Μητρώο Μηχανικών ΤΕ στο ΤΕΕ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Τι έγινε σφίξανε τα γάλατα και χρειάζονται συνδρομές απ' τους "εργοδηγούς";
Ευχαριστώ δεν θα πάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Τι έγινε σφίξανε τα γάλατα και χρειάζονται συνδρομές απ' τους "εργοδηγούς";
Ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Γιατί; Είναι ωραία στο ΤΕΕ σου δίνουν και καρτελακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Γιατί; Είναι ωραία στο ΤΕΕ σου δίνουν και καρτελακι.

Χωρίς νομικά κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, χωρίς καν νομικό πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος (δηλαδή ο ορισμός π.χ. του "Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε." και το πως τον αποκτά, πως ασκεί το επάγγελμα του, με ποιες προϋποθέσεις κ.λπ. δεν υπάρχει καν) κι ενώ εσάς σας έδωσαν μέχρι και το MEng στο πιάτο, είπαν να φτιάξουν τώρα ξεχωριστό μητρώο μηχανικών Β' κατηγορίας χωρίς κανένα απολύτως αντίκρυσμα, για να πουν ότι κάτι έκαναν...την ώρα που οι μαζικές διαγραφές απ' το Τ.Ε.Ε. (λόγω Ε.Φ.Κ.Α.) είναι προ των πυλών!
Ψόφος σε όλους εκεί μέσα και να έρθει η μέρα που δε θα μείνει ούτε ένας μηχανικός στα μητρώα τους, τίποτ' άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ σαν μελλοντικός μηχανικός θα πρέπει να μπω στο ΤΕΕ ή όχι; Είναι υποχρεωτικό; Και τι χάνω ή κερδίζω με το να μπω ή να μην μπω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Χωρίς νομικά κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, χωρίς καν νομικό πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος (δηλαδή ο ορισμός π.χ. του "Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε." και το πως τον αποκτά, πως ασκεί το επάγγελμα του, με ποιες προϋποθέσεις κ.λπ. δεν υπάρχει καν) κι ενώ εσάς σας έδωσαν μέχρι και το MEng στο πιάτο, είπαν να φτιάξουν τώρα ξεχωριστό μητρώο μηχανικών Β' κατηγορίας χωρίς κανένα απολύτως αντίκρυσμα, για να πουν ότι κάτι έκαναν...την ώρα που οι μαζικές διαγραφές απ' το Τ.Ε.Ε. (λόγω Ε.Φ.Κ.Α.) είναι προ των πυλών!
Ψόφος σε όλους εκεί μέσα και να έρθει η μέρα που δε θα μείνει ούτε ένας μηχανικός στα μητρώα τους, τίποτ' άλλο!

Αυτό που λέτε ότι δεν έχετε κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα δεν το καταλαβαίνω. Και ενεργειακό πιστοποιητικό υπογράφεται εφόσον κάνετε τα σεμινάρια όπως και εμείς και τεχνικοί σύμβουλοι γίνεστε εφόσο παρακολούθήσετε τα σεμινάρια όπως κάνουμε και εμείς. Σε πολυκατοικία 4 ορόφων έχω δει υπογραφή συναδέλφου σου Τ.Ε.

Αν δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο πως τα κάνετε αυτά. Παράνομα; Προφανώς και υπάρχει νομικρό πλαίσιο και μπορείται να κάνετε το 90% των δουλειών που μπορε΄να κάνει ένας διπλωματούχος γι αυτό και δεν θέλετε να μπείτε στο ΤΕΕ. Χρησιμοποιείτε τα δικαιώματα των υπομηχανικών που με τα χρόνια έχουν αναβαθμιστεί. Αν η κατάσταση στο κατασκευαστικό/ενεργειακό τομέα ήταν όπως η κατάσταση στην υγεία όπου όλα τα βαφτίζουν ιατρικές πράξεις και οι μη ιατροί δεν μπορούν να κάνουν τπτ μόνοι τους τότε θα πανηγύριζες την είσοδο στο στο ΤΕΕ.

Έχω αποφασίσει εδώ στο forum να λέω την αλήθεια για να προστευτούν οι μελλοντικοί φοιτητές. Ναι ως διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω απεριόριστα ηλεκτρομηχανολόγικα δικαιώματα. Το θέμα είναι ότι μέσα στις σχολή δεν μαθαίνεις τπτ από μελέτες. Ακόμα και ηλεκτρολογικές μελέτες μας δείχνουν κάτι τεχνικές του 1980 και δεν υπήρχε καμία αναφορά στον ΕΛΟΤ384. Θυμάμαι ο μεγάλο καθηγητής στο ΕΜΠ μας έλεγε π.χ. ότι απαγορεύεται μπρίζα στο μπάνιο ενώ ο ΕΛΟΤ το επιτρέπει σε ειδικές συνθήκες. Δεν αναφέρω για εγκαταστάσεις θέρμανσης σωληνώσεις κ.λπ που δεν τα έχω διδαχθεί σε κανένα μάθημα στη σοχλή.

