Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,524 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,756 μηνύματα σε 78,045 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 212 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΗΜΜΥ ΑΠΘ Vs ΗΜΜΥ ΕΜΠ

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 15:43, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από mike18
Περνάω σε οποία σχολή ΗΜΜΥ θέλω άλλα δεν ξέρω είμαι ανάμεσα ΑΠΘ και ΕΜΠ ,το ΑΠΘ βολεύει πιο πολύ διότι είναι πιο κοντά στην πόλη μου .Ποια είναι καλύτερη επιλογή και σε ποια υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης?

Καλησπέρα φίλε μου , και τα 2 δίνουν ισοδύναμο δίπλωμα , οι ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης είναι ίδιες για όλους αρκεί να είσαι καλός στον τομέα σου. Η καλύτερη επιλογή πιστεύω είναι το ΑΠΘ γιατί είναι και πιο κοντά σε σένα δεν χρειάζεται να κάνεις μεγάλες αποστάσεις, έχει ορισμένα προβλήματα στον τομέα της Ηλεκτρονικής από όσο ξέρω αλλά πέρα από αυτό δεν έχει κάποιο άλλο θέμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι το ΕΜΠ έχει λίγο περισσότερες κατευθύνσεις (ροές) και θα σου λεγα να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών και των 2 σχολών διότι αν το ΕΜΠ έχει κάτι σε μία από αυτές τις ροές που θες να ασχοληθείς στο μέλλον ίσως να πρέπει να πας εκεί. Καλή σταδιοδρομία !
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

mike18

Νεοφερμένος

Ο mike18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O mike18 έγραψε: στις 16:03, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από tsiobieman
Καλησπέρα φίλε μου , και τα 2 δίνουν ισοδύναμο δίπλωμα , οι ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης είναι ίδιες για όλους αρκεί να είσαι καλός στον τομέα σου. Η καλύτερη επιλογή πιστεύω είναι το ΑΠΘ γιατί είναι και πιο κοντά σε σένα δεν χρειάζεται να κάνεις μεγάλες αποστάσεις, έχει ορισμένα προβλήματα στον τομέα της Ηλεκτρονικής από όσο ξέρω αλλά πέρα από αυτό δεν έχει κάποιο άλλο θέμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι το ΕΜΠ έχει λίγο περισσότερες κατευθύνσεις (ροές) και θα σου λεγα να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών και των 2 σχολών διότι αν το ΕΜΠ έχει κάτι σε μία από αυτές τις ροές που θες να ασχοληθείς στο μέλλον ίσως να πρέπει να πας εκεί. Καλή σταδιοδρομία !
Στον τομέα ηλεκτρονικής είναι που μου αρέσει πιο πολύ..έχω ακούσει όμως ότι στην Αθήνα μπορεί να έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση διότι είναι και πιο πολλές οι εταιρίες εκεί καθώς και τα ερευνητικά κέντρα(μπορούν να σε βρουν και πιο εύκολα),παίζει ρόλο όποτε αν σπουδάζω εκεί?Επίσης υπάρχει το ΕΠΙΣΕΥ που είναι ερευνητικό κέντρο που προέκυψε από το ΗΜΜΥ ΕΜΠ ,οπότε μάλλον θα υπάρχει μεγαλύτερη εμβάθυνση στις γνώσεις ?
1
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,978 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 18:11, 11-07-19:

παλιά εβγαινες από μία σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ , ΑΠΘ , ΔΠΘ και διάλεγες δουλειά. Τώρα πλέον πρέπει να γνωρίζεις, το ημμυ θα σε μάθει να σκέφτεσαι ώστε μετά την σχολή να αρχίσεις από το 0 να μαθαίνεςι νέα πράγματα.
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 19:11, 11-07-19:

Στον τομέα ηλεκτρονικής είναι που μου αρέσει πιο πολύ..έχω ακούσει όμως ότι στην Αθήνα μπορεί να έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση διότι είναι και πιο πολλές οι εταιρίες εκεί καθώς και τα ερευνητικά κέντρα(μπορούν να σε βρουν και πιο εύκολα),παίζει ρόλο όποτε αν σπουδάζω εκεί?Επίσης υπάρχει το ΕΠΙΣΕΥ που είναι ερευνητικό κέντρο που προέκυψε από το ΗΜΜΥ ΕΜΠ ,οπότε μάλλον θα υπάρχει μεγαλύτερη εμβάθυνση στις γνώσεις ?
εφόσον σου αρέσει η Ηλεκτρονική περισσότερο από όλα νομίζω ότι το ΕΜΠ είναι μονόδρομος χαχα για να μην έχεις θέματα με τη σχολή , υπάρχουν πολλές εταιρείες εδώ όντως , για το ΕΠΙΣΕΥ θα νοιαστείς αν θελήσεις να ασχοληθείς με έρευνα , μεγαλύτερη εμβάθυνση θα υπάρχει ούτως ή άλλως , το επίπεδο της σχολής είναι πολύ υψηλό θα το δεις και συ. Αν έχεις την οικονομική άνεση για 5 (στην καλύτερη) χρόνια για ενοίκια κλπ έλα Αθήνα, σε ένα σπιτάκι στη Ζωγράφου να σαι και κοντά δεν θα το μετανιώσεις.
Παράθεση

mike18

Νεοφερμένος

O mike18 έγραψε: στις 19:56, 11-07-19:

