Βιβλία Γαλλικών Β1

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πέρυσι για να πάρω το Α2 έκανα ένα βιβλίο απο τις εκδόσεις του Ρομπολή. Φέτος που είμαι Β1 μου είπαν οτι θα κάνω το c'est clair το 3 και εμένα μου φαίνεται παράξενο νομίζω οτι αυτό το βιβλίο δεν είναι αρκετά ικανοποιητικό για αυτήν τη τάξη .Βέβαια μου είπαν οτι θα πάρουμε και ένα αλλο βιβλίο για Β1 αλλα μόνο 2 ώρες την εβδομάδα έχω μάθημα δεν νομίζω να προλαβαίνουμε να αφιερώνουμε τόσο χρόνο όσο χρειάζεται για το βιβλίο του Β1. Τέλος πάντων εγώ θέλω να μου πείτε αν κάνω λάθος για το c'est clair και αν είναι ικανοποιητκό για αυτή την τάξη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κοίτα, ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν θα επέλεγα το συγκεκριμένο, είναι επειδή σχεδιάστηκε για όσα σχολεία θέλουν να το αντικαταστήσουν με του οργανισμού, παρόλο που είναι υποχρεωτικό να κάνεις κάποια κεφάλαια από το τελευταίο (του οργανισμού). Είναι λίγο παιδικό και δεν μου αρέσουν γενικα τα βιβλία που έχουν στυλ "μεθόδου".

Εγώ κάνω μια grammaire που δεν θυμάμαι (:P) και σαν βιβλίο για προετοιμασία Β1 κάνω της Κατρανίδου DELF B1.

Μην ανυσηχείς και πολύ, αφού σου είπαν ότι θα κάνεις και εσύ βιβλίο του Β1. Ίσως να λειτουργεί ως συμπλήρωμα του c'est clair. Πάντως όταν αρχίσεις, να προσπαθήσεις να καταλάβεις ποιο σύστημα θα ακολουθήσετε και αν δεν σε αντιπροσωπεύει φύγε αμέσως!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Τα καλύτερα βιβλία για το β1 πιστεύω ότι είναι το prepadelf β1 και το ca marce bien 4 ..εγώ αυτά έκανα και με βοήθησαν πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
το μόνο πρόβλημα με το prepadelf είναι ότι θα έπρεπε να έχει περισσότερα παραδείγματα των λέξεων που δίνει και πιο πολλές ασκήσεις εμπέδωσης. Κατα τ'άλλα καλό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Στο prepadelf εχει παρα πολυ λεξιλογιο και για αυτο ειναι πολυ καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Στο prepadelf εχει παρα πολυ λεξιλογιο και για αυτο ειναι πολυ καλο..
ειναι καταπληκτικο βιβλιο και ειδικα τωρα που το αλλαξαν λιγο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το ξέρω ότι έχει άπειρο λεξιλόγιο, αλλά θα μπορούσε να δίνει πιο πολλά παραδείγματα. Αν είναι να το πάρω για να μαθαίνω κατεβατά λέξεων, μπαίνω στο σάιτ της "trait d'union" και κατεβάζω το αρχείο που σου δίνει όλες του τις λέξεις με μετάφραση δίπλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Το ξέρω ότι έχει άπειρο λεξιλόγιο, αλλά θα μπορούσε να δίνει πιο πολλά παραδείγματα. Αν είναι να το πάρω για να μαθαίνω κατεβατά λέξεων, μπαίνω στο σάιτ της "trait d'union" και κατεβάζω το αρχείο που σου δίνει όλες του τις λέξεις με μετάφραση δίπλα...
οχι,δινει παραδειγματα!!οσα πρεπει,εξαλλου γιατι υπαρχει ο καθηγητης??για να συμπληρωνει το βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
πάντως πρέπει να συνοδεύεται και από άλλο βιβλίο. Δηλαδή δεν μπορείς να δώσεις μόνο με prepadelf :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πάντως πρέπει να συνοδεύεται και από άλλο βιβλίο. Δηλαδή δεν μπορείς να δώσεις μόνο με prepadelf :P
το πρεπαντελφ ,ειναι η μεθοδος επικοινωνιας,τα υπολοιπα τα μαθαινεις απο 1 καλο βιβλιο γραμματικης,και βιβλια που εχουν τεστ(στο αναλογο επιπεδο που εισαι εννοειται!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ναι ναι αυτό θέλω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
τα χω αναφέρει παραπάνω. Κάνω της Κατρανίδου το Β1 , μία καλή γραμματική που δεν θυμάμαι το όνομά της (:P) και λίγο prepadelf b1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα χω αναφέρει παραπάνω. Κάνω της Κατρανίδου το Β1 , μία καλή γραμματική που δεν θυμάμαι το όνομά της (:P) και λίγο prepadelf b1
απο πρεπαδελφ καλο ειναι να κανεις ολα τα ακουστικα!γενικα να κανεις πολλα ακουστικα!!βαζουν δυσκολα πλεον σε ολα τα επιπεδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τα ακουστικά :P Είμαι λίγο ανάποδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τα ακουστικά :P Είμαι λίγο ανάποδος...
καλο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγώ κάνω το prepadelf B1 ecrit το οποίο έχει πολλές εκθέσεις, λεξιλόγιο, κείμενα σαν αυτά τον εξετάσεων, επιπλέον λεξιλόγιο για τον πολιτισμό των Γάλλων, το prepadelf B1 oral το οποίο έχει πάρα πολλά ακουστικά, προφορικά και στο τέλος έχει και 3 test ακριβώς όπως τις εξετάσεις (το oral και το ecrit ήταν σε ένα βιβλίο αλλά τώρα με την καινούργια έκδοση είναι σε δύο διαφορετικά), για γραμματική grammaire en situation 3 και για συμπληρωματικές ασκήσεις την γραμματική prepadelf B1 grammaire. Με δύο ώρες την εβδομάδα. Κοντεύουμε να τελειώσουμε όλα τα βιβλία μόνο την δεύτερη γραμματική γιατί είναι συμπληρωματική και από εκεί διαλέγουμε κάποιες καλές ασκήσεις δεν θα την κάνουμε όλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ κάνω το prepadelf B1 ecrit το οποίο έχει πολλές εκθέσεις, λεξιλόγιο, κείμενα σαν αυτά τον εξετάσεων, επιπλέον λεξιλόγιο για τον πολιτισμό των Γάλλων, το prepadelf B1 oral το οποίο έχει πάρα πολλά ακουστικά, προφορικά και στο τέλος έχει και 3 test ακριβώς όπως τις εξετάσεις (το oral και το ecrit ήταν σε ένα βιβλίο αλλά τώρα με την καινούργια έκδοση είναι σε δύο διαφορετικά), για γραμματική grammaire en situation 3 και για συμπληρωματικές ασκήσεις την γραμματική prepadelf B1 grammaire. Με δύο ώρες την εβδομάδα. Κοντεύουμε να τελειώσουμε όλα τα βιβλία μόνο την δεύτερη γραμματική γιατί είναι συμπληρωματική και από εκεί διαλέγουμε κάποιες καλές ασκήσεις δεν θα την κάνουμε όλη. :P
και καλα κανεις!το βιβλιο αυτο ειναι τελειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ναι, είναι από τα καλύτερα ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά εγώ κάνω της Trait d'Union το Prepadelf! Εξαιρετικό βιβλίο! (με επεξήγηση της καθηγήτριάς μου στο φροντιστήριο για το λεξιλόγιο!!:D). Γραμματική την Nouvelle Grammaire 3 απο την Trit d'Union. Πολυ Ευχαριστημένος:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top