Εξωτερικό μετά το ΙΕΚ

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Μόλις τελείωσα το λύκειο και γράφτηκα σε ένα ιδιωτικό Ι.Ε.Κ (Παστέρ) βοηθός μικροβιολόγου... ξέρω στην Ελλάδα ότι δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία γιατί υπάρχει αντίστοιχος κλάδος ιατρικών εργαστηριών σε Τ.Ε.Ι... Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μόνο το εξωτερικό, όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε όπως τις προοπτικές που υπάρχουν και την προώθηση μέσω Ι.Ε.Κ στα ξένα πανεπιστήμια ...Αν ξέρετε την διαδικασία, κατά πόσο είναι δυνατό και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ξέρω στην Ελλάδα ότι δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία γιατί υπάρχει αντίστοιχος κλάδος ιατρικών εργαστηριών σε Τ.Ε.Ι
Επειδή σε ενδιαφέρει το εξωτερικό, δες πως έχουν τα πράγματα στις λογικές χώρες:
Από την τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΤΕΙ) βγαίνεις τεχνολόγος (βιο)ιατρικών εργαστήριων (biomedical technologist), ούτε βοηθός μικροβιολόγου όυτε παρασκευαστής.
Από την δευτεροβάθμια (ΕΠΑΛ) και μετα-δευτεροβάθμια (ΙΕΚ) βγαίνεις εργαστηριακός βοηθός/τεχνικός (lab assistant/technician)

Στην Ελλάδα είτε βγεις απο ΙΕΚ είτε ΤΕΙ το ίδιο πράγμα είναι όσο αφορά τον ιδιωτικό τομέα. Αν κάνεις και σε καλό μέρος πρακτική, μπορεί να βγεις και κερδισμένη από το ΙΕΚ αφού θα γλιτώσεις 2 χρόνια. Ουσιαστικά δεν υπάρχει διαχωρισμός ΤΕΙ/ΙΕΚ στα επαγγελματικά δικαιώματα, τα ίδια κάνουμε. Το επάγγελμα είναι καθαρά πρακτικό, η θεωρητική γνώση είναι αμιλητέα για τον εργοδότη. Στο δημόσιο λογικά υπάρχει κάποια μισθολογική διαφορά καθώς και διαφορετικος αριθμός θέσεων, αλλά πιο δημοσίο...

Όσο για το εξωτερικό ξέρω πως οι προοπτικές για τους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων (ΤΙΕ) δεν είναι ούτε καλές ούτε χάλια. Το βασικό ζήτημα είναι η γλώσσα που απαραίτητα πρέπει να ξέρεις. Έξω, τουλάχιστον για Αγγλία/Πορτογαλία και Αυστρία που ξέρω υπάρχει διάκριση αρμοδιοτήτων/δικαιωμάτων και παίρνουν για τεχνικούς ανειδικευτα ατομα ή και απόφοιτους λυκείου. Aπό τη μία το χαρτί σου θα είναι προσόν, από την άλλη κοιτάς μια δουλειά λίγο πιο πάνω από του κατώτατου μισθού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όταν τελειώσεις το Ι.Ε.Κ στην Ελλάδα έχεις το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις για κάποιο πανεπιστήμιο(τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) του εξωτερικού σε έναν παρεμφερή κλάδο??? (Σας ευχαριστώ για την παραπάνω απάντηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Όταν τελειώσεις το Ι.Ε.Κ στην Ελλάδα έχεις το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις για κάποιο πανεπιστήμιο(τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) του εξωτερικού σε έναν παρεμφερή κλάδο??? (Σας ευχαριστώ για την παραπάνω απάντηση)

Για ν μπεις σε πανεπιστημιο του εξωτερικου πρεπει ν δωσεις εξετασεις γλωσσας (Σε μερικες χωρες στα πολυτεχνεια δεν χρειαζεται) .Δεδομενου οτι οι χωρες στο εξωτερικο δεν εχουν ΙΕΚ δεν θα εχει καμια σχεση με το αν εχεις τελιωσει καποιο τμημα ΙΕΚ ή οχι . Αμα θες ν πας σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου οπως λες γιατι απλα δεν ... πας!? και γραφτηκες σε ΙΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν το αποφάσισα γιατί προς το παρών δεν μου δίνεται η δυνατότητα να φύγω στο εξωτερικό και εφόσον αναγκάζομαι να παραμείνω εδώ ήθελα να έχω κάποιο χαρτί στα χέρια μου έστω και από Ι.Ε.Κ... Όταν γράφτηκα μου είπαν ότι μπορώ να δώσω εξετάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο και να περάσω εκεί στο 2ο έτος, διότι το χαρτί αυτό αναγνωρίζεται σε χώρες της ΕΕ, μάλλον κάνω λάθος... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν το αποφάσισα γιατί προς το παρών δεν μου δίνεται η δυνατότητα να φύγω στο εξωτερικό και εφόσον αναγκάζομαι να παραμείνω εδώ ήθελα να έχω κάποιο χαρτί στα χέρια μου έστω και από Ι.Ε.Κ... Όταν γράφτηκα μου είπαν ότι μπορώ να δώσω εξετάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο και να περάσω εκεί στο 2ο έτος, διότι το χαρτί αυτό αναγνωρίζεται σε χώρες της ΕΕ, μάλλον κάνω λάθος... :worry:

Σε καποια σχολη ισως δεν γνωριζω αλλα σε πανεπιστημιο? καταρχηνθα εισαι ξενη και θ πρεπει αναγκαστικα ν δωσεις την γλωσσα και κατα δευτερον τα τμηματα του ιεκ δεν νμζ ν εχουν αντιστοιχια με σχολες πανεπιστημιακων τμηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μάλιστα, θα το ψάξω περαιτέρω... Προς το παρών θα συγκεντρωθώ στο Ι.Ε.Κ !
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Το χω ψαξει αρκετα το θεμα καθως ειμαι αποφοιτη ιεκ κ θελω να συνεχισω. Λοιπον, κατεληξα στο εξης, εαν στην ειδικοτητα σου υπαρχει κολλεγιο που να συνεργαζεται με πανεπιστημιο του εξωτερικου (και η συμβαση που εχουν μεταξυ τους ειναι συμβαση δικαιοχρησιας δηλαδη franchise) μπορεις να συνεχισεις τις σπουδες σου απο το δευτερο ετος ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο κ το πτυχιο σου ειναι αναγνωρισμενο.βεβαια το κοστος ειναι αρκετα υψηλο αλλα αν δεν εχεις οικονομικο θεμα ψαξ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το χω ψαξει αρκετα το θεμα καθως ειμαι αποφοιτη ιεκ κ θελω να συνεχισω. Λοιπον, κατεληξα στο εξης, εαν στην ειδικοτητα σου υπαρχει κολλεγιο που να συνεργαζεται με πανεπιστημιο του εξωτερικου (και η συμβαση που εχουν μεταξυ τους ειναι συμβαση δικαιοχρησιας δηλαδη franchise) μπορεις να συνεχισεις τις σπουδες σου απο το δευτερο ετος ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο κ το πτυχιο σου ειναι αναγνωρισμενο.βεβαια το κοστος ειναι αρκετα υψηλο αλλα αν δεν εχεις οικονομικο θεμα ψαξ το.
Όσο για το οικονομικό μην τα συζητάτε :/: Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το ΙΕΚ αναγνωρίζεται στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Στο είχα πει και παραπάνω το "εξωτερικό" είναι πολύ γενικό. Σε κάθε χώρα ισχύουν διαφορετικά κριτήρια. Για Αγγλία που ξέρω θα στο αντιστοιχίσουν με επαγγελματιό δίπλωμα επιπέδου 3 (μόνο αν έχει περάσει τις εξετάσεις πιστοποίησης) δηλ αντίστοιχο με ένα επαλ εδώ.
Δεν αξίζει να χάσεις τρία χρόνια από τη ζωή σου για να πας σε ιεκ εδώ. Δεν θα μάθεις τίποτα, το επίπεδό τους είναι χαμηλότατο. Μετά το λύκειο πήγαινε στην Αγγλία να κάνεις ένα vocational diploma σε ηλικί προσχολικής που είναι ένα χρόνο και σε ενδιφέρει κιόλας και θα βρεις και πολύ πιο εύκολα δουλειά, παρά με τίτλο σπουδών από Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στο είχα πει και παραπάνω το "εξωτερικό" είναι πολύ γενικό. Σε κάθε χώρα ισχύουν διαφορετικά κριτήρια. Για Αγγλία που ξέρω θα στο αντιστοιχίσουν με επαγγελματιό δίπλωμα επιπέδου 3 (μόνο αν έχει περάσει τις εξετάσεις πιστοποίησης) δηλ αντίστοιχο με ένα επαλ εδώ.
Δεν αξίζει να χάσεις τρία χρόνια από τη ζωή σου για να πας σε ιεκ εδώ. Δεν θα μάθεις τίποτα, το επίπεδό τους είναι χαμηλότατο. Μετά το λύκειο πήγαινε στην Αγγλία να κάνεις ένα vocational diploma σε ηλικί προσχολικής που είναι ένα χρόνο και σε ενδιφέρει κιόλας και θα βρεις και πολύ πιο εύκολα δουλειά, παρά με τίτλο σπουδών από Ελλάδα.
Μπορείς να μου πεις περισσότερα για το vocational diploma
Πως κανεις αιτηση σαυτό;ποσα πληρώνεις;και αλλα .....μετραει ο βαθμός απολυτήριου;το δικο μου διπλωμα που θα εχω παρει θα μπορω να βρισκω το ιδιο ευκολα με καποιον που εχει σπουδασει σε πανεπηστιμιο αυτο που εχω σπουδασει ....θα ήθελα να μάθω τα παντα σχετικά με αυτο ...θα σου ειμαι ευγνώμον αν μου έδινες όλες τις πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να μάθεις. Είναι μια απλή επαγγελματική πιστοποίηση επιπέδου 3 (αντίστοιχο με απολυτήριο λυκείου για να καταλάβεις) και δίδεται από τα colleges των δήμων. Αν είσαι κάτω από 25 δεν πληρώνεις δίδακτρα.
Τώρα για την αποκατάσταση που ρωτάς, άλλη δουλειά θα ψάξει κάποιος που έχει μια πιστοποίηση επιπέδου 3 και άλλη δουλειά κάποιος που έκανε Bachelor σε βρετανικό πανεπιστήμιο, ο δεύτερος δηλαδή αποκλείεται να ασχοληθεί με teaching assistance ή childcare· Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού μεταξύ σας. Δες ένα από τα πολλά προγράμματα που προσφέρει το κολλέγιο του δήμου στο Plymouth: https://www.cityplym.ac.uk/courses/childcare-and-education-early-years-educator/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να μάθεις. Είναι μια απλή επαγγελματική πιστοποίηση επιπέδου 3 (αντίστοιχο με απολυτήριο λυκείου για να καταλάβεις) και δίδεται από τα colleges των δήμων. Αν είσαι κάτω από 25 δεν πληρώνεις δίδακτρα.
Τώρα για την αποκατάσταση που ρωτάς, άλλη δουλειά θα ψάξει κάποιος που έχει μια πιστοποίηση επιπέδου 3 και άλλη δουλειά κάποιος που έκανε Bachelor σε βρετανικό πανεπιστήμιο, ο δεύτερος δηλαδή αποκλείεται να ασχοληθεί με teaching assistance ή childcare· Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού μεταξύ σας. Δες ένα από τα πολλά προγράμματα που προσφέρει το κολλέγιο του δήμου στο Plymouth: https://www.cityplym.ac.uk/courses/childcare-and-education-early-years-educator/

Δηλαδή εγω σαν Ελληνίδα εχω δικαίωμα σαυτό....χρειάζεται απαραίτητος βαθμός λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Φυσικά και έχεις δικαίωμα σαν ελληνίδα. Οχι δεν υπάρχει στάνταρ βαθμός απολυτηρίου αλλά όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top