Πανεπιστήμιο Κύπρου - Β' Κατανομή

Anna M@ria

Νεοφερμένος

Η Anna M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!!! Μήπως ξέρει κάποιος πότε θα βγουν τα αποτελέσματα της Β κατανομής στην Κύπρο; Από όσο ξέρω θα βγουν σήμερα αλλά μέχρι τώρα τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά με έσωσες αγαπητή φίλη! Εδώ και μέρες έψαχνα να βρω τροπο για να δημιουργήσω ένα θέμα για τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά δεν ήξερα πως!

Συγγνώμη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την απορία σου, παρ'όλο που τσεκάρω κάθε μερα τις ανακοινώσεις :P

Θα ήθελα λοιπον με την σειρά μου να ρωτήσω, και ελπιζω να μην παραβιάζω κάποιον κανονα σχετικό με τα threads, υπαρχει καποιος που να μπορει να μας δωσει σαφεις και ολοκληρωμένες πληροφορίες σχετικα με τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κυπρου; Αξίζουν; Εγώ για παραδειγμα δίνω πανελλήνιες το 2019 και σκεφτομαι αρκετα για σπουδες στο εξωτερικό. Δυστυχώς ομως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για χωρες όπως Αγγλία, Γερμανία, αλλα και γενικοτερα, κράτη με άξια λόγου Πανεπιστημια. Βέβαια έχω ακούσει αρκετά καλα λογια για το πανεπιστήμιο Κύπρου καθως και τις συνεργασίες που έχει με διάφορα πανεπιστήμια στο εξωτερικό! Πραγματικά θα ήθελα την γνώμη σας και ελπίζω να μην ξεφεύγω απο το θέμα, απλά δεν γνωρίζω πως να φτιάξω το δικο μου γι αυτο και το γράφω στο μόνο παρεμφερές που βρήκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna M@ria

Νεοφερμένος

Η Anna M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πραγματικά με έσωσες αγαπητή φίλη! Εδώ και μέρες έψαχνα να βρω τροπο για να δημιουργήσω ένα θέμα για τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά δεν ήξερα πως!

Συγγνώμη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την απορία σου, παρ'όλο που τσεκάρω κάθε μερα τις ανακοινώσεις :P

Θα ήθελα λοιπον με την σειρά μου να ρωτήσω, και ελπιζω να μην παραβιάζω κάποιον κανονα σχετικό με τα threads, υπαρχει καποιος που να μπορει να μας δωσει σαφεις και ολοκληρωμένες πληροφορίες σχετικα με τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κυπρου; Αξίζουν; Εγώ για παραδειγμα δίνω πανελλήνιες το 2019 και σκεφτομαι αρκετα για σπουδες στο εξωτερικό. Δυστυχώς ομως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για χωρες όπως Αγγλία, Γερμανία, αλλα και γενικοτερα, κράτη με άξια λόγου Πανεπιστημια. Βέβαια έχω ακούσει αρκετά καλα λογια για το πανεπιστήμιο Κύπρου καθως και τις συνεργασίες που έχει με διάφορα πανεπιστήμια στο εξωτερικό! Πραγματικά θα ήθελα την γνώμη σας και ελπίζω να μην ξεφεύγω απο το θέμα, απλά δεν γνωρίζω πως να φτιάξω το δικο μου γι αυτο και το γράφω στο μόνο παρεμφερές που βρήκα...


Το Πανεπιστήμιο της Κύπρου είναι ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια ! Βρίσκεται στην 52η θέση ανάμεσα σε άλλα 200 πανεπιστήμια
Βλ. https://ucy.ac.cy/GoverningBodies/el/performance/rankings
Εγώ έχω δηλώσει μόνο την ιατρική Σχολή για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια! Φιλικό μου πρόσωπο που σπουδάζει εκεί είναι πολύ ευχαριστημένο!!! Τι σχολή σε ενδιαφερει; Ααα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!!!????????

Καλή επιτυχία! Χωρίς ?????? ????????????
Τα έχει παίξει λίγο το πληκτρολόγιο ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχα μην σε ανησυχει!

Ξέρω τις διακρίσεις που έχει παρει και όλα αυτά αλλά θα ήθελα περισσοτερες πληροφοριες απο κάποιον που έχει φοιτήσει εκεί ή εστω έχει κάνει αίτηση...

Για την ώρα ενδιαφέρομαι για το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας για την Εφαρμοσμενη Γλωσσολογία. Βέβαια επειδή μου αρέσουν αρκετά πράγματα δεν εχω καταλλήξει κάπου με σιγουριά! Αυτό που διαβασα και για το οποιο έχω πολλες αποριες είναι το Κεντρο Γλωσσων το οποιο φαινεται να παρεχει μαθηματα διαφόρων ξένων γλωσσων, πραγμα που μου κεντρισε αμέσως το ενδιαφερον καθως λατρευω τις ξενες γλωσσες.