εφόσον σου αρέσει η Ηλεκτρονική περισσότερο από όλα νομίζω ότι το ΕΜΠ είναι μονόδρομος χαχα για να μην έχεις θέματα με τη σχολή , υπάρχουν πολλές εταιρείες εδώ όντως , για το ΕΠΙΣΕΥ θα νοιαστείς αν θελήσεις να ασχοληθείς με έρευνα , μεγαλύτερη εμβάθυνση θα υπάρχει ούτως ή άλλως , το επίπεδο της σχολής είναι πολύ υψηλό θα το δεις και συ. Αν έχεις την οικονομική άνεση για 5 (στην καλύτερη) χρόνια για ενοίκια κλπ έλα Αθήνα, σε ένα σπιτάκι στη Ζωγράφου να σαι και κοντά δεν θα το μετανιώσεις.
ναι τώρα αρχίζω να καταλήγω προς τα εκεί γιατί θέλω να ασχοληθώ κυρίως με την έρευνα και τις νέες τεχνολογίες,εσυ απο κάποιον γνωστό σου εκεί γνωρίζεις ότι το απθ έχει προβλήματα στην ηλεκτρονική?
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

O tsiobieman έγραψε: στις 20:00, 11-07-19:

ναι τώρα αρχίζω να καταλήγω προς τα εκεί γιατί θέλω να ασχοληθώ κυρίως με την έρευνα και τις νέες τεχνολογίες,εσυ απο κάποιον γνωστό σου εκεί γνωρίζεις ότι το απθ έχει προβλήματα στην ηλεκτρονική?

από παρόμοια θέματα στο φόρουμ για ΗΜΜΥ έχω δει ότι το τμήμα Ηλεκτρονικής έχει λειτουργικά προβλήματα , ανεπαρκή εργαστήρια και αυτό είναι πολύ σοβαρό για τεχνολογικές σχολές όπως καταλαβαίνεις (η Ηλεκτρονική χρειάζεται εργαστήριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ). Επίσης και οι καθηγητές είναι λίγο ότι να ναι στο συγκεκριμένο τμήμα της σχολής. Οπότε πιστεύω το ΕΜΠ είναι η κατάλληλη επιλογή αφου θες και έρευνα .
Παράθεση

mike18

Νεοφερμένος

O mike18 έγραψε: στις 20:09, 11-07-19:

από παρόμοια θέματα στο φόρουμ για ΗΜΜΥ έχω δει ότι το τμήμα Ηλεκτρονικής έχει λειτουργικά προβλήματα , ανεπαρκή εργαστήρια και αυτό είναι πολύ σοβαρό για τεχνολογικές σχολές όπως καταλαβαίνεις (η Ηλεκτρονική χρειάζεται εργαστήριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ). Επίσης και οι καθηγητές είναι λίγο ότι να ναι στο συγκεκριμένο τμήμα της σχολής. Οπότε πιστεύω το ΕΜΠ είναι η κατάλληλη επιλογή αφου θες και έρευνα .
ναι και εγω αυτο καταλαβα δεν εχω ακουσει τπτ αρνητικο για το εμπ ,ευχαριστω για την βοηθεια!!
1
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

O tsiobieman έγραψε: στις 20:42, 11-07-19:

ναι και εγω αυτο καταλαβα δεν εχω ακουσει τπτ αρνητικο για το εμπ ,ευχαριστω για την βοηθεια!!

τίποτα να σαι καλά , καλή συνέχεια .
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,166 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 21:06, 11-07-19:

Εαν θες να κάνεις σοβαρή καριέρα θα καταλήξεις έξω οπότε τι αγχώνεσαι ;
Στην Ελλάδα η καινοτομία στην ηλεκτρονική πλην ειδικών πολύ συγκεκριμένων εξαιρέσεων είναι πάτος .
Μεγάλες εταιρίες στυλ IBM έχουν δικές τους ερευνητικές ομάδες . Εφόσον ταυτόχρονα αποτελούν και τεχνολογικούς κολοσσούς τα R&D τμήματα τους καθορίζουν τι θα κυκλοφορεί τις επόμενες δεκαετίες ανάμεσα μας και ως επι το πλείστον η έρευνα τους είναι πολύ πιο μπροστά σε σχέση με τα πανεπιστήμια & λοιπά ερευνητικά κέντρα,εκτός φυσικά όσων έχουν κάνει συμφωνίες με τις εν λόγω εταιρίες . Το point μου είναι οτι αυτή την στιγμή υπάρχουν πολλές ιδέες που έχουν προταθεί . Ωστόσο ούτε το 0.1% δεν βρίσκει εφαρμογή . Η βιομηχανία των ημιαγωγών έχει πολύ αυστηρά κριτήρια και ορισμένα πράγματα είναι αρκετά τυποποιημένα πλέον . Δεν αλλάζουν απο την μια νύχτα στην άλλη . Οπότε εαν θες να έχεις πιθανότητα για κάποιο meaningful impact, πας έξω κυρίως.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,792 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 23:52, 11-07-19:

Επιβεβαιώνω.

Η ουσία είναι μία. Θες να ασχοληθείς με ηλεκτρονική. Αγόρασε κολλητίρι και υλικά και άρχισε να κάνεις κατασκευές.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια