Γενικές φοιτητικές απορίες

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
παιδιά τα βιβλία μπορούν να σταλθούν και από το πανεπιστήμιο ταχυδρομικώς ;;;;πχ εγώ είμαι στο Παν Αιγαίου και μένω Παλλήνη δεν έχω πάει ποτέ και δήλωσα 1 φορά μαθήματα στο β εξάμηνο μπορούν να σταλθούν και ταχυδρομικά ;;
Τα βιβλία δεν τα έχει το πανεπιστήμιο και δεν τα παίρνεις από εκεί. Κάθε βιβλίο είναι σε συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο (το λέει στη δήλωση) όπου πας με το πάσο και τον κωδικό να το πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Περίοδος Υποβολής Δηλώσεων "21/03/2019" - "03/05/2019"

https://eudoxus.gr//files/Dianomi_Earinou_2018-19.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδιά τα βιβλία μπορούν να σταλθούν και από το πανεπιστήμιο ταχυδρομικώς ;;;;πχ εγώ είμαι στο Παν Αιγαίου και μένω Παλλήνη δεν έχω πάει ποτέ και δήλωσα 1 φορά μαθήματα στο β εξάμηνο μπορούν να σταλθούν και ταχυδρομικά ;;


Τα συγγράμματα τα παραλαμβάνουμε στην πόλη που εδρεύει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που τα προτείνει άρα θα πρέπει να πας εκεί για να τα πάρεις. Κατά τα άλλα ισχύουν αυτά που έγραψε παραπάνω η Gate4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Eπικοινώνησε με το βιβλιοπωλείο που τα δίνει και πες τους να σου τα στείλουν με κούριερ το οποίο θα πληρωθεί από σενα. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα να στο στείλουν αν δουν το πάσο και τη ταυτότητά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eπικοινώνησε με το βιβλιοπωλείο που τα δίνει και πες τους να σου τα στείλουν με κούριερ το οποίο θα πληρωθεί από σενα. Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα να στο στείλουν αν δουν το πάσο και τη ταυτότητά σου.

Πώς θα δουν το πάσο και την ταυτότητα όταν η Σχολή είναι στη Χίο κι ο ενδιαφερόμενος στην Αθήνα;;;
Ακόμα κι αν λυθούν με κάποιο τρόπο τα διαδικαστικά θέματα, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ότι ο βιβλιοπώλης θα έχει την καλοσύνη να κάνει την αβαρία να τον εξυπηρετήσει; Σκέψου ότι σ΄αυτή την κατάσταση δεν είναι μόνος του. Πολλά παιδιά γράφονται σε μια σχολή μακριά από το σπίτι τους με σκοπό να ξαναδώσουν πανελλαδικές ή να διεκδικήσουν μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Επειδη ειμαι απο μετεγγραφη εχω χασει περιπου 4-5 3ωρα σε καθε μαθημα αλλα αρχιζω να παρακολουθω τωρα κανονικα..Πιστευετε μεχρι την εξεταστικη θα καταφερω να μαζεψω κ αυτα που εχασα για την εξεταστικη να περασω κανα μαθημα; :laugh: Εχω αγχωθει λιγακι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη ειμαι απο μετεγγραφη εχω χασει περιπου 4-5 3ωρα σε καθε μαθημα αλλα αρχιζω να παρακολουθω τωρα κανονικα..Πιστευετε μεχρι την εξεταστικη θα καταφερω να μαζεψω κ αυτα που εχασα για την εξεταστικη να περασω κανα μαθημα; :laugh: Εχω αγχωθει λιγακι ..


Μια χαρά θα τα καταφέρεις! Μην ανησυχείς καθόλου! Τώρα θα πάρεις και τα συγγράμματα και σε συνδυασμό με τις αναρτήσεις των καθηγητών στο e-class θα τη βρεις την άκρη. Μην τα αφήσεις τελευταία στιγμή και πελαγώσεις! Ξεκίνα σιγά-σιγά από τώρα με την ησυχία σου ώστε να μπεις στο νόημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μια χαρά θα τα καταφέρεις! Μην ανησυχείς καθόλου! Τώρα θα πάρεις και τα συγγράμματα και σε συνδυασμό με τις αναρτήσεις των καθηγητών στο e-class θα τη βρεις την άκρη. Μην τα αφήσεις τελευταία στιγμή και πελαγώσεις! Ξεκίνα σιγά-σιγά από τώρα με την ησυχία σου ώστε να μπεις στο νόημα!


Α ρε λενω εισαι αξια! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω μία απορία σχετικά με την δήλωση μαθημάτων. Είμαι 1ο έτος, β'εξάμηνο (εαρινό) και κόπηκα σε 2 μαθήματα του α' εξαμήνου. Τώρα που πρέπει να κάνω την δήλωση των μαθημάτων του β΄εξαμήνου πρέπει να δηλώσω και τα 2 μαθήματα στα οποία κόπηκα;; (θα τα δώσω τον Σεπτέμβριο) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω μία απορία σχετικά με την δήλωση μαθημάτων. Είμαι 1ο έτος, β'εξάμηνο (εαρινό) και κόπηκα σε 2 μαθήματα του α' εξαμήνου. Τώρα που πρέπει να κάνω την δήλωση των μαθημάτων του β΄εξαμήνου πρέπει να δηλώσω και τα 2 μαθήματα στα οποία κόπηκα;; (θα τα δώσω τον Σεπτέμβριο) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!
Όχι, τον Σεπτέμβριο μπορείς να δώσεις ότι δήλωσες το χειμερινό και ο εαρινό εξάμηνο. Έτσι και αλλιώς αν το δοκιμάσεις δεν θα σε αφήσει (ακόμα) να δηλώσεις μαθήματα χειμερινού εξαμήνου το εαρινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παιδιά, πότε δηλώνουμε τα μαθήματα και τα συγγράμματα του Α' εξαμήνου όσοι θα είμαστε πρωτοετείς; Κατά την εγγραφή; Ή βγαίνει σχετική ανακοίνωση στην πορεία;
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, πότε δηλώνουμε τα μαθήματα και τα συγγράμματα του Α' εξαμήνου όσοι θα είμαστε πρωτοετείς; Κατά την εγγραφή; Ή βγαίνει σχετική ανακοίνωση στην πορεία;
Κατα την εγγραφη σου στις περισσότερες περιπτωσεις
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά, πότε δηλώνουμε τα μαθήματα και τα συγγράμματα του Α' εξαμήνου όσοι θα είμαστε πρωτοετείς; Κατά την εγγραφή; Ή βγαίνει σχετική ανακοίνωση στην πορεία;


1 μήνα αφού ξεκινήσουν τα μαθήματα συνήθως.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλώνεις τα μαθήματα που θα κάνεις ένα μήνα .... αφού(?!) ξεκινήσουν τα μαθήματα

Έτσι είχε γίνει σε εμάς πάντως.Τέλη οκτώβρη αν θυμάμαι καλά δηλώσαμε τα μαθήματα και μετά από λίγο ξεκίνησε και η παραλαβή των συγγραμάτων από τον εύδοξο
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Τα μαθήματα ξεκινούν αμέσως μετά το τέλος του προηγούμενου ή υπάρχει κάτι σαν διάλειμμα μεταξύ των μαθημάτων;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τα μαθήματα ξεκινούν αμέσως μετά το τέλος του προηγούμενου ή υπάρχει κάτι σαν διάλειμμα μεταξύ των μαθημάτων;
Ανάλογα τα μαθήματα ο χώρος που θα γίνονται τα μαθήματα και ο χρόνος που θα χρειαστεί ο καθηγητής να κάνει το μάθημα (μπορεί στο πρόγραμμα να λέει 3 ώρες αλλά να θεωρεί ότι 2 είναι οκ και έτσι έχεις μια ώρα κενό!)
Εγώ δηλαδή στο α εξάμηνο επειδή ένα εργαστήριο το έκανα στο Μεταξουργείο ενώ είχα και θεωρία καπάκι στο Αιγάλεω μας άφηνε ο καθηγητής ένα μισάωρο πιο πριν για να προλάβουμε (ευτυχως ήταν 1 λεωφορείο απόσταση μόνο :P)
Ενα άλλο παράδειγμα είχα καθηγητρια στο β εξάμηνο που ήθελε μόνο τις 2:30 από τις 3 ώρες που ήταν στο πρόγραμμα και είχαμε κάθε φορά σα διάλειμμα.
Τέλος να τονίσω ότι είναι λιγάκι δύσκολο να έχετε σερί 3ωρα μαθημάτων (εκτός αν πέσετε σε περίπτωση) .. . σίγουρα θα κάνει κάποια παύση στο ενδιάμεσο....
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δηλώνεις τα μαθήματα που θα κάνεις ένα μήνα .... αφού(?!) ξεκινήσουν τα μαθήματα;

Σε ποιο τμήμα είσαι; Ξέρω ελάχιστα τμήματα που οι δηλώσεις μαθημάτων ξεκινούν την πρώτη-δεύτερη εβδομάδα.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω , πρωτόετο to be ! Απλά μου φάνηκε περίεργο :ρ
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Όταν περιμένεις μετεγγραφή το πρόγραμμα με τις ώρες των μαθημάτων το παίρνεις απο την γραμματεια λίγες μέρες πριν;Επίσης τα βιβλία στα δίνουν κανονικα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top