[2015] Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έχουν αναρτηθεί οι απαντήσεις των θεμάτων στη σελίδα pdbio.gr
Τα αποτελέσματα τα αναμένουμε σε 2-3 εβδομάδες (λογικά την πρώτη εβδομάδα Μαρτίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα της Α Φάσης για τη Γ Λυκ ειναι εδώ: https://pdbio.gr/images/PDB_results/pdb2015_Aph_Clyk_results.pdf

Μπράβο παιδιά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γεια σας! Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και δεν βρηκα κατι σχετικο. Λοιπον ξεκιναω!

Πηγαινω στη β λυκειου και μας ενημερωσε η βιολογος του σχολειου για τον διαγωνισμο βιολογιας που απευθυνεται σε μαθητες β λυκειου! Αποφαςιςα να συμμετεχω , διοτι η βιολογια ειναι το αγαπημενο μου μαθημα ,νομιζω πως τα καταλαβαινω σχετικα ευκολα και θα ηθελα να σπουδασω κατι σχετικο με τη βιολογια, αλλωστε οταν εχω ελευθερο χρονο μου αρεσει να διαβαζω περεταιρω αρθρα σχετικα με το μαθημα αυτο ! Ο διαγωνισμος θα γινει τον ιανουαριο αλλα μεχρι τοτε υποτιθεται πως εγω θα πρεπει να εχω βγαλει ολη την υλη της χρονιας! Πραγμα λιγο δυσκολο αλλα απο την σκεφτομαι πως θα εχω τελειωσει την υλη μεχρι τοτε και στο τελος στις ενδοσχολικες θα τα θυμαμαι καλυτερα ! Οι γονεις μου λενε μηπως χρειαστω τιποτα ιδιαιτερα για να προετοιμαστω καλυτερα , πραγμα που θα με βοηθησει και στο σχολειο αλλα και θα γνωρισω τον βιολογο που θα εχω και στη γ λυκειου! Να πω την αληθεια πολυ χρονο δεν εχω εξαιτιας των αλλων μαθηματων και του φροντιστηριου αλλα σιγουρα καπου θα βρω να την "βολεψω" μεςα στην εβδομαδα αυτην την ωρα , εαν τελικα αποφασισω να ξεκινησω ιδιαιτερα! Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να κανω την προσπαθεια μονος μου με καποιο βοηθημα βιολογιας. Εσεις τι πιστευετε ειναι καλυτερο απο αυτα τα δυο? Ξερεις κανεις κανενα καλο βοηθημα βιολογιας για την β να μου προτεινει ή μηπως τι εκδοτικο οικο/συγγραφεα χρησιμοποιουν στην γ λυκειου?(φανταζομαι πως θα ειναι τα ιδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγω συνιστω να πας στο διαγωνισμο και όπως ολοι μας ετσι κι εσυ διαβασε μονος σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις ιδιαίτερα για τον διαγωνισμό. Την ύλη μπορείς να την καλύψεις είτε με τη βιολόγο του σχολείου σου σε ώρες άλλων μαθημάτων ή σε κενά, είτε να ζητήσεις απ το φροντιστήριο να σου κάνει ο/η βιολόγος μια μικρή προετοιμασία. Πέρυσι που έδωσα εγώ, τα θέματα ήταν εύκολα και με λίγο διάβασμα μπορούσες να τα είχες πάει αρκετά καλά, αφού απαιτούσαν τα περισσότερα κριτική σκέψη. Επίσης, επειδή τα περισσότερα σχολεία εκείνη την εποχή βρίσκονταν στο τέλος του 3ου κεφαλαίου (3.3-3.4), έπεσαν πολλά θέματα απο εκείνο το σημείο , ενώ απ το 4ο πολύ βασικά πράγματα που απαιτούσαν καλή κατανόηση.
Η επιλογή πάντως είναι δικιά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γενικά, εσείς οι "περπατημένοι" που ξέρετε από βιολογία (:P), τι είδους/επιπέδου είναι τα θέματα που πέφτουν; Απέχουν πολύ από τη σχολική ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γενικά, εσείς οι "περπατημένοι" που ξέρετε από βιολογία (:P), τι είδους/επιπέδου είναι τα θέματα που πέφτουν; Απέχουν πολύ από τη σχολική ύλη;
δε συγκρινεται με τη φυσικη παντως :P

τα θεματα έχουν διαβαθμισμένο επίπεδο (έχει και εύκολες ερωτήσεις τύπου 1+1 ποσο κανει αλλά έχει και δύσκολες). Δε θεωρώ βέβαια ότι απέχουν από τη σχολική ύλη απλά μπορεί να χρειαστεί να συνδυάσεις πολλά κομμάτια μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top