Με τους γονεις μου βεβαια δεν το εχουμε συζητησει ακομα, για αυτο και θελω να ξερω οσο περισσοτερα πραγματα γίνεται για το Πανεπιστήμιο... βεβαια δεν επιγει το θεμα καθως την αιτηση μου θα την κανω σε ενα χρονο περιπου, παρ'ολα αυτα ηθελα να ρωτησω απο τωρα για να μαζευτουν διαφορες αποψεις και απαντησεις μεχρι εκεινη την στιγμη! Παρακολουθω εδω και καιρο τα θεματα στην κοινοτητα αλλα δεν ειχα ιδεα πως να δημιουργησω το δικο μου θεμα!

Επισης καλη επιτυχία και σε εσένα! Αν τελικα εισαχθεις στο τμημα που θελεις θα ημουν ευχαριστημενη αν με κρατουσες ενημερη, αν ειναι φυσικα δυνατο αυτο, για διαφορα θεματα, οπως το επιπεδο του Πανεπιστημιου, τη ζωη εκει και γενικα ο,τι πιστευεις οτι θα μου φαινοταν χρησιμο! Επισης ζητω και παλι συγγνωμη αν παραβαινω καποιον κανονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Πραγματικά με έσωσες αγαπητή φίλη! Εδώ και μέρες έψαχνα να βρω τροπο για να δημιουργήσω ένα θέμα για τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά δεν ήξερα πως!

Συγγνώμη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την απορία σου, παρ'όλο που τσεκάρω κάθε μερα τις ανακοινώσεις :P

Θα ήθελα λοιπον με την σειρά μου να ρωτήσω, και ελπιζω να μην παραβιάζω κάποιον κανονα σχετικό με τα threads, υπαρχει καποιος που να μπορει να μας δωσει σαφεις και ολοκληρωμένες πληροφορίες σχετικα με τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κυπρου; Αξίζουν; Εγώ για παραδειγμα δίνω πανελλήνιες το 2019 και σκεφτομαι αρκετα για σπουδες στο εξωτερικό. Δυστυχώς ομως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για χωρες όπως Αγγλία, Γερμανία, αλλα και γενικοτερα, κράτη με άξια λόγου Πανεπιστημια. Βέβαια έχω ακούσει αρκετά καλα λογια για το πανεπιστήμιο Κύπρου καθως και τις συνεργασίες που έχει με διάφορα πανεπιστήμια στο εξωτερικό! Πραγματικά θα ήθελα την γνώμη σας και ελπίζω να μην ξεφεύγω απο το θέμα, απλά δεν γνωρίζω πως να φτιάξω το δικο μου γι αυτο και το γράφω στο μόνο παρεμφερές που βρήκα...

Συγγνώμη κιόλας, αλλά η Γερμανία δεν έχει δίδακτρα απ' ότι ξέρω. Και το κόστος ζωής στις περισσότερες πόλεις δεν πρέπει να είναι τόσο ψηλό σε σχέση με την Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά η Γερμανία δεν έχει δίδακτρα απ' ότι ξέρω. Και το κόστος ζωής στις περισσότερες πόλεις δεν πρέπει να είναι τόσο ψηλό σε σχέση με την Κύπρο.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για το κόστος ζωής στη Γερμανία (κακώς την έδωσα ως παράδειγμα αφου δεν γνωριζω :P). Ομως είναι και το θέμα της γλώσσας, καθως δεν γνωρίζω τη γερμανική. Επίσης δεν έχω ιδέα πως μπορει να γίνει η εισαγωγή σε ενα πανεπιστήμιο εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για το κόστος ζωής στη Γερμανία (κακώς την έδωσα ως παράδειγμα αφου δεν γνωριζω :P). Ομως είναι και το θέμα της γλώσσας, καθως δεν γνωρίζω τη γερμανική. Επίσης δεν έχω ιδέα πως μπορει να γίνει η εισαγωγή σε ενα πανεπιστήμιο εκει...


Επειδή είμαι μιση κύπρια σε διαβεβαιώνω οτι το κοστος ζωης της κυπρου ειναι μεγαλυτερο απο την ελλαδά σε ολα τα επίπεδα αλλά εκτός των άλλων θα χρειαζεσαι σίγουρα κι αυτοκίνητο.
Ακόμα σε σχέση με τα πανεπιστημια της ελλαδας,τα περισσοτερα τουλαχιστον,ειναι ψηλοτερα στα rankings απο οτι το πανεπιστημιο κυπρου.
Τωρα οσον αφορα την εισαγωγη σου στο πανεπιστημιο κυπρου δινεις κανονικα πανελλήνιες λαμβανεις μερος στην κατανομη για τους ελλαδιτες κι περιμενεις αποτελεσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αποτελέσματα Ελλαδιτών Υποψηφίων που έχουν εξασφαλίσει θέση στη Β’ Κατανομή Θέσεων για το 2018/19

https://www.ucy.ac.cy/fmweb/document...potelesmata_B_katanomis_Elladiton_2018-19.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top