Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη για το έτος 2019-2020

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν σε ενα μάθημα μπαίνουν εύκολες ασκήσεις όσα κεφάλαια και να μπουν δεν θα δυσκολέψει δραματικά. Και η χημεία παρά την τεράστια ύλη της το εύκολο μάθημα της θετικής θεωρείται
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν σε ενα μάθημα μπαίνουν εύκολες ασκήσεις όσα κεφάλαια και να μπουν δεν θα δυσκολέψει δραματικά. Και η χημεία παρά την τεράστια ύλη της το εύκολο μάθημα της θετικής θεωρείται


Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλό να αυξηθεί λίγο το επίπεδο δυσκολίας στο αοθ ώστε να ξεχωρίζει το 15 απτό 18 και το 20
Επίσης ισχύει αυτό που λες αλλά σε κάθε περίπτωση το μάθημα έγινε δυσκολότερο μόνο και μόνο απτον όγκο της ύλης
 

sofiannam

Νεοφερμένος

Η sofiannam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου τι συνέβη με την Βιολογία Κατεύθυνσης; Ποια είναι η ύλη τελικά; Ναι, πρόσθεσαν το κεφάλαιο 11 στο βιβλίο του προσανατολισμού, αλλά έχω μπερδευτεί. Όσοι δίνουν βιολογία κατεύθυνσης θα δώσουν και το βιβλίο προσανατολισμού και το βιβλίου της Γενικής Παιδείας; Έγινε ενιαίο μάθημα επειδή δεν υπάρχει πια το πεδίο των Παιδαγωγικών; Γιατί αν έγινε αυτό είναι πολύ μεγάλη η ύλη.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλό να αυξηθεί λίγο το επίπεδο δυσκολίας στο αοθ ώστε να ξεχωρίζει το 15 απτό 18 και το 20
Επίσης ισχύει αυτό που λες αλλά σε κάθε περίπτωση το μάθημα έγινε δυσκολότερο μόνο και μόνο απτον όγκο της ύλης


πες τα ρε don Corleone να πούμε. Και γω το ίδιο αναρωτιόμουν πέρυσι , γιατί να μην έχουμε μία ιδέα από μάκρο και από το Λύκειο? Και μας στο 1ο εξάμηνο είχε μακροοικονομία (λίγη βέβαια) αλλά είχε τα απαραίτητα. Το μάθημα έγινε όντως δυσκολότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (ίσως πέσουν οι βάσεις λίγο :D).
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
πες τα ρε don Corleone να πούμε. Και γω το ίδιο αναρωτιόμουν πέρυσι , γιατί να μην έχουμε μία ιδέα από μάκρο και από το Λύκειο? Και μας στο 1ο εξάμηνο είχε μακροοικονομία (λίγη βέβαια) αλλά είχε τα απαραίτητα. Το μάθημα έγινε όντως δυσκολότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (ίσως πέσουν οι βάσεις λίγο :D).


Είναι όντως πιο ολοκληρωμένη η ύλη του αοθ τώρα αφού θα βλέπουν τα παιδιά μικρο και μακρο
Σαν ύλη πιστεύω θα βγαίνει μια χαρά
Εμείς θυμάμαι στα θερινά πριν την γ λυκείου κάναμε μόνο το 1ο κεφάλαιο αοθ και κάναμε μάθημα φουλ χαλαρό με 80% συζήτηση και 20% μάθημα και μας έλεγε ο καθηγητής αν σας προχωρήσω και άλλο τον Νοέμβρη θα χουμε τελειώσει η ύλη
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
πες τα ρε don Corleone να πούμε. Και γω το ίδιο αναρωτιόμουν πέρυσι , γιατί να μην έχουμε μία ιδέα από μάκρο και από το Λύκειο? Και μας στο 1ο εξάμηνο είχε μακροοικονομία (λίγη βέβαια) αλλά είχε τα απαραίτητα. Το μάθημα έγινε όντως δυσκολότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (ίσως πέσουν οι βάσεις λίγο :D).
Και εγώ αυτό πιστεύω, οι βάσεις θα πέσουν, ειδικά αν τα θέματα είναι και δυσκολότερα από τα φετινά.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τώρα που ήρθα και στο σωστό το θέμα, μια ερώτηση έχω να κανω. Μας κοροϊδεύουν; Μια λέει fake news, μια σύμφωνα και με το 1ο ποστ την ανεβάζουν οι ιδιοι. Τι γίνεται;
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Τώρα που ήρθα και στο σωστό το θέμα, μια ερώτηση έχω να κανω. Μας κοροϊδεύουν; Μια λέει fake news, μια σύμφωνα και με το 1ο ποστ την ανεβάζουν οι ιδιοι. Τι γίνεται;
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δε θα γίνει καμία επιπλέον αλλαγή στην ύλη που ανακοινώθηκε πριν κάνα δυο τρεις εβδομάδες και βρίσκεται αναρτημένη αυτή τη στιγμή. Τα περί fake news τα αναφέρουν για κάποιες αναρτήσεις που έγιναν πριν καμία εβδομάδα από διάφορα site τα οποία ανέφεραν οτι εξετάζονται επιπλέον αλλαγές στις παραπάνω ύλη. Αυτές τις αλλαγές διαψεύδει το Υπουργείο.
Άρα Σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα εγω η ύλη θα ισχύσει όπως ανακοινώθηκε.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δε θα γίνει καμία επιπλέον αλλαγή στην ύλη που ανακοινώθηκε πριν κάνα δυο τρεις εβδομάδες και βρίσκεται αναρτημένη αυτή τη στιγμή. Τα περί fake news τα αναφέρουν για κάποιες αναρτήσεις που έγιναν πριν καμία εβδομάδα από διάφορα site τα οποία ανέφεραν οτι εξετάζονται επιπλέον αλλαγές στις παραπάνω ύλη. Αυτές τις αλλαγές διαψεύδει το Υπουργείο.
Άρα Σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα εγω η ύλη θα ισχύσει όπως ανακοινώθηκε.