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ΤΕΙ αλλά στο ΑΕΙ αν δεν έχεις κάποιο κύκλο για να μάθεις αυτά που κανονικά πρέπει να τα μάθαίνεις στο πολυτεχνείο αλλάζεις επαγγελματικό τομέα.

Εγώ σαν μελλοντικός μηχανικός θα πρέπει να μπω στο ΤΕΕ ή όχι; Είναι υποχρεωτικό; Και τι χάνω ή κερδίζω με το να μπω ή να μην μπω;
Δεν μπαίνεις εκτός αν είναι απαραίτητο από την δουλειά σου. Αλλιώς και άνεργος να είσαι πληρώνεις 170 το μήνα στον ΕΦΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αυτό που λέτε ότι δεν έχετε κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα δεν το καταλαβαίνω. Και ενεργειακό πιστοποιητικό υπογράφεται εφόσον κάνετε τα σεμινάρια όπως και εμείς και τεχνικοί σύμβουλοι γίνεστε εφόσο παρακολούθήσετε τα σεμινάρια όπως κάνουμε και εμείς. Σε πολυκατοικία 4 ορόφων έχω δει υπογραφή συναδέλφου σου Τ.Ε.
Όλα αυτά είναι "μπαλώματα" και ημίμετρα που βγαίνουν κατα καιρούς για να μπορούμε κι εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας υποτυπωδώς (και να μην τρέχουμε μαζικά στα δικαστήρια για τα αυτονόητα ή να μην τους πάρουμε καμιά μέρα στο κυνήγι με τις βαριοπούλες)...και τα περισσότερα κρύβουν περιορισμούς για τους Τ.Ε. οι οποίοι σε αρκετές περιπτώσεις αγγίζουν τα όρια της τρέλας!
Π.χ. για να πας ως τεχνικός ασφαλείας σε μια εταιρία ή εργοτάξιο (κλάιν μάιν δηλαδή) θες 5 χρόνια εμπειρία (!!!) αν είσαι Τ.Ε. και μόλις ένα αν είσαι Π.Ε.!
Σκέψου πόσοι συνάδελφοι χάνουν ευκαιρίες εργασίας από τους αντίστοιχους Π.Ε. μόνο και μόνο απ' αυτό...ή χρήματα!
Εγώ π.χ. έχω εδώ έναν συνάδελφο στην ίδια ηλικία που είναι Π.Ε. κι ενώ παίρνουμε τα ίδια λεφτά ως μισθό τον προτιμούν όποτε είναι να πάει κάποιος σε εργοτάξιο εκτός Θεσσαλονίκης (γιατί έχει την άδεια για Τ.Α. ενώ εγώ θέλω 1 χρόνο ακόμη) με αποτέλεσμα να παίρνει όλα τα "εκτός έδρας" κι εγώ τα τρία του Καράμπελα!;)
Αν δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο πως τα κάνετε αυτά. Παράνομα; Προφανώς και υπάρχει νομικρό πλαίσιο και μπορείται να κάνετε το 90% των δουλειών που μπορε΄να κάνει ένας διπλωματούχος γι αυτό και δεν θέλετε να μπείτε στο ΤΕΕ. Χρησιμοποιείτε τα δικαιώματα των υπομηχανικών που με τα χρόνια έχουν αναβαθμιστεί. Αν η κατάσταση στο κατασκευαστικό/ενεργειακό τομέα ήταν όπως η κατάσταση στην υγεία όπου όλα τα βαφτίζουν ιατρικές πράξεις και οι μη ιατροί δεν μπορούν να κάνουν τπτ μόνοι τους τότε θα πανηγύριζες την είσοδο στο στο ΤΕΕ.
Δε χρειάζεται νομικό πλαίσιο, βγάζουν μια εγκύκλιο π.χ. για τα ενεργειακά πιστοποιητικά η οποία αναφέρει ότι π.χ. "συμπεριλαμβάνονται και οι μηχανικοί Τ.Ε. Χ & Y ειδικότητας" και καθαρίζουν...
Το ότι οι περισσότεροι Τ.Ε. δεν θέλουν να μπούν στο Τ.Ε.Ε. επειδή κουτσά στραβά κάνουν τη δουλειά τους (ή επειδή είναι άνεργοι ή φευγάτοι στο εξωτερικό) δεν δικαιολογεί αυτή τη στρεβλή κατάσταση...το επάγγελμα μας και το πλαίσιο άσκησης του θα έπρεπε να ορίζεται σαφώς νομικά (όπως και το δικό σας, έστω και με τα Β.Δ. του 1930, διότι το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα είναι νομικά κατοχυρωμένο, αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε καν) και θα έπρεπε εγώ ως μηχανικός Τ.Ε. να είχα τη δυνατότητα να διαλέξω αν θέλω να μαντρωθώ στο Τ.Ε.Ε. ή όχι...
Έχω αποφασίσει εδώ στο forum να λέω την αλήθεια για να προστευτούν οι μελλοντικοί φοιτητές. Ναι ως διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω απεριόριστα ηλεκτρομηχανολόγικα δικαιώματα. Το θέμα είναι ότι μέσα στις σχολή δεν μαθαίνεις τπτ από μελέτες. Ακόμα και ηλεκτρολογικές μελέτες μας δείχνουν κάτι τεχνικές του 1980 και δεν υπήρχε καμία αναφορά στον ΕΛΟΤ384. Θυμάμαι ο μεγάλο καθηγητής στο ΕΜΠ μας έλεγε π.χ. ότι απαγορεύεται μπρίζα στο μπάνιο ενώ ο ΕΛΟΤ το επιτρέπει σε ειδικές συνθήκες. Δεν αναφέρω για εγκαταστάσεις θέρμανσης σωληνώσεις κ.λπ που δεν τα έχω διδαχθεί σε κανένα μάθημα στη σοχλή.
Ξέρεις δεν ξέρεις να κάνεις τη μελέτη, το δικαίωμα να υπογράψεις το έχεις (και καλά κάνεις)...ο φουκαράς όμως που τελείωσε Τ.Ε.Ι. αντίστοιχης ειδικότητας και ξέρει από μελέτες και κάνει μια και καίγεται ο κώλος του να την καταθέσει σε κάποια Δημόσια Υπηρεσία (π.χ. Πολεοδομία) και δεν έχει κάποιο συγγενή ή φίλο να του την υπογράψει τζάμπα, θα έρθει σε εσένα π.χ. που σε ξέρει και θα σου πει "φίλε please βάλε σφραγίδα & υπογραφή και το 5% της αμοιβής δικό σου"...
Ειδικά δεκαετίες 1970 και 1980 που οι μηχανικοί Π.Ε. ήταν ανάρπαστοι αυτό ήταν ο κανόνας κι έβγαιναν τρελά αεριτζίδικα λεφτά (κι όχι μόνο, ακόμη και ενοικιάσεις πτυχίων έκαναν σε κατασκευαστικές έναντι σεβαστού αντιτίμου χωρίς να εμφανιστούν ποτέ πουθενά οι ίδιοι)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ τι στο διάολο εξυπηρετούν όλες αυτές οι υπερυθμίσεις ήθελα να ήξερα. Για ποιο λόγο πρέπει να έχεις τελειώσει την χ,ψ σχολή για να βάλεις υπογραφή σε ένα έργο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ τι στο διάολο εξυπηρετούν όλες αυτές οι υπερυθμίσεις ήθελα να ήξερα. Για ποιο λόγο πρέπει να έχεις τελειώσει την χ,ψ σχολή για να βάλεις υπογραφή σε ένα έργο?

Είναι νομικά κατοχυρωμένο και "κλειστό" επάγγελμα, που σημαίνει ότι για να το ασκήσεις πρέπει να μπεις σε συγκεκριμένα "καλούπια" (εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. κ.λπ.)...στην Αγγλία π.χ. (και στις περισσότερες χώρες) δεν είναι έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι νομικά κατοχυρωμένο και "κλειστό" επάγγελμα, που σημαίνει ότι για να το ασκήσεις πρέπει να μπεις σε συγκεκριμένα "καλούπια" (εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. κ.λπ.)...στην Αγγλία π.χ. (και στις περισσότερες χώρες) δεν είναι έτσι!

Κλασσικός Ελληνικός μανδαρινισμός δηλαδή. Ευτυχώς στον τομέα μου δεν υπάρχουν τέτοιες βλακείες. Πληρώνεται και μηνιαίο χαράτσι για το Τ.Ε.Ε έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Κλασσικός Ελληνικός μανδαρινισμός δηλαδή. Ευτυχώς στον τομέα μου δεν υπάρχουν τέτοιες βλακείες. Πληρώνεται και μηνιαίο χαράτσι για το Τ.Ε.Ε έτσι?

Έχει μια ετήσια συνδρομή και από εκεί και πέρα πληρώνεις extra όσες υπηρεσίες δεν συγκαταλέγονται στις "δωρεάν"!
Τα χοντρά λεφτά βέβαια δεν είναι στη συνδρομή αλλά στην υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ (που τώρα αποτελεί κλάδο του ΕΦΚΑ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top