είπαν πως σε περίπτωση που χαθεί το απολυτήριο δεν μπορεί να επανεκδοθεί.Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να σου δώσουν μια βεβαίωση η οποία πιστοποιεί την απόλυσή σου από το σχολείο.Τώρα για την διαδικασία αυτή δεν ξέρω να σου πω γιατί έφυγα όταν άρχισαν να την εξηγούν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γεια σας.

Σκοπεύω να εγγραφώ σε πανεπιστήμιο της Ιταλίας για ένα εξ αποστάσεως πτυχίο και μου ζητάνε το απολυτήριο λυκείου επικυρωμένο με σφραγίδα της Χάγης και μεταφρασμένο στα Ιταλικά.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει το πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου κι ψάχνω να το βρω. (Κάπου θα είναι χωμένο το άτιμο, που δεν το βλέπω!!)
Το σχολείο αποφοίτησής μου δεν υπάρχει πια λόγω συνένωσης. Οπότε όλα τα αρχεία έχουν μεταφερθεί αλλού.

Έχω μεν ακριβή και επικυρωμένα φωτοαντίγραφα του απολυτηρίου μου, αλλά σε αυτά δεν μπορεί να μπει η σφραγίδα της Χάγης που χρειάζομαι, γιατί αυτή μπαίνει μόνο στο πρωτότυπο.

Τι μπορώ να κάνω τώρα??
Να πάω και να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μου δώσουν ένα καινούργιο και πρωτότυπο αποδεικτικό απόλυσης (και όχι καινούργιο απολυτήριο), το οποίο θα μπορεί άνετα να σφραγιστεί με τη σφραγίδα της Χάγης, ώστε να μπορώ να το δώσω στο πανεπιστήμιο της Ιταλίας, για να μπορέσω να εγγραφώ??

Μπήκα σε ένα site και είδα ότι μπορώ να υποβάλλω αίτηση έκδοσης αποδεικτικού απόλυσης σε ένα ΚΕΠ, μαζί με μία φωτογραφία και μία ένορκη βεβαίωση από ειρηνοδίκη ή συμβολαιογράφο ότι ''έχασα'' τον τίτλο μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
μου ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ............ έχω χάσει το πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου κι ψάχνω να το βρω. (Κάπου θα είναι χωμένο το άτιμο, που δεν το βλέπω!!)............... Το σχολείο αποφοίτησής μου δεν υπάρχει πια λόγω συνένωσης. Οπότε όλα τα αρχεία έχουν μεταφερθεί αλλού............Να πάω και να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μου δώσουν ένα καινούργιο και πρωτότυπο αποδεικτικό απόλυσης (και όχι καινούργιο απολυτήριο), το οποίο θα μπορεί άνετα να σφραγιστεί με τη σφραγίδα της Χάγης, ώστε να μπορώ να το δώσω στο πανεπιστήμιο της Ιταλίας, για να μπορέσω να εγγραφώ?? Μπήκα σε ένα site και είδα ότι μπορώ να υποβάλλω αίτηση έκδοσης αποδεικτικού απόλυσης σε ένα ΚΕΠ, μαζί με μία φωτογραφία και μία ένορκη βεβαίωση από ειρηνοδίκη ή συμβολαιογράφο ότι ''έχασα'' τον τίτλο μου. .
1) Το απολυτήριο δεν ξαναβγαίνει εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος και απόφαση ειρηνοδικείου.
2) Το καλύτερο θα ήταν να ψάξεις καλά μήπως βρεις το πρωτότυπο απολυτήριο.
3) Αποδεικτικό απόλυσης βγαίνει πολύ εύκολα και έχει την ίδια ισχύ με το απολυτήριο.
4) Για το αποδεικτικό δεν χρειάζεται βεβαίωση από ειρηνοδίκη.
5) Το αποδεικτικό το βγάζει σε 1 μέρα το λύκειο που αποφοίτησες.
6) Το ότι το λύκειό σου συγχωνεύτηκε δεν είναι πρόβλημα. Τα αρχεία υπάρχουν στο λύκειο που προέκυψε.
7) Χρειάζεται μόνο μια φωτογραφία και φυσικά η ταυτότητά σου και κάνεις μια αίτηση.
8.) Στο ΚΕΠ θα καθυστερήσεις πολύ καθώς αυτό θα ζητήσει με αλληλογραφία το αποδεικτικό από το λύκειο.
9) Να πας στο λύκειο που τελείωσες ή αν είναι σε άλλη πόλη να στείλεις σε κάποιον εκεί εξουσιοδότηση από τα ΚΕΠ.
10) Καλή τύχη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πάντως και εγω ξέρω οτι το επίσημο απολυτήριο δεν βγαίνει ξανά,..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemuiNeko

Νεοφερμένος

Ο NemuiNeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Και εγώ έχασα το απολυτήριο μου, πήρα στο λύκειο μου και μου ζήτήσαν μια φωτογραφία και μια δήλωση για την απώλεια του αρχικού και να παω την δευτερα με αυτά τα 2 να τα πάρω. Κάτι θα υπογράψει και ο λυκειάρχης την αίτηση και είμαι οκ.

Ποιά αίτηση/δήλωση όμως? Επειδή δεν έχω ιδέα απο δημόσια εγγραφα κτλ , μήπως είναι κάποια απλή φόρμα που μπορώ να εκτυπώσω και να συμπληρώσω? 'Η πρέπει να τρέχω κάπου για να την πάρω?

Μπορώ να ρωτήσω και την δευτέρα ξανά το σχολείο , αλλά για να είμαι λιγο προετοιμασμένος , γιατί δεν βρήκα κάτι στο google, μήπως γλυτώσω το τρέξιμο την δευτέρα.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ποιά αίτηση/δήλωση όμως? Επειδή δεν έχω ιδέα απο δημόσια εγγραφα κτλ , μήπως είναι κάποια απλή φόρμα που μπορώ να εκτυπώσω και να συμπληρώσω? 'Η πρέπει να τρέχω κάπου για να την πάρω?
Λογικά θα σου δώσουν στο σχολείο, αλλά αν θέλεις να είσαι προετοιμασμένος:
Τη δήλωση μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ: https://www.entypa.info/genika/55-ypeyuynh-dhlvsh.html και θα γράψεις κάτω "έχω απωλέσει το απολυτήριο που μου χορήγησε το Χ ΓΕΛ Λιμνούπολης το έτος ΧΧΧΧ".
Η αίτηση είναι κάτι σαν αυτό: https://www.click-me.gr/xrisima-menu/entypa-menu/112-aitisi-ypodeigma-entypo-aitisis.html και θα γράψεις επάνω "Προς το Χ ΓΕΛ Λιμνούπολης" και κάτω "να μου χορηγήσετε αποδεικτικό απόλυσης του έτους ΧΧΧΧ".
Απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemuiNeko

Νεοφερμένος

Ο NemuiNeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για τα links , είχα βρει το 3ο pdf κάπου αλλά δεν ήμουν σίγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvangelosP

Νεοφερμένος

Ο EvangelosP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετώ,

Γνωρίζει κανείς το ακριβές ΦΕΚ που περιέχει αυτή τη διάταξη;

Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τη διαδικασία τη γνωρίζω αλλά ψάχνω κάτι άλλο. Βλέπουμε σε πολλές ιστοσελίδες τη διαδικασία αλλά καμμία (που να βρήκα) δε δίνει το ΦΕΚ στο οποίο τη βασίζεται ή το δίνει λάθος. Όσο καταλαβαίνω το ΦΕΚ είναι ο επίσημος κανόνας.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν και είναι βαρετά νομική και δικηγορίστικη: η διαδικασία αυτή από ποιό διάταγμα-νόμο πηγάζει (ΦΕΚ χρονιά κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τη διαδικασία τη γνωρίζω αλλά ψάχνω κάτι άλλο. Βλέπουμε σε πολλές ιστοσελίδες τη διαδικασία αλλά καμμία (που να βρήκα) δε δίνει το ΦΕΚ στο οποίο τη βασίζεται ή το δίνει λάθος. Όσο καταλαβαίνω το ΦΕΚ είναι ο επίσημος κανόνας.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν και είναι βαρετά νομική και δικηγορίστικη: η διαδικασία αυτή από ποιό διάταγμα-νόμο πηγάζει (ΦΕΚ χρονιά κλπ);


Κοίταξε τις υπουργικές αποφάσεις 233.1/4/Γ2/1525/17-5-1984 και 233.1/13/Γ2/2355/12-7-1984.
Και https://www.minedu.gov.gr/epikoinoni...-apolytirio-moy-apo-to-dimotikogymnasiolykeio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα, εχασα το απολυτηριο λυκείου, γνωρίζει κανεις αν μπορουν να το ξαναβγαλουν από το λυκειο; η μονο βεβαιωση μπορω να παρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Καλησπερα, εχασα το απολυτηριο λυκείου, γνωρίζει κανεις αν μπορουν να το ξαναβγαλουν από το λυκειο; η μονο βεβαιωση μπορω να παρω;


Νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις μόνο αποδεικτικό απόλυσης, αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο. Πάρε αύριο το πρωί στο σχολείο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλησπερα, εχασα το απολυτηριο λυκείου, γνωρίζει κανεις αν μπορουν να το ξαναβγαλουν από το λυκειο; η μονο βεβαιωση μπορω να παρω;

Σίγουρα θα μπορέσουν να στο ξαναβγάλουν, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις έτσι.
Επικοινώνησε με το σχολείο σου και btw όλα αυτά τα χαρτιά έχε τα σε έναν φάκελο μαζεμένα για να μην τα χάνεις,
το ίδιο θα κάνεις και με το CV σου, κλπ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Σίγουρα θα μπορέσουν να στο ξαναβγάλουν, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις έτσι.
Επικοινώνησε με το σχολείο σου και btw όλα αυτά τα χαρτιά έχε τα σε έναν φάκελο μαζεμένα για να μην τα χάνεις,
το ίδιο θα κάνεις και με το CV σου, κλπ. :)


Δεν νομίζω ότι μπορούν να το βγάλουν παλι :/: Σου δίνουν μόνο ένα αντίγραφο...
επειδή και εγώ το ψαχνω και δεν το βρίσκω εδώ και μερικά χρόνια, το πρωτότυπο απολυτήριο είναι απαραίτητο για μεταπτυχιακά ή χρειάζεται μόνο για προπτυχιακες σπουδές και να πάψω να ανησυχώ; :P (Δεν νομίζω σε καμία δουλειά να μου ζητήσουν απολυτήριο... :confused: ) Πφφφ! Όλα αυτά τα χαρτιά τα εχω μαζεμένα σε ένα φάκελο, μόνο το απολυτήριο δεν είναι εκεί :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μετά από τρεις ώρες ψάξιμο, βρέθηκε, η μητέρα μου το έβαλε αλλού να μην το χάσω εγώ:laugh:
πάντως, για όποιον ενδιαφέρεται, έψαξα και έμαθα ότι απολυτηριο δεν ξαναδίνουν σε καμία περίπτωση,παρά μόνο βεβαίωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top