Μπούλος δηλαδή.:happy:
Αν βγει νέα κυβέρνηση υπάρχουν υποψίες για το πώς θα κινηθουν;
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν βγει νέα κυβέρνηση υπάρχουν υποψίες για το πώς θα κινηθουν;


Ο κ. Μητσοτάκης δεσμεύθηκε ότι ως κυβέρνηση η ΝΔ δε θα αλλάξει το σύστημα εισαγωγής για τουλάχιστον 2 χρόνια, μέχρι να αλλάξει άλλες πτυχές του συστήματος που αφορούν τα σχολεία και τα ΑΕΙ, σημειώνοντας ότι "μετά ξεκινώντας από τα παιδιά της 3ης γυμνασίου θα χτίσουμε ένα διαφορετικό σύστημα".
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν κάποιος παλιός απόφοιτος (14') μπορεί να δώσει με το παλιό ή πρέπει ντε και καλά να πάει με το καινούργιο;
ευχαριστώ!
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν κάποιος παλιός απόφοιτος (14') μπορεί να δώσει με το παλιό ή πρέπει ντε και καλά να πάει με το καινούργιο;
ευχαριστώ!


Αν εννοείς το παλιό με τα 6 μαθήματα
Όχι δεν γίνεται πλέον
Είχε γίνει μόνο την πρώτη χρόνια που εφαρμόστηκε το τωρινό σύστημα για τους αποφοίτους του 2015 που θα έδιναν δεύτερη χρόνια πανελλήνιες
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα οικοδομήματα” του Κ. Γαβρόγλου που θα “γκρεμίσει” η ΝΔ εάν γίνει Κυβέρνηση

1. Νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ

Οι τελική απόφαση του Κ. Γαβρλόγλου οι δηλώσεις προτιμήσεων των τμημάτων από τους φετινούς μαθητές της Β Λυκείου , να γίνουν τον Οκτώβριο και όχι τον Ιούνιο, όπως το αρχικό σχέδιο προέβλεπε, θα διευκολύνει τη νέα κυβέρνηση, εάν θα είναι άλλη από τη σημερινή, να λάβει την απόφασή της εάν “παγώσει” το νέο σύστημα.

Η ΝΔ ήδη έχει τοποθετηθεί εναντίον του νέου συστήματος, τονίζοντας ότι δεν θα “πειράξει” το ισχύον σύστημα τουλάχιστον για δυο χρόνια, προκειμένου να προηγηθούν οι διορθώσει στα σχολέια, την επαγγελματική εκπαίδευση και τα Πανεπιστήμια.

Αυτό σημαίνει πως το νέο σύστημα για την εισαγωγή στα ΑΕΙ δεν θα εφαρμοστεί εάν η ΝΔ γίνει Κυβέρνηση.

Η τομεάρχης της ΝΔ έχει προβεί σε νεότερες δηλώσεις:

Ως προς το σύστημα εισαγωγής στην ανώτατη εκπαίδευση, η Νέα Δημοκρατία δεν σκοπεύει να αιφνιδιάσει κανέναν. Η δική μας λογική είναι ότι πριν από οποιαδήποτε αλλαγή, χρειάζεται λεπτομερής - πρωτίστως στρατηγικός - σχεδιασμός, χρειάζεται να έχει προηγηθεί ουσιαστικός διάλογος με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, να έχουν υποβληθεί υλοποιήσιμες προτάσεις και, φυσικά, ένα μεταβατικό στάδιο προσαρμογής. Ως εκ τούτου, το ισχύον σύστημα εισαγωγής δεν θα αλλάξει συθέμελα για τους μαθητές που ετοιμάζονται να ξεκινήσουν την γ’ Λυκείου. Ωστόσο, θα προβούμε σε βελτιωτικές κινήσεις, στην προσπάθειά μας να καταστήσουμε πιο λειτουργικό το ισχύον σύστημα που χαρακτηρίζεται από πλήθος στρεβλώσεων.

Για εμάς, κεντρική προτεραιότητα παραμένει η ανάκτηση του αυτόνομου παιδαγωγικού ρόλου του Λυκείου. Σε αυτό το πλαίσιο, δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην απόκτηση Εθνικού Απολυτηρίου, στο οποίο θα οδηγεί η επιτυχής ολοκλήρωση του Λυκείου. Για τον προσδιορισμό του βαθμού του Εθνικού Απολυτηρίου θα συνυπολογίζονται οι βαθμοί και των 3 τάξεων του Λυκείου με ειδικό συντελεστή ανά τάξη. Παράλληλα, σε αυτή τη διαδικασία, και για την επίτευξη μεγαλύτερου βαθμού αντικειμενικότητας, θα αξιοποιηθεί ο ανανεωμένος και βελτιωμένος θεσμός της Τράπεζας Θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας, κατά τη διεξαγωγή των γραπτών προαγωγικών εξετάσεων από τάξη σε τάξη, για όλες τις τάξεις του Λυκείου.
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αν εννοείς το παλιό με τα 6 μαθήματα
Όχι δεν γίνεται πλέον
Είχε γίνει μόνο την πρώτη χρόνια που εφαρμόστηκε το τωρινό σύστημα για τους αποφοίτους του 2015 που θα έδιναν δεύτερη χρόνια πανελλήνιες


οχι οχι με τα τεσσερα εννοω! με τα λατινικα μεσα...
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Η υπουργός Παιδείας είπε ότι οι παλιοί απόφοιτοι θα δώσουμε με το παλαιό σύστημα..ξέρετε ωστόσο αν γίνεται να δώσει όποιος θέλει με το νέο;
 

Radaplanos

Νεοφερμένος

Ο Radaplanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η υπουργός Παιδείας είπε ότι οι παλιοί απόφοιτοι θα δώσουμε με το παλαιό σύστημα..ξέρετε ωστόσο αν γίνεται να δώσει όποιος θέλει με το νέο;
από που ακριβώς προκύπτει ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να δώσουν και με το παλαιό σύστημα; μπορείτε να παραθέσετε την πηγή; γιατί δεν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψη μου
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Η υπουργός Παιδείας είπε ότι οι παλιοί απόφοιτοι θα δώσουμε με το παλαιό σύστημα..ξέρετε ωστόσο αν γίνεται να δώσει όποιος θέλει με το νέο;
Το διάβασα και εγώ. Λογικό και αναγκαίο. Δε νοείται ο υποψήφιος που έδωσε Λατινικά να δώσει τον επόμενο χρόνο Κοινωνιολογία, ούτε και να έρθει αντιμέτωπος με διπλάσια ύλη σε Ιστορία, αναμορφωμένη ύλη στα Αρχαία Ελληνικά και συνεξέταση Έκθεσης-Λογοτεχνίας. Θα ήταν, ωστόσο, προτιμότερο να είχε ανακοινωθεί αυτή η απόφαση λίγο νωρίτερα, προκειμένου οι απόφοιτοι να ξεκινούσαν την επανάληψη της ύλης ένα μήνα πιο νωρίς.

Πηγή: https://www.iefimerida.gr/ellada/kerameos-panellinies-tha-ginoyn-beltioseis
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Το διάβασα και εγώ. Λογικό και αναγκαίο. Δε νοείται ο υποψήφιος που έδωσε Λατινικά να δώσει τον επόμενο χρόνο Κοινωνιολογία, ούτε και να έρθει αντιμέτωπος με διπλάσια ύλη σε Ιστορία, αναμορφωμένη ύλη στα Αρχαία Ελληνικά και συνεξέταση Έκθεσης-Λογοτεχνίας. Θα ήταν, ωστόσο, προτιμότερο να είχε ανακοινωθεί αυτή η απόφαση λίγο νωρίτερα, προκειμένου οι απόφοιτοι να ξεκινούσαν την επανάληψη της ύλης ένα μήνα πιο νωρίς.


Ξέρεις αν γίνεται να διαλέξουμε σαν απόφοιτοι σύστημα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top