ΕΠΑ.Λ. ή Γενικό Λύκειο για Ιατρική;

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μόλις τελείωσα την Α λυκείου και θα μπω Β. Θέλω να σπουδάσω ιατρική ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1) Να πάω ΕΠΑΛ η να συνεχίσω στο γενικό ;(διότι τα μαθήματα των πανελληνίων του επαλ είναι πιο εύκολα και η Ιατρική από το ΕΠΑΛ έχει πολύ πιο λίγα μορια από ότι στο ΓΕΛ)
2) Έκανα εγγραφή στη Β λυκείου στο Γενικό λύκειο υπάρχει δυνατότητα να κάνω εγγραφή στο ΕΠΑΛ από Σεπτέμβρη η όχι;
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Άμα θες να πας ΕΠΑΛ πάνε. Πιστεύω ότι θα σε είναι πιο εύκολο να περάσεις. Απ'όσο ξέρω μπορείς να διαλέξεις μέχρι τα τέλη Σεπτεμβριου
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις μέλλον ως απατεώνας μικρέ μου. Συνέχισε τον λαμπρό, φιλόδοξο δρόμο σου...
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ καλύτερη λύση το ΕΠΑ.Λ. πάντως... Και πιο εύκολα θα μπεις, και γνώσεις ανατομίας μπορείς να αποκτήσεις, οπότε θα έχεις κάποιο προβάδισμα όταν μπεις
 

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ καλύτερη λύση το ΕΠΑ.Λ. πάντως... Και πιο εύκολα θα μπεις, και γνώσεις ανατομίας μπορείς να αποκτήσεις, οπότε θα έχεις κάποιο προβάδισμα όταν μπεις


Τι προβάδισμα ακριβώς?
Όταν μπεις ιατρική 1ο έτος και δεν ξέρεις τίποτα από φυσική,χημεία και βιολογία κατεύθυνσης πως θα ανταπεξέλθεις στα μαθήματα ιατρική φυσική,ιατρική χημεία 1 κ 2,βιολογία 1 κ 2,γενετική,βιοχημεία....
Πάντως γενικά όπως έχουν γίνει τα πράγματα από ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στην ιατρική,αλλά δεν θα έχεις όμως τις απαραίτητες γνώσεις για τις σπουδές σου
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τι προβάδισμα ακριβώς?
Όταν μπεις ιατρική 1ο έτος και δεν ξέρεις τίποτα από φυσική,χημεία και βιολογία κατεύθυνσης πως θα ανταπεξέλθεις στα μαθήματα ιατρική φυσική,ιατρική χημεία 1 κ 2,βιολογία 1 κ 2,γενετική,βιοχημεία....
Πάντως γενικά όπως έχουν γίνει τα πράγματα από ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στην ιατρική,αλλά δεν θα έχεις όμως τις απαραίτητες γνώσεις για τις σπουδές σου
Εάν έχει σκοπό την ιατρική, μπορεί να κάνει φροντιστήρια για να καλύψει τα όποια κενά, και να πάει ξέροντας αυτά τα μαθήματα
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τι προβάδισμα ακριβώς?
Όταν μπεις ιατρική 1ο έτος και δεν ξέρεις τίποτα από φυσική,χημεία και βιολογία κατεύθυνσης πως θα ανταπεξέλθεις στα μαθήματα ιατρική φυσική,ιατρική χημεία 1 κ 2,βιολογία 1 κ 2,γενετική,βιοχημεία....
Πάντως γενικά όπως έχουν γίνει τα πράγματα από ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στην ιατρική,αλλά δεν θα έχεις όμως τις απαραίτητες γνώσεις για τις σπουδές σου

Εάν έχει σκοπό την ιατρική, μπορεί να κάνει φροντιστήρια για να καλύψει τα όποια κενά, και να πάει ξέροντας αυτά τα μαθήματα

:alljumpy:
Ποια κενά παιδιά ... σιγά... ..........βιοχημεία στο Λύκειο από ότι ξέρω δε κάνετε (παλιά ειχε η τεχνολογική ένα τέτοιο μάθημα που φέτος το καταργήσανε). Βιολογιά την διαβάζεις και μόνος σου χωρις φροντιστήριο, η φυσική που κάνουν στην ιατρική δεν είναι φυσική μπλα μπλα μπλα είναι...

Συνεπώς αν είναι πιο εύκολο από ΕΠΑΛ να πας ιατρική να πάτε ΕΠΑΛ :o
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Άμα θες να πας ΕΠΑΛ πάνε. Πιστεύω ότι θα σε είναι πιο εύκολο να περάσεις. Απ'όσο ξέρω μπορείς να διαλέξεις μέχρι τα τέλη Σεπτεμβριου


Όλοι αυτο μου λένε κ μάλλον θα πάω ΕΠΑΛ

Έχεις μέλλον ως απατεώνας μικρέ μου. Συνέχισε τον λαμπρό, φιλόδοξο δρόμο σου...


Χαχα γιατί τι λες αυτό;

Εγώ θεωρώ καλύτερη λύση το ΕΠΑ.Λ. πάντως... Και πιο εύκολα θα μπεις, και γνώσεις ανατομίας μπορείς να αποκτήσεις, οπότε θα έχεις κάποιο προβάδισμα όταν μπεις

Συμφωνώ σε αυτό με το προβάδισμα που είπες.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Άμα νομίζεις πως δεν θα επηρεαστείς από το κλίμα των ΕΠΑΛ, πήγαινε. Κακά τα ψέματα, τα ΕΠΑΛ δεν φημίζονται για την καλή συμπεριφορά των μαθητών τους, αν και το ίδιο το σύστημα εκπαίδευσης είναι αρκετά ενδιαφέρον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top