Πανελλήνιες από ΤΕΕ

angelo!!!

Νεοφερμένος

Ο angelo!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
...μια χαρα!! ευχομαι να τα καταφερω κι εγω...
καλη σταδιοδρομια μαργαριτακι !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
...μια χαρα!! ευχομαι να τα καταφερω κι εγω...
καλη σταδιοδρομια μαργαριτακι !!!!

Ευχαριστω πολυ!!Και σε εσενα καλη επιτυχια!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GenomeK

Νεοφερμένος

Ο GenomeK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Είχα τελειώσει τεε οταν ηταν η τελευταία τους χρονιά θυμάμαι, και σκευτόμουν κατα πόσο είναι δυνατό να ξαναδώσω πανελλήνιες τώρα. Ενασ φίλος μου είπε οτι μπορώ απλά να δηλώσω οτι θέλω να δώσω, και θα εξεταστώ στο νεο υλικό των επαλ, αλλά φοβαμαί μήπως πρεπεί να κάνω κάποιον έξτρα χρόνο μαθήματα (εδώ που τα λέμε θα μου χρείαζόταν, αλλά λόγο δουλειάς δεν νομιζώ να μπορώ να παρακολουθώ πλήρως). Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει για αυτούς που έχουν τελιώσει με το σύστημα των τεε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Για να εισαι σιγουρος περνα απο το τεε σημερινο επαλ οπου τελειωσες και θα σου τα εξηγησουν αναλυτικα. Απ οτι ξερω μπορεις να δωσεις ειτε με την ομαδα Α οπου εχεις δικαιωμα εισαγωγης σε τει δινοντας 4 μαθηματα ειτε με την ομαδα Β αν ενδιαφερεσαι για αει δινοντας ομως 6 μαθηματα
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander1990

Νεοφερμένος

Ο alexander1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειμαι φοιτητης ΤΕΙ μπορω να δωσω και πανελληνιες να κανω κανονικα αιτηση τον φλεβαρη η οχι;; επισης ποια μαθηματα δινουμε; Ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ 2007 τοτε θυμαμαι μαθηματικα αοθ και εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ειμαι φοιτητης ΤΕΙ μπορω να δωσω και πανελληνιες να κανω κανονικα αιτηση τον φλεβαρη η οχι;; επισης ποια μαθηματα δινουμε; Ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ 2007 τοτε θυμαμαι μαθηματικα αοθ και εκθεση.

αυτά που λες συν το ΑΟΔΕ

δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΗΣΤΟΣ_z

Νεοφερμένος

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σας θα ήθελα να ρωτήσω απο τεε β΄κύκλου μπορώ να δώσω πανελλαδικές σε επαλ ομαδα β΄ με ενδιαφέρει το τμήμα ανθυποπυραγών ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΗΣΤΟΣ_z

Νεοφερμένος

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μπορεις να επιλεξεις ποια ομαδα θελεις πχ να εισαι επαλ α η επαλ β???????????????

Δινεις κανονικα με επαλ..Γιατι να πας 2 λυκειου; Δε χρειαζεται..Εισαι αποφοιτος..Δινεις ειτε με ομαδα α(μονο για Τει) 4 μαθηματα..Νεοελληνικη γλωσσα(οχι αυτη που καναμε στο Τεε,αλλά ιδια με το Γελ),μαθηματικα(ιδια με το Τεε,με μικροδιαφορες στην υλη)+2 ειδικοτητας..Ή αν θες και για Πανεπιστημια,δινεις με ομαδα β(4 μαθηματα κοινα με Γελ και +2 ειδικοτητας)..Αλλά θα σου προτεινα την α ομαδα, οπου ειιναι μονο η νεοελληνικη γλωσσα κοινη με το Γελ,και τα δυο ειδικοτητας και τα μαθηματικα ιδια με το Τεε..Ιδιο βιβλιο δηλαδη.. Αν θες να περασεις μονο σε Τει,βασικα..Αφου εισαι αποφοιτος,μπορεις να δωσεις με οποιαδηποτε ειδικοτητα θελεις,ανεξαρτητα ποια ειδικοτητα τελειωσες στο Τεε..Θα πας τον Φεβρουαριο και θα κανεις την αιτηση συμμετοχη στις πανελλαδικες εξετασεις..

Υ.Σ:Και εγω υπαλληλων γραφειου τελειωσα το 2004 απο Τεε β κυκλου και τωρα εδωσα με βοηθων νοσηλευτων και περασα μαιευτικη Ατει Αθηνας...;)

μπορουσες να επιλεξεις ομαδα πχ αν θελεις να δωσεις με επαλ α η επαλ β??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
μπορεις να επιλεξεις ποια ομαδα θελεις πχ να εισαι επαλ α η επαλ β???????????????



μπορουσες να επιλεξεις ομαδα πχ αν θελεις να δωσεις με επαλ α η επαλ β??????

Εγω δε το πολυ εψαξα,γιατι ηθελα απο την αρχη Μαιευτικη Τει Αθηνας,για αυτο και δηλωσα αμεσως την ομαδα α...Εχω τελειωσει ΤΕΕ το 2004,Υπαλληλων Διοικησης...

Νομιζω οτι μπορεις...Αλλά ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα,στη β ομαδα...Ειναι 6 μαθηματα του Γενικου +2 ειδικοτητας...Για αυτο και το δηλωνουν, λιγοι... Για ψαξτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι β΄ κύκλου ΤΕΕ μπορούν να είναι υποψήφιοι μόνο με τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ και εξετάζονται στα ίδια μαθήματα και στα ίδια θέματα με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΗΣΤΟΣ_z

Νεοφερμένος

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ το βρήκα μπορούν να ειναι μονο με επαλ α και μποροθν να δωσουν με το συστημα του ΓΕΛ

.ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 2 – ΓΕΛ : ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ
α) ΑΠΟΦΟΙΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ή
β) ΑΠΟΦΟΙΤΟΥ ή ΜΑΘΗΤΗ ΞΕΝΟΥ ή ΜΕΙΟΝΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ή ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΛ
Υποβάλλεται :
-από τους αποφοίτους Λυκείου ή Β΄ κύκλου ΤΕΕ ή κατόχους απολυτηρίου ΕΠΑΛ προηγουμένων ετών που θα συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του ημερήσιου ΓΕΛ για να αποκτήσουν Βεβαίωση πρόσβασης ή να αντικαταστήσουν τη Βεβαίωση πρόσβασης που ήδη κατέχουν.
-από τους αποφοίτους Ενιαίου ή Γενικού Εσπερινού Λυκείου ή παλαιού τύπου εσπερινού Λυκείου που θα συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του εσπερινού ΓΕΛ για να αποκτήσουν Βεβαίωση πρόσβασης ή να αντικαταστήσουν τη Βεβαίωση πρόσβασης που ήδη κατέχουν.
-από μαθητές ή αποφοίτους ξένου σχολείου στην Ελλάδα που θα συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του ημερήσιου ΓΕΛ
-από μαθητές ή αποφοίτους μειονοτικού σχολείου που θα συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του ημερήσιου ΓΕΛ
Με την Αίτηση-Δήλωση, οι πιο πάνω υποψήφιοι των περιπτώσεων (α) & (β) δηλώνουν:
Α) Το δεύτερο μάθημα γενικής παιδείας, στο οποίο θα εξεταστούν πανελλαδικά.
Β) Το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας», εφόσον επιθυμούν να το εξεταστούν πανελλαδικά (βλ.ΚΕΦ 3ο , παρ 2).
Γ)Τα ειδικά μαθήματα (ξένες γλώσσες, σχέδια, μουσική), που επιθυμούν να εξεταστούν πανελλαδικά.

Δ)Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για Στρατιωτικές/Αστυνομικές* Σχολές (δεν έχουν αυτό το δικαίωμα οι υποψήφιοι της Δ΄ εσπερινού ΓΕΛ).
* ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΘΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016.
Ε) Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού.
ΣΤ) Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα ΤΕΦΑΑ.
Ζ) Αν θα εξεταστούν στα μαθήματα της Γ΄ ημερήσιου ή Δ΄ εσπερινού ΓΕΛ, καθώς και την κατεύθυνση στα μαθήματα της οποίας θα εξεταστούν πανελλαδικά.
ΠΗΓΗ:
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ikes-exetaseis-aithsh-dhlwsh-symmetochhs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά , είμαι απόφοιτος ΤΕΕ Β΄ κύκλου και θα ήθελα να δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 14. Μπορώ να περάσω και σε ΑΕΙ?
Σόρρυ, ξέρω ότι έχει απαντηθεί αλλά έχω μπερδευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά , είμαι απόφοιτος ΤΕΕ Β΄ κύκλου και θα ήθελα να δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 14.

Εμμ... :ermm:

Τον Μάιο θα εννοείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά , είμαι απόφοιτος ΤΕΕ Β΄ κύκλου και θα ήθελα να δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 14. Μπορώ να περάσω και σε ΑΕΙ?
Σόρρυ, ξέρω ότι έχει απαντηθεί αλλά έχω μπερδευτεί.

Αν το απολυτήριο β΄ κύκλου ΤΕΕ είναι ισότιμο με απολυτήριο ΕΠΑΛ τότε μπορείς να είσαι υποψήφιος για Πανεπιστήμια & ΤΕΙ σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 13 του νόμου 4186/2013.

Αν το απολυτήριο β΄ κύκλου ΤΕΕ δεν είναι ισότιμο με απολυτήριο ΕΠΑΛ τότε μπορείς να είσαι υποψήφιος μόνο για ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν το απολυτήριο β΄ κύκλου ΤΕΕ είναι ισότιμο με απολυτήριο ΕΠΑΛ τότε μπορείς να είσαι υποψήφιος για Πανεπιστήμια & ΤΕΙ σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 13 του νόμου 4186/2013.

Αν το απολυτήριο β΄ κύκλου ΤΕΕ δεν είναι ισότιμο με απολυτήριο ΕΠΑΛ τότε μπορείς να είσαι υποψήφιος μόνο για ΤΕΙ.

Ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντησή σου. Διάβασα το άρθρο και κατάλαβα ότι μπορώ να δώσω και για ΑΕΙ. Για όποιον δεν γνωρίζει β΄ κύκλος ΤΕΕ, είναι η τρίτη τάξη του ΤΕΕ και Α΄ κύκλος, είναι οι δύο πρώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντησή σου. Διάβασα το άρθρο και κατάλαβα ότι μπορώ να δώσω και για ΑΕΙ. Για όποιον δεν γνωρίζει β΄ κύκλος ΤΕΕ, είναι η τρίτη τάξη του ΤΕΕ και Α΄ κύκλος, είναι οι δύο πρώτες.

Από ότι φαίνεται τελικά δεν γίνεται καθώς οι απόφοιτοι β΄ κύκλου ΤΕΕ εξομοιώνονται με τους αποφοίτους ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ και κατά συνέπεια μπορούν να είναι υποψήφιοι μόνο για ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση μηπως ξερετε εσεις γιατι με τα τηλεφωνα δεν βγαζω ακρη.εχω τελειωσει πληροφορικη το 2006.μπορω τωρα να αλλαξω ειδικοτητα?δλδ να δωσω τα 2 μαθηματα που ειναι μαθηματικα κ εκθεση κ τα 2 απο την ειδικοτητα που θελω!γινεται αυτο???

ναι γινεται. τουλαχιστον στην φετινη εγκυκλιο αναφερονταν οτι μπορει καποιος να αλλαξει ειδικοτητα και να δωσει σαν αλλη ειδικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νick29

Νεοφερμένος

Ο Νick29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα,απο οτι φαινεται μεχρι περυσι γινοταν. Το σκεφτηκα μηπως ξαναεδινα ως κατοχος απολυτηριου β κυκλου ΤΕΕ,αλλα μετα απο ψαξιμο βρηκα το παρακατω.

κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, Ναυτικών Λυκείων, ΕΠΛ( Τμημάτων Ειδίκευσης), πτυχίου και απολυτηρίου ΕΠΑΛ (Ομάδα Α΄ ή Β΄) του ν.3475/2006, οι οποίοι μπορούν να δηλώσουν τον αντίστοιχο Τομέα και την αντίστοιχη ή συναφή ειδικότητα του πτυχίου τους με αυτή των ΕΠΑΛ του ν. 4186/2013, όπως έχει καθοριστεί με τις διατάξεις των αριθμ.131149/Γ2 (ΦΕΚ 2298 Β΄/27-08-2014) και 141641/Γ2 (2470 Β΄/16-09-2014 ) Υπουργικών Αποφάσεων και το ΥΣ 30/17-2-2017 της Διεύθυνσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ (Βλέπε πίνακα στο τέλος της εγκυκλίου).

Οποτε πλεον τι? Υποχρεωτικη φοιτηση στο ΕΠΑΛ για 2 ταξεις στον τομεα που θελουμε,ωστε να μπορουμε να δωσουμε πